Рішення
від 26.11.2024 по справі 905/1338/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649


Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

26.11.2024 Справа №905/1338/24

Господарський суд Донецької області у складі судді Фурсової С.М., ррозглянувши у спрощеному позовному провадженні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Агронова» (25006, Кіровоградська область, місто Кропивницький, вулиця Віктора Чміленка, будинок №35; код ЄДРПОУ 42286157)

до Фермерського господарства «Подсолнух» (85561, Донецька область, Великоновосілківський район, с. Новодонецьке, вулиця Полєтаєва, будинок №6; код ЄДРПОУ 38047019)

про стягнення 59 400,00 гривень

без повідомлення (виклику) сторін

Р У Х С П Р А В И

До Господарського суду Донецької області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Агронова» до Фермерського господарства «Подсолнух» про стягнення 59 400,00 гривень.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на невиконання відповідачем умов договору поставки №ДН-20/22 від 18.11.2021.

За приписами частини першої пункту 3 статті 12 господарського процесуального кодексу України спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Для цілей цього Кодексу визначено поняття малозначних справ, а саме - це справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також справи незначної складності, визнані судом малозначними.

Відповідно до ч.5 ст.252 господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Розглянувши матеріали позовної заяви, господарський суд дійшов висновку, що справу слід розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, оскільки справа не є складною, а сума позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 17.10.2024 позовну заяву прийнято судом до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Також, даною ухвалою встановлено сторонам строк на подання заяв по суті спору та доказів.

Відповідач про розгляд справи повідомлявся шляхом направлення ухвали про відкриття провадження у справі на адресу електронної пошти відповідача - Grigova.v73@ukr.net, що підтверджується довідкою Господарського суду Донецької області про доставку електронного листа.

Відповідно до ч.2 ст.121 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» учасники справи, остання відома адреса місця проживання (перебування) чи місцезнаходження яких знаходиться на тимчасово окупованій території і які не мають офіційної електронної адреси, повідомляються про ухвалення відповідного судового рішення шляхом розміщення інформації на офіційному веб-порталі судової влади з посиланням на веб-адресу такого судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень або шляхом розміщення тексту відповідного судового рішення на офіційному веб-порталі судової влади України, з урахуванням вимог, визначених Законом України «Про доступ до судових рішень», у разі обмеження доступу до Єдиного державного реєстру судових рішень. З моменту розміщення такої інформації вважається, що особа отримала судове рішення.

Відповідача про розгляд справи також було повідомлено шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, що підтверджується відповідною роздруківкою..

Таким чином, судом вжито всі необхідні та можливі заходи для повідомлення відповідача про розгляд справи, суд вважає, що відповідач є таким, що належним чином повідомлений про наявність даного спору.

Судом було витримано розумні терміни, які в умовах воєнного стану суд вважає достатніми для можливості реалізації відповідачем своїх процесуальних прав.

Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався, в інший спосіб своєї позиції на довів.

Відповідно до ч.4 ст.13 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.9 ст.165 ГПК України).

З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених ст.ст. 42, 46 Господарського процесуального кодексу України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи по суті.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне розглянути справу за наявними матеріалами.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши подані документи, дослідивши матеріали справи, господарський суд -

В С Т А Н О В И В

18.11.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія Агронова» (далі - Постачальник, позивач) та Фермерським Господарством «Подсолнух» (далі - Покупець, відповідач) було укладено Договір поставки № ДН-20/22 (далі - Договір) за умовами п.1.1 якого Постачальник взяв на себе зобов`язання передати у власність Покупця продукцію виробничо-технічного призначення (далі - Товар), а Покупець - прийняти та оплатити його на умовах Договору.

Найменування товару, його кількість, ціна за одиницю, термін поставки Покупцю та базис поставки, загальна вартість товару, термін та умови оплати, а також інші умови будуть визначені в Специфікації(ях) - додатках до Договору, які є невід ємними частинами Договору (п.1.2. договору).

Згідно з пунктів 2.2., 2.3. ціна Товару, що поставляється за цим Договором, вказується у Специфікації(ях) в національній валюті України і визначається еквівалент у іноземній валюті вказаній у Специфікацй'(ях).

Загальна сума Договору визначається сукупністю Специфікацій та/або накладних та/або рахунків-фактур, що зазначені в п. 2.1. Договору, та які є невід`ємною частиною даного Договору. У випадку розбіжностей даних у Специфікаціях) щодо кількості і ціни Товару в порівнянні з даними у відповідній видатковій накладній, перевагу має видаткова накладна. Видаткова накладна є невід`ємною частиною Договору та підписується з боку Покупця особою, уповноваженою довіреністю на отримання товарно-матеріальних цінностей (Товару).

Оплата Товару здійснюється на умовах 100% попередньої оплати у національній валюті України шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Постачальника, якщо інші умови не зазначені в Специфікації(ях) та/або інших додаткових угодах до даного Договору. Також оплата може здійснюватися шляхом передачі Постачальнику простих векселів з урахуванням умов зазначених в пункті 3.5. даного Договору (п.3.2. договору).

Товар за умовами даного Договору поставляється окремими партіями на підставі погоджених Сторонами Специфікацій. Специфікація вважається погодженою Сторонами з моменту направлення Постачальником Покупцеві рахунку на оплату Товару. У випадку, якщо документально визначити узгодження Сторонами неможливо, або важко, це може підтверджуватись діями Сторін, такими як відвантаження, приймання або оплата Товару (п. 4.1. договору).

Відповідно до пунктів 10.1.-10.3. договору він набуває чинності з моменту його підписання Сторонами і діє до « 31» грудня 2022 року, але продовжує залишатись чинним до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань за цим Договором.

Якщо жодна із Сторін не виявить письмово бажання його припинити то він вважається поновленим на один рік, починаючи з дати закінчення його дії.

Закінчення строку дії цього Договору не звільняє жодну зі Сторін від відповідальності за його порушення (невиконання та/або неналежне виконання), яке мало місце під час дії цього Договору.

До договору поставки №ДН-20/22 від 18.11.2021 сторонами було підписано наступні Специфікації:

Специфікація №1 від 18.11.2021 на поставку товару згідно переліку на суму 1 200 748,74 гривень з кінцевою датою оплати 25.11.2022;

Специфікація №2 від 18.11.2021 на поставку товару згідно переліку на суму 254 100,00 гривень з кінцевою датою оплати 25.11.2022;

Специфікація №3 від 18.11.2021 на поставку товару згідно переліку на суму 59 400,00 гривень з кінцевою датою оплати 25.11.2022;

Специфікація №4 від 18.11.2021 на поставку товару згідно переліку на суму 442 756,62 гривень з кінцевою датою оплати 25.11.2022;

Специфікація №5 від 26.11.2021 на поставку товару згідно переліку на суму 511 447,20 гривень з кінцевою датою оплати 31.03.2022.

Вказаний договір та Специфікації до нього підписані уповноваженими представниками сторін без зауважень, підписи скріплені печатками товариств.

Статтею 11 Цивільного кодексу України передбачено, що цивільні права і обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також з дій осіб, що не передбачені актами цивільного законодавства, але за аналогією породжують цивільні права і обов`язки.

Згідно із ч.2 ст. 11 Цивільного кодексу України, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

За змістом частин першої, другої статті 173 Господарського кодексу України (далі - ГК України) господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Основними видами господарських зобов`язань є майново-господарські зобов`язання та організаційно-господарські зобов`язання. Господарські зобов`язання можуть виникати: зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (ч.1 ст.174 ГК України).

Оскільки між сторонами по справі склалися господарські правовідносини, то до них слід застосовувати положення Господарського кодексу України як спеціального акту законодавства, що регулює правовідносини у господарській сфері.

Разом з тим, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України, ст.173 Господарського кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Статтею 265 Господарського кодексу України передбачено, що за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму. До відносин поставки, не врегульованих цим Кодексом, застосовуються відповідні положення ЦК України про договір купівлі-продажу.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

Таким чином, відносини, що виникли між сторонами по справі на підставі договору поставки товару, є господарськими зобов`язаннями, а згідно з приписами статей 193 ГК України, 525, 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст.629 ЦК України).

На виконання умов договору №ДН-20/22 від 18.11.2021 позивачем поставлено, а відповідачем прийнято товар:

за видатковою накладною №9191 від 19.11.2021 на суму 472 331,64 гривень;

за видатковою накладною №9192 від 19.11.2021 на суму 728 417,10 гривень;

за видатковою накладною №9198 від 19.11.2021 на суму 198 660,00 гривень;

за видатковою накладною №9199 від 19.11.2021 на суму 55 440,00 гривень;

за видатковою накладною №9289 від 26.11.2021 на суму 511 447,20 гривень;

за видатковою накладною №9399 від 09.12.2021 на суму 59 400,00 гривень,

а всього на суму 2 025 695,94 гривень.

В подальшому, відповідачем було повернуто товар за договором №ДН-20/22 від 18.11.2021 згідно накладних:

накладна на повернення від покупця №33 від 14.03.2022 на суму 18 480,00 гривень;

накладна на повернення від покупця №43 від 22.03.2022 на суму 36 960,00 гривень;

накладна на повернення від покупця №59 від 05.04.2022 на суму 28 749,60 гривень;

накладна на повернення від покупця №147 від 09.05.2022 на суму 41 845,68 гривень;

накладна на повернення від покупця №159 від 12.05.2022 на суму 99 826,32 гривень;

накладна на повернення від покупця №166 від 16.05.2022 на суму 469 601,52 гривень;

накладна на повернення від покупця №189 від 20.05.2022 на суму 727 014,60 гривень;

накладна на повернення від покупця №190 від 20.05.2022 на суму 1 402,51 гривень;

накладна на повернення від покупця №191 від 20.05.2022 на суму 180 477,90 гривень;

накладна на повернення від покупця №192 від 20.05.2022 на суму 144 933,00 гривень;

накладна на повернення від покупця №193 від 20.05.2022 на суму 18 344,82 гривень;

накладна на повернення від покупця №194 від 20.05.2022 на суму 138 600,00 гривень;

накладна на повернення від покупця №195 від 20.05.2022 на суму 60 060,00 гривень,

а всього на суму 1 966 295,95 гривень.

Видаткові накладні та накладні на повернення підписані сторонами без зауважень

Неповернутим залишився товар за видатковою накладною №9399 від 09.12.2021 на суму 59 400,00 гривень, проте різниця між прийнятим та повернутим товаром склала 59 399,99 гривень.

Відповідач доказів оплати поставленого товару на момент прийняття рішення у справі суду не надав, а тому вказана сума є його боргом та підлягає стягненню на користь позивача у визначеному судом розмірі - 59 399,99 гривень.

Щодо розподілу судових витрат.

Відповідно до ст.123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

При зверненні з позовом до суду позивачем за заявленими вимогами було сплачено судовий збір у сумі 3 028,00 гривень, що підтверджується платіжною інструкцією від 16.10.2024 №24634.

Відповідно до ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Суд зауважує, що в даному випадку позивач звернувся з позовом до суду через систему «Електронний суд», тобто в електронній формі, а тому підлягає застосуванню коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Отже в даному випадку підлягав сплаті судовий збір у сумі 2 422,40 гривень. Переплата складає 605,60 гривень.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Відтак, з огляду на сплату позивачем судового збору у більшому розмірі, ніж встановлено законом, судовий збір у сумі 605,60 гривень може бути повернутий платнику за його клопотанням.

Судовий збір у сумі 2 422,40 гривень покладається на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог згідно ст.129 ГПК України.

Керуючись статтями 12, 13, 73, 74, 76, 77, 79, 86, 129, 236-238, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Агронова» до Фермерського господарства «Подсолнух» про стягнення 59 400,00 гривень - задовольнити частково.

Стягнути з Фермерського господарства «Подсолнух» (85561, Донецька область, Великоновосілківський район, с. Новодонецьке, вулиця Полєтаєва, будинок №6; код ЄДРПОУ 38047019) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Агронова» (25006, Кіровоградська область, місто Кропивницький, вулиця Віктора Чміленка, будинок №35; код ЄДРПОУ 42286157) 59 399,00 гривень заборгованості, а також витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 422,40 гривень.

В частині стягнення 0,01 гривень заборгованості відмовити.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Згідно із статтею 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду.

Рішення складено та підписано 26.11.2024.

Позивач: Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Агронова» (25006, Кіровоградська область, місто Кропивницький, вулиця Віктора Чміленка, будинок №35; код ЄДРПОУ 42286157)

Відповідач: Фермерське господарство «Подсолнух» (85561, Донецька область, Великоновосілківський район, с. Новодонецьке, вулиця Полєтаєва, будинок №6; код ЄДРПОУ 38047019)

Суддя С.М. Фурсова

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення26.11.2024
Оприлюднено28.11.2024
Номер документу123319837
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —905/1338/24

Судовий наказ від 20.01.2025

Господарське

Господарський суд Донецької області

Фурсова Світлана Миколаївна

Рішення від 26.11.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Фурсова Світлана Миколаївна

Ухвала від 17.10.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Фурсова Світлана Миколаївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні