Рішення
від 26.11.2024 по справі 735/1078/24
СОСНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №735/1078/24

Провадження №2/745/252/2024

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.11.2024 рокуСосницький районнийсуд Чернігівськоїобласті вскладі головуючогосуддді ДаньковаО.М.,за участісекретаря судовогозасідання ПетрикійІ.Ю.,розглянувши увідкритому судовомузасіданні всмт.Сосниця цивільнусправу запозовом заступникакерівника Чернігівськоїобласної прокуратуриГрюка В.В.в інтересахдержави вособі Національноїслужби здоров`яУкраїни,Чернігівської обласноїради до ОСОБА_1 , третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивачів, комунального некомерційного підприємства «Чернігівська обласна дитяча лікарня» Чернігівської обласної ради про відшкодування витрат на лікування потерпілого від злочину, В С Т А Н О В И В:

Заступник керівника Чернігівської обласної прокуратури Грюк В. в інтересах Національної служби здоров`я України, Чернігівської обласної ради звернувся до суду з позовом та просить стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Національної служби здоров`я України кошти, витрачені на лікування потерпілої від злочину ОСОБА_2 , в сумі 24307,25 грн, які перерахувати у дохідДержавного бюджетуУкраїни за номером рахунку: UA188999980313020115000025001; ГУК у Черніг.обл/Чернігів.обл/24060300, банк одержувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), код ЄДРПОУ 37972475, а також стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Чернігівської обласної ради кошти, витрачені на лікування потерпілої від злочину ОСОБА_2 в сумі 7308грн, які перерахувати у дохідобласного бюджетуЧернігівської області за номером рахунку: UA458999980314030544000025001; ГУК у Черніг.обл/Чернігів.обл/24060300, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ 37972475. Позов мотивуєтим,що вироком Менського районного суду Чернігівської області від 05.01.2024, залишеним без змін ухвалою Чернігівського апеляційного суду від 21.05.2024 у справі №735/1093/23, ОСОБА_1 визнано винуватим за ч. 2 ст. 286-1 КК України та призначено покарання у виді 5 (п`яти) років позбавлення волі з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 5 (п`ять) років. Досудовим розслідуванням встановлено, що 07.08.2023, близько 9 години 15 хвилин, ОСОБА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння, керуючи автомобілем VOLKSWAGEN Passat, реєстраційний номер НОМЕР_1 , діючи необережно, проявляючи кримінальну протиправну недбалість, не передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків своїх дій, хоча повинен був і міг їх передбачити, проявив неуважність, неправильно оцінив дорожню обстановку, яка склалась, перед початком та зміною напрямку свого руху не переконався, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху, неподалік стоматологічної поліклініки КНП «Коропська центральна лікарня», розташованої за адресою: вул. Чернігівська, 14Г, смт. Короп Новгород-Сіверського району Чернігівської області; розпочав виконання маневру розвороту ліворуч, при цьому не дав дорогу зустрічному транспортному засобу, та, виїхавши на смугу зустрічного руху, здійснив зіткнення з автомобілем марки ВАЗ-2107, реєстраційний номер НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_3 , який рухався назустріч у напрямку центру селища.

Після зіткнення автомобіль марки ВАЗ-2107, перебуваючи в некерованому стані, виїхав на праве за напрямком свого руху узбіччя та здійснив наїзд на пішоходів ОСОБА_4 та малолітню ОСОБА_2 , які рухалися у попутному з ним напрямку.

У результаті даної дорожньо-транспортної пригоди малолітня ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримала тілесні ушкодження у вигляді закритої черепно-мозкової травми з саднами голови, переломом правої скроневої кістки, що поширюється на основу черепа, забоєм головного мозку; закритої травми грудної клітки з саднами ділянки лівої ключиці, переломами обох ключиць в середній третині зі зміщенням уламків, переломами 1-го, 2-го ребер зліва, кістково-хрящової частини 1-го ребра справа, забоєм обох легень, ускладненої малим лівобічним гемотораксом; закритого черезвертлюгового уламкового перелому лівої стегнової кістки зі зміщенням уламків, саден живота праворуч, які в сукупності, як наслідку одного травматичного процесу в умовах дорожньо-транспортної пригоди, відносяться до категорії тяжких тілесних ушкоджень за ознакою небезпеки для життя в момент заподіяння.

ОСОБА_2 визнана у справі потерпілою та перебувала на лікуванні у КНП «Чернігівська обласна дитяча лікарня» Чернігівської обласної ради.

Вартість витрачених коштів, згідно довідкилікувального закладу,склала 31615,25грн, (з розрахунку вартості 1 ліжко-дня за кошти обласного бюджету - 292,32 грн., а всього за період лікування - 7 308 грн. та за кошти Національної служби здоров`я України - 972,29 грн., а всього за період лікування - 24307,25 грн).

В судове засідання представник Чернігівської обласної прокуратури Селюх Ю.М. надала письмове клопотання про розгляд справи за її відсутності, з якого вбачається повне підтримання позовних вимог. Представник Національної служби здоров`я України надав до суду письмове клопотання про розгляд справи за його відсутності, з якого вбачається повне підтримання позовних вимог. Представник Чернігівської обласноїради всудове засіданняне з`явився,про часта місцерозгляду справиповідомлений належнимчином. Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивачів, комунального некомерційного підприємства «Чернігівська обласна дитяча лікарня» Чернігівської обласної ради Лебедева Т. надала до суду письмову заяву про розгляд справи за її відсутності без заперечень щодо позовних вимог. Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання повторно не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомив, відзив на позов не подав. За таких обставин суд приходить до висновку про можливість ухвалення заочного рішення на підставі наявних у справі доказів, що узгоджується зі ст. 280 ЦПК України. Відповідно до ч. 2 ст. 247 Україниу разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що вироком Менського районного суду Чернігівської області від 05.01.2024 ОСОБА_1 визнаний винуватим за ч. 2 ст. 286-1 КК України з призначенням йому покарання у виді 5 (п`яти) років позбавлення волі з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 5 (п`ять) років, (а.с. 20-22). Відповідно до ухвали Чернігівського апеляційного суду від 21.05.2024 вирок Менського районного суду Чернігівської області від 05.01.2024 відносно ОСОБА_1 залишений без змін, (а.с. 24-26).

Із копії довідки комунального некомерційного підприємства «Чернігівська обласна дитяча лікарня» Чернігівської обласної ради №24-3778-23 від 27.09.2023 року вбачається, що ОСОБА_2 перебувала на стаціонарному лікуванні з 07.08.2023 по 01.09.2023. Вартість перебування на стаціонарному лікуванні становить 31615,25 грн., (а.с. 28-29). Відповідно до листа Національної служби здоров`я України №35818/2-16-23 від 19.10.2023, послуги КНП «Чернігівська обласна дитяча лікарня» Чернігівської обласної ради, пов`язані з наданням медичних послуг за програмою медичних гарантій пацієнтам, оплачено НСЗУ як замовником медичних послуг за рахунок коштів Державного бюджету України, (а.с. 33-34). Згідно з ч. 6 ст. 82 ЦПК України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою. Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно з п. 3ст 128КПК України Цивільний позов в інтересах держави пред`являється прокурором. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.1993 №545 «Про затвердження порядку обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання» визначена сума коштів на лікування потерпілого стягується судом з обвинуваченого або фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, при ухваленні вироку за позовом закладу охорони здоров`я або прокурора. У разі коли при ухваленні вироку сума коштів, витрачених на стаціонарне лікування потерпілого, ще не була визначена і рішення про їх відшкодування не було прийнято, стягнення провадиться в порядку цивільного судочинства за позовом вказаних юридичних осіб. У такому ж порядку відшкодовуються витрати на стаціонарне лікування особи, яка постраждала від злочину, в разі закриття кримінального провадження за нереабілітуючими обставинами. Сума коштів, яка підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених ним в стаціонарі та вартості витрат на його лікування в день. Кількість ліжко-днів визначається на підставі медичної картки стаціонарного хворого (форма 003(у) або інших документів, які підтверджують дати госпіталізації та виписки хворого із стаціонару лікувального закладу. Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 07.07.1995 №11 "Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину, та судових витрат" питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з «Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 545 від 16 липня 1993 року. Термін і обґрунтованість перебування потерпілого від злочину на стаціонарному лікуванні визначається на підставі даних лікувального закладу, де він перебуває на лікуванні. До справи має бути приєднана довідка-розрахунок бухгалтерії цього закладу із записом про вартість одного ліжко-дня та загальну суму фактичних витрат на лікування потерпілого.

Фінансування КНП «Чернігівська обласна дитяча лікарня» здійснюється Національною службою здоров`я України (далі - НСЗУ) за рахунок коштів Державного бюджету України, а також інших джерел, не заборонених законодавством України шляхом оплати наданих лікарнею медичних послуг за програмами медичних гарантій відповідно до укладеного між КНП «Чернігівська міська лікарня №2» та НСЗУ Договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій №0403-Е420-Р000 та Ж3625-Е421-Р000. Кошти перераховуються НСЗУ безпосередньо на рахунок лікарні. Відповідно до статті 3 Закону України «Про основи законодавства України про охорону здоров`я» закладом охорони здоров`я є юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, що забезпечує медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників і фахівців з реабілітації. Згідно зі статутом КНП «Чернігівська обласна дитяча лікарня» є лікувально-профілактичним закладом охорони здоров`я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги третинної високоспеціалізовної стаціонарної, поліклінічної медичної допомоги та може надавати послуги вторинної спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню в порядку та на умовах, встановлених законодавством України та цим Статутом. Засновником, власником та органом управління майном КНП «Чернігівська обласна дитяча лікарня» є Чернігівська обласна рада. Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій. Тобто, послуги КНП «Чернігівська обласна дитяча лікарня», пов`язані з наданням медичних послуг за програмою медичних гарантій пацієнтам, оплачено НСЗУ як замовником медичних послуг за рахунок коштів Державного бюджету України. Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Реалізація програми державних гарантій медичного обслуговування населення» (КПКВК 2308060) визначено «Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті на реалізацію програми державних гарантій медичного обслуговування населення», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 №1086. НСЗУ є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня та відповідальним виконавцем бюджетної програми. Оскільки НСЗУ витратила державні (бюджетні) кошти при наданні медичних послуг - лікування потерпілої ОСОБА_2 , котра перебувала на стаціонарному лікуванні з вини ОСОБА_1 - на підставі договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, укладеного між НЗСУ (замовник) та КНП «Чернігівська обласна дитяча лікарня», дані кошти необхідно стягнути з ОСОБА_1 та зарахувати до Державного бюджету України. Відповідно до п. 7постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 18 грудня 2009 року «Про судове рішення у цивільній справі», розглядаючи позов, який випливає з кримінальної справи, суд не вправі обговорювати вину відповідача, а може вирішувати питання лише про розмір відшкодування. Враховуючи вище викладене, оцінивши всі докази в справі в їх сукупності та взаємозв`язку, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.

На підставі ст.141 ЦПК України суд вважає за необхідне судові витрати в справі стягнути з відповідача на користь держави в сумі 3028,00 грн. Керуючись ст. 16, ст. 1166 Цивільного кодексу України, ст.ст. 5, 12, 76-81, 141, 247, 259, 263-265, 267, 279, 280-284ЦПК України, В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги заступника керівника Чернігівської обласної прокуратури Грюка В.В. в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України, Чернігівської обласної ради до ОСОБА_1 , третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивачів, комунального некомерційного підприємства «Чернігівська обласна дитяча лікарня» Чернігівської обласної ради про відшкодування витрат на лікування потерпілого від злочину задовольнити. Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Національної служби здоров`я України кошти в сумі 24307,25 грн., які перерахувати в дохід Державного бюджетуУкраїни за номером рахунку: UA188999980313020115000025001; ГУК у Черніг.обл/Чернігів.обл/24060300, банк одержувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), код ЄДРПОУ 37972475. Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Чернігівської обласної ради кошти в сумі 7308грн, які перерахуватив дохідобласного бюджетуЧернігівської області за номером рахунку: UA458999980314030544000025001; ГУК у Черніг.обл/Чернігів.обл/24060300, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ 37972475. Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 3028,00 грн. судового збору. Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня отримання його копії. Рішення може бути оскаржене позивачем до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Позивачі: Чернігівська обласна прокуратура, місце знаходження: вул. Князя Чорного, буд. 9, в м. Чернігові, 14000;код ЄДРПОУ 02910114; Національна служба здоров`я України, місце знаходження:просп. Степана Бандери, буд. 19, в м. Києві, 04073; код ЄДРПОУ42032422; Чернігівська обласна рада, місце знаходження:просп. Миру, буд. 43, в м. Чернігові, 14000; код ЄДРПОУ25618741. Відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Суддя О.М.Даньков

СудСосницький районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення26.11.2024
Оприлюднено28.11.2024
Номер документу123317691
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них фізичній особі, яка потерпіла від кримінального правопорушення

Судовий реєстр по справі —735/1078/24

Рішення від 26.11.2024

Цивільне

Сосницький районний суд Чернігівської області

Даньков О. М.

Ухвала від 03.09.2024

Цивільне

Сосницький районний суд Чернігівської області

Даньков О. М.

Ухвала від 09.08.2024

Цивільне

Коропський районний суд Чернігівської області

Балаба О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні