Справа № 755/10810/24 провадження № 6/632/125/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про зміну підсудності справи
27 листопада 2024 рокум. Златопіль
Первомайський міськрайонний суд Харківської області у складі судді Кочнєва О.В, вирішуючи питання прийняття у порядку виконання судових рішень заяви заінтересованої особи товариства з обмеженою відповідальністю «Кредити готівкою», стягувач товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Горизонт», боржник ОСОБА_1 , заінтересована особа приватний виконавець виконавчого округу виконавчого округу Харківської області Клименко Роман Васильович, про заміну сторони стягувача у виконавчому провадженні,
ВСТАНОВИВ:
13.11.2024 року до суду на підставі ухвали Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 17.10.2024 року, яка набрала законної сили, через порушення підсудності, постановленої на підставі ухвали Дніпровського районного суду м. Києва від 08.07.2024 року, яка набрала законної сили, до суду надійшла вказана справа, в якій заявник в особі свого представника за посадою просив замінити сторону стягувача у виконавчому провадженні №64134761, відкритому приватним виконавцем виконавчого округу Харківської області Клименко Р.В., про стягнення з боржника боргу на підставі виконавчого напису №79121 від 23.10.2020 року, виданого приватним нотаріусом Житомирського міського нотаріального округу Київської області Горай Олегом Станіславовичем.
Підставою цього зазначило перехід права вимоги до заінтересованої особи з боку ТОВ «Фінансової компанії «Еліт фінанс груп» на підставі договору відступлення права вимоги №26-02/24 від 26.02.2024 року, а до вказаного кредитора вимоги були передані від стягувача на підставі договору про відступлення права вимоги №31/02-23-3 від 31.03.2023 року.
Правовою підставою заяви є правова позиція Великої палати Верховного Суду від 12.10.2022 року, викладену у справі №183/4196/21, провадження №14-36цс22, відповідно до якої в разі пред`явлення вимоги про заміну сторони виконавчого провадження за виконавчим написом нотаріуса, виданим на стягнення заборгованості, такі справи повинні розглядатися місцевими загальними судами за місцем виконання відповідного виконавчого провадження.
В даній справі станом на час відповідної заяви до суду виконавче провадження продовжується приватним виконавцем, який продовжує здійснювати свою діяльність.
Суддею встановлено, що стягувач ТОВ «ФК «Горизонт» - на сьогоднішній день перебуває у стадії банкрутства, справу відносно якого відкрито господарським судом м. Києва 04.02.2022 року (справа № 910/20940/21).
Тому в даній справі слід змінити підсудність на суд, який здійснює провадження у справі щодо банкрутства стягувача, яким є господарський суд м. Києва, що потрібно було зробити ще Дніпровський районним судом м. Києва, однак вказаний суд відповідну дію не зробив.
Підставою цього суддя зазначає абзац 4 ч.2 ст.7 Кодексу України з процедур банкрутства, відповідно до якого заяви (позовні заяви) учасників провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) або інших осіб у спорах, стороною в яких є боржник, розглядаються в межах справи про банкрутство (неплатоспроможність) за правилами спрощеного позовного провадження, тобто будь-які заяви щодо ТОВ «ФК «Горизонт» повинні розглядатися в межах вищевказаної господарської справи про банкрутство, оскільки на час звернення із відповідною заявою до суду ТОВ «Кредити готівкою» саме ТОВ «ФК «Горизонт» має матеріальний актив у вигляді відкритого виконавчого провадження, а укладання відповідних договорів щодо вимог до боржника повинно бути оцінено в межах процедури банкрутства господарським судом.
При цьому відповідно до усталеної практики Верховного Суду обмежень щодо вказаних дій місцевий загальний суд не має, виходячи з наступного.
Судова юрисдикція - це інститут права, покликаний розмежувати компетенцію як різних ланок судової системи, так і різних видів судочинства - цивільного, кримінального, господарського та адміністративного.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.
Відповідно дост. 19 ЦПК України, визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право цивільне, а по-друге - суб`єктний склад такого спору (однією зі сторін у спорі є, як правило, фізична особа).
Згідно з ч.1ст.3 ГПК України, судочинство в господарських судах здійснюється відповідно доКонституції України, цього Кодексу,Кодексу України з процедур банкрутства, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до п.8 ч.1ст.20 ГПК Українигосподарські суди розглядають, зокрема, справи про банкрутство та справи у спорах з майновими вимогами до боржника, стосовно якого відкрито провадження у справі про банкрутство, у тому числі справи у спорах про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником; стягнення заробітної плати; поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника, за винятком спорів про визначення та сплату (стягнення) грошових зобов`язань (податкового боргу), визначених відповідно доПодаткового кодексу України, а також спорів про визнання недійсними правочинів за позовом контролюючого органу на виконання його повноважень, визначенихПодатковим кодексом України.
21.10.2019 в Україні почав діятиКодекс України з процедур банкрутства,
Системний аналіз положеньКодексу України з процедур банкрутствадає підстави для висновку, що з моменту порушення стосовно боржника справи про банкрутство він перебуває в особливому правовому режимі, який змінює весь комплекс юридичних правовідносин боржника, і спеціальні нормиЗакону про банкрутствомають пріоритет у застосуванні при розгляді справ про банкрутство щодо інших законодавчих актів України.
Слід звернути увагу на те, що норми Кодексу України з процедур банкрутствапередбачають концентрацію всіх спорів у межах справи про банкрутство задля судового контролю у межах цього провадження за діяльністю боржника, залучення всього майна боржника до ліквідаційної маси та проведення інших заходів, метою яких є повне або часткове задоволення вимог кредиторів. Отже, за умови порушення провадження у справі про банкрутство боржника, особливістю вирішення таких спорів полягає в тому, що вони розглядаються та вирішуються господарським судом, який розглядає справу про банкрутство, без порушення нових справ з метою судового контролю у межах цього провадження за діяльністю боржника, залучення всього майна боржника до ліквідаційної маси та проведення інших заходів, метою яких є повне або часткове задоволення вимог кредиторів (висновок про застосування норм права, який викладений у постанові Верховного Суду від 13 березня 2018 у справі № 922/928/17).
Відповідно до ч. 2ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства, господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, в межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник; спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна; спори про визнання недійсними результатів аукціону; спори про визнання недійсними будь-яких правочинів, укладених боржником; спори про повернення (витребування) майна боржника або відшкодування його вартості відповідно; спори про стягнення заробітної плати; спори про поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника; спори щодо інших вимог до боржника.
Верховний Суд неодноразово висловлював позицію щодо концентрації всіх спорів у межах справи про банкрутство. Так, за умови порушення провадження у справі про банкрутство боржника особливістю вирішення таких спорів є те, що вони розглядаються господарським судом без порушення нових справ, що узгоджується із загальною спрямованістю Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», який передбачає концентрацію всіх спорів у межах справи про банкрутство задля судового контролю у межах цього провадження за діяльністю боржника, залучення всього майна боржника до ліквідаційної маси та проведення інших заходів, метою яких є повне або часткове задоволення вимог кредиторів. З моменту порушення стосовно боржника справи про банкрутство він перебуває в особливому правовому режимі, який змінює весь комплекс юридичних правовідносин боржника. Вказана правова позиція зазначена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 березня 2019 року у справі № 918/420/16, у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 19 червня 2018 року у справі № 908/4057/14, від 11 липня 2018 року у справі № 922/3040/17, від 29 листопада 2019 у справах № 908/130/15-г, № 923/1194/17, від 05 лютого 2020 у справі № 921/557/15-г.
Законодавець захищає не лише права банкрута, а й права інших осіб, які мають вимоги до банкрута. Захист таких осіб полягає у тому, що інші суди, незалежно від юрисдикції, які розглядали справи за позовами до відповідача, щодо якого відкрито провадження у справі про банкрутство після відкриття провадження в інших справах, не закривають таке провадження, а передають справу до належного суду для розгляду по суті. При цьому таким належним судом є виключно суд господарської юрисдикції, який відкрив справу про банкрутство відповідача. Таке врегулювання процедури розгляду спорів до відповідача, щодо якого відкрито провадження у справі про банкрутство, встановлює зрозумілу і справедливу процедуру закінчення розгляду справи належним судом, дотримання принципу визначення юрисдикції справи та підсудності спорів одному господарському суду, який акумулює усі вимоги до відповідача, щодо якого порушено процедуру банкрутства.
Таким чином, з огляду на положення законодавства України, законодавець підкреслив, що розгляд всіх майнових спорів, стороною в яких є боржник у справі про банкрутство, повинен відбуватися саме і виключно господарським судом, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, в межах цієї справи.
Згідно з п.1 ч.1ст.31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду. Тим самим,ЦПК Українипередбачив лише передачу цивільних справ між судами загальної юрисдикції для дотримання територіальної юрисдикції.
Відповідно до ч.9ст.10 ЦПК України, якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
А відтак, беручи до уваги спеціальні нормиКодексу з процедури банкрутстващодо надіслання справ до господарського суду, застосовуючи аналогію закону щодо передачі справ за підсудністю, цивільну справу №755/10810/24 слід передати до господарського суду міста Києва, яким відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Горизонт» відкрито провадження у господарський справі № 910/20940/21 про банкрутство та в провадженні якого перебуває справа про банкрутство.
В даній справі вказане питання стосується виключно заявника ТОВ «Кредити готівкою», яке має зареєстрований кабінет в Електронному суді, тому виключно вказаній особі дана ухвала і надсилається засобами Електронного суду у порядку ч.7 ст.14 ЦПК України.
На підставі викладеного та керуючись ч.9 ст.10, ч.7 ст.14, п.1 ч.1 ст. 31, ч.1 ст.260, ч.2 ст. 261, ч.1 ст.353, ст. 442 ЦПК України, ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства, суддя
УХВАЛИВ:
Цивільну справу № 755/10810/24 за заявою заінтересованої особи товариства з обмеженою відповідальністю «Кредити готівкою», стягувач товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Горизонт», боржник ОСОБА_1 , заінтересована особа приватний виконавець виконавчого округу виконавчого округу Харківської області Клименко Роман Васильович, про заміну сторони стягувача у виконавчому провадженні, передати до господарського суду м. Києва, який відкрив справу № 910/20940/21 про банкрутство «Фінансової компанії «Горизонт».
Копію ухвали направити заінтересованій особі ТОВ «Кредити готівкою» засобами Електронного суду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду безпосередньо або шляхом використання підсистеми «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому копії ухвали суду.
Суддя - Олег КОЧНЄВ
Суд | Первомайський міськрайонний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2024 |
Оприлюднено | 28.11.2024 |
Номер документу | 123315008 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Інші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) |
Цивільне
Первомайський міськрайонний суд Харківської області
Кочнєв О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні