Рішення
від 26.11.2024 по справі 480/7220/24
ХАРКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

26 листопада 2024 р. справа № 480/7220/24

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Біленський О.О., розглянувши адміністративну справу а позовом Управління поліції охорони в Сумській області (вул. Псільська, буд. 36, м. Суми, 40022, код ЄДРПОУ 40108871) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення коштів в рахунок відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, -

ВСТАНОВИВ:

Управління поліції охорони в Сумській області звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить суд:

- стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління поліції охорони в Сумській області 6352,20 грн. в рахунок відшкодуваня вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких на дату звільнення відповідача не закінчився.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 20.08.2024 матеріали адміністративної справи №480/7220/24 за позовом Управління поліції охорони в Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення коштів в рахунок відшкодування вартості предметів однострою особистого користування передані на розгляд до Харківського окружного адміністративного суду за підсудністю у відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 23.09.2024 справу №480/7220/24 прийнято до провадження суду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи у відповідності до п. 10 ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 257 КАС України.

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно з положеннями ч. 2, 3, 4, 5 ст. 262 КАС України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п`ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

В обґрунтування позову представником позивача зазначено, що відповідача відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» було звільнено зі служби за пунктом 6 частини 1 статті 77 (у зв`язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України). У наказі про звільнення відповідача, з яким останній ознайомлений під підпис, встановлено про необхідність відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, що складає 6352,20 грн. У зв`язку з тим, що відповідачем вказана сума в добровільному порядку не відшкодована, Управління поліції охорони в Сумській області вимушене звернутись до суду для стягнення з відповідача відповідної суми коштів.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 23.09.2024 встановлено відповідачу строк, не більше шістнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, для надання до суду відзиву на позов і всіх письмових та електронних доказів (які можливо доставити до суду), висновків експертів і заяв свідків, що підтверджують заперечення проти позову; надіславши позивачу, іншим відповідачам, третім особам копію відзиву та доданих до нього документів.

Згідно з приписами п. 12 та п. 15 ч. 1 ст. 4 КАС України, судове рішення - рішення, постанова, ухвала суду будь-якої інстанції, ухвала - письмове або усне рішення суду будь-якої інстанції в адміністративній справі, яким вирішуються питання, пов`язані з процедурою розгляду адміністративної справи, та інші процесуальні питання.

Відповідно до ч. 5 ст. 251 КАС України, учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено в порядку письмового провадження, копія судового рішення в електронній формі надсилається протягом двох днів із дня його складення у повному обсязі у порядку, визначеному законом, а в разі відсутності електронного кабінету - рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Ухвала Харківського окружного адміністративного суду від 23.09.2024 надіслана відповідачу на адресу за місцем реєстрації відповідача згідно даних з Єдиного демографічного реєстру, однак конверт повернувся на адресу суду з відміткою відділення Укрпошти «За закінченням терміну зберігання» від 16.10.2024.

Відповідно до ч. 11 ст. 126 КАС України, розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Згідно з п. 4 ч. 6 ст. 251 КАС України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.

Частиною 1 ст. 131 КАС України передбачено, що учасники судового процесу зобов`язані під час провадження у справі повідомляти суд про зміну місця проживання (перебування, знаходження), роботи, служби. У разі неповідомлення про зміну адреси повістка надсилається учасникам судового процесу, які не мають електронного кабінету, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку в порядку, визначеному статтею 129 цього Кодексу, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Згідно пунктів 99, 116, 117 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 №270, у разі відсутності адресата поштові відправлення повертаються об`єктом поштового зв`язку відправнику за закінченням встановленого строку зберігання.

Водночас до повноважень адміністративних судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв`язку з позначками "за закінченням терміну зберігання", "адресат вибув", "адресат відсутній" і т.п., з врахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання адміністративним судом обов`язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій.

Таким чином, відповідач вважається таким, що повідомлений про відкриття провадження у справі №480/7220/24.

Крім того, суд зазначає, що ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 23.09.2024 направлено судом до Єдиного державного реєстру судових рішень 23.09.2024 та оприлюднено 25.09.2024.

Відповідач правом надання відзиву на позовну заяву не скористався. Відповідно до положень ч. 4 ст. 159 КАС України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що згідно наказу Управління поліції охорони в Сумській області від 08.12.2022 №218 о/с «По особовому складу» ОСОБА_1 з 09.12.2022 прийнято на службу в поліції за конкурсом та призначено на посаду поліцейського взводу №2 роти охорони об`єктів та публічної безпеки батальйону Управління поліції охорони в Сумській області з присвоєнням спеціального звання «сержант поліції».

09.12.2022 між Управлінням поліції охорони в Сумській області та ОСОБА_1 на підставі п. 1 ч. 2 та п. 4 ч. 3 ст. 63 Закону України «Про Національну поліцію» укладено контракт №18 про проходження служби в поліції, згідно якого ОСОБА_1 приймається на службу до поліції на посаду поліцейський взводу №2 роти охорони об`єктів та публічної безпеки батальйону Управління поліції охорони в Сумській області строком на 2 роки та добровільно бере на себе обов`язки проходження служби в поліції за посадою протягом дії цього контракту, а Управління поліції охорони в Сумській області зобов`язується забезпечити відповідно до законодавства України належні умови для виконання ОСОБА_1 обов`язків, а також його матеріальне забезпечення, соціальний і правовий захист.

Після прийняття ОСОБА_1 на службу до Національної поліції і призначення його на посаду поліцейського взводу №2 роти охорони об`єктів та публічної безпеки батальйону Управління поліції охорони в Сумській області, згідно роздавальної відомості №74 на предмети однострою Управління поліції охорони в Сумській області, у грудні 2022 року відповідач отримав наступні предмети однострою особистого користування: куртка зимова, напівкомбінезон (костюм зимовий), костюм літній, кепі літнє, шапку трикотажну, ботинки з високими берцями (черевики з високими берцями) спецпорядження поясне.

Також, згідно рапорту ОСОБА_1 та накладної МС-УП101 від 20.03.2024 відповідачу видано медичну індивідуальну аптечку, вартість якої становила 2451,50 грн. без урахування ПДВ.

Під час проходження служби в Управлінні поліції охорони в Сумській області ОСОБА_1 , маючи не зняте дисциплінарне стягнення «сувора догана», допустив дисциплінарний проступок, що виразився у відсутності його за місцем служби без поважних причин (прогул) у період 01 по 07 липня 2024 року, у зв`язку з чим за підсумками проведення службового розслідування за даним фактом та затвердження висновку службового розслідування 16.07.2024 видано наказ №273 «Про застосування дисциплінарного стягнення та встановлення премії співробітнику УПО Сумської області», згідно якого до відповідача застосоване дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення із служби в Національній поліції.

На підставі наказу Управлінні поліції охорони в Сумській області від 16.07.2024 №171 о/с «По особовому складу» ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби за п. 6 ч. 1 ст. 77 (у зв`язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України).

З даним наказом ОСОБА_1 ознайомився під власноручний підпис «Ознайомився» 16.07.2024.

Згідно наказу від 16.07.2024 №171 о/с «По особовому складу», вартість предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, складає 2470,40 грн.

На підставі наказу Управлінні поліції охорони в Сумській області від 17.07.2024 №172 о/с до наказу від 16.07.2024 №171 о/с внесені зміни в частині суми вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, та зазначено що сума відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, складає 6352,20 грн.

Копію даного наказу направлено відповідачу цінним листом з описом вкладення.

Згідно довідки-розрахунку №51 від 16.07.2024, сума коштів, яка має бути сплачена ОСОБА_1 для відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, з урахуванням податку на додану вартість, становить:

- черевики з високими берцями - 1280,00 грн.;

- шапка трикотажна - 70,40 грн.;

- спорядження поясне - 832,00 грн.;

- костюм зимовий (напівкомбінезон і куртка спеціальна) - 1120,00 грн.;

- аптечка медична індивідуальна - 3049,80 грн.

Таким чином, загальна сума вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, а також вартість аптечки медичної індивідуальної, яку ОСОБА_1 повинен відшкодувати Управлінню поліції охорони в Сумській області, становить 6352,20 грн.

Від отримання, зокрема, копії довідки-розрахунку №51 від 16.07.2024, ОСОБА_1 відмовився, що засвідчено актом про відмову від отримання документів від 16.07.2024.

У зв`язку з несплатою відповідачем зазначеної заборгованості у добровільному порядку станом на дату подання позову, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачений обов`язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02.07.2015 №580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон №580-VIII).

Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону №580-VІІІ поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Відповідно до частин 1 та 2 ст. 20 Закону №580-VІІІ, поліцейські мають єдиний однострій. Поліцейський отримує однострій безоплатно. Зразки предметів однострою поліцейських затверджує Кабінет Міністрів України.

Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону №580-VIII правила носіння та норми належності однострою поліцейських затверджує Міністр внутрішніх справ України.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 59 Закону №580-VІІІ служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України.

Опис і зразки предметів однострою поліцейських затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 №823 «Про однострій поліцейських».

Механізм забезпечення поліцейських одностроєм згідно з нормами належності однострою поліцейських, організацію його використання та обліку визначає Порядок забезпечення поліцейських одностроєм затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України 12.09.2017 №772, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03.10.2017 за №1224/31092 (далі - Порядок №772).

Пунктом 2 Розділу І Порядку №772 визначено, що однострій - загальна назва форменого одягу поліцейського, що складається з предметів, які видаються в тимчасове користування для виконання службових завдань, тренувань, навчань, занять тощо (інвентарне майно), та предметів особистого користування, які видаються в постійне користування і не використовуються як інвентарне майно: строк носіння (експлуатації) предметів однострою - час. установлений нормами належності, протягом якого предмет має носитися або перебувати в експлуатації.

З урахуванням пункту 3 Розділу І Порядку №772 одностроєм згідно із цим Порядком забезпечуються поліцейські, зокрема, які проходять службу на відповідних посадах у Національній поліції України.

Відповідно до п. 1 Розділу ІІІ Порядку №772 забезпечення одностроєм у поліції здійснюється централізовано структурним підрозділом центрального органу управління поліцією з питань матеріально-технічного та ресурсного забезпечення.

Пунктом 4 Розділу III Порядку №772 визначено, що отримання предметів однострою здійснюється на підставі відповідного рішення керівництва поліції.

Пунктами 1, 2, 3 Розділу IV Порядку №772 визначено, що на кожного поліцейського для здійснення контролю за станом використання ним предметів однострою згідно з нормами належності та за строками їх носіння (експлуатації) оформлюється арматурна картка. Облік предметів однострою в арматурній картці ведеться з дати призначення поліцейського на відповідну посаду або зарахування на навчання згідно з наказом по особовому складу Предмети однострою особистого користування передаються поліцейським безоплатно. Предметами однострою особистого користування забезпечуються поліцейські, визначені в пункті 3 розділу І цього Порядку, із дня призначення на посаду або зарахування на навчання. Предмети однострою особистого користування видаються поліцейським на майбутній термін служби або з урахуванням навчання та на строк, що передбачений нормами належності. Чергова видача поліцейським однострою особистого користування проводиться після закінчення строків його експлуатації (носіння). Дострокова видача предметів однострою дозволяється тільки у випадках, передбачених цим Порядком. Предмети однострою, що належать до видачі поліцейським за декількома нормами, видаються за тією, строк носіння (експлуатації) за якою менший.

Пунктом 10 розділу V Порядку №772 встановлено, що відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, здійснюється з урахуванням термінів його експлуатації та у випадку втрати, пошкодження та/або звільнення поліцейського зі служби з таких підстав: у зв`язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення із служби в поліції, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України; за власним бажанням; у разі набрання законної сили рішенням суду щодо притягнення до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, або кримінального правопорушення; у зв`язку з набуттям громадянства або підданства іншої держави; через службову невідповідність.

З системного аналізу вищенаведених норм Порядку №772 встановлено, що в разі звільнення поліцейського зі служби у зв`язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України, ним повинна відшкодовуватись вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився.

Відтак, сума відшкодування розраховується станом на день звільнення особи зі служби в поліції, адже норми щодо необхідності такого відшкодування були чинними на час звільнення відповідача зі служби в поліції та регламентували чіткий порядок дій правоохоронного органу щодо відшкодування вартості предметів однострою на час виникнення спірних правовідносин.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до довідки-розрахунку №51 від 16.07.2024, обсяг коштів, який має бути сплачений відповідачем для відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, - 6352,20 грн.

Так само, в наказі Управлінні поліції охорони в Сумській області від 16.07.2024 №171 о/с «По особовому складу», з урахуванням внесених до нього змін наказом від 17.07.2024 №172 о/с, вартість предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, складає 6352,20 грн.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та враховуючи, що відповідача звільнено зі служби в поліції за п. 6 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» у зв`язку із реалізацією дисциплінарного стягнення, і у добровільному порядку ним не відшкодовано вартості предметів однострою, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.

Витрати суб`єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб`єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб`єкту владних повноважень, не підлягає.

Керуючись ст.ст. 5-10, 19, 77, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Управління поліції охорони в Сумській області (вул. Псільська, буд. 36, м. Суми, 40022, код ЄДРПОУ 40108871) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення коштів в рахунок відшкодування вартості предметів однострою особистого користування задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління поліції охорони в Сумській області (код ЄДРПОУ 40108871) вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, у розмірі 6352 (шість тисяч триста п`ятдесят дві) грн. 20 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Біленський О.О.

СудХарківський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення26.11.2024
Оприлюднено28.11.2024
Номер документу123310943
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо звільнення з публічної служби, з них

Судовий реєстр по справі —480/7220/24

Рішення від 26.11.2024

Адміністративне

Харківський окружний адміністративний суд

Біленський О.О.

Ухвала від 23.09.2024

Адміністративне

Харківський окружний адміністративний суд

Біленський О.О.

Ухвала від 20.08.2024

Адміністративне

Сумський окружний адміністративний суд

С.О. Бондар

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні