Березівський районний суд Одеської області
26.11.2024
Справа № 494/1970/24
Провадження № 2-о/494/107/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.11.2024 рокуБерезівський районний суд Одеської області в складі:
головуючого судді Панчишина А.Ю.
секретаря судового засідання Станілевич А.В.,
розглянувши в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , яка діє інтересах ОСОБА_2 , заінтересована особа: Розквітівська територіальна громада Березівського району Одеської області про встановлення факту родинних відносин,
встановив:
ОСОБА_1 , яка діє інтересах ОСОБА_2 звернулась до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин.
В обґрунтування своєї заяви зазначає, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 є рідними братами.
ОСОБА_3 , солдат, приймав участь в бойових діях та загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 в селищі міського типу Курдюмівка Бахмутського району Донецької області під час захисту Батьківщини, від ушкодження внаслідок військових дій від вибухової травми з залученням декількох ділянок тіла.
Батьками заявника ОСОБА_2 є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , що стверджується свідоцтвом про народження. Згідно свідоцтва про шлюб батьки заявника одружились 17.09.1985 року. Батьками ОСОБА_3 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 також є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , що стверджується свідоцтвом про народження. Отже, заявник ОСОБА_2 є рідним братом ОСОБА_3 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 про що свідчить свідоцтво про смерть серія НОМЕР_1 .
При житті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , змінив прізвище в свідоцтві про народження та паспорту громадянина України на ОСОБА_5 та отримав повторно свідоцтво про народження від 14 червня 2019 року. Орган державної реєстрації актів цивільного стану, що видав свідоцтво Березівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області (копія свідоцтва додається) і таким чином було втрачено родинний зв`язок між братами.
У зв`язку із розбіжністю написання прізвища загиблого брата заявника у зазначених документах, заявник не може підтвердити родинні стосунки із своїм братом. Встановлення факту родинних відносин заявнику потрібно для оформлення статусу члена сім`ї загиблого (полеглого) ветерана війни та призначення пільг передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та інших соціальних пільгових виплат, а також для оформлення спадщини.
Враховуючи наведене представник заявника просить встановити факт родинних відносин, як між рідними братами, між ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Ухвалою суду від 07.11.2024 року відкрито провадження у справі за правилами окремого провадження та призначено судове засідання.
В судове засідання заявник не з`явився, був належним чином повідомлений про судовий розгляду, його представник, адвокат Мацкул Л.М. подала 26.11.2024 року заяву до суду, в якій просила справу розглянути без присутності сторін.
Заінтересована особа в судове засідання також не з`явились, була належним чином повідомлена про розгляд справи.
Згідно вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 293 ЦПК України суди розглядають в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до листа Верховного Суду України від 01 січня 2012 року «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що маючих юридичне значення» зазначено, що перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку, наводиться у ст. 315 ЦПК і не є вичерпним. У судовому порядку можуть бути встановлені й інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не передбачено іншого порядку їх встановлення, зокрема встановлення факту родинних відносин тощо.
Згідно роз`яснень п.7Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №5«Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо твердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину та інше.Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.
Суд зазначає, що під родинними відносинами слід розуміти кровний зв`язок між особами, які походять одне від одного (пряма лінія родинних відносин) і кровний зв`язок між особами, які походять від спільного предка (бічна лінія родинних відносин). У прямій лінії родинних відносин знаходяться: мати і син (або донька), батько і син (або донька), дід і внук (внучка), бабка і внук (внучка), прадід і правнук (правнучка), прабабка і правнук (правнучка). У бічній лінії родинних відносин знаходяться, наприклад: рідні брати і сестри, дядько і племінник (племінниця), тітка і племінник (племінниця), двоюрідні брати і сестри тощо. Розрізняють також ступені родинних відносин, які визначаються кількістю народжень, які відділяють народження одного родича від іншого. Родинні відносини є підставою для виникнення численної групи сімейних правовідносин (наприклад, між батьками і дітьми, братами і сестрами, бабкою, дідом і внуками).
Таким чином, родинні відносини (споріднення) (у теорії права) - кровний зв`язок між людьми, з наявністю якого закон пов`язує виникнення, зміну чи припинення прав та обов`язків. Правове значення має як пряме споріднення так і не пряме (бокове), коли родинні зв`язки виникають за наявності спільного пращура (родоначальника).
В постанові Верховного Суду від 30 липня 2018 року у справі №737/120/18 зазначено про те, що в порядку окремого провадження може бути встановлений факт родинних відносин лише між кровно спорідненими родичами.
Таким чином судом встановлено, що ОСОБА_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 про що свідчить свідоцтво про смерть серія НОМЕР_1 , орган державної реєстрації актів цивільного стану, що видав свідоцтво Березівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Березівському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
ОСОБА_3 , приймав участь в бойових діях та загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 під час захисту Батьківщини, від ушкодження внаслідок військових дій від вибухової травми, що вбачається з довідки ТВО ІНФОРМАЦІЯ_4 від 28.02.2024 року №1323 та витягу з протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії 18 регіональної військово-лікарської комісії №612 від 09.02.2024 року. .
Батьками заявника ОСОБА_6 є ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , що стверджується свідоцтвом про народження видане повторно серії НОМЕР_2 від 22.07.2024 року. Вказані прізвища ОСОБА_5 щук зазначені і в паспортних даний батьків заявника серія НОМЕР_3 та серія НОМЕР_4 .
Представник заявника зазначає, що згідно свідоцтва про шлюб виданого повторно серія НОМЕР_5 батьки заявника одружились 17.09.1985 року, однак вказана обставина не відповідає матеріалам справи, так як у вказаному свідоцтві про шлюб прізвище подружжя зазначене як Андрашук, що є відмінним від Андращук.
Також представник заявника стверджує, що батьками ОСОБА_9 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 про що свідчить свідоцтво про смерть серія НОМЕР_1 також є ОСОБА_5 щ ОСОБА_10 та ОСОБА_5 щ ОСОБА_11 , що стверджується свідоцтвом про народження видане повторно серія НОМЕР_6 від 23 грудня 2011 року. Однак, вказаним свідоцтвом навпаки дана обставина не підтверджується, оскільки прізвище там зазначено як новонародженого так і батьків - ОСОБА_5 щук, що є відмінним від ОСОБА_5 .
Натомість, згідно повторного свідоцтва про народження від 14 червня 2019 року вбачається що батьками ОСОБА_9 являються ОСОБА_5 ш ОСОБА_10 та ОСОБА_12 . Вказані дані не співпадають з даними прізвища і свідоцтві про народження серія НОМЕР_6 від 23 грудня 2011 року та з паспортними даними (прізвища) батьків заявника.
Представник заявника стверджує, що, при житті ОСОБА_5 щ ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , змінив прізвище в свідоцтві про народження та паспорті громадянина України на Андрашук та отримав повторно свідоцтво про народження від 14 червня 2019 року. Однак, будь-яких належних та допустимих доказів при яких обставинах та коли це було зроблено ні заявник, ні його представник суду не надав.
Суд погоджується з доводами заявника про те, що ОСОБА_3 був військовослужбовцем військової частини НОМЕР_7 про що свідчить довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 12.01.2016 № 567С, однак вказана обставина не доводить факт родинних відносин між загиблим та заявником.
Також представником заявника не обґрунтовано тих обставин, що в паспортних даних його батьків, їх прізвища відрізняються від прізвищ зазначених у свідоцтві про шлюб серія НОМЕР_8 . Доказів про зміну прізвищ батьками після одруження, заявником також не подано.
Отже, з урахуванням вищевикладеного, вивчивши надані суду докази на обґрунтування заявлених вимог, повно та всебічно дослідивши надані заявником документи і матеріали, з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються вимоги, заявлені заявником, оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи, суд дійшов висновку, що заява про встановлення факту родинних відносин є необґрунтованою та не підтверджена належними та допустимими доказами, а тому не підлягає до задоволення.
Керуючись ст. 13, 81, 264, 265, 268, 293, 315, 355 ЦПК України, суд
ухвалив:
Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 , яка діє інтересах ОСОБА_2 , заінтересована особа: Розквітівська територіальна громада Березівського району Одеської області про встановлення факту родинних відносин.
Апеляційна скарга подається учасниками справи до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Панчишин А.Ю.
Суд | Березівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2024 |
Оприлюднено | 28.11.2024 |
Номер документу | 123305488 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Березівський районний суд Одеської області
Панчишин А. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні