Справа № 302/764/24
Провадження № 2-о/302/51/24
Р І Ш Е Н Н Я
І МЕ НЕ М У КР АЇ НИ 27.11.2024 року с-ще Міжгір`я
Міжгірський районний суд Закарпатської області у складі:
Головуючого - судді: Сидоренко Ю.В.,
за участю присяжних: Дерич М.М., Іваницької Т.І.,
при секретарі Царь О.В.,
за участю: представника заявника адвоката Гренджа В.Ю.,
представника ОСОБА_1 - адвоката Рішка С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду с-ща Міжгір`я заяву ОСОБА_2 (зареєстрованийта фактичнопроживає заадресою: АДРЕСА_1 ),який дієв інтересах ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (проживаєза адресою: АДРЕСА_1 ), заінтересована особа: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Пилипецької сільської ради Хустського району Закарпатської області (ЄРДПОУ - 04350843, місце знаходження с.Пилипець, буд.75 Хустського району, Закарпатської області), про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна, -
В С Т А Н О В И В :
03.06.2024 заявник ОСОБА_2 , який діє в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до Міжгірського районного суду Закарпатської області, в особі представника адвоката Гренджа В.Ю., із заявою про визнання недієздатною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та призначення його, заявника ОСОБА_2 , опікуном ОСОБА_1 .
На обґрунтування поданої заяви ОСОБА_2 , посилається на ті обставини, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є його матір`ю, що підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 серії НОМЕР_1 .
Заявник вказує, що він із матір`ю ОСОБА_1 проживають спільно однією сім`єю в АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою про склад сім`ї № 227 від 17.05.2024.
Матір ОСОБА_1 є особою з інвалідністю першої «А» групи, що підтверджується копією довідки до акту огляду МСЕК серія 12 ААВ № 387867, яка видана 15.08.2022 року. Строк інвалідності ОСОБА_1 встановлено без терміну переогляду, довічно. Заявник вказує, що причиною інвалідності ОСОБА_1 є психічне захворювання з 2012 року, їй становлено діагноз: Деменція при хворобі Альцгеймера з раннім початком (F-00.0). Матір ОСОБА_1 має проблеми з пам`яттю, мисленням, не може самостійно приготувати їжу, здійснити гігієнічні процедури, більшість часу проводить у ліжку, є байдужою до всього і всіх, проявляє апатію, не цікавиться, що відбувається в світі, мало говорить. ОСОБА_1 має обмеження життєдіяльності до самообслуговування, до орієнтації, до спілкування, до контролю за своєю поведінкою, та до трудової діяльності. Заявник вважає, що ОСОБА_1 не може повною мірою усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, потребує як медичного нагляду та лікування, так і постійної сторонньої допомоги і контролю, і у зв`язку з цим, перебуває на обліку у лікаря-психіатра Міжгірської районної лікарні на диспансерному нагляді.
Як вказано у Висновку лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідами І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу № 431 від 05.02.2024 року хвора ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , інвалід І «А» групи внаслідок психічного розладу за рівнем обмеження життєдіяльності має обмеження самообслуговування, обмеження здатності до самостійного пересування, обмеження здатності до орієнтації, обмеження здатності до спілкування, обмеження здатності контролювати свою поведінку, у зв`язку з чим потребує постійного догляду ОСОБА_2 , з яким проживає спільно за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно Довідки до акту огляду МСЕК Серія 12 ААВ № 387867, ОСОБА_1 є повністю залежною від інших осіб, потребує постійного стороннього догляду, нагляду та допомоги.
Заявник вказує, що ОСОБА_1 є вдовою, проживає однією сім`єю разом із ним, сином ОСОБА_2 , а також невісткою ОСОБА_3 , та внучкою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . ОСОБА_3 працює вчителем в школі на повну ставку. Тому він, заявник ОСОБА_2 здійснює постійний сторонній догляд за своєю матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка визнана особою з інвалідністю першої групи «А» без терміну переогляду, як її рідний син та за відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд. За цих підстав ОСОБА_2 призначено допомогу на догляд за особою з інвалідністю ІІ-ої групи, в розмірі 3504 грн., щомісячно, що підтверджується Довідкою УСЗН Хустської РДА від 16.05.2024 року.
Внаслідок розладу здоров`я, заявник вказує, що ОСОБА_1 не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними і у зв`язку з цим, може бути визнана недієздатною у встановленому законом порядку.
Ухвалою суду від 27.06.2024 року відкрито провадження у справі № 302/764/24 в порядку окремого провадження та призначено судове засідання з викликом (повідомленням) осіб, які беруть участь у справі. Витребувано судом з КНП «Міжгірська районна лікарня» медичні документи (історію хвороби, амбулаторну карту) відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 34-35).
Ухвалою Міжгірського районного суду Закарпатської області 11.07.2024 за клопотанням представника заявника ОСОБА_2 адвоката Гренджа В.Ю. по даній справі призначено амбулаторну судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручено спеціалістам (експертам) Закарпатської філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я». Провадження у цій справі зупинено до проведення даної експертизи (а.с.46-47).
Ухвалою Міжгірського районного суду Закарпатської області від 22.10.2024 року провадження по справі поновлено у зв`язку із надходженням 14.10.2024 року до Міжгірського районного суду Закарпатської області висновку судово-психіатричної експертизи № 393 від 26.09.2024 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Доручено Західному міжрегіональному центру з надання безоплатної правничої допомоги призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , стосовно якої суд розглядає справу про визнання фізичної особи недієздатною адвоката для здійснення представництва інтересів ОСОБА_1 в Міжгірському районному суді Закарпатської області, під час розгляду даної справи.
Відповідно до доручення Західного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги за № 017/05.2-7/10636 від 23.10.2024 року представником ОСОБА_1 призначено адвоката Рішка Сергія Івановича (а.с.65).
В судовому засіданні представник заявника ОСОБА_2 - адвокат Гренджа В.Ю. підтримала у повному обсязі заяву та просять задовольнити заяву ОСОБА_2 про визнання недієздатним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та встановити над нею опіку, призначивши опікуном заявника ОСОБА_2 , вказуючи також про те, що інших осіб, які б могли здійснювати опіку над матір`ю заявника ОСОБА_1 . не має.
Представник ОСОБА_1 - адвокат Рішко С.І. не заперечує проти заявлених ОСОБА_2 вимог за підставами та обґрунтуваннями, викладеними у заяві та вважає, що визнання ОСОБА_1 недієздатною та встановлення над нею опіки, з призначенням опікуном сина ОСОБА_2 , відповідає інтересам ОСОБА_1 .
Представник заінтересованої особи: Органу опіки та піклування виконавчого комітету Пилипецької сільської ради Закарпатської області в судове засідання не з`явився, про час і місце розгляду справи були повідомлені своєчасно та належним чином, проте на адресу суду подано заяву, в якій просять розглядати справу у відсутність їх представника, та заперечень проти заявлених ОСОБА_2 вимог, не мають, підтримують наданий до суду висновок опікунської ради, затверджений рішенням виконкому Пилипецької сільської ради №4 від 21.11.2024 року.
Повно та всебічно з`ясувавши обставини у даній справі, вислухавши в судовому засіданні пояснення представника заявника адвоката Гренджа В.Ю., представника заінтересованої особи адвоката Рішка С.І., об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду даної цивільної справи, давши їм оцінку у сукупності з оголошеними та дослідженими в судовому засіданні матеріалами справи № 302/ 764/24, суд вважає, що заявлені ОСОБА_2 вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.39 ЦК України суд може визнати фізичну особу недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу нездатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Відповідно до вимог ч.1 ст.296 ЦПК України заява про визнання фізичної особи недієздатною може бути подана членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в селі Тюшка Міжгірського району Закарпатської області та є сином ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження заявника ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 , копія якого є в матеріалах справи (а.с.13,15).
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 є особою з інвалідністю першої групи «А» та потребує постійного стороннього догляду, нагляду та допомоги, повна залежність від інших осіб та рекомендовано «Д» нагляд та лікування у психіатра, що вбачається з довідки до акту огляду МСЕК серії 12 ААВ № 387867, виданої 15.08.2022 року (а.с.17).
Згідно висновку лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідами І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу №431 від 05.02.2024 року, ОСОБА_1 обмежена у самообслуговуванні, обмежена у здатності до самостійного пересування, має обмеження у здатності до орієнтації, обмежена у здатності до спілкування, обмежена у здатності контролювати свою поведінку та потребує постійного стороннього догляду (а.с.19).
Заявнику ОСОБА_2 призначено допомогу на догляд за особою з інвалідністю ІІ-ої групи, з 01.01.2024 року в розмірі 3504 грн., щомісячно, що підтверджується Довідкою УСЗН Хустської РДА від 16.05.2024 року (а.с.18).
З довідки про склад сім`ї за № 227 від 17.05.2024 року, виданої Пилипецькою сільською радою, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 фактично проживають за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.23).
Актом обстеження матеріально-побутових умов ОСОБА_1 , мешканки АДРЕСА_1 , складеним 17.05.2024 року комісією у складі: депутатів Пилипецької сільської ради Карпович Н.І., ОСОБА_5 , старости с.Тюшка ОСОБА_6 вбачається, що за вказаною адресою при обстеженні виявлено наступне: ОСОБА_1 , 1954 року народження проживає з сином ОСОБА_2 , невісткою та внучкою. Син ОСОБА_2 ніде не працює,веде постійний сторонній догляд за своєю матір`ю ОСОБА_1 . У акті також зазначається, що нНевістка ОСОБА_3 ,, 1987 року народження працює вчителькою в Річківській гімназії на повну ставку та не може вести постійний сторонній догляд, внучка ОСОБА_4 ,, 2010 року, неповнолітня та навчається у восьмому класі Тюшківської гімназії. ОСОБА_1 вдова, пенсіонерка, інвалід, часто хворіє та потребує постійного стороннього догляду. За ОСОБА_1 ,, згідно довідки УСЗН Хустської РДА від 16.05.2024 року постійний сторонній догляд здійснює її син ОСОБА_2 , допомагає по господарству, прибирає житло, замається приготуванням їжі, закуповує необхідні медикаменти, продукти харчування та виконує інші роботи, пов`язані з доглядом за хворою. ОСОБА_2 дійсно здійснює постійний сторонній догляд за своєю мамою ОСОБА_2 . Інших осіб, які можуть здійснювати постійний сторонній догляд немає. Матеріально-побутові умови задовільні (а.с.21,22).
Висновком судово-психіатричного експерта № 393 від 26.09.2024 року, за призначеною ухвалою суду судово-психіатричної експертизи, проведеною комісією Закарпатської філії судових експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я» підтверджено наступне: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 страждає на хронічний стійкий психічний розлад у формі Деменції внаслідок хвороби Альцгеймера, що позбавляє її здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними (а.с.49-52).
Відповідно до Висновку опікунської ради при виконавчому комітеті Пилипецької сільської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету Пилипецької сільської ради Хустського району Закарпатської області № 4 від 21.11.2024 року «Про затвердження висновку опікунської ради» вбачається, що опікунська рада при виконавчому комітеті Пилипецької сільської ради з питань забезпечення прав повнолітніх осіб, які потребують опіки (піклування) визнає доцільним призначити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 опікуном над ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у разі визнання останньої судом недієздатною та яка за станом здоров`я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати свої обов`язки. У висновку також зазначено, що ОСОБА_2 , житель АДРЕСА_1 характеризується позитивно: врівноважений, розсудливий, веде здоровий спосіб життя, працьовитий та за станом свого здоров`я може виконувати обов`язки опікуна (а.с.87-90).
Відповідно до положень ч.1 ст.41 ЦК України над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
Відповідно до ч.1 ст.60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Правила опіки та піклування затверджені спільним наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства освіти України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26 травня 1999 року № 34/166/131/88 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 17 червня 1999 року за №387/3680.
У відповідності до положень п.3.3. вказаних Правил документи, за наявності яких органи опіки і піклування призначають опікуна: повідомлення державних, громадських організацій або заява громадянина (громадян); копія свідоцтва про народження особи, що потребує опіки, або рішення суду про визнання особи недієздатною; акт обстеження умов життя особи, що потребує опіки, і опис її майна; довідки про стан здоров`я особи, що потребує опіки (якщо вона раніше проживала окремо), та майбутнього опікуна (піклувальника); довідка про місце проживання майбутнього опікуна і його заява про прийняття на себе обов`язків про опіку; акт перевірки умов життя майбутнього опікуна та висновок від органів опіки та піклування за місцем проживання опікуна про можливість виконувати опікунські обов`язки; довідка лікувальної установи про відсутність в сім`ї майбутнього опікуна (піклувальника) захворювань, що перешкоджають влаштуванню до нього особи, що потребує опіки; документ про закріплення за дитиною житлової площі.
На підставі вищенаведеного, вислухавши в ході судового розгляду пояснення представника заявника - адвоката Гренджа В.Ю., пояснення представника ОСОБА_1 - адвоката Рішка С.І., повно, всебічно з`ясувавши обставини у справі № 302/764/24, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду даної справи, дослідивши висновок амбулаторної судово-психіатричної експертизи Закарпатської філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я» за № 393 від 26.09.2024 року, вивчивши надані суду документи, які характеризують заявника ОСОБА_2 , що вбачається з висновку опікунської ради суд приходить до висновку, що подана ОСОБА_2 заява є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню у повному обсязі, оскільки зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для визнання ОСОБА_1 недієздатною та необхідність встановлення над нею опіки, та суд вважає необхідним за поданням опікунської ради встановити опіку над недієздатною ОСОБА_1 , призначивши опікуном ОСОБА_2 , за згодою останнього.
Керуючись ст.ст. 39, 41, 60, 63 ЦК України, ст.ст. 9, 12, 13, 81, 82, 89, 247, 259, 263-265, 268 ,272, 273, ст.ст.293, 294, 296, 299, 300, 352, 354 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_2 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування Пилипецької сільської ради Хустського району Закарпатської області, про визнання особи недієздатною та призначення опікуна - задовольнити.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (громадянка України, уродженка с.Тюшка Міжгірського району Закарпатської області, зареєстрована та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) - недієздатною.
Встановити опіку над недієздатною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Призначити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (громадянин України, уродженець с.Тюшка Міжгірського району Закарпатської області, зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) - опікуном наднедієздатною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визначити строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною - два роки з дня набрання даним рішенням суду законної сили.
Копію рішення направити до опікунської ради при виконавчому комітеті Пилипецької сільської ради Хустського району Закарпатської області, для виконання.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Закарпатського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Міжгірський районний суд Закарпатської області. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення набирає законної сили згідно зі статтею 273 ЦПК України.
Головуючий - суддя : Ю.В. СИДОРЕНКО
Присяжні : М.М. ДЕРИЧ
Т.І. ІВАНИЦЬКА
Суд | Міжгірський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2024 |
Оприлюднено | 28.11.2024 |
Номер документу | 123315501 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Міжгірський районний суд Закарпатської області
Сидоренко Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні