Справа № 188/2259/24
Провадження № 2/188/1294/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2024 року смт. Петропавлівка
Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючої судді Курочкіної О.М.
секретар судового засідання Фесик Ю.В.
справа №188/2259/24
позивач : ОСОБА_1
представник: ОСОБА_2
відповідач:
Петропавлівська селищна рада
про визначення додаткового строку на прийняття спадщини
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла спадкодавець - ОСОБА_3 , після смерті якої відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку по АДРЕСА_1 , а також земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Дмитрівської сільської ради загальною площею 6,7800 га., кадастровий номер 1223855100:03:001:0342, які належать спадкодавцеві.
Факт родинного зв`язку між Позивачем та спадкодавцем підтверджується свідоцтвом про народження Позивача серії НОМЕР_1 від 11.05.1960 р.
Згідно з довідкою Петропавлівської селищної ради від 13.08.2024 р., №2805 спадкодавець - ОСОБА_3 на день смерті була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з ОСОБА_3 на день її смерті інших осіб, за місцем проживання, не було зареєстровано.
Крім Позивача, спадкоємцем майна ОСОБА_3 першої черги спадкування також є його рідний брат - ОСОБА_4 . Родинний зв`язок між ОСОБА_4 та спадкодавцем підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , що видане 13.11.1954 р., Петропавлівським РАГС Дніпропетровської області.
Позивач і його мати - ОСОБА_3 , не обговорювали між собою жодних питань стосовно майбутнього успадкування належного їй майна. За життя ОСОБА_3 говорила Позивачу, що має намір скласти заповіт на все своє майно на ім`я її сина, рідного брата Позивача - ОСОБА_4 . Чи склала ОСОБА_3 заповіт - Позивач не знав. Саме тому Позивач весь час вважав, що мати бажає залишити своє майно на випадок її смерті ОСОБА_4 .
12 серпня 2024 року при телефонній розмові з братом Позивач дізнався, що ОСОБА_4 спадщину після смерті матері не приймав, на неї не претендує і що йому нічого невідомо про складання матір`ю заповіту на його ім`я.
На наступний день, 13.08.2024 р., Позивач особисто звернувся до приватного нотаріуса Синельниківського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Свириденко Людмили Василівни з питання прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 . У нотаріуса Позивач дізнався, що 28.09.2015 р., ОСОБА_3 склала заповіт, посвідчений завідувачем Петропавлівської державної нотаріальної контори, згідно з яким на випадок своєї смерті усе належне їй майно заповіла у власність Позивачу.
13.08.2024 р., приватний нотаріус Свириденко Л.В., своєю постановою відмовила Позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, вказавши, що строк для прийняття спадщини ним пропущено, у зв`язку з цим Позивач має право звернутися до суду з питання визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
До 13.08.2024 р., дати звернення до нотаріуса, Позивач не був обізнаний про існування вказаного заповіту та його зміст. Інші спадкоємці не зверталися до нотаріуса з заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 . Крім того, приватний нотаріус Свириденко Людмила Василівна не повідомляла Позивача про складений заповіт ОСОБА_3 . Вказані обставини підтверджуються листом приватного нотаріуса Свириденко Людмили Василівни від 13.08.2024 р., №159/02-31.
Згідно з листом виконувача обов`язків завідувача Петропавлівської державної нотаріальної контори Гордієнко І.В., - Позивач не повідомлявся Петропавлівською
державною нотаріальною конторою про складання 28.09.2015 р., заповіту ОСОБА_3 та його зміст.
Позивачем було пропущено строк для прийняття спадщини за заповітом, яка залишилася після смерті ОСОБА_3 за поважної причини.
Позивач є сином спадкодавця та виступає спадкоємцем першої черги за законом згідно ст. 1261 ЦК України. На час смерті спадкодавця Позивач разом зі спадкодавцем не проживав, заяви про прийняття спадщини або відмови від неї у визначений законом строк не подавав, про смерть матері був достовірно обізнаний, але наміру оформлювати спадкові права після її смерті; не мав, оскільки не знав волі спадкодавця з приводу розпорядження її майном на випадок смерті.
Про те, що ОСОБА_3 на випадок смерті заповіла у власність Позивачу усе своє майно - він не знав.
Про існування та зміст заповіту ОСОБА_3 Позивач дізнався 13.08.2024 року від приватного нотаріуса Свириденко Людмили Василівни, тобто вже після спливу 6-місячного строку на прийняття спадщини. До 13.08.2024 p., Позивач не повідомлявся ні приватним ні державним нотаріусами про існування та зміст заповіту ОСОБА_3 . Вказані обставини підтверджуються листами приватного нотаріуса Свириденко Людмили Василівни від 13.08.2024 p., №159/02-31, а також листом в.о. завідувача Петропавлівської ДНК ОСОБА_5 .
Після того, як Позивач дізнався про волю спадкодавця щодо розпорядження майном після її смерті на його користь, ним негайно було прийнято рішення прийняти спадщину та оформити правовстановлюючі документи.
Таким чином, причиною пропуску строку на прийняття спадщини стало незнання Позивача про існування заповіту та волю спадкодавця щодо розпорядження спадковим майном на випадок смерті.
Просить суд надати йому додатковий строк для прийняття спадщини.
В судове засідання представник позивача надав заяву про розгляд справи у відсутність сторони позивача , позовні вимоги підтримано в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з`явився надав заяву про розгляд справи у їх відсутність.
Вивчивши позовну заяву та додані докази, суд приходить до висновку, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно ч.1 ст.1270 ЦК для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до свідоцтва про смерть НОМЕР_3 виданого Петропавлівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Синельниківському районі Дніпропетровської області ПМУЮ (м.Одеса)
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до посвідченого належним чином заповіту ОСОБА_3 заповідала усе належне їй майно позивачу.
Відповідно до витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі №77979717 підтверджується наявність заповіту та реєстрація спадкової справи після смерті ОСОБА_3 .
Відповідно до довідки №2805 від 13.08.2024 року на день смерті спадкодавці, вона проживала одна.
Постановою приватного нотаріуса від 13.08.2024 року про відмову у вчиненні нотаріальної дії позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку з пропущенням строку для прийняття спадщини відповідно до положень ст.1270 ЦК.
Враховуючи зазначені позивачем обставини, суд вважає причину пропуску строку на прийняття спадщини поважною.
Відповідно до ч.2 ст.1272 ЦК за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини і підставою для визначення додаткового строку.
У постанові Верховного Суду від 9 листопада 2020 року (справа № 466/5674/17), на яку також посилається заявник, міститься висновок про те, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має особисто подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Позивач в установлений законом строк не подав до нотаріуса заяву про прийняття спадщини.
Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Для прийняття спадщини необхідне волевиявлення спадкоємця і здійснення ним певних дій.
Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, позов підлягає задоволенню.
Відповідно до положень ст.141 ЦПК України та заяви позивача, суд залишає судові витрати за позивачем.
Керуючись ч.2 ст. 47, ч.1 ст.1270, ч.2 ст.1272 , ч.3 ст.1272 ЦК, ст.ст 10,11,12,13,141,259,263-265 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ :
Позов ОСОБА_1
представник: ОСОБА_2 , до Петропавлівської селищної ради про визначення додаткового строку на прийняття спадщини
задовольнити.
Надати ОСОБА_1 рнокпп НОМЕР_4 додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 протягом 90 днів з дня набрання судовим рішенням законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
У відповідності до п.п.15 п. 1 Розділу ХІІІ Перехідних Положень ЦПК України апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, тобто до Дніпровського апеляційного суду через Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя О. М. Курочкіна
Суд | Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2024 |
Оприлюднено | 28.11.2024 |
Номер документу | 123314415 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області
Курочкіна О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні