Ухвала
від 25.11.2024 по справі 505/4331/24
КОТОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

Справа№ 505/4331/24

Провадження № 2-о/505/236/2024

25.11.2024 м.Подільськ

Суддя Котовського міськрайонного суду Одеської області ДзюбинськийА.О., ознайомившись із заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Подільська міська територіальна громада Одеської області, про встановлення факту проживання однією сім`єю,

ВСТАНОВИВ:

Ознайомившись зі змістом заяви та доданих до неї документів, доходжу висновку щодо необхідності залишення позовної заяви без руху зважаючи на таке.

Відповідно до частини третьої статті 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Згідно з частиною 1 статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Згідно з вимогами цивільного процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідати вимогам, викладеним устаттях175, 177 ЦПК України.

Відповідно до ч.4. ст.177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Заявник просить суд звільнити її від сплати судового збору на підставі її малозабезпеченості, на підтвердження чого надано довідку про доходи з 1 по 2 квартал 2024 року з Головного управління ДПС в Одеській області, відповідно до якої позивач впродовж зазначеного періоду не отримував доходи.

Так, відповідно до п.3 ч.1 ст.8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за умови, що предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Згідно ж ч.2 ст.8 зазначеного Закону, суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній участині першійцієї статті.

Статтею 136 ЦПК України, у ч. 1, 2 зазначено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі, та з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.

Відповідно до підпункту 4 пункту 1 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір», ставка судового збору за подання фізичною особою заяви у справах окремого провадження становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Таким чином, законодавством встановлені конкретні умови, за наявності яких можливе звільнення від сплати судового збору, його відстрочення або розстрочення.

Отже, єдиною підставою для звільнення, розстрочки, відстрочки від сплати судового збору є незадовільний майновий стан сторони, тобто фізичної або юридичної особи. Звільнення сторони від сплати судового збору є правом, а не обов`язком суду. При цьому, заява про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в позовній заяві, яка подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідну заяву, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік"прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2024 року встановлено в розмірі 3 028 гривні.

Таким чином, ставка судового збору протягом 2024 року за подання фізичною особою заяви в порядку окремого провадження становить 605,60 грн.

Позивачем на підтвердження обставин щодо неможливості сплати судового збору надано відомості з Державного реєстру фізичних осіб платників податків про джерела/суми нарахованого доходу за період з І по ІІ квартал 2024, згідно яких відомості про дохід заявника відсутні, та довідку з Подільського об`єднаного управління ПФУ в Одеській області від 18.10.2024 (форма ОК-5), згідно якої заявник отримував доходи у 2006 та 2007 році, відомості за період з 2008 по 2024 рік відсутні.

Суд зазначає, що відповідачем не надано інформації про дохід з органів Державної податкової служби України за період до 2024 рік, зокрема за 2023рік, та 3 квартал 2024 року.

При цьому, слід зазначити, що сама по собі відсутність доходів, які підлягають оподаткуванню і обліковуються органами ДПС, не свідчить про скрутне матеріальне становище. Доказів про відсутність інших джерел доходів суду не надано.

Статтею 8 Закону України «Про судовий збір» визначено порядок відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати.

Згідно з вказаною нормою, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за умови що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.

Крім того, відповідно дост. 129 Конституції Українияк одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Тобто, самі лише обставини, пов`язані з відсутністю коштів, не можуть вважатися підставою звільнення від сплати судового збору, враховуючи, що позивачем не додано належних доказів, які б підтверджували неможливість сплатити судовий збір у визначеному законом розмірі.

Пункт 1статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободгарантує кожному право на звернення до суду з позовом щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

У даному випадку необхідність сплати судового збору є певним обмеженням при зверненні до суду, однак таке обмеження є загальним для всіх суб`єктів, яке визначеноЦПК України, і не може бути визнане обмеженням права доступу до суду у розумінні п. 1ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З урахування вищевикладеного, клопотання заявника про звільнення від сплати судового збору в розмірі 605,60грн задоволенню не підлягає.

Окрім того, відповідно до ч.3 ст.175 ЦПК України, позовна заява, зокрема, повинна містити:

- повне найменування (для юридичних осіб) сторін та інших учасників справи, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Заявником зазначено заінтересовану особу із кодом ЄДРПОУ 33909986, який є кодом юридичної особи Подільська міська рада Подільського району Одеської області, проте відповідно до змісту заяви зазначено «Подільська міська територіальна громада, Одеської області».

Також заявником не зазначено відомості про наявність власного електронного кабінету та заінтересованої особи.

Відповідно до частин 1, 2статті 185 ЦПК Українисуддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175і177цьогоКодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

З урахуванням викладеного заявнику слід виправитинедоліки поданої заяви шляхом вчинення такої дії:

- подати документи, що підтверджують сплату судового збору у розмірі 605,60 грн;

- уточнити відомості щодо заінтересованої особи (зазначити вірне найменування та вірний ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України);

- зазначити відомості про наявність власного електронного кабінету та заінтересованої особи.

Зважаючи на характер та обсяг виявлених недоліків заяви, строк на їх усунення доцільно визначити десятьднів з дня отримання копії ухвали.

На підставі наведеного, керуючись ст.8 Закону України «Про судовий збір», ст. 136, 260, 261, 293, 294,315,318,353 ЦПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору.

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Подільська міська територіальна громада Одеської області, про встановлення факту проживання однією сім`єю залишити без руху, надавши позивачу строк п`ятьднів здня отриманнякопії ухвали для усунення зазначених в мотивувальній частині ухвали недоліків.

Роз`яснити, що якщо недоліки заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, заява буде вважатися неподаною і буде повернута заявнику.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Андрій ДЗЮБИНСЬКИЙ

СудКотовський міськрайонний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення25.11.2024
Оприлюднено28.11.2024
Номер документу123317029
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —505/4331/24

Ухвала від 25.11.2024

Цивільне

Котовський міськрайонний суд Одеської області

Дзюбинський А. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні