Рішення
від 26.11.2024 по справі 683/2327/24
СТАРОКОСТЯНТИНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 683/2327/24

2/683/1015/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2024 року м. Старокостянтинів

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

в складі: головуючого - судді Цішковського В.А.

з участю секретаря Васічевої О.В.

розглянувши у судовому засіданні в місті Старокостянтинові цивільну справу № 683/2327/24, номер провадження 2/683/1015/2024 за позовом ОСОБА_1 до Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області про визнання права власності в порядку спадкування за законом,

в с т а н о в и в:

17 липня 2024 року представник ОСОБА_1 адвокат Козак І.О. звернувся в суд з позовом до Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області, в якому просить визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , і який за життя прийняв, проте не оформив спадкові права після смерті своєї дружини ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на житловий будинок із господарськими будівлями та спорудами, та земельні ділянки, для обслуговування житлового будинку 0,1 га, і для ведення особистого підсобного господарства 0,093 га, право власності на які посвідчується державним актом на право приватної власності на землю від 16.09.1996 року серії ХМ № 01064, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .

В обґрунтування заявленого позову посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивача ОСОБА_3 . Після її смерті спадщину прийняв її чоловік та відповідно батько позивача ОСОБА_2 , який оформив право на спадщину за законом на частину спадкового майна, а саме на житловий будинок АДРЕСА_1 . Проте право на земельні ділянки за зазначеною адресою, ОСОБА_2 не оформив за життя, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_1 помер в м. Старокостянтинів Хмельницької області.

Позивач зазначає, що є єдиним спадкоємцем за законом після смерті батька та прийняв спадщину, у встановленому законом порядку. Інші спадкоємці відсутні. Однак, оформити свої спадкові права на вищезазначений житловий будинок та земельні ділянки не в змозі, через відмову нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, через невідповідність правовстановлюючих документів, зокрема в державному акті на право приватної власності на землю серії ХМ 01064, виправлено прізвище власника земельної ділянки та допущено помилку, а саме здійснено допис ручкою поверх літери «в» дописано літеру «л», а саме із « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 ». Крім того, за життя ОСОБА_2 , не оформив право власності на земельні ділянки, на якій знаходиться житловий будинок.

В судове засідання представник ОСОБА_1 адвокат Козак І.О. подав заяву про розгляд справи без його участі та участі позивача, позов підтримує та просить задовольнити.

Відповідач Старокостянтинівська міська рада Хмельницької області також подали до суду письмову заяву про розгляд справи у відсутності свого представника, проти задоволення позовних вимог не заперечують.

Оскільки сторони в судове засідання не з`явились, у відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до роз`яснень, даних в п.1постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30.05.2008 року, відносини спадкування регулюються правиламиЦК України, якщо спадщина відкрилась не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правилаЦивільного кодексу УРСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом.

Відповідно дост. 524 ЦК УРСР(в редакції 1963 року) спадкування здійснюється за законом і за заповітом.

Згідно ч.1 та ч.2ст.549 цього Кодексуспадкоємець визнається таким, що прийняв спадщину, якщо він протягом шести місяців з дня відкриття спадщини фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла в м. Старокостянтинів Хмельницької області ОСОБА_3 , яка для позивача ОСОБА_1 була матір`ю.

25 лютого 2002 року за заявою ОСОБА_2 . Старокостянтинівською державною нотаріальною конторою заведено спадкову справу № 166/2002 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 .

Вказані обставини підтверджуються: свідоцтвом про смерть ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , серії НОМЕР_1 від 15.01.2001 року; свідоцтвом про одруження ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , серії НОМЕР_2 ; матеріалами спадкової справи від 25.02.2002 року № 166/2002 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 .

З матеріалів вищезазначеної спадкової справи вбачається, що єдиним спадкоємцем ОСОБА_3 є її чоловік ОСОБА_2 , який прийняв та оформив частину спадкового майна, на підтвердження чого нотаріусом було видано свідоцтво про право на спадщину за законом від 25.02.2002 року, а саме на житловий будинок з надвірними будівлями, що по АДРЕСА_1 .

Крім того, до спадкового майна після смерті ОСОБА_3 увійшли земельні ділянки, а саме: для обслуговування житлового будинку 0,1 га, і для ведення особистого підсобного господарства 0,093 га, право власності на які посвідчується державним актом на право приватної власності на землю від 16.09.1996 року серії ХМ № 01064, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , які за життя ОСОБА_2 прийняв, проте не оформив спадкові права після смерті своєї дружини ОСОБА_3 .

Відповідно до ст.ст. 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Частиною 1 статті 1261 ЦК України передбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно чинного на час відкриття спадщини законодавства, спадкоємцем, що прийняв спадщину, вважається особа, яка постійно проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, ця особа не заявила про відмову від спадщини, а також спадкоємцем, що прийняв спадщину, є особа, яка на час відкриття спадщини не проживала постійно із спадкодавцем, однак у шестимісячний строк з часу відкриття спадщини подала нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч.3 ст.1268, ч.1 ст.1269 ЦК України).

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер в м. Старокостянтинів Хмельницької області ОСОБА_2 , який був для позивача батьком. На день своє смерті ОСОБА_2 був зареєстрований по АДРЕСА_1 , разом із сином ОСОБА_1 , невісткою та онуком.

13 травня 2008 року за заявою ОСОБА_1 . Старокостянтинівською державною нотаріальною конторою заведено спадкову справу № 488/2008 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Вказані обставини підтверджуються: паспортними даними позивача та його свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 від 10.08.1966 року, згідно якого в графі батько зазначений ОСОБА_2 , а в графі мати ОСОБА_3 ; свідоцтвом про смерть ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , серії НОМЕР_4 від 25.07.2005 року; матеріалами спадкової справи від 13.05.2008 року № 488/2008 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Таким чином, ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем за законом після смерті батька ОСОБА_2 , який у встановленому законом порядку прийняв спадщину.

Судом також встановлено, що до складу спадкового майна після смерті ОСОБА_2 увійшло майно, а саме: житловий будинок із господарськими будівлями та спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , та земельні ділянки, а саме: для обслуговування житлового будинку 0,1 га, і для ведення особистого підсобного господарства 0,093 га, право власності на які посвідчується державним актом на право приватної власності на землю від 16.09.1996 року серії ХМ № 01064, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 . Проте, ОСОБА_2 за життя прийняв, проте не оформив спадкові права після смерті своєї дружини ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Вищезазначені обставини підтверджуються письмовими доказами, які містяться в матеріалах справи.

Відповідно до вимог ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно статті 126 ЗК України (на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що документ, що посвідчує право власності на земельну ділянку є державний акт.

Відповідно до ч.1 ст.1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно до нотаріуса, який відповідно до вимог статті 68 Закону України «Про нотаріат» при видачі свідоцтва про право на спадщину перевіряє факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства за законом осіб, які подали заяву про видачу свідоцтва, та склад спадкового майна.

Згідно роз`яснень, даних в п.23 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30.05.2008 року, за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Отже, визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватись, якщо існують перешкоди для оформлення цього права у нотаріальному порядку.

09 травня 2024 року державний нотаріус Старокостянтинівської державної нотаріальної контори відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельні ділянки, площею 0,193 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки батько ОСОБА_2 , прийняв але не оформив своїх спадкових прав після смерті своєї дружини ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Крім того, в державному акті на право приватної власності на землю серії ХМ 01064, виправлено прізвище власника земельної ділянки ОСОБА_3 та допущено помилку, а саме здійснено допис ручкою поверх літери «в» дописано літеру «л», а саме із « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 » (відповідь на звернення (щодо Ваших Спадкових прав) № 673/02-14).

Разом з тим, досліджені судом докази та наявність у позивача технічного паспорту на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами та державного акту на право приватної власності на землю серії ХМ 01064, достовірно вказують на те, що ОСОБА_2 за життя прийняв, проте не оформив спадкові права після смерті своєї дружини ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на житловий будинок із господарськими будівлями та спорудами, та земельні ділянки, а саме для обслуговування житлового будинку 0,1 га, і для ведення особистого підсобного господарства 0,093 га, право власності на які посвідчується державним актом на право приватної власності на землю від 16.09.1996 року серії ХМ № 01064, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , а тому у суду є всі підстави для визнання за позивачем в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на вищезазначене нерухоме майно.

Вимог про стягнення судових витрат по справі позивачем не заявлено.

Керуючись ст.ст.13,81,141,264,265 ЦПК України, суд

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , і який за життя прийняв, проте не оформив спадкові права після смерті своєї дружини ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на житловий будинок із господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , і який за життя прийняв, проте не оформив спадкові права після смерті своєї дружини ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на земельні ділянки, а саме: для обслуговування житлового будинку 0,1 га, і для ведення особистого підсобного господарства 0,093 га, право власності на які посвідчується державним актом на право приватної власності на землю від 16.09.1996 року серії ХМ № 01064, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 .

Відповідач: Старокостянтинівська міська рада Хмельницької області, місце знаходження: вул. К. Острозького, 41 в м. Старокостянтинові Хмельницької області, ЄДРПОУ №36027760.

Суддя:

СудСтарокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення26.11.2024
Оприлюднено28.11.2024
Номер документу123316818
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —683/2327/24

Рішення від 26.11.2024

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Цішковський В. А.

Ухвала від 16.09.2024

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Цішковський В. А.

Ухвала від 19.07.2024

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Цішковський В. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні