ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2024 рокум. ОдесаСправа № 916/5247/23Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Діброви Г.І.
суддів: Принцевської Н.М., Ярош А.І.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «КЛЕВЕР», Одеса
на рішення Господарського суду Одеської області від 24.07.2024 року, м. Одеса, суддя Смелянець Г.Є., повний текст рішення складено та підписано 29.07.2024 року
у справі № 916/5247/23
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ», м. Одеса
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «КЛЕВЕР», Одеса
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Акціонерного товариства «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖИ», м. Одеса
про стягнення 54 632 грн. 22 коп.
В С Т А Н О В И В:
Короткий зміст позовних вимог та рішення суду першої інстанції.
У грудні 2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ», м. Одеса звернулось до Господарського суду Одеської області із позовною заявою про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «КЛЕВЕР», м. Одеса грошових коштів у розмірі 54 632 грн. 22 коп., з яких 54 435 грн. 36 коп. сума основного боргу, 184 грн.73 коп.- 3% річних., а також відшкодувати судовій збір у розмірі 2 147 грн.20 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем взятих на себе за умовами публічного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг зобов`язань в частині своєчасної та остаточної оплати вартості спожитої протягом червня 2023 року електричної енергії.
У судовому засіданні 29.04.2024 року судом першої інстанції постановлено протокольну ухвалу, якою задоволено усне клопотання відповідача та на підставі ст.50 Господарського процесуального кодексу України до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача, залучено Акціонерне товариство «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», м. Одеса.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 24.07.2024 року у справі №916/5247/23 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ», м. Одеса задоволено у повному обсязі, стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальності «КЕРУЮЧА «КЛЕВЕР», м. Одеса на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ», м. Одеса заборгованість за спожиту електричну енергію у розмірі 54 435 грн. 36 коп., 3% річних у розмірі 196 грн. 86 коп., та відшкодовано судовий збір у розмірі 2 147 грн. 20 коп.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що відповідачем не надано доказів на підтвердження виконання останнім вимог п.4.27 Правил, тобто, не доведено останнім його посилання на припинення спірного договору про постачання електричної енергії з 01.02.2023, а тому, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача про стягнення з відповідача заборгованості за спожиту електричну енергію у вищезазначеному розмірі та, перевіривши розрахунок 3% річних, здійснений позивачем, дійшов висновку, що вимоги про стягнення 3% річних за період прострочки з 21.10.2023 по 03.12.2023 в розмірі 196 грн. 86 коп. також підлягають задоволенню.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги та узагальнені доводи особи, яка подала апеляційну скаргу, узагальнені доводи та заперечення інших учасників справи.
Товариство з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «КЛЕВЕР», м.Одеса з рішенням суду першої інстанції не погодилось, тому звернулась до Південно-західного апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просить суд рішення Господарського суду Одеської області від 24.07.2024 року у справі № 916/5247/23 скасувати та прийняти нове рішення, яким у позовних вимогах Товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ», м. Одеса про стягнення 54 632 грн. 22 коп. заборгованості за спожиту електричну енергію відмовити у повному обсязі.
Апеляційна скарга мотивована порушенням місцевим господарським судом норм матеріального і процесуального права та неповним з`ясуванням всіх обставин справи.
Зокрема, скаржник, посилаючись на обставини по суті справи, зазначив, що він є управителем багатоквартирних будинків та свою діяльність здійснює на підставі укладених щодо кожного конкретного житлового будинку договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком. Додатком до кожного з таких договорів є розрахунок ціни послуги з управління, до складу якої входить плата за електропостачання місць загального освітлення та електропостачання ліфтів.
Отже, скаржник вважає, що у відносинах з постачальником електричної енергії та оператором розподілу електричної енергії відповідач виступає колективним споживачем.
Так, скаржник вказує, що 12 січня 2023 року звернувся з листом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ООЕК» та Акціонерного товариства «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», як оператора системи розподілу, з повідомленням про припинення надання послуги з управління багатоквартирним будинком щодо певних адрес, серед яких житловий будинок, розташований у м. Одесі за адресою: вул. 39 Лінія, 30.
23.01.2023 року Акціонерне товариство «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» листом №101/19/03-896 з посиланням на п.4.27 ПРРЕЕ та п. 11.5.16 Кодексу системи розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП №310 від 14.03.2018, зазначило на звернення про припинення розподілу електричної енергії на визначені у зверненні об`єкти, що буде таке буде здійснено Товариством (без додаткового попередження) протягом 5-ти робочих днів з дати закінчення строку дії договору, починаючи з 14.02.2023 року (зазначається дата розторгнення договору - 21-й робочий день з дати реєстрації заяви щодо розірвання договору).
Отже, на думку скаржника, лист від 23.01.2023 року є офіційним попередженням про припинення електропостачання.
Разом з тим, 28.02.2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ООЕК» направляє через особистий кабінет споживача рахунок №04-504/1 за спожиту електричну енергію за лютий 2023 з зафіксованим обсягом споживання електричної енергії 1980 кВт/год. 26.03.2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ООЕК» направляє через особистий кабінет споживача рахунок №04-504/1 за спожиту електричну енергію за березень 2023 року, в якому відсутні показники споживання за об`єктом.
Відтак, скаржник зауважує, що відсутність показників споживання у рахунку за березень 2023 року свідчить про те, що такі показники вже не передавались оператором комерційного обліку постачальнику (позивачу) через припинення (закінчення) відповідного договору.
Також, скаржник звертає увагу, що рахунки за квітень та травень 2023 року через особистий кабінет відповідача не надходять, їх відсутність зафіксована скрін-шотами з електронного кабінету споживача, долученими до матеріалів справи та не заперечується учасниками справи. З 01.04.2023 року у вказаному житловому будинку з`являється новий управитель - Комунальне підприємство «Житлово-комунальний сервіс «Північний», який зобов`язаний постачати електричну енергію у житлові будинки та набув право стягувати її вартість у складі плати за послугу з управління.
22.04.2023 року Акціонерне товариство «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» підтверджує отримання листів відповідача про розірвання договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії за об`єктами споживання, фіксує факт закінчення дії договору та відсутність ініціативи нового управителя на укладення договору.
На виконання п. 4.27 ПРРЕЕ між сторонами складається Акт звірки взаємних розрахунків за січень-квітень 2023 року, за яким на 30.04.2023 року заборгованість відсутня.
Рахунки за спожиту електричну енергію не надходять й за період червня, липня 2023 року.
При цьому, 03.11.2023 року на адресу відповідача поштовим відправленням надходить спірний рахунок за червень 2023 року з показниками споживання, що у декілька десятків разів перевищують середні показники споживання за цими об`єктами.
Також, скаржник звертає увагу на те, що у разі звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією споживач зобов`язаний повідомити електропостачальника та оператора системи або основного споживача про намір припинити дію відповідних договорів не пізніше ніж за 20 робочих днів до дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією та надати заяву щодо розірвання договорів і в цей самий термін здійснити сплату всіх видів платежів, передбачених відповідними договорами, до заявленого споживачем дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією включно (абз.1 п. 4.27 Правил).
Скаржник вказує, що заява-повідомлення відповідача про припинення договору за відповідними точками комерційного обліку, була прийнята, розглянута та задоволена оператором системи розподілу з визначенням дати припинення договору та електропостачання з 14.02.2023 року. Подальша зміна правової позиції оператора системи розподілу та постачальника є недобросовісною (суперечливою) поведінкою, що ставить відповідача у невигідне становище.
Отже, скаржник вважає, що договір з розподілу електричної енергії припинив свою дію з 14.02.2023 року, а тому у відповідності до викладених Правил, унеможливлює постачання електричної енергії споживачу та має наслідком автоматичне припинення її постачання до точки комерційного обліку.
Також, скаржник звертає увагу на те, що з одного боку, судом першої інстанції не враховується припинення договору з розподілу електроенергії на окремих точках комерційного обліку, викладене в листі Акціонерного товариства «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», а з іншого боку, саме згідно довідки Акціонерного товариства «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» були визначені обсяги споживання електроенергії за червень 2023 року за точкою комерційного обліку, розташованою за адресою: м. Одеса, вул. 39 Лінія, 30, у цій справі.
Таким чином, скаржник стверджує, що договір №504 про постачання електричної енергії, чинністю якого обґрунтовано позов про стягнення заборгованості, припинив свою дію 14.02.2023 року (розірваний в односторонньому порядку) на 21-й робочий день з дати реєстрації заяви-повідомлення відповідача від 12.01.2023 року, а рахунок №4-504/1 від 06.07.2023 року за червень 2023 року на суму 54 435 грн. 36 коп. виставлено ТОВ «КК «КЛЕВЕР» неправомірно.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 30.08.2024 року за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «КЛЕВЕР», м.Одеса на рішення Господарського суду Одеської області від 24.07.2024 року у справі № 916/5247/223 було відкрито апеляційне провадження, справу вирішено розглядати у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.
16.09.2024 року від Товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ», м. Одеса через електронний суд до Південно-західного апеляційного господарського суду від надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому позивач просить суд у задоволенні апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «КЛЕВЕР», м.Одеса на рішення Господарського суду Одеської області від 24.07.2024 року у справі № 916/5247/23 відмовити, рішення Господарського суду Одеської області від 24.07.2024 року у справі № 916/5247/23 залишити без змін. Судовою колегією відзив долучено до матеріалів справи.
У відзиві позивач зазначає, що лист, на який посилається апелянт за вих. № 28 від 12.01.2023 року про виключення з додатків до договору точок обліку з 01.02.2023 року, було отримано Товариством з обмеженою відповідальністю «ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ», м. Одеса 16.01.2023 року згідно відмітки Товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ», м. Одеса про отримання вхідного листа. Відтак, з дати отримання заяви Товариством з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «КЛЕВЕР», м.Одеса до дати припинення обслуговування будинків останнім пройшло 12 робочих днів. Відповідно відповідачем не було дотримано вимоги щодо повідомлення постачальника про розірвання договору за 20 робочих днів до дня розірвання договору.
Також, позивач зауважує, що згідно вимог абз. 5 п. 4.27 Правил, лише тільки ця обставина щодо несвоєчасного повідомлення споживачем електропостачальника споживача про звільнення приміщення та/або остаточне припинення користування електричною енергією зобов`язує споживача здійснювати оплату спожитої на таких об`єктах електричної енергії та інших платежів виходячи з умов відповідних договорів.
Крім того, позивач вказує, що відповідно до вимог п. 4.27 Правил, Товариство з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «КЛЕВЕР», м. Одеса одночасно із заявою повинен був здійснити оплату всіх платежів передбачених відповідними договорами, до заявленого споживачем дня розірвання договору (виключення точок з договору) / звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією включно.
Більш того, скаржник вказує, що на дату надання звернення від 12.01.2023 року відповідачем, в порушення абз. 2 п. 4.27 Правил, не було надано жодного документа, підтверджуючого припинення обслуговування будинків з 01.02.2023 року.
Отже, позивач стверджує, що відповідачем по даній справі не було дотримано встановленого пунктом 4.27 Правил порядку одностороннього розірвання договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, укладеного між позивачем та відповідачем, а отже відповідач зобов`язаний був продовжити здійснювати оплату спожитої на таких об`єктах електричної енергії та інших платежів виходячи з умов відповідних договорів.
Щодо порядку визначення обсягу спожитої електричної енергії, позивач вказує, що Кодексом комерційного обліку електричної енергії визначено, що споживач зобов`язаний щомісячно самостійно знімати покази засобів обліку та надавати дані покази оператору системи, а оператор системи не рідше ніж один раз на шість місяців має проводити контрольний огляд вузла обліку. В свою чергу, під час розгляду справи представником відповідача зазначалось, що Товариством з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «КЛЕВЕР», м.Одеса у період з березня по травень 2023 покази засобів обліку до оператора системи не передавались, у зв`язку з чим Акціонерне товариство «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» не могло передавати позивачу у зазначений період обсяг споживання відповідача.
Отже, позивач стверджує, що саме це було підставою непередачі обсягів споживання Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «КЛЕВЕР», м.Одеса від оператора системи розподілу Акціонерного товариства «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ», м. Одеса та невиставлення рахунків за спожиту електричну енергію, а не як зазначає апелянт - визнання постачальником та оператором системи розподілу факту розірвання договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та договору про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Крім того, позивач зазначає, що ані під час розгляду справи в суді першої інстанції, ані в апеляційній скарзі відповідач не зазначає та не надає жодного доказу оскарження обсягів спожитої електричної енергії визначених Акціонерним товариством «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», м. Одеса.
Підсумовуючи вищевикладене, позивач вказує, що судом першої інстанції було повно та всебічно розглянуто справу, досліджено всі наявні в матеріалах справи докази, у зв`язку з чим постановлено законне та обґрунтоване рішення у відповідності до норм матеріального та процесуального права.
Інший учасник справи своїм правом згідно ч. 1 ст. 263 Господарського процесуального кодексу України не скористався, відзив на апеляційну скаргу в строк, визначений ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду про відкриття апеляційного провадження у справі, не надав, що згідно з ч. 3 ст. 263 Господарського процесуального кодексу України не перешкоджає перегляду оскарженого рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку.
Суд апеляційної інстанції, у відповідності до ст. 269 Господарського процесуального кодексу України, переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Приписи п. 1 ч. 5 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України визначають, що малозначними справами є справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму (що станом на момент подання позову у даній справі складає 268 400,00 грн.).
В порядку спрощеного провадження за законом підлягають розгляду малозначні справи, і в даному випадку єдиним критерієм для такого розгляду є саме ціна позову. Судова колегія дійшла висновку, що у даному випадку справа № 916/5247/23 відповідає ознакам малозначної справи за законом, оскільки ціна позову складає 54 632 грн. 22 коп.
Переглянувши у порядку письмового провадження оскаржуване у справі рішення суду першої інстанції, дослідивши доводи та вимоги апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права України, фактичні обставини справи, оцінивши докази на їх підтвердження в межах доводів апеляційної скарги, надавши правову кваліфікацію відносинам сторін і виходячи з фактів, встановлених у процесі перегляду справи, правових норм, які підлягають застосуванню, та матеріалів справи, судова колегія вважає, що апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «КЛЕВЕР», Одеса не потребує задоволення, а рішення Господарського суду Одеської області від 24.07.2024 року у справі № 916/5247/23 є таким, що не потребує скасування, виходячи з наступного.
Господарським судом Одеської області та Південно-західним апеляційним господарським судом було встановлено та неоспорено учасниками справи наступні обставини.
Розпорядженням Суворовської районної адміністрації від 16.05.2027 №302 «Про призначення управителя будинків у Суворовському районі м. Одеси» призначено Товариство з обмеженою відповідальністю «ЖЕП «Суворовський» (наразі Товариство з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «КЛЕВЕР») управителем багатоквартирних будинків у Суворовському районі м. Одеси за об`єктом (групою будинків), як переможця конкурсу №1 з призначення управителів багатоквартирних будинків у Суворовському районі м. Одеси; призначено Товариство з обмеженою відповідальністю «ЖЕП «Суворовський» (наразі Товариство з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «КЛЕВЕР») управителем багатоквартирних будинків у Суворовському районі м. Одеси за об`єктом (групою будинків), як переможця конкурсу №2 з призначення управителів багатоквартирних будинків у Суворовському районі м. Одеси; вирішено укласти з Товариством з обмеженою відповідальністю «ЖЕП «Суворовський» (Товариством з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «КЛЕВЕР») договір про надання послуги за кожним багатоквартирним будинком, що входив в об`єкти конкурсу.
01.06.2017 між Товариством з обмеженою відповідальністю «ЖЕП «Суворовський» (на сьогоднішній день має найменування Товариство з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «КЛЕВЕР», управитель) та співвласниками багатоквартирного будинку за адресою: м. Одеса, вул. 39-а Лінія, 30, укладено договір №154 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, згідно з яким управитель зобов`язується надавати співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком, що розташований за адресою: м. Одеса, вул. 39-а Лінія, 30, а співвласники зобов`язуються оплачувати управителю зазначену послугу згідно з вимогами законодавства України та умовами цього договору.
Відповідно до п.4 договору послуга полягає у забезпеченні управителем належного утримання і ремонту спільного майна будинку та його прибудинкової території, належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб. Ціна на послугу та перелік складових послуги зазначається у додатку №2 до цього договору.
Згідно з п.п.26,27 договору він набирає чинності з 01.06.2017 та укладається строком на 1 рік. Якщо за місяць до закінчення строку дії цього договору жодна зі сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від цього договору, він вважається продовженим на наступний однорічний строк.
27.11.2018 Товариством з обмеженою відповідальністю «ЖЕП «Суворовський» (наразі Товариство з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «КЛЕВЕР») подало до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ» заяву-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії на об`єкт споживача за адресою: вул. 39-а Лінія, 30, відповідно до якої Товариство з обмеженою відповідальністю «ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ» приєднало відповідача з 01.01.2019 до договору про постачання електричної енергії №504 (ЕІС-код точки комерційного обліку за об`єктом споживача 62Z7675446789320).
Відповідно до п.1.1 договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (редакція діє з 01.08.2022) цей договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим непобутовим споживачам (споживач) постачальником універсальних послуг (постачальник) та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до цього договору, згідно із заявою-приєднання, яка є додатком 1 до цього договору.
Згідно з п.1.2 договору умови цього договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 312 (ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів.
За цим договором постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (п.2.1 договору).
Відповідно до п.5.1 договору споживач розраховується з постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої регулятором, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 3 до цього договору.
Згідно з п.п.5.5,5.7 договору ціна на електричну енергію встановлюється з дотриманням вимог, передбачених Законом України «Про ринок електричної енергії» і ПРРЕЕ. Сторони домовилися про те, що ціна на електричну енергію, встановлена Регулятором, повинна бути обов`язкова для Сторін з дати її введення в дію. Ціна (тариф) на електричну енергію має зазначатися постачальником у рахунках на оплату спожитої електричної енергії за цим договором, у тому числі у разі її зміни.
Відповідно до п.5.9 договору розрахунки споживача за цим договором здійснюються на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання постачальника. При цьому, споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за цим договором через банківську платіжну систему, он-лайн переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу постачальника, та в інший не заборонений чинним законодавством спосіб. Оплата вартості електричної енергії за цим договором здійснюється споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на рахунок постачальника надійшла вся сума коштів. Спецрахунок постачальника зазначається у платіжних документах постачальника, у тому числі у разі його зміни.
Згідно з п.5.10 договору оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої споживачем. Всі платіжні документи, що виставляються постачальником споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені сторонами цього договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо комерційної якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки.
Цей договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набуває чинності з дати подання споживачем заяви-приєднання. Умови цього договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної споживачем у заяві-приєднанні (пункт 13.1).
Відповідно до п.13.5 договору сторони мають право розірвати цей договір достроково у встановленому законодавством порядку.
Дія цього договору також припиняється, зокрема, у разі зміни власника об`єкта споживача та отримання від нового власника (користувача) або оператора системи розподілу документального підтвердження щодо укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з новим власником (користувачем).
Відповідно до п.13.8 договору споживач зобов`язується у місячний строк повідомити постачальника про зміну будь-якої інформації та даних, зазначених в заяві-приєднанні.
Преамбулою комерційної пропозиції № 2/2-УП передбачено, що постачальник: Товариство з обмеженою відповідальністю «ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ», яке на підставі ліцензії на впровадження господарської діяльності з постачання електричної енергії, виданої згідно з постановою НКРЕКП (Регулятор) № 429 від 14.06.2018 року, здійснює діяльність з постачання електричної енергії на території м. Одеси та Одеської області в межах території, на якій здійснюють діяльність з розподілу електричної енергії оператори системи розподілу/передачі АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», АТ «Укрзалізниця», ПрАТ НЕК «УКРЕНЕРГО» (оператор) на підставі укладених з ними договорів електропостачальника про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії. Предмет комерційної пропозиції: постачання електричної енергії як товарної продукції.
Відповідно до п.3 комерційної пропозиції обсяги спожитої електричної енергії визначаються оператором за розрахунковий період, який становить один календарний місяць.
Згідно з п.4 комерційної пропозиції по закінченню розрахункового періоду постачальник не пізніше 20-го числа місяця наступного за розрахунковим (за умови отримання даних про обсяги споживання від оператора) виставляє споживачу рахунок на оплату за фактично спожиту та розподілену електроенергію. Споживач здійснює оплату протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунку, грошовими коштами на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ». У випадку порушення споживачем строків оплати, передбачених умовами даної комерційної пропозиції, постачальник може направити вимогу про забезпечення виконання зобов`язання чи надання гарантій оплати.
Датою отримання платіжного документу (рахунку) вважається: дата його вручення споживачу; дата його отримання від кур`єра; відмітка про реєстрацію вхідної кореспонденції; дата його відкриття споживачем в особистому кабінеті на офіційному веб-сайті постачальника; дата отримання споживачем електронною поштою, при цьому доказом отримання платіжного документу є зворотній лист споживача або сплив 3-х календарних днів від дати відправлення рахунку споживачу на електрону адресу; факсимільним зв`язком тощо чи в інший спосіб з використанням інформаційних технологій у системі електронного документообігу у порядку, передбаченому договором; третій календарний день з дати його отримання поштовим відділенням зв`язку, на території обслуговування якого розташований об`єкт споживача (у разі направлення засобами поштового зв`язку рекомендованим або цінним листом).
Договір набирає чинності з дати оплати рахунка, отриманого від постачальника, або з дати початку фактичного споживання будь-яких обсягів електроенергії, або з дати, зазначеної як початок постачання в заяві-приєднання, або з дати підписання споживачем заяви - приєднання до умов договору, якщо постачальником не буде відмовлено в приєднанні протягом триденного строку. Договір укладається на строк до « 31» грудня 2022, а в частині розрахунків договір діє до повного виконання. Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд умов, але в будь-якому разі не більше ніж на термін дії договору споживача про надання послуг з розподілу електроенергії та ніж строк виконання Товариством з обмеженою відповідальністю «ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ» функцій постачальника універсальних послуг (пункт 8 Комерційної пропозиції).
Наказом Товариства з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Суворовський» (наразі Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «КЛЕВЕР») №17 від 25.01.2023 «Про зміну обсягів виробництва» наказано керівникам підрозділів забезпечити повне та детальне інформування своїх працівників щодо припинення надання послуги з управління багатоквартирним будинком та електроенергії, зокрема, за адресою: 39 лінія, 30.
Листом від 12.01.2023 №28 відповідач звернувся до позивача та третьої особи, яким просив у зв`язку з прийняттям рішення про припинення обслуговування наведених будинків (до переліку яких включено будинок за адресою: 39 лінія с. Шевченко,30, договір №504, точка обліку 1) з 01.02.2023, виключити із додатків до договору вказані точки обліку.
Цей лист одержано позивачем 16.01.2023, про що свідчить відповідна відмітка на листі.
У відповідь на вказаний лист позивач листом від 24.01.2023 №590/01-02-60 повідомив відповідача, що виключення точок комерційного обліку (ТКО), зазначених у листі відповідача, можливе після надання додаткової угоди з оператором системи розподілу Акціонерного товариства «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРРМЕРЕЖІ» про виключення вказаних ТКО з договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, а також сплати в повному обсязі заборгованості перед Товариством з обмеженою відповідальністю «ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ» за спожиту електричну енергію відповідно до умов укладених договорів.
Листом від 23.01.2023 №101/19/03-896 третя особа, розглянувши лист відповідача №28 від 12.01.2023, повідомила його, що згідно з п.4.27 ППРЕЕ , у разі звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією споживач зобов`язаний повідомити електропостачальника та оператора системи або основного споживача про намір припинити дно відповідних договорів не пізніше ніж за 20 робочих днів до дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією та надати заяву щодо розірвання договорів і в цей самий термін здійснити сплату всіх видів платежів, передбачених відповідними договорами, до заявленого споживачем дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією включно. Відповідно до п. 11.5.16 Кодексу системи розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №310 припинення розподілу електричної енергії, на зазначений об`єкт, буде здійснено Товариством (без додаткового попередження) протягом 5 робочих днів з дати закінчення строку дії договору, починаючи з 14.02.2023 (зазначається дата розірвання договору - 21 робочий день з дати реєстрації заяви щодо розірвання договору). Також третя особа просила відповідача інформувати нового управителя щодо необхідності терміново звернутися до Акціонерного товариства «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» та якнайшвидше врегулювати договірні відносини.
Листом від 28.03.2023 №105 КП «ЖКС «Північний» повідомило третю особу, що станом на час звернення КП «ЖКС «Північний» знаходиться в стадії заключення договорів про надання послуг з управління багатоквартирними будинками, зокрема, за адресою: 39-та Лінія, 30 (гуртожиток) та займається заходами щодо їх законного оформлення. КП «ЖКС «Північний» планує завершити оформлення договорів про надання послуг з управління багатоквартирними будинками до середини квітня 2023 та розпочати оформлення договірних відносин з АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ».
У листі від 22.04.2023 3101/19/03-4833 третя особа повідомила відповідача, що згідно з п.4.27 ППРЕЕ , у разі звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією споживач зобов`язаний повідомити електропостачальника та оператора системи або основного споживача про намір припинити дію відповідних договорів не пізніше ніж за 20 робочих днів до дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією та надати заяву щодо розірвання договорів і в цей самий термін здійснити сплату всіх видів платежів, передбачених відповідними договорами, до заявленого споживачем дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією включно. У зв`язку з відсутністю звернення та документів від нового управителя третя особа просила відповідача інформувати нового управителя щодо необхідності терміново звернутися до АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» та якнайшвидше врегулювати договірні відносини, для чого надати пакет документів згідно з переліком, зазначеним в п.2.1.8 глави 2 розділу II Правил роздрібного ринку електроенергії.
01.04.2023 між КП «ЖКС «Північний» (управитель) та мешканцями гуртожитку (багатоквартирного будинку) за адресою: 65066, м. Одеса, 39-та Лінія, буд.30, було укладено договір №36/2023, згідно з яким управитель зобов`язується надавати мешканцям послугу з управління багатоквартирним будинком, що розташований за адресою: м. Одеса, вул. 39-а Лінія, 30, а мешканці зобов`язуються оплачувати управителю послугу з управління згідно з вимогами законодавства України та умовами цього договору. Пунктом 10.1 вказаного договору обумовлено, що цей договір набирає чинності з дати підписання та укладається строком на 1 рік.
Згідно з довідкою Оператора системи розподілу АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» про обсяги електричної енергії, визначені АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», як постачальником послуг комерційного обліку та адміністратором комерційного обліку в порядку, передбаченому абз.3 п.5 та п.11 Постанови НКРЕКП №312 від 14.03.2018р. та п.2.3.14, п.4.12 «Правил роздрібного ринку електричної енергії», що затверджені Постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018р., за договором про надання послуг з розподілу електричної енергії №504 ТОВ «КК «Суворовський» (код ЄДРПОУ 37947742), ЕІС-код точки комерційного обліку: 62Z7675446789320, за розрахунковий період червень 2023 спожито 32 402 кВт*год електроенергії.
У повідомленні про припинення (розірвання) договору споживача про надання послуг з розподілу електроенергії від 07.07.2023 третя особа повідомила відповідача про розірвання договірних взаємовідносин по об`єкту електропостачання, що розташований за адресою: м. Одеса, вул. 39-а Лінія, 30 (ЕІС код 62Z7675446789320) з 07.07.2023. Також зазначено, що в частині надання послуг з розподілу електричної енергії, договірні взаємовідносини по вищеозначеному об`єкту за умовами договору №000504-4 припиняють свою дію з 07.07.2023, а в частині виконання фінансових зобов`язань сторін (які виникли на дату припинення дії договірних взаємовідносин) продовжують діяти до дати здійснення повного взаєморозрахунку між сторонами.
25.07.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю «ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ», (постачальник) та КП «ЖКС «Північний» (споживач) укладено додаткову угоду №2 до договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №04-150000N-ПУП від 13.07.2020, згідно з якою у зв`язку зі зверненням споживача та додаванням до договору точки комерційного обліку «Багатоквартирний житловий будинок (загальний облік)» за адресою: м. Одеса, вул. 39-а Лінія, буд. 30, за ЕІС -кодом 62Z7675446789320, сторони дійшли згоди про внесення змін до договору шляхом викладення додатку №1 «Заява-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг» та Додатку №5 «Відомості про розрахункові засоби обліку активної електричної енергії Споживача» у новій редакції.
Супровідним листом від 11.10.2023 №590/01-02-643 позивач надіслав відповідачу рахунок №04-504/1 від 06.07.2023 за спожиту електричну енергію у червні 2023 на суму 54 435 грн. 36 коп.
В матеріалах справи також наявний акт звірки взаємних розрахунків за період: січень 2023 квітень 2023 між сторонами у справі, згідно з яким станом на 30.04.2023 відсутня заборгованість відповідача перед позивачем.
Інших належних та допустимих доказів щодо сплати заборгованості за договором про постачання електричної енергії з боку відповідача матеріали справи не містять.
Предметом позову у справі № 916/5247/23 є наявність або відсутність підстав для стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «КЛЕВЕР», м. Одеса суми заборгованості за поставлену Товариством з обмеженою відповідальністю «ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ», м.Одеса електричну енергію у розмірі 56 632 грн. 22 коп.
Норми права, які регулюють спірні правовідносини, доводи та мотиви, за якими суд апеляційної інстанції не погоджується з аргументами, викладеними скаржником в апеляційній скарзі.
Відповідно до частин першої, другої статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно з приписами статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку; зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу, у тому числі і з договорів.
Частиною першою статті 173 Господарського кодексу України встановлено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених Господарським кодексом України, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (стаття 174 Господарського кодексу України).
В силу частин першої, четвертої статті 179 Господарського кодексу України майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями. При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору, зокрема, на основі вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству.
Відповідно до частини сьомої статті 179 Господарського кодексу України господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
За умовами частини першої статті 627 Цивільного кодексу України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (частина перша статті 626 Цивільного кодексу України).
Згідно з приписами частини першої статті 598 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняються частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.
Відповідно до ч.1 ст.651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ч.1 ст.652 Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Отже, за загальним правилом у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути розірваний за згодою сторін, що відповідає свободі договору. При цьому, можливість розірвання договору може бути обмежена, а саме у випадку, коли інше передбачено договором або випливає із суті зобов`язання (схожий правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 10.12.2019 у справі № 911/537/19).
За приписами ст.188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Відповідно до ч.ч.2,3 ст. 653 Цивільного кодексу України у разі розірвання договору зобов`язання сторін припиняються. У разі зміни або розірвання договору зобов`язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов`язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Отже, за загальним правилом, встановленим як господарським, так і цивільним чинним законодавством, зміна та розірвання господарських та цивільних договорів допускається лише за згодою сторін або в судовому порядку (у разі відсутності згоди іншої сторони, яка отримала вимогу (пропозицію) про розірвання договору) з підстав, передбачених договором або законом.
Відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках є предметом регулювання Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» послуга з управління багатоквартирним будинком - результат господарської діяльності суб`єктів господарювання, спрямованої на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору. Управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.
Згідно з ст.5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать:
1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком.
Послуга з управління багатоквартирним будинком включає:
забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо;
купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку;
поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;
інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку;
2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.
Відповідно до абз.6 ч.4 ст.8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» управитель багатоквартирного будинку зобов`язаний укласти з виконавцем послуги з постачання електричної енергії договір про постачання електричної енергії для освітлення місць загального користування, живлення ліфтів та забезпечення функціонування іншого спільного майна багатоквартирного будинку, забезпечувати виконання умов цього договору та контроль якості цих послуг.
Відповідно до частини першої статті 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Згідно із частиною першою статті 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України «Про ринок електричної енергії».
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище визначені Законом України «Про ринок електричної енергії».
Відповідно до частини другої статті 2 Закону України «Про ринок електричної енергії» (зараз і надалі в редакції, чинній на дату виникнення спірних відносин) основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними визначаються нормативно-правовими актами, що регулюють впровадження цього Закону, зокрема, кодексом системи передачі, кодексом систем розподілу; правилами роздрібного ринку; іншими нормативно-правовими актами. Кодекс систем розподілу та правила роздрібного ринку затверджуються Регулятором (Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг).
Згідно з частиною п`ятою статті 2 Закону України «Про ринок електричної енергії» правила роздрібного ринку передбачають, зокрема, загальні умови постачання електричної енергії споживачам, систему договірних відносин між учасниками роздрібного ринку, права та обов`язки учасників ринку, процедуру заміни споживачем постачальника електричної енергії, умови та порядок припинення та відновлення постачання електричної енергії споживачу, процедуру розгляду скарг споживачів, особливості постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги, постачальником «останньої надії».
За змістом частин другої, шостої та сьомої статті 56 Закону України «Про ринок електричної енергії» договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку. Умови постачання електричної енергії, права та обов`язки електропостачальника і споживача визначаються договором постачання електричної енергії споживачу.
У пункті 1.1.2. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 14.03.2018 №312, (надалі - Правила роздрібного ринку електричної енергії, зараз і надалі - в редакції, чинній на дату виникнення спірних відносин) передбачено, що електрична енергія (активна) - енергія, що виробляється на об`єктах електроенергетики і є товаром, призначеним для купівлі-продажу.
Відповідно до пункту 1.2.8. Правил роздрібного ринку електричної енергії постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який є публічним договором приєднання та зміст якого визначається постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (додаток 6 до цих Правил), та укладається в установленому цими Правилами порядку.
На роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами (пункт 1.2.15 Правил роздрібного ринку електричної енергії).
Пунктом 3.1.7. Правил роздрібного ринку електричної енергії встановлено, що договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником. У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку. Якщо сторони досягли згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному сайті електропостачальника, договір укладається у паперовій формі. При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформлювати додатки до договору, в яких узгоджуються організаційні особливості постачання електричної енергії. Такі додатки оформлюються у паперовій формі та підписуються обома сторонами.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 Цивільного кодексу України).
Таким чином, укладений між сторонами у справі договір є підставою для виникнення у них господарських зобов`язань і є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно із пунктом 4.12. Правил роздрібного ринку електричної енергії розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії.
Для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі (у випадку згоди споживача на отримання електронного платіжного документа), на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку (пункт 4.13. Правил роздрібного ринку електричної енергії).
Платіжний документ (рахунок) формується електропостачальником за обсяг електричної енергії згідно з обраною комерційною пропозицією до договору про постачання електричної енергії споживачу (пункт 4.14. Правил роздрібного ринку електричної енергії).
Відповідно до пункту 4.21. Правил роздрібного ринку електричної енергії оплата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію має здійснюватись згідно зі строками, встановленими договором та сформованим відповідним учасником роздрібного ринку платіжним документом. Зазначені строки не можуть бути меншими за 5 днів з дня надання платіжного документа споживачу.
Електропостачальник має право на своєчасне та в повному обсязі отримання коштів за продану електричну енергію відповідно до укладених договорів, а споживач електричної енергії зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів (пункти 5.2.1., 5.5.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії).
Так, як вбачається з матеріалів справи, відповідач, як управитель багатоквартирного будинку за адресою: м. Одеса, вул. 39-а Лінія, 30, згідно договору від 01.06.2017, укладеному з співвласниками вказаного багатоквартирного будинку, 27.11.2018 подав до позивача заяву-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії на об`єкт споживача за адресою: вул. 39-а Лінія, 30, відповідно до якої Товариство з обмеженою відповідальністю «ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ» приєднало відповідача з 01.01.2019 до договору про постачання електричної енергії №504 (ЕІС-код точки комерційного обліку за об`єктом споживача 62Z7675446789320).
Між тим, з наявних матеріалів справи господарським судом встановлено, що відповідач неналежним чином виконував свої зобов`язання щодо повної та своєчасної оплати електричної енергії, а сам,е не оплатив виставлений позивачем рахунок за №04-504/1 від 06.07.2023 за спожиту електричну енергію у червні 2023 на суму 54 435 грн. 36 коп., у зв`язку з чим у відповідача наявний борг перед позивачем у вищезазначеному розмірі.
В свою чергу, відповідач вважає договір про постачання електричної енергії №504 припиненим з 01.02.2023 у зв`язку з прийняттям рішення про припинення обслуговування будинку за адресою: м. Одеса, 39-а лінія, 30, припиненням договору про управління вказаним будинком та надісланням позивачу та третій особі відповідного листа від 12.01.2023 №28.
З цього приводу колегія суддів зазначає таке.
Відповідно до п.1.2.1 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) №312 від 14.03.2018 (далі - Правила), на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
За змістом п.2.1.5 Правил (зараз і надалі в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил.
Відповідно до п.1.2.15 Правил укладення, внесення змін, продовження строку дії чи розірвання будь-якого із договорів, передбаченого цими Правилами, здійснюється відповідно до вимог законодавства та цих Правил. Для договорів, які укладаються шляхом приєднання до умов договору, укладення договору можливе шляхом підписання заяв-приєднань, оплати виставленого рахунку, споживання будь-якого обсягу електричної енергії (за умови відсутності направлених заперечень щодо договірних умов в цілому чи частково) через особистий кабінет в електронній формі (в установленому законодавством порядку). На роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами. Електропостачальники зобов`язані повідомляти оператора системи розподілу (передачі) про укладення та припинення договору із споживачем в установленому цими Правилами порядку. При переході права власності (користування) на об`єкт до нового власника (користувача) переходять права та обов`язки за договорами, укладеними відповідно до цих Правил.
Згідно з п.2.1.2 Правил Оператор системи зобов`язаний укласти договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи. Не допускається розподіл (передача) електричної енергії до точки розподілу електроустановки споживача за відсутності діючого договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з таким споживачем, крім випадку здійснення розподілу (передачі) електричної енергії оператором системи до власних електроустановок.
Відповідно до п.2.1.3 Правил ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у разі зміни споживача, форми власності чи власника електроустановки є споживач. Споживачі укладають договір споживача про розподіл (передачу) електричної енергії шляхом приєднання до публічного договору за наявності паспорта точки розподілу. У разі надання послуги з приєднання до електричних мереж ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії є оператор системи.
Відповідно до п.4.27 Правил у разі звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією споживач зобов`язаний повідомити електропостачальника та оператора системи або основного споживача про намір припинити дію відповідних договорів не пізніше ніж за 20 робочих днів до дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією та надати заяву щодо розірвання договорів і в цей самий термін здійснити сплату всіх видів платежів, передбачених відповідними договорами, до заявленого споживачем дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією включно.
Дія договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії достроково припиняється у разі отримання оператором системи від нового або від попереднього власника (користувача) об`єкта споживача документального підтвердження факту зміни власника (користувача) цього об`єкта.
Дія договору про постачання електричної енергії достроково припиняється у разі отримання електропостачальником від оператора системи або нового чи попереднього власника (користувача) об`єкта споживача документального підтвердження факту укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії між оператором системи і новим власником (користувачем) цього об`єкта.
У такому разі дія відповідних договорів припиняється в частині постачання та розподілу електричної енергії на об`єкт, а в частині виконання фінансових зобов`язань сторін (які виникли на дату припинення дії договорів) їх дія продовжується до дати здійснення повного взаєморозрахунку між сторонами.
У разі неповідомлення або несвоєчасного повідомлення споживачем електропостачальника та (за наявності відповідного договору) оператора системи або основного споживача про звільнення приміщення та/або остаточне припинення користування електричною енергією споживач зобов`язаний здійснювати оплату спожитої на таких об`єктах електричної енергії та інших платежів виходячи з умов відповідних договорів.
З новим споживачем укладаються договори відповідно до вимог законодавства України, зокрема цих Правил, після припинення дії договорів зі споживачем, який звільняє приміщення, у частині постачання та розподілу електричної енергії на цей об`єкт.
Відповідно до п.13.1 договору про постачання електричної енергії №504 з урахуванням п.8 Комерційної пропозиції цей договір укладається на строк до 31.12.2022. договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд умов, але в будь-якому разі не більше ніж на термін дії договору споживача про надання послуг з розподілу електроенергії та ніж строк виконання Товариством з обмеженою відповідальністю «ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ» функцій постачальника універсальних послуг.
Пунктом 13.5 договору про постачання електричної енергії №504 передбачено, що сторони мають право розірвати цей договір достроково у встановленому законодавством порядку. Дія цього договору також припиняється, зокрема, у разі зміни власника об`єкта споживача та отримання від нового власника (користувача) або оператора системи розподілу документального підтвердження щодо укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з новим власником (користувачем).
Як правильно зазначено судом першої інстанції, правова конструкція пункту 4.27. Правил роздрібного ринку електричної енергії передбачає повідомлення електропостачальника не пізніше ніж за 20 робочих днів до дати припинення користування електричною енергією.
Так, відповідач на підтвердження припинення договору про постачання електричної енергії надав до суду лист від 12.01.2023 №28, в якому він звернувся до позивача та третьої особи та просив у зв`язку з прийняттям рішення про припинення обслуговування наведених будинків (до переліку яких включено будинок за адресою: 39 лінія с. Шевченко,30, договір №504, точка обліку 1) з 01.02.2023, виключити із додатків до договору вказані точки обліку.
Між тим, відповідне повідомлення про припинення з 01.02.2023 користування електричною енергію датоване 12.01.2023, а отримано позивачем 16.01.2023 згідно відмітки позивача про отримання вхідного листа, відповідно, відповідачем не було дотримано вимоги щодо повідомлення постачальника про розірвання договору за 20 робочих днів до дня розірвання договору.
Крім того, колегія суддів зазначає, що само по собі направлення листа, в якому повідомлено про припинення надання послуг з обслуговування житлового будинку, без надання належних доказів про оформлення самого факту такого припинення не має наслідком дострокове припинення договірних відносин, пов`язаних з розподілом електричної енергії.
Отже, враховуючи законодавчі приписи щодо безперервності надання послуги з розподілу електричної енергії, відзначає, що наведені у листі до позивача вимоги щодо виключення з договору про постання електричної енергії спірного багатоквартирного будинку (з огляду на припинення здійснення послуг з управління), без документального підтвердження припинення/розірвання договору з управління та/або зміни управителя з 01.02.2023, не кореспондується з автоматичним обов`язком відповідача припинити зобов`язання щодо спірних об`єктів позивача за договором зі вказаної дати. Разом з тим, за відсутності/неподання таких документів/доказів до суду стверджувати про доведеність обставин, передбачених статтею 652 Цивільного кодексу України, як необхідної передумови для розірвання спірного договору зі спірної дати, недоцільно та необґрунтовано.
Відповідач мав зобов`язання перед позивачем як у силу закону (пункт 4.27 Правил), так і в силу договору повідомити оператора системи з розподілу електричної енергії про намір припинити/достроково розірвати/тощо дію відповідного договору не пізніше ніж за 20 робочих днів до дня звільнення приміщення, подати відповідну заяву щодо розірвання договору, а також підтверджуючі документи обґрунтування необхідності дострокового розірвання такого договору. Однак відповідних дій у строк, встановлений договором та законом, відповідач не вчинив. При цьому під поняттям «звільнення приміщення» (яке у контексті спірних правовідносин не можна тлумачити вузько) слід розуміти, зокрема і припинення повноважень щодо здійснення утримання спірних багатоквартирних будинків на підставі Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» та договорів з управління.
Аналогічний висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду від 10.01.2024 у справі №920/17/23.
З урахуванням викладеного, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що в даному випадку підлягають застосуванню приписи пункту 4.27. Правил роздрібного ринку електричної енергії стосовно того, що у разі неповідомлення або несвоєчасного повідомлення споживачем електропостачальника та (за наявності відповідного договору) оператора системи або основного споживача про звільнення приміщення та/або остаточне припинення користування електричною енергією споживач зобов`язаний здійснювати оплату спожитої на таких об`єктах електричної енергії та інших платежів виходячи з умов відповідних договорів.
Отже, Товариство з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «КЛЕВЕР», м. Одеса зобов`язане було продовжувати здійснювати оплату спожитої на спірних об`єктах електричної енергії, виходячи з умов укладеного між сторонами договору.
З огляду на наявні у матеріалах справи належні та допустимі письмові докази у їх сукупності, колегія суддів Південно-західного апеляційного господарського суду вважає правомірним висновок Господарського суду Одеської області, викладений в оскаржуваному рішенні від 24.07.2024 року, щодо наявності підстав для стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «КЛЕВЕР», м. Одеса на користь позивача основного боргу у розмірі 54 435 грн. 36 коп. у зв`язку з невиконанням відповідачем належним чином взятих на себе господарських зобов`язань за договором про постачання електричної енергії щодо оплати у повному обсязі в строки, встановлені договором.
Частиною другою статті 625 Цивільного кодексу України передбачено обов`язок боржника, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Оскільки матеріалами справи підтверджується факт прострочення відповідачем виконання грошового договірного зобов`язання, колегія суддів апеляційного господарського суду, перевіривши розрахунок 3% річних, зроблений позивачем, погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що сума нарахованих 3% річних у розмірі 196 грн. 86 коп. за період прострочки виконання відповідачем його грошового зобов`язання з 21.10.2023 по 03.12.2023 є арифметично правильною та такою, що підлягає стягненню з відповідача.
Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Змагальність сторін є одним із основних принципів господарського судочинства, зміст якого полягає у тому, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, тоді як суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, зобов`язаний вирішити спір, керуючись принципом верховенства права.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ст. 76 Господарського процесуального кодексу України).
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України).
Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи (ст. 78 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до ст. 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Стандарт доказування "вірогідності доказів", на відміну від "достатності доказів", підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач. Тобто, з введенням в дію нового стандарту доказування необхідним є не надання достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надання саме тієї кількості, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу.
Тлумачення змісту ст.79 Господарського процесуального кодексу України свідчить про те, що ця стаття покладає на суд обов`язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються, скоріше були (мали місце), аніж не були.
Аналогічний висновок Верховного Суду викладений у постанові від 16.02.2021 у справі №927/645/19.
Верховний Суд в ході касаційного перегляду судових рішень неодноразово звертався загалом до категорії стандарту доказування та відзначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов`язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (постанови ВС від 02.10.2018 у справі №910/18036/17, від 23.10.2019 у справі №917/1307/18, від 18.11.2019 у справі №902/761/18, від 04.12.2019 у справі №917/2101/17). Аналогічний стандарт доказування застосований Великою Палатою ВС у постанові від 18.03.2020 у справі №129/1033/13-ц (провадження № 14-400цс19).
Зазначений підхід узгоджується і з судовою практикою Європейського суду з прав людини, юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (п.1 ст.32 Конвенції). Так, зокрема, у рішенні 23.08.2016 у справі "Дж. К. та Інші проти Швеції" ("J.K. AND OTHERS v. SWEDEN") ЄСПЛ наголошує, що "у країнах загального права у кримінальних справах діє стандарт доказування "поза розумним сумнівом ("beyond reasonable doubt"). Натомість, у цивільних справах закон не вимагає такого високого стандарту; скоріше цивільна справа повинна бути вирішена з урахуванням "балансу вірогідностей". Суд повинен вирішити, чи являється вірогідність того, що на підставі наданих доказів, а також правдивості тверджень заявника, вимога цього заявника заслуговує довіри".
Як вже зазначалося раніше за текстом постанови, надаючи оцінку всім доказам та доводам позивача у їх сукупності із застосуванням стандарту доказування «вірогідності доказів», судова колегія доходить висновку про те, що докази, надані позивачем на підтвердження обставини несплати відповідачем грошових коштів за постачання електричної енергії за червень 2023 рік у вищезазначеному розміру є такими, що відповідають таким стандартам.
Тому колегія суддів вважає, що у даному випадку суд першої інстанції, ухвалюючи рішення, вірно застосував положення національного законодавства, надав вірну оцінку спірним правовідносинам у контексті зазначених норм, у зв`язку із чим оскаржуване рішення, яке переглядається в апеляційному порядку, є правомірним, а доводи апелянта, зазначені ним в апеляційній скарзі, є такими, що фактично зводяться лише до незгоди з судовим рішенням, що не може бути обґрунтованою підставою для його скасування або зміни.
Враховуючи викладене, доводи Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «КЛЕВЕР», м. Одеса, викладені в апеляційній скарзі, є такими, що не спростовують наведених висновків господарського суду першої інстанції, а, відтак, підстави для скасування чи зміни судового рішення у даному випадку відсутні.
Відповідно до ст. 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
За таких обставин, судова колегія вважає, що апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «КЛЕВЕР», м. Одеса не потребує задоволення, а рішення Господарського суду Одеської області від 24.07.2024 року у справі № 916/5247/23 відповідає обставинам справи та вимогам закону і достатніх правових підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору за апеляційний перегляд судового рішення покладаються на скаржника.
Керуючись ст. 129, 240, 269, 270, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «КЛЕВЕР», м.Одеса на рішення Господарського суду Одеської області від 24.07.2024 року у справі № 916/5247/23 залишити без задоволення, рішення Господарського суду Одеської області від 24.07.2024 року у справі № 916/5247/23 залишити без змін.
Постанова суду є остаточною і не підлягає оскарженню, крім випадків, передбачених у п. 2 ч. 3 ст. 287 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови складено та підписано 25.11.2024
Головуючий суддя Г.І. Діброва Судді Н.М. Принцевська А.І. Ярош
Суд | Південно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2024 |
Оприлюднено | 28.11.2024 |
Номер документу | 123319119 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Південно-західний апеляційний господарський суд
Діброва Г.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні