ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
26.11.2024 Справа № 908/3048/24
м.Запоріжжя
Господарський суд Запорізької області у складі суду: судді Боєвої Олени Сергіївни, розглянувши матеріали за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю Запоріжжяелектропостачання
до відповідача: Фізичної особи підприємця ОСОБА_1
про стягнення суми 7925,93грн,
УСТАНОВИВ:
До Господарського суду Запорізької області 21.11.2024через систему Електронний суд надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю Запоріжжяелектропостачання (вхід. № 3360/08-07/24 від 21.11.2024) про стягнення з відповідача: Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 суми 7925,93 грн, яка складається з: суми 7647,62грн заборгованості за спожиту електричну енергію, суми 92,94 грн 3% річних, суми 185,37 грн інфляційних втрат.
Підставою для звернення з позовом зазначено невиконання відповідачем зобов`язань за договором № 390 про постачання електричної енергії споживачу від 01.01.2019 в частині оплати вартості спожитої електричної енергії за вересень 2023, внаслідок чого виникла заборгованість у розмірі 7647,62 грн. У зв`язку з порушенням виконання відповідачем грошового зобов`язання позивач, враховуючи положення ст. 625 ЦК України, також нарахував та заявив до стягнення з відповідача інфляційні втрати та 3% річних.
Позовні вимоги обґрунтовано умовами договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, укладеного на підставі підписаної споживачем 28.12.2018 заяви-приєднання, ст.ст. 16, 205, 526, 530, 612, 629, 640 ЦК України, ст.ст. 2, 3, 193, 23, 232, 275 ГК України, Законом України «Про ринок електричної енергії», Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НРРЕЕ від 14.03.2018 №312.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу від 21.11.2024 здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/3048/24 та визначено до розгляду судді Боєвій О.С.
Розглянувши матеріали зазначеної позовної заяви, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає залишенню без руху на наступних підставах.
Позовні заяви подаються до господарського суду із додержанням вимог, викладених в ст.ст. 162, 164, 172 ГПК України.
Відповідно до вимог п. 2 ч.1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом (ч. 2 ст. 123 ГПК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру встановлена в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання позовної заяви немайнового характеру належить до сплати 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» у 2024 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2024 року встановлено в розмірі 3028,00 грн.
Частиною 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Як слідує зі змісту вищевказаної позовної заяви, ціна позову складає 7925,93 грн. Отже розмір судового збору, який підлягає до сплати за подання даної позовної заяви становить 3028,00 грн (1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб). З урахуванням коефіцієнту для пониження розміру ставки судового збору за подання позовної заяви в електронній формі через систему «Електронний кабінет» позивач мав сплатити судовий збір у розмірі 2422,40 грн.
До позовної заяви додано копію платіжної інструкції № 4313 (#1612040584509) від 11.06.2024, яка свідчить про сплату судового збору в розмірі 302,80 грн. Інших доказів сплати судового збору не надано.
Таким чином до позовної заяви не додані докази, які підтверджують сплату судового збору у встановленому законом розмірі. Недоплата судового збору складає 2119,60 грн.
Відповідно до п.п. 2-5 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити, зокрема:
- повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи;
- зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються;обґрунтованийрозрахунок сум, що стягуються чи оспорюються;
- зміст позовних вимог;
- виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову.
Відповідно до ч. 1 статті 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Главою 2 ГПК України визначено предметну та суб`єктну юрисдикцію, інстанційну юрисдикцію та територіальну юрисдикцію (підсудність).
Згідно з приписами ст. 45 ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу. Відповідачами є особи, яким пред`явлено вимогу.
Зі змісту ч. 2 ст. 4 ГПК України слідує, що сторонами можуть бути, зокрема, юридичні особи, фізичні особи підприємці, а також фізичні особи, які не є підприємцями. Останні можуть бути стороною у господарській справі у випадках, визначених у п.п. 3, 4, 5, 10, 12 ч.1 ст. 20 ГПК України.
Відповідно до правової позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеної у постанові від 05.06.2018 року у справі № 338/180/17 господарські суди мають юрисдикцію щодо розгляду за п.1 ч.1 ст.20 Господарського процесуального кодексу України спорів, в яких стороною є фізична особа, яка на дату подання позову втратила статус суб`єкта підприємницької діяльності, якщо ці спори пов`язані, зокрема, з підприємницькою діяльністю, що раніше здійснювалася зазначеною фізичною особою, зареєстрованою підприємцем.
Відповідачем у позовній заяві вказано Фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1 ).
В тексті позовної заяви позивач зазначає, що ФОП ОСОБА_1 приєдналась до договору про постачання електричної енергії споживачу шляхом підписання заяви-приєднання 28.12.2018. Також в позові вказано про здійснення 09.03.2016 державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на підставі власного рішення.
Так, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за параметрами пошуку реєстраційного номеру облікової картки платника податку НОМЕР_1 містяться відомості про внесення 09.03.2016 запису про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , підстава власне рішення.
Інші відомості щодо здійснення в подальшому повторної державної реєстрації ОСОБА_1 як суб`єкта підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця в Єдиному державному реєстрі відсутні.
Відповідно до ч. 9 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи підприємця.
Таким чином, станом на час подання позовної заяви особа, до якої пред`явлено позов, не має статусу фізичної особи - підприємця.
При цьому нормативного обґрунтування щодо підстав пред`явлення позову про стягнення заборгованості з ОСОБА_1 саме як з фізичної особи-підприємця, якою на даний час вона не являється, позивачем не наведено.
До позовної заяви позивачем також не надано доказів, що станом на час підписання 28.12.2018 споживачем заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії ОСОБА_1 мала статус суб`єкта підприємницької діяльності.
За змістом ч.ч. 1, 2 ст. 172 ГПК України, позивач зобов`язаний до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копію та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують направлення іншим учасникам справи копій позовної заяви і доданих до неї документів з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.
В ч. 7 ст. 42 ГПК України визначено: якщо цим Кодексом передбачено обов`язок учасника справи щодо надсилання копій документів іншим учасникам справи, такі документи в електронній формі можуть направлятися з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а в разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення.
Якщо інший учасник справи відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язаний зареєструвати електронний кабінет, але не зареєстрував його, учасник справи, який подає документи до суду в електронній формі з використанням електронного кабінету, звільняється від обов`язку надсилання копій документів такому учаснику справи.
Позивач у позовній заяві вказав, що у відповідача відсутній зареєстрований електронний кабінет. Доказів направлення відповідачу копії позовної заяви та копій доданих до неї документів з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу до позовної заяви не додано.
Оскільки в даному випадку відповідач не входить до переліку осіб, визначених в ч. 6 ст. 6 ГПК України, які в обов`язковому порядку повинні зареєструвати свої електронні кабінети, позивач зобов`язаний направити відповідачу копії позовної заяви і доданих до неї документів у паперовій формі листом з описом вкладення.
Крім того, до позовної заяви не додано доказів на підтвердження зазначеного у позовній заяві розміру заборгованості за спожиту електричну енергію за вересень 2023 року, яка, як вказано у позові, становить 7647,62 грн. В доданому ж до позовної заяви розрахунку суми боргу та копії рахунку на оплату електричної енергії за вересень 2023 значиться інша сума (4634,36 грн), на яку також здійснено нарахування 3% річних та інфляційних втрат, відповідно до розрахунків позивача.
З положень п. 1 ч. 1 ст. 163 ГПК України слідує, що у позовах про стягнення грошових коштів ціна позову визначається сумою, яка стягується (ч. 1 ст. 163 ГПК України).
З урахуванням викладеного, позивачу необхідно усунути розбіжності в частині заявленої до стягнення суми заборгованості за спожиту електричну енергію та, відповідно, уточнити загальний розмір стягуваної суми та ціну позову.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Приписами частини 3 та 4 ст. 174 ГПК України встановлено: якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою (ч. 7 ст. 6 ГПК України).
Згідно з положеннями п. 2 ч. 6, ч. 7 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи. Якщо копію судового рішення вручено представникові, вважається, що його вручено й особі, яку він представляє.
Керуючись ст.ст. 162, 164, 172, ч.ч. 1, 2 ст. 174, ст.ст. 234, 235, 255 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Запоріжжяелектропостачання (вхід. № 3360/08-07/24 від 24.11.2024) залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви в термін до 06.12.2024 включно, шляхом виконання наступних вимог суду:
- надати докази сплати (доплати) судового збору в розмірі 2119,60 грн;
- надати письмове обґрунтування правових підстав звернення саме до господарського суду з даним позовом та відповідні докази на підтвердження додержання вимог щодо суб`єктного складу учасників справи та належності спору до юрисдикції господарських судів, а саме: обґрунтування щодо підстав пред`явлення позову про стягнення заборгованості з ОСОБА_1 саме як з фізичної особи-підприємця, з урахуванням обставин, наведених у даній ухвалі суду;
- надати докази на підтвердження державної реєстрації ОСОБА_1 як суб`єкта підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця станом на час підписання 28.12.2018 заяви-приєднання споживачем до умов договору про постачання електричної енергії;
- усунути розбіжності в частині заявленої до стягнення суми заборгованості за спожиту електричну енергію, уточнити загальний розмір стягуваної суми та ціну позову;
- надати докази направлення відповідачу копію позовної заяви з усунутими недоліками та усіх доданих до неї документів в паперовій формі листом з описом вкладення.
Суд звертає увагу, що 06.12.2024 є останнім днем строку, коли суд має отримати документи щодо усунення вищевказаних недоліків.
Ухвала підписана 26.11.2024.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя О.С. Боєва
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2024 |
Оприлюднено | 28.11.2024 |
Номер документу | 123320050 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Боєва О.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні