ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
25.11.2024Справа № 910/9828/24
Господарський суд міста Києва у складі судді Пукаса А.Ю., за участю секретаря судового засідання Салацької О.В., розглянувши в порядку загального позовного провадження матеріали справи
про стягнення 76 433 447, 30 грн
Представники сторін:
від позивача: Нестерова Інна
від відповідача: Олійник Ігор
РОЗГЛЯД СПРАВИ СУДОМ
1. Стислий виклад позиції Позивача.
До Господарського суду міста Києва звернулось Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі за текстом - ПрАТ «НЕК «Укренерго», Позивач) з позовом до Державного підприємства «Регіональні електричні мережі» (далі за текстом - ДП «Регіональні електричні мережі», Відповідач) про стягнення заборгованості за договором про надання послуг з передачі електричної енергії № 0537-02041-ПП (далі за текстом - Договір) в розмірі суми основного боргу 73 525 60, 92 грн, 3 % річних - 492 079, 42 грн та інфляційні втрати - 1 636 148, 78 грн.
В обґрунтування заявлених вимог, Позивач зазначає, що Відповідачем з порушенням строків здійснено оплату наданих послуг у січні 2024, а послуги за період з лютого 2024 по травень 2024 такі послуги не оплачено взагалі, що свідчить про прострочення виконання Відповідачем грошового зобов`язання та стало підставою для нарахування 3 % річних та інфляційні втрати.
Позивач зазначає, що Відповідачу у відповідності до умов Договору та чинного законодавства надано Акти приймання - передачі послуги за спірний період та коригування до таких актів, які Відповідачем відхилено із зазначенням власних фактично спожитих обсягів.
Зазначене на переконання Позивача свідчить про вихід Відповідача за межі наданих йому Договором прав, при тому що згідно пункту 6.5 Договору процедура оскарження не звільняє Відповідача від виконання платіжного зобов`язання, що свідчить про наявність підстав для задоволення позову.
2. Стислий виклад позиції Відповідача.
Із наданого Відповідачем відзиву вбачається, що останній заперечує щодо задоволення вимог, оскільки Позивачем невірно визначено фактично спожитий обсяг послуг у зв`язку з чим акти Позивача за спірний період відхилялися користувачем.
Так Відповідач зазначає, що Позивач не надає належних та допустимих доказів на підтвердження виставлення та підписання сторонами актів за спірний період, що спростовує заявлені вимоги та нараховані 3 % річних та інфляційні втрати.
3. Процесуальні дії у справі
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.08.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, підготовче засідання призначено на 16.09.2024.
29.08.2024 через загальний відділ діловодства до Господарського суду міста Києва надійшов відзив на позовну заяву.
04.09.2024 через загальний відділ діловодства до Господарського суду міста Києва надійшло клопотання Позивача про продовження строку на подання відповіді на відзив.
11.09.2024 через загальний відділ діловодства до Господарського суду міста Києва надійшла відповідь на відзив на позовну заяву.
У підготовчому засіданні 16.09.2024 судом відмовлено Відповідачу у продовженні строку на подання відповіді на відзив, однак останній долучено до матеріалів справи.
У підготовчому засіданні 16.09.2024 судом оголошено перерву до 07.10.2024.
24.09.2024 через загальний відділ діловодства до Господарського суду міста Києва надійшли письмові заперечення на відповідь на відзив.
Підготовче засідання 07.10.2024 не відбулося у зв`язку із перебуванням судді Пукаса А.Ю. на лікарняному.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.10.2024 підготовче засідання призначено на 21.10.2024.
04.10.2024 через загальний відділ діловодства до Господарського суду міста Києва надійшла заява Позивача про збільшення позовних вимог до суми 76 433 447, 30 грн.
18.10.2024 через загальний відділ діловодства до Господарського суду міста Києва надійшли заперечення Відповідача на заяву про збільшення розміру позовних вимог.
У підготовчому засіданні 21.10.2024 судом зазначено, що подана Позивачем заява про збільшення позовних вимог відповідає вимогам статті 46 Господарського процесуального кодексу України (далі за текстом - ГПК України), приймається судом до розгляду, а подальший розгляд справи здійснюватиметься з її урахуванням. Дана інформація занесена до протоколу судового засідання 21.10.2024.
Також у даному засіданні судом закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 11.11.2024.
У судовому засіданні 11.11.2024 судом оголошено перерву до 25.11.2024.
20.11.2024 через загальний відділ діловодства до Господарського суду міста Києва надійшли додаткові пояснення Позивача на заперечення проти збільшення позовних вимог.
У судовому засіданні 25.11.2024 представник Позивача надав пояснення по суті заявлених вимог, просив суд їх задовольнити.
Представник Відповідача заперечував щодо задоволення вимог, просив суд відмовити.
Заслухавши вступні слова представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, у судовому засіданні 25.11.2024 відповідно до статті 240 ГПК України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
01.01.2024 між НЕК «Укренерго» (ОСП) та Державним підприємством «Регіональні електричні мережі» (далі - ДП «РЕМ», Відповідач, Користувач) укладено договір про надання послуг з передачі електричної енергії № 0537- 02041- ПП (далі - Договір) шляхом направлення Відповідачем заяви приєднання та її акцептування Позивачем згідно повідомлення про приєднання до Договору від 17.10.2023 вих № 01/53009.
Дата акцептування: 01.01.2024.
Ідентифікатор Договору: № 0537-02041-ПП.
Відповідно до пункту 1.1 Договору останній є публічним договором приєднання та встановлює порядок і умови надання послуги з передачі електричної енергії користувачам системи передачі. Цей Договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання користувача до умов цього Договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком № 1 до Договору.
Сторони здійснюють свою діяльність відповідно до чинного законодавства України, Правил ринку, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу, Кодексу комерційного обліку, ліцензій, відповідно до яких сторони здійснюють господарську діяльність, інших нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії України (пункт 2.2 Договору).
Відповідно до пункту 3.1 Договору терміни, які використовуються в цьому договорі, вживаються в значеннях, наведених у Законі України «Про ринок електричної енергії», Кодексі системи передачі, Кодексі систем розподілу, Кодексі комерційного обліку, Правилах ринку.
Планова та/або фактична вартість Послуги визначається на підставі діючого на момент надання Послуги тарифом на послуги з передачі електричної енергії та/або ставки плати за послуги з передачі електричної енергії до/з країн периметру та планового та/або фактичного обсягу Послуги в розрахунковому періоді. На вартість Послуги нараховується податок на додану вартість. Тариф на послуги з передачі електричної енергії встановлюється НКРЕКП відповідно до затвердженої ним методики (порядку) та оприлюднюється ОСП на своєму офіційному веб-сайті (пункт 4.1 Договору).
За змістом пункту 5.1 Договору, зокрема, для розрахунків за цим договором використовується плановий і фактичний обсяг послуги. Плановий обсяг Послуги визначається відповідно до розділу ХІ КСП на підставі даних Адміністратора комерційного обліку (далі - АКО) за кожну відповідну декаду розрахункового періоду. Плановий обсяг послуги формується без урахування даних щодо обсягів експорту та/або імпорту електричної енергії. Фактичний обсяг Послуги в розрахунковому періоді визначається відповідно до розділу XI КСП.
Відповідно до пункт 5.2 Договору вимоги щодо засобів (систем) обліку електроенергії в точках комерційного обліку Користувача, а також інші організаційно-технічні питання, пов`язані зі збором, обробкою, верифікацією, валідацією, агрегацією, зберіганням та передачею даних комерційного обліку, визначені Кодексом комерційного обліку електричної енергії.
Відповідно до пункту 6.1 Договору розрахунковим періодом за цим Договором є 1 календарний місяць.
Відповідно до пункту 6.2 Договору користувач здійснює поетапну оплату планової вартості Послуги за кожну декаду розрахункового періоду згідно із такою системою платежів i розрахунків: 1 платіж - до 18 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в першій декаді розрахункового періоду; 2 платіж - до 28 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в другій декаді розрахункового періоду; 3 платіж - до 08 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, в розмірі планової вартості послуги, наданої в третій декаді розрахункового періоду.
Плановий обсяг послуги, що використовується для розрахунку планової вартості послуги, визначається на підставі даних АКО за кожну декаду розрахункового періоду.
Відповідно до пункту 6.3 Договору, у разі зміни тарифу на послугу з передач i електричної енергії OCП здійснює розрахунок належної до сплати вартості послуги за новим тарифом, починаючи з дня введення в дію відповідного тарифу, згідно з рішенням HKPEKП про зміну тарифу.
Відповідно до пункту 6.4 Договору користувач здійснює розрахунок за фактичний обсяг послуги до 15 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), на підставі рахунків, актів приймання-передачі послуги, наданих OCП, або отриманих за допомогою сервісу електронного документообігу (далі - Сервіс) (автоматизована система, яка забезпечує функціонування електронного документообігу), з використанням у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису особи, уповноважені на підписання документів в електронній формі.
Вартість наданої послуги за розрахунковий період визначається до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно). Акти приймання-передачі послуги направляються користувачу до 12 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно).
Коригування обсягів та вартості наданої послуги відповідного розрахункового періоду здійснюється за наступною версією даних комерційного обліку, що надається АКО протягом 10 календарних днів з дати проведення процесу врегулювання в Системі управління ринком, що здійснюється на вимогу та в терміни, передбачені Правилами ринку.
Оплату вартості послуги після коригування обсягів та вартості послуг користувач здійснює до 15 числа місяця, наступного за місяцем, у якому отримано акт коригування до акта приймання-передачi послуги (включно) або Акт приймання-передачі послуги щодо проведення донарахувань в минулих періодах (включно).
Акти приймання-передачі послуги та акти коригування до актів приймання-передачі Послуги та рахунки у відповідному розрахунковому періоді ОСП направляє користувачу в електронній формі з використанням електронного підпису (із застосуванням Сервісу) або надає користувачу два примірники Акта приймання-передачі послуги та/або акта коригування до актів приймання-передачі послуги в паперовій формі, підписані власноручним підписом зі своєї сторони. Користувач здійснює підписання актів приймання-передачі послуги та актів коригування до актів приймання-передачі Послуги відповідного розрахункового періоду протягом 3 робочих днів з дня їх отримання Користувачем.
Відповідно до пункту 6.5 Договору у разі виникнення розбіжностей за отриманим від ОСП за попередній розрахунковий місяць актом приймання-передачі послуги користувач має право оскаржити зазначені в акті приймання-передачі послуги вартість та/або фактичний обсяг послуги шляхом направлення ОСП (АКО) та ППКО повідомлення протягом 5 робочих днів з дня отримання акта. Процедура оскарження не звільняє користувача від платіжного зобов`язання у встановлений цим Договором термін. Якщо користувач не надає ОСП повідомлення з обґрунтуванням розбіжностей протягом 5 робочих днів з дати отримання акта приймання-передачі послуги, то вважається, що цей акт прийнятий без розбіжностей.
ОСП має право на отримання від користувача своєчасну оплату за послугу (підпункт 1 пункту 7.1 Договору).
Відповідно до пункту 9.3 Договору, зокрема, користувач зобов`язується підписувати зі свого боку акти приймання-передачі послуги, акти коригування до актів приймання-передачі послуги, акти звірки розрахунків наданої послуги та повертати ОСП; здійснювати вчасно та у повному обсязі оплату за послугу на умовах, визначених цим Договором.
Відповідно до пункту 10.3 Договору рахунки, акти приймання-передачі, акти коригування до актів приймання-передачі послуги, акти звірки розрахунків наданої послуги, повідомлення вважаються отриманими стороною: у день їх доставки кур`єром, що підтверджується квитанцією про вручення одержувачеві, що підписується його уповноваженим представником; у день особистого вручення, що підтверджується підписом уповноваженого представника одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції.
Електронний документ, який направляється стороною на виконання Договору через сервіс, вважається одержаним іншою стороною з часу набуття документом статусу «Доставлено» у сервісі.
Сторони визнають, що електронний документ, сформований, підписаний та переданий за допомогою сервісу, є оригіналом та має повну юридичну силу, створює права та обов`язки для сторін, та визнається рівнозначним документом ідентичним документу, який міг би бути створений однією зі сторін на паперовому носії та скріплений власноручними підписами уповноважених осіб.
Згідно з пунктом 14.1 Договору він набирає чинності з дати акцептування заяви-приєднання, зазначеної в повідомленні ОСП, і діє до 31 грудня (включно) року, у якому акцептована заява-приєднання. Цей договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії цього договору жодною зі Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов, шляхом направлення відповідного повідомлення.
Пунктом 14.3 Договору узгоджено, що договір припиняє свою дію, якщо одна із сторін перестає бути учасником ринку електричної енергії з дати припинення участі на ринку електричної енергії та/або у разі анулювання ліцензії на проведення певного виду господарської діяльності, з дати прийняття відповідного рішення про анулювання ліцензії, та/або припинення державної реєстрації. В іншому випадку цей договір припиняє свою дію з дати набрання законної сили рішенням суду про розірвання цього договору.
Звертаючись до суду з даним позовом Позивач зазначає, що Відповідачем неналежним чином виконувалися умови Договору за період з січня 2024 по травень 2024, а саме не здійснювалась оплата наданих Позивачем послуг у зв`язку з чим виникла заборгованість 73 525 620, 91 грн.
З матеріалів справи вбачається, що за січень 2024 Позивачем надано Відповідачу наступні документи для оплати:
1. Рахунок - фактура № ПР-0005523/0537-02041-ПП від 15.01.2024 на загальну суму 4 045 006,67 грн.
2. Рахунок - фактура № ПР-0005993/0537-02041-ПП від 25.01.2024 на загальну суму 4 241 414,62 грн.
3. Рахунок - фактура № ПР-0006479/0537-02041-ПП від 05.02.2024 на загальну суму 4 596 946,02 грн.
4. Акт коригування № ПРА_К-0003879 до Акту приймання-передачі Послуги №ПРА-0001589 від 31.01.2024 згідно з Договором від 01.01.2024 № 0537-02041-ПП на загальну суму 23 657 712,38 грн (збільшення суми на 10 774 345,09 грн).
Згідно доводів Позивача, станом на 15.07.2024 Відповідач частково оплатив за надану послугу у січні 2024, а саме: 20.02.2024 у сумі 1 568 632,54 грн.; 18.03.2024 у сумі 1 336 132,56 грн.; 16.04.2024 - 1 050 537,95 грн, а тому заборгованість Відповідача за січень 2024 року складає 19 702 409,35 грн.
З матеріалів справи вбачається, що за лютий 2024 Позивачем надано Відповідачу наступні документи для оплати:
1. Рахунок - фактура № ПР-0007911/0537-02041-ПП від 15.02.2024 на загальну суму 4 067 787,61 грн.
2. Рахунок - фактура № ПР-0008450/0537-02041-ПП від 25.02.2024 на загальну суму 3 906 782,87 грн.
3. Рахунок - фактура № ПР-0008960/0537-02041-ПП від 05.03.2024 на загальну суму 3 566 323,94 грн.
4. Акт коригування № ПРА_К-0004545 до Акту приймання-передачі Послуги №ПРА-0002088 від 29.02.2024 згідно з Договором від 01.01.2024 № 0537- 02041-ПП на загальну суму 21 337 703,84 грн (збільшення суми на 9 796 809,42 грн).
Згідно доводів Позивача, Відповідачем за лютий 2024 не сплачено кошти у зв`язку з чим заборгованість за надану послугу у лютому 2024 року складає 21 337 703,84 грн.
З матеріалів справи вбачається, що за березень 2024 Позивачем надано Відповідачу наступні документи для оплати:
1. Рахунок - фактура № ПР-0009963/0537-02041-ПП від 15.03.2024 на загальну суму 3 935 338,33 грн.
2. Рахунок - фактура № ПР-0010452/0537-02041-ПП від 25.03.2024 на загальну суму 4 033 144,92 грн.
3. Рахунок - фактура № ПР-0010935/0537-02041-ПП від 05.04.2024 на загальну суму 4 224 866,77 грн.
Згідно доводів Позивача, Відповідачем за березень 2024 не сплачено кошти у зв`язку з чим заборгованість за надану послугу у березні 2024 складає 12 193 350, 02 грн.
З матеріалів справи вбачається, що за квітень 2024 Позивачем надано Відповідачу наступні документи для оплати:
1. Рахунок - фактура № ПР-0011916/0537-02041-ПП від 15.04.2024 на загальну суму 3 664 927,20 грн.
2. Рахунок - фактура № ПР-0012396/0537-02041-ПП від 25.04.2024 на загальну суму 3 534 788,62 грн.
3. Рахунок - фактура № ПР-0012879/0537-02041-ПП від 06.05.2024 на загальну суму 3 357 964,19 грн.
Згідно доводів Позивача, Відповідачем за квітень 2024 не сплачено кошти у зв`язку з чим заборгованість за надану послугу у квітні 2024 складає 10 557 680,01 грн.
З матеріалів справи вбачається, що за травень 2024 Позивачем надано Відповідачу наступні документи для оплати:
1. Рахунок - фактура № ПР-0013850/0537-02041-ПП від 15.05.2024 на загальну суму 3 044 873,36 грн.
2. Рахунок - фактура № ПР-0014325/0537-02041-ПП від 25.05.2024 на загальну суму 3 121 437,16 грн.
3. Рахунок - фактура № ПР-0014804/0537-02041-ПП від 05.06.2024 на загальну суму 3 568 167,18 грн.
Згідно доводів Позивача, Відповідачем за травень 2024 не сплачено кошти у зв`язку з чим заборгованість за надану послугу у травні 2024 року складає 9 734 477,70 грн.
Також Позивачем здійснено нарахування 3 % річних та інфляційних втрат з огляду на прострочення виконання Відповідачем грошового зобов`язання.
Згідно наявних у справі доказів, судом встановлено, що зазначені вище рахунки доставлені Відповідачу.
Крім того, на підтвердження обсягу наданих послуг за спірний період Позивачем надано до матеріалів справи наступні Акти приймання-передачі Послуги:
- Акт приймання-передачі Послуги № ПРА-0001589 за січень 2024 від 31.01.2024 на загальну суму 12 883 367,29 грн;
- Акт приймання-передачі Послуги № ПРА-0002088 за лютий 2024 від 29.02.2024 на загальну суму 11 540 894,42 грн.;
- Акт приймання-передачі Послуги № ПРА-0002658 за березень 2024 від 31.03.2024 на загальну суму 12 193 350,02 грн.;
- Акт приймання-передачі Послуги № ПРА-0003178 за квітень 2024 від 30.04.2024 на загальну суму 10 557 680,02 грн.;
- Акт приймання-передачі Послуги № ПРА-0003692 за травень 2024 від 31.05.2024 на загальну суму 9 734 477,70 грн.
Згідно наданого скрін-шоту з програми АСКОД вбачається, що зазначені акти за спірний період відхилені Відповідачем.
Заперечуючи щодо задоволення позову Відповідачем також зазначається про неузгодження актів за період січень-травень 2024 за Договором на підтвердження чого надає суду копію вебсторінки з системи «Укренерго онлайн».
З матеріалів справи вбачається, що Відповідачем відхилено виставлений ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО» із наступним обґрунтування.
Акт приймання-передачі послуги № ПРА-0001589 від 31.01.2024 за січень 2024 відхилено, а листом № 08/478 від 15.02.2024 повідомлено Позивача про незгоду з фактичними обсягами вказаними в даному акті, оскільки фактичний обсяг переданої електричної енергії, вказаний в Акті 20 311,670 МВт*год, включено в Акт без погодження з СВБ і не відповідає обсягам технологічних витрат електричної енергії на її розподіл електричними мережами ДП «РЕМ», що складає за січень 2024 2 473,076 МВт*год.
Відповідач надав на підписання версію Акту з коректними даними за січень 2024 на суму 1 568 632,54 грн., відповідь на який від Позивача не надходило, що на переконання Відповідача свідчить про його погодження.
Також, Відповідачем відхилено виставлений ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО» Акт коригування № ПРА_К-0003879 від 30.05.2024 до Акту приймання-передачі Послуги №ПРА-0001589 від 31.01.2024 згідно з Договором від 01.01.2024 № 0537- 02041-ПП.
Листом № 08/1739 від 07.06.2024 Позивача повідомлено про незгоду з фактичними обсягами вказаними в даному акті, оскільки фактичний обсяг коригування переданої електричної енергії, вказаних в акті коригування 37 298,296 МВт*год, включено до акту без погодження з СВБ та не відповідає обсягу технологічних втрат електричної енергії та на її розподіл електричними мережами ДП «РЕМ» що складає за січень 2024 року 2 104,578 МВт*год.
Відповідач надав на підписання версію Акту з коректними даними за січень 2024 на суму 1 334 900,15 грн., відповідь на який від Позивача не надходило, що на переконання Відповідача свічить про його погодження.
Акт приймання-передачі Послуги № ПРА-0002088 від 29.02.2024 за лютий 2024 Відповідачем відхилено, а листом № 08/815 від 13.03.2024 повідомлено Позивача про незгоду з фактичними обсягами вказаними в даному акті, оскільки фактичний обсяг переданої електричної енергії, вказаний в Акті 18 195,153 МВт*год, включено в Акт без погодження з СВБ і не відповідає обсягам технологічних витрат електричної енергії на її розподіл електричними мережами ДП «РЕМ», що складає за лютий 2024 2 106,521 МВт*год.
Відповідач надав на підписання версію Акту з коректними даними за лютий на суму 1 336 132.56 грн., відповідь на який від Позивача не надходила, що на переконання Відповідача свідчить про його погодження.
Також, Відповідачем відхилено виставлений ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО» Акт коригування № ПРА_К-0004545 від 13.06.2024 до Акту приймання-передачі Послуги №ПРА-0002088 від 29.02.2024, а листом № 08/1826 від 18.06.2024 повідомлено Позивача про незгоду з фактичними обсягами вказаними в даному акті оскільки фактичний обсяг коригування переданої електричної енергії, вказаних в акті коригування 33 640,615 МВт*год, включено до акту без погодження з СВБ та не відповідає обсягу технологічних втрат електричної енергії та на її розподіл електричними мережами ДП «РЕМ» що складає за лютий 2024 року 1 758,043 МВт*год.
Відповідач надав на підписання версію Акту з коректними даними на суму 1 115 098,55 грн., відповідь на який від Позивача не надходила, що на переконання Відповідача свідчить про його погодження.
Акт приймання-передачі Послуги № ПРА-0002658 від 31.03.2024 за березень 2024 Відповідачем відхилено, а листом № 08/1200 від 15.04.2024 Позивача повідомлено про незгоду з фактичними обсягами вказаними в даному акті оскільки фактичний обсяг переданої електричної енергії, вказаний в Акті 19 223,802 МВт*год, включено в Акт без погодження з СВБ і не відповідає обсягам технологічних витрат електричної енергії на її розподіл електричними мережами ДП «РЕМ», що складає за березень 2024 1 656,258 МВт*год.
Відповідач надав на підписання версію Акту з коректними даними на суму 1 050 537,95 грн., відповідь на який від Позивача не надходила, що на переконання Відповідача свідчить про його погодження.
Також Відповідачем відхилено виставлений ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО» Акт коригування № ПРА_К-0005298 від 25.06.2024 до Акту приймання-передачі Послуги № ПРА-0002658 від 31.03.2024 згідно з Договором від 01.01.2024 № 0537- 02041-ПП, а листом 08/1930 від 26.06.2024 повідомлено Позивача про незгоду з фактичними обсягами вказаними в даному акті оскільки фактичний обсяг коригування переданої електричної енергії, вказаних в акті коригування 35 862,915 МВт*год, включено до акту без погодження з СВБ та не відповідає обсягу технологічних втрат електричної енергії та на її розподіл електричними мережами ДП «РЕМ» що складає за березень 2024 1 735,928 МВт*год.
Відповідач надав на підписання версію Акту з коректними даними на суму 1 101 071,35 грн., відповідь на який від Позивача не надходила, що на переконання Відповідача свідчить про його погодження.
Акт приймання-передачі Послуги № ПРА-0003178 від 30.04.2024 за квітень 2024 Відповідачем відхилено, а листом № 08/1736 від 07.06.2024 повідомлено Позивача про незгоду з фактичними обсягами вказаними в даному акті оскільки фактичний обсяг переданої електричної енергії, вказаний в Акті 16 645,036 МВт*год, включено в Акт без погодження з СВБ і не відповідає обсягам технологічних витрат електричної енергії на її розподіл електричними мережами ДП «РЕМ», що складає за квітень 2024 1 445,572 МВт*год.
Відповідач надав на підписання версію Акту з коректними даними на суму 916 903,19 грн., відповідь на який від Позивача не надходила, що на переконання Відповідача свідчить про його погодження.
Також Відповідачем відхилено виставлений ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО» Акт коригування № ПРА_К-0005945 від 04.07.2024 до Акту приймання-передачі Послуги №ПРА-0003178 від 30.04.2024, а листом 08/2041 від 05.07.2024 повідомлено Позивача про незгоду з фактичними обсягами вказаними в даному акті оскільки фактичний обсяг коригування переданої електричної енергії, вказаних в акті коригування 16 246,630 МВт*год, включено до акту без погодження з СВБ та не відповідає обсягу технологічних втрат електричної енергії та на її розподіл електричними мережами ДП «РЕМ» що складає за квітень 2024 року 1 129,899 МВт*год.
Відповідач надав на підписання версію Акту з коректними даними на суму 716 676,85 грн., відповідь на який від Позивача не надходила, що на переконання Відповідача свідчить про його погодження.
Акт приймання-передачі Послуги № ПРА-0003692 від 31.05.2024 за травень 2024 Відповідачем відхилено, а листом № 08/1779 від 13.06.2024 повідомлено Позивача про незгоду з фактичними обсягами вказаними в даному акті оскільки фактичний обсяг переданої електричної енергії, вказаний в Акті 15 347,191 МВт*год, включено в Акт без погодження з СВБ і не відповідає обсягам технологічних витрат електричної енергії на її розподіл електричними мережами ДП «РЕМ», що складає за травень 2024 року 996,797 МВт*год.
Відповідач надав на підписання версію Акту з коректними даними на суму 632 252,39 грн. відповідь на який від Позивача не надходила, що на переконання Відповідача свідчить про його погодження.
Також, Відповідачем відхилено виставлений ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО» Акт коригування № ПРА_К-0006443 від 09.07.2024 до Акту приймання-передачі № ПРА-0003692 від 31.05.2024 згідно з Договором від 01.01.2024 № 0537- 02041-ПП, а листом 08/2104 від 11.07.2024 повідомлено Позивача про незгоду з фактичними обсягами вказаними в даному акті оскільки фактичний обсяг коригування переданої електричної енергії, вказаних в акті коригування 15 430,454 МВт*год, включено до акту без погодження з СВБ та не відповідає обсягу технологічних втрат електричної енергії та на її розподіл електричними мережами ДП «РЕМ» що складає за травень 2024 року 1 130,730 МВт*год.
Відповідач надав на підписання версію Акту з коректними даними на суму 717 203,95 грн., відповідь на який від Позивача не надходила, що на переконання Відповідача свідчить про його погодження.
Відповідач звертає увагу суду на те, що Позивачем в позовній заяві не враховано коригування обсягів переданої електричної енергії за період березень-травень 2024 року та не наведено жодної інформації щодо підстав уточнення даних комерційного обліку електричної енергії АКО, які є підставою для визначення вартості наданої послуги за розрахунковий період.
Крім того, обсяги та вартість послуги передачі, зазначені в Акті приймання-передачі, можуть бути врегульовані в наступних періодах відповідно до Правил врегулювання, що є додатком 10 до Правил ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 307 (далі - Правила ринку), шляхом складання коригувального акта.
Відповідач зазначає, що заявлена до стягнення заборгованість за послуги з передачі електричної енергії, охоплює собою обсяги безпідставного відбору електроенергії із електричних мереж ОСР - ДП «РЕМ» споживачами, у тому числі державними вугільних підприємства, внаслідок протиправних дій у вигляді неукладення обов`язкових для ринку електричної енергії договорів.
Згідно доводів Відповідача, ним неодноразово повідомляло Кабінет Міністрів України, Міністерство енергетики України, НКРЕКП про неможливість у повному обсязі виконувати зобов`язання за укладеними договорами з ПрАТ «НЕК «Укренерго», з причини низької платіжної дисципліни споживачів.
Проте станом на дату подання відзиву зазначене питання залишається невирішеним, що на переконання є підставою відхилення зазначених вище актів та направлення останніх ПрАТ «НЕК «Укренерго» на підписання з коректними даними.
Відтак, на переконання Відповідача Позивачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження виставлення та підписання сторонами актів за спірний період, що на переконання Відповідача свідчить про недоведеність та необґрунтовання вимог Позивача.
З огляну на зазначене вимоги Позивача про нарахування 3 % річних та інфляційних втрат також є необґрунтованими та безпідставними.
Із поданої відповіді на відзив вбачається, що дії Відповідача в частині складання актів приймання-передачі Послуги не передбачено ані умовами Договору, ані будь-яким нормативними документами оскільки дана функція покладена на Позивача (пункт 6.4 Договору), у звязку з чим зазначені дії Відповідача виходять за рамки погоджених умов Договору та не передбачені діючим законодавством, що не дає їм жодної юридичної сили та не спричиняє будь-яких юридичних наслідків.
При цьому Відповідачем не надає пояснення/докази яким чином отримані, на його думку, коректі дані зазначені в актах (за січень 2024, за лютий 2024, за березень 2024, за квітень 2024, за травень 2024).
Те саме стосується і стосується попереднього погодження даних які зазначаються в акті з Відповідачем, що відповідно спростовує доводи останнього.
Позивач звертає увагу суду, що у вищезазначених листах Відповідач використовує визначення «СВБ», яке відсуне у Договорі та КСП. До кінця незрозуміло з ким саме вимагає погодження фактичних даних Відповідач. Позивач не може оминути і той факт, що Відповідач не продовжує переписку щодо спірного періоду, не надає свої пояснення та аргументи, що свідчить про формальний характер дій Відповідача який не переслідує мету вирішення спору.
В частині нарахованих 3 % річних та інфляційних втрат Позивач зазначає про їх правомірність, оскільки Відповідачем заявлені вимоги не спростовано та відповідно не надано доказів дотримання строків виконання грошового зобов`язання за Договором.
З огляду на викладене, Позивач стверджує про відсутнє у Відповідача право відмовлятися від грошового зобов`язання по Договору на підставі сумнівів щодо об`ємів електричної енергії, а Відповідач освідомлений по порядок врегулювання суперечок щодо об`ємів електричної енергії (при наявності), але свідомо діє всупереч умовам Договору та вимогам діючого законодавства.
У запереченнях на відповідь на відзив Відповідач зазначає, що фактичний обсяг та вартість послуг сторонами не погоджена, строк оплати, згідно пункту 6.4 Договору, не настав, що свідчить прощо стягнення основного боргу є безпідставноюим, та необґрунтованоюим, а відмова ДП «РЕМ» від підписання актів коригування пов`язана з існуванням суттєвих розбіжностей між інформацію, відображеною в актах приймання-передачі Послуги та виставлених актах коригування.
Щодо причин виникнення суттєвих розбіжностей між актами Відповідач зазначає, що дані, завантажені до системи управління ринком (ММS) операторами мережі, що виконують функції ППКО, використовуються для проведення розрахунків НЕК «УКРЕНЕРГО» з користувачами системи передач. Обсяг та вартість наданих послуг, що зазначаються в актах приймання-передачі Послуги, визначаються на підставі даних АКО, яким є Позивач.
При цьому, ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО» здійснює коригування обсягів та вартості наданих послуг після надання АКО оновлених сертифікованих даних комерційного обліку.
Відповідно до зазначеної вище інформації, виставлення актів коригування здійснюється Позивачем на підставі інформації в системі управління ринком (MMS). Проте, ПрАТ «НЕК «УКРНЕРГО» жодним чином не конкретизує, що саме послугувало підставою для відповідного коригування обсягів та вартості в системі управління ринком (ММS), а отже і в актах коригування.
Враховуючи відсутність оплат від Відповідача станом на 04.10.2024 позивач збільшено позовні вимоги в частині 3 % річних та інфляційних втрат згідно наданого в новій редакції розрахунку.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА МОТИВИ, З ЯКИХ ВИХОДИТЬ СУД
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України (далі за текстом) підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема є, договори та інші правочини.
Відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище урегульовані Законом України «Про ринок електричної енергії».
Пунктом 40 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначено, що користувачі системи - фізичні особи, у тому числі фізичні особи-підприємці, або юридичні особи, які відпускають або приймають електричну енергію до/з системи передачі/розподілу або використовують системи передачі/розподілу для передачі/розподілу електричної енергії.
Оператор системи передачі (ОСП) - це юридична особа, відповідальна за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії (пункт 55 частини першої статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії»).
Користувач системи та ОСП є учасниками ринку електричної енергії відповідно до пункту 96 частини першої статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії».
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладається зокрема договір про надання послуг з передачі.
ОСП надає послуги з передачі електричної енергії та послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління учасникам ринку на підставі договорів, укладених на основі типових договорів про надання послуг з передачі електричної енергії та про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління. Типові договори про надання послуг з передачі електричної енергії та про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління затверджуються Регулятором (частина 4 статті 33 Закону України «Про ринок електричної енергії»).
На реалізацію наданих законодавством повноважень постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 309 затверджено Кодекс системи передачі.
Відповідно до пункту 5.5 глави 5 розділу XI Кодексу системи передачі договір про надання послуг з передачі електричної енергії укладається за типовою формою, яка затверджується Регулятором.
Доступ до системи передачі надається користувачу лише на підставі укладеного договору про надання послуг з передачі електричної енергії (пункт 1.3 розділу ХІ Кодексу системи передачі).
Частинами 1, 2 статті 633 Цивільного кодексу України (далі за текстом - ЦК України) визначено, що публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.
Відповідно до частини 1 статті 634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Відповідно до частини 1 статті 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (частина 1 статті 903 ЦК України).
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладається, зокрема, договір про надання послуг з передачі.
Обставина щодо укладення сторонами договору в порядку ЦК України підтверджується заявою-приєднанням Відповідача до публічного договору про надання послуг з передачі електричної енергії та відповідним повідомленням позивача про приєднання до договору про надання послуг з передачі електричної енергії.
Отже, укладений між сторонами Договір є належною підставою для виникнення прав та обов`язків у сторін.
Положеннями статті 629 ЦК України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 ЦК України, частина 7 статті 193 ГК України).
Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно з частиною першою статті 202 ГК України та статті 599 ЦК України зобов`язання припиняються виконанням, проведеним належним чином.
З урахуванням встановлених судом вище обставин, а також з огляду на положення пунктів 6.2 та 6.5 Договору суд дійшов висновку, що Позивачем належними та достатніми доказами підтверджено надання Відповідачу послуг з розподілу за Договором за період січень - травень 2024 на загальну суму 73 525 620, 92 грн згідно наданих Актів приймання-передачі послуги (з урахуванням коригувань).
Натомість, Відповідачем не надано доказів належного виконання умов Договору в частині оплати послуг за спірний період при тому, що пунктом 6.5 Договору закріплено, що
у разі виникнення розбіжностей за отриманим від ОСП за попередній розрахунковий місяць та оскарження зазначених в актах приймання-передачі послуги вартість та/або фактичний обсяг послуги не звільняє від обов`язку Відповідача (Користувача) від платіжного зобов`язання у встановлений Договором термін.
Суд зауважує, що при розрахунку за послуги з передачі електричної енергії користувач та ОСП зобов`язані використовувати як плановий, так і фактичний обсяг послуги одночасно, які є взаємопов`язані та не замінюють один одного, тобто у користувача відсутнє право вибору - платити за плановий обсяг чи за фактичний обсяг. Користувач зобов`язаний здійснити оплату планового обсягу на умовах попередньої оплати протягом розрахункового місяця, а по закінченню відповідного місяця сплатити фактичний обсяг послуг, отриманих за такий розрахунковий місяць (подібний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 19.08.2022 у справі № 912/1941/21 та врахований Верховним Судом у постанові від 09.11.2022 у справі № 904/5899/21 та викладений у постанові від 13.03.2024 у справі № 904/5899/21).
Зазначене спростовує аргументи та доводи Відповідача в частині заперечень щодо заявлених вимог.
При цьому, як оплата планової вартості послуги, так і остаточний розрахунок за фактичний обсяг послуги по суті є одним і тим самим зобов`язанням з оплати послуги, що надається у відповідному розрахунковому періоді, розподіл такого обов`язку на окремі платежі у часі (попередня оплата, остаточний розрахунок) не створює умов для припинення існування таких частин зобов`язання.
Невиконане зобов`язання зі сплати кожного чергового планового платежу існує у часі з моменту його виникнення і не припиняється по закінченню розрахункового місця, а підлягає виконанню в межах проведення розрахунку за фактичний обсяг наданих послуг.
Оскільки пунктом 6.2 Договору визначено порядок розрахунків за надану послугу як оплата планових платежів та оплата за актом приймання-передачі послуги, то невиконання або неналежне виконання користувачем як зобов`язання з оплати планового обсягу на умовах попередньої оплати, так і зобов`язання з оплати фактичного обсягу послуг, отриманих за розрахунковий місяць, є порушенням виконання грошового зобов`язання і передбачає застосування правових наслідків порушення зобов`язання та настання відповідальності за порушення грошового зобов`язання, зокрема, згідно з нормами статей 611, 625 ЦК.
Згідно зі статтею 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Відповідно до статті 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Частиною 1 статті 614 ЦК України визначено, що особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання. При цьому відсутність своєї вини відповідно до частини 2 статті 614 Цивільного кодексу України доводить особа, яка порушила зобов`язання.
Частиною 2 статті 625 ЦК України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом, що є способом захисту майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Відтак, суд погоджується з доводами Позивача, що Відповідачем з порушенням строку та не в повному обсязі здійснено оплату послуг Позивача за січень 2024, а вз лютийого 2024 по травень 2024 послуги Відповідачем не оплачувалися взагалі, що свідчить про порушення Відповідачем договірного (грошового) зобов`язання, що свідчить про правомірність заявлення Позивачем вимог про стягнення 3 % річних та інфляційних втрат.
Здійснивши перевірку наданого Позивачем розрахунку 3 % річних та інфляційних втрат, суд дійшов висновку щодо його обґрунтованості та вірності нарахованих Позивачем сум, а відтак вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Частинами 1-2 статті 74 ГПК України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Відповідно до статті 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до частин 1-3 статті 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Статтею 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
ВИСНОВКИ СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ
Підсумовуючи встановлене вище судом, за сукупність наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку, що Відповідачем порушено умови Договору в частині здійснення оплати за послуги з передачі електричної енергії у зв`язку з чим допущено прострочення виконання грошового зобов`язання, а вимоги Позивача є правомірними, а позов підлягає задоволенню.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до статті 129 ГПК України покладаються на Відповідача.
Kеруючись статтею 74, статтями 76-79, статтею 86, 123, 129, статтями 236-238, статтями 240 та 241 ГПК України, Господарський суд міста Києва
ВИРІШИВ:
1. Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» - задовольнити.
2. Стягнути з Державного підприємства «Регіональні електричні мережі» (вул. Кирилівська, 85, м. Київ, 04080; ідентифікаційний код 32402870 на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (вул. Симона Петлюри, буд. 25, м. Київ; ідентифікаційний код 00100227) основний борг - 73 525 620 (сімдесят три мільйони п`ятсот двадцять п`ять тисяч шістсот двадцять грн) 91 коп, 3 % річних - 955 834 (дев`ятсот п`ятдесят п`ять тисяч вісімсот тридцять чотири) грн 40 коп, інфляційні втрати - 1 951 991 (один мільйон дев`ятсот п`ятдесят одна тисяча дев`ятсот дев`яносто одна) грн 99 коп та судовий збір - 847 840 (вісімсот сорок сім тисяч вісімсот сорок) грн.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення підписано: 26.11.2024
Суддя Антон ПУКАС
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2024 |
Оприлюднено | 28.11.2024 |
Номер документу | 123320366 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Пукас А.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні