Ухвала
від 26.11.2024 по справі 127/38551/24
ВІННИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 127/38551/24

Провадження № 2/127/5675/24

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 листопада 2024 року м. Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Воробйов В.В. , розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до приватного підприємства «Рибоводна спеціалізованафірма «Дельфін»про повернення майна із зберігання,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувсядо Вінницькогоміського судуВінницької областіз позовомдо приватного підприємства «Рибоводна спеціалізована фірма «Дельфін», в якому просив зобов`язати останнього повернути йому із зберігання рибу короп маточного поголів`я 250 шт. загальною вагою 2620 кг. та зарибку 2300 шт. загальною вагою 700 кг.; рибу толстолоб маточного поголів`я 280 шт. загальною вагою 3640 кг.; рибу білий амур маточного поголів`я 95 шт. загальною вагою 855 кг.; рибу судак маточного поголів`я 143 шт. загальною вагою 572 кг.; рибу щука маточне поголів`я 237 шт. загальною вагою 948 кг.; рибу карась золотий зарибок 800 шт. загальною вагою 240 кг.; рибу буфало (чукучанові, вид іктіобуси) матки 63 шт. загальна вага 504 кг., яка перебуває у володінні ПП РСП «Дельфін» та знаходиться у водних об`єктах, що розміщені на земельних ділянках з кадастровим номером 0521084800:04:000:2425 площею 29,2012 га з розміщеній на ній водним об`єктом, та з кадастровим номером 0521084800:04:000:2427 площею 25,4360 га з розміщеним на ній водним об`єктом. При цьому, позивач у позові зазначив себе у статусі фізичної особи.

Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі суд виходить з наступного.

Для визначення юрисдикції господарського суду щодо розгляду конкретної справи має значення суб`єктивний склад саме сторін правочину та наявність спору, що виник у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності.

З матеріалів долучених до позовної заяви вбачається, що:

-25.06.2013 року між Агрономічною сільською радою Вінницького району Вінницької області та фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 (місце проведення державної реєстрації: Вінницька районна державна адміністрація, дата проведення державної реєстрації: 09.01.2007 року, номер запису про державну реєстрацію 21490000000002109) було укладено договір оренди землі, відповідно до якого останній прийняв в строкове 10 років платне користування земельну ділянку загальною площею 2,4753 га для рибогосподарських потреб, яка розташована на території Агрономічної сільської ради;

-10.04.2022 року між ОСОБА_1 та ПП РСП «Дельфін» було укладено договір зберігання майна - об`єктів тваринного світу (риби вказаної в позовній заяві). Право власності на вирощену поклажодавцем рибу, перелік якої наведено в п. 1.2. договору підтверджується тим, що ОСОБА_1 відповідно до договору оренди землі від 25.06.2013 року здійснює користування земельною загальною площею 2,4753 га, для рибогосподарських потреб, яка розташована в межах населеного пункту с. Агрономічне Вінницького району. За час користування даною земельною ділянкою ОСОБА_1 було вирощено речі, що є об`єктом тваринного світу (риба), яка виловлена ним особисто та передається на зберігання зберігачу і є предметом даного договору.

-з ряду наклданих про передачу риби встановлено, що позивач працює як ФОП без печатки.

Статтею 19 ЦПК України визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.

Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право цивільне, а по-друге - суб`єктний склад такого спору (однією зі сторін у спорі є, як правило, фізична особа).

Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором ( ст.ст. 4, 5 ЦПК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року № 1402-VIII, Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України, який забезпечує сталість та єдність судової практики у порядку та спосіб, визначені процесуальним законом.

Згідно з п. 6 ч. 2 ст. 36 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року № 1402-VIII, Верховний Суд забезпечує однакове застосування норм права судами різних спеціалізацій у порядку та спосіб, визначені процесуальним законом.

Частиною 5 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року № 1402-VIII, визначено, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Відповідно до ч. 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (ч. 4 ст. 263 ЦПК України).

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 09 жовтня 2019 року у справі № 127/23144/18 зазначила, що відповідно до положень ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) ФОП.

Відповідно до ст. 4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому ГПК України порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Предметна та суб`єктна юрисдикція господарських судів, тобто сукупність повноважень господарських судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції, визначені ст. 20 ГПК України, відповідно до частини 1 якої господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи підприємці.

Отже, господарські суди мають юрисдикцію щодо розгляду за пунктом 1 частини першої статті 20 ГПК України спорів, у яких стороною є фізична особа, яка на дату подання позову втратила статус суб`єкта підприємницької діяльності, якщо ці спори пов`язані, зокрема, з підприємницькою діяльністю, що раніше здійснювалася зазначеною фізичною особою, зареєстрованою підприємцем.

Наведене свідчить про те, що одним із критеріїв віднесення справ до господарської юрисдикції визначено наявність між сторонами саме господарських правовідносин, а також впроваджено підхід щодо розмежування юрисдикції залежно від предмета правовідносин, а не лише від суб`єктивного складу сторін.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Отже,зі зміступозовної заявита доданихдо неїдокументів вбачається,що сторонамиу даномупозові єюридична особа-ПП РСП«Дельфін» тафізична особапідприємець ОСОБА_1 , які є суб`єктами господарювання, та спірний договір укладений в ході проведення ними господарської діяльності. Тому вважаю, що даний спір не належить розглядати в порядку цивільного судочинства та у відкритті провадження слід відмовити у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 186, 260, 352, 354 ЦПК України суддя, -

У Х В А Л И В:

Відмовити увідкритті провадженняу справіза позовноюзаявою ОСОБА_1 до приватного підприємства «Рибоводна спеціалізованафірма «Дельфін» про повернення майна із зберігання.

Роз`яснитипозивачу його правозвернення до господарського судуз позовом про повернення майна із зберігання.

На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга до Вінницького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя:

СудВінницький міський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення26.11.2024
Оприлюднено28.11.2024
Номер документу123310409
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії

Судовий реєстр по справі —127/38551/24

Ухвала від 26.11.2024

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Воробйов В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні