Рішення
від 26.11.2024 по справі 442/9455/24
ДРОГОБИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №442/9455/24

Провадження №2/442/2174/2024

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 листопада 2024 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі:

головуючої судді - Курус Р.І.,

за участю секретаря судових засідань - Федишин Б.І.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Дрогобичі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Східницької селищної ради Львівської області про визнання права власності на спадкове майно,-

в с т а н о в и в :

11.11.2024 позивач звернулась до суду з вказаним позовом.

В обґрунтування позовних вимог покликаються на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить житловий будинок на АДРЕСА_1 , у якому він проживав до дня своєї смерті. За життя ОСОБА_2 заповіту не склав, тому його дружина ОСОБА_1 належить до першої черги спадкоємців за законом.

Зазначає, що 14.10.2024 звернулась до державного нотаріуса Дрогобицької нотаріальної контори Львівської області з метою оформлення своїх спадкових прав. 14.10.2024 року їй було відмовлено у видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки відсутній правовстановлюючий документ на житловий будинок на АДРЕСА_1 , а також реєстрація права власності на даний будинок на ім`я спадкодавця.

Зсилається на те, що вона проживала і продовжує проживати у житловому будинку на АДРЕСА_1 , відтак фактично вступила у володіння спадковим майном.

Згідно довідки виконавчого комітету Східницької селищної ради №778 від 12.08.2024 відповідно до записів погосподарської книги №01 на 2001-2005 роки виконавчого комітету Старокропивницької сільської ради Дрогобицького району Львівської області: Особовий рахунок № НОМЕР_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на вказаний період, де і проживав до дня своєї смерті, зазначений як голова домогосподарства на АДРЕСА_1 (який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ). Рік побудови 1986 рік.

Згідно довідки КП ЛОР «Дрогобицьке МБТІ та ЕО» право власності на житловий будинок за вказаною адресою не зареєстровано. З технічного паспорта на будинок з господарськими будівлями та спорудами вбачається, що загальна площа такого -115,1 кв.м., житлова - 53,4 кв.м., будинок збудований у 1986 році.

Просить постановити рішення, яким визнати за нею право власності на спадкове майно - житловий будинок з господарським будівлями АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою судді від 13.11.2024 провадження в зазначеній справі відкрито та призначено до підготовчого судового засідання на 26.11.2024.

В підготовче судове засідання позивачка не з`явилась, проте представник позивачки - адвокат Партика О.В. подала суду заяву про розгляд справи у відсутності позивача та її представника та просять задоволити позов.

Представник Східницької селищної ради Львівської області в підготовче судове засідання не з`явився, однак від відповідача надійшла заява про слухання справи у відсутності представника. Проти задоволення позову не заперечили.

За результатами підготовчого провадження, у відповідності до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позов є підставним та підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.

Так, вимогами ч. 1 ст. 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , видане повторно 13.08.2024, а.с.4.

Його дружина - ОСОБА_1 , що стверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 , а.с.5.

З довідки Східницької селищної ради Львівської області №778 від 12.08.2024 р. вбачається, що згідно погосподарської книги №01 за 2001-2005 рр. виконавчого комітету Старокропивницької сільської ради Дрогобицького району Львівської області зроблено запис: особовий рахунок № НОМЕР_1 , що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на вказаний період, де і проживав до дня своєї смерті, зазначений як голова домогосподарства, на АДРЕСА_1 (який помер - ІНФОРМАЦІЯ_1 ). ОСОБА_1 - дружина голови домогосподарства проживала та проживає по даний час за вищевказаною адресою. Рік побудови будинку -1986., а.с.7.

Згідно довідки КП «Дрогобицьке МБТІ та ЕО» №2293/1 від 02.10.2024 проінвентаризовано житловий будинок за вказаною адресою, загальною площею 115,1 кв.м, житловою - 53,4 кв.м. До житлового будинку літ.А-1 належать господарські будівлі та споруди: сарай літ.Б, вбиральня літ.В, навіс літ.Г, навіс літ.Д, навіс літ.Е, криниця літ.К, огорожа літ. 1-2, замощення літ.І. Право власності на вищевказаний об`єкт нерухомого майна не зареєстровано. а.с.8.

Із постанови державного нотаріуса Дрогобицької державної нотаріальної контори Львівської області Кушнір О.І. від 14.10.2024 вбачається, що ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно, оскільки заявником не було подано документу, що посвідчує право власності спадкодавця на вказаний будинок, а.с. 6.

Спадкові відносини регулюються Цивільним кодексом України, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української PCP, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом.

Згідно ст. 524 ЦК УРСР в редакції 1963 року спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.

Стаття 525 ЦК УРСР (1963 року) вказує, що часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця, а при оголошенні його померлим - день, зазначений в статті 21 цього Кодексу.

Статтею 526 ЦК УРСР (1963 року) регламентовано, що місцем відкриття спадщини визнається останнє постійне місце проживання спадкодавця (стаття 17 цього Кодексу), а якщо воно невідоме, - місцезнаходження майна або його основної частини.

Згідно ст. 529 ЦК УРСР (1963 року), при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.

Статтею 549 ЦК УРСР (1963 року) передбачено, що спадкоємець прийняв спадщину якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Відповідно діючого Цивільного кодексу України - до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Згідно зі ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. У відповідності до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 1220 ЦК України визначено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

За правилами статей 1222-1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті, а в разі його відсутності, право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу

Законодавцем встановлений певний порядок набуття права власності на нерухому майно в порядку спадкування - нотаріальний порядок. Лише у випадку неможливості оформлення права власності на спадщину в нотаріальному порядку, спадкоємець має право на судовий захист свого невизнаного, оспорюваного чи порушеного права.

Згідно ст. 66-69 ЗУ "Про нотаріат", п. 4.15 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 року за № 296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Вимогами ст. 392 ЦК України та наданих до неї роз`яснень у листі ВССУ № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» визначено, що право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Окрім того, у згаданому листі зазначено, що визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку. Отже, якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні. При вирішенні спорів про визнання права власності на спадкове майно судам слід керуватися законодавством, яке регулювало виникнення права власності у самих спадкодавців на момент закінчення будівництва будинків, зокрема положеннями ЦК УРСР 1963 року, Законом України "Про власність", Інструкцією про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української PCP від 31 січня 1966 року. За змістом зазначених нормативних актів виникнення права власності на житлові будинки, споруди не залежало від державної реєстрації цього права (п.3.1.).

Згідно роз`яснення у Листі Міністерства юстиції України від 23.02.2016 №8.4- 35//18/1, з метою напрацювання єдиної практики застосування законодавства у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень в частині державної реєстрації права власності на об`єкти нерухомого майна, збудованих до 5 серпня 1992 року, фактично єдиним документом, що засвідчує факт існування об`єкта нерухомого майна й містить його технічні характеристики, є технічний паспорт на такий об`єкт, виготовлений за результатом його технічної інвентаризації.

З огляду на викладене, а також враховуючи ту обставину, що нотаріусом відмовлено позивачці в оформленні спадкового майна, ОСОБА_1 являється єдиним спадкоємцем за законом, яка вчинила усі дії, які були необхідними для видачі свідоцтва про право на спадщину, але з незалежних від неї причин у видачі такого їй було відмовлено, а тому суд приходить до переконання, що позов є підставним та підлягає до задоволення.

Враховуючи вище наведене та керуючись ст. ст. 10,12,81, 247,258,263-265,268 ЦПК України, ст. ст.328,392,1216,1218,1222,1223,1261,1268 ЦК України, суд, -

в и р і ш и в:

Позов задоволити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок, загальною площею 115,1 кв.м., житловою площею 53,4 кв.м. з господарськими будівлями та спорудами, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка - ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Дата складення рішення - 26 листопада 2024 року.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Територіальна громада в особі Східницької селищної ради Львівської області, код ЄДРПОУ 26359951, місцезнаходження: вул.Золота Баня,3, смт.Східниця Львівської області.

Суддя Курус Р.І.

СудДрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення26.11.2024
Оприлюднено28.11.2024
Номер документу123315883
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —442/9455/24

Рішення від 26.11.2024

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Курус Р. І.

Ухвала від 13.11.2024

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Курус Р. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні