Рішення
від 06.11.2024 по справі 911/3645/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" листопада 2024 р. м. Київ

Справа № 911/3645/23

Господарський суд Київської області у складі:

cудді Ейвазової А.Р.,

за участі секретаря судового засідання Стаднік Є.О., розглянувши в судовому засіданні справу за позовом заступника керівника Броварської окружної прокуратури Київської області в інтересах держави в особі територіальної громади до Броварської міської ради Броварського району Київської області, Товариства з обмеженою відповідальністю «Броваригаз», Товариства з обмеженою відповідальністю «Мая-77», Товариства з обмеженою відповідальністю «КС Радість» про визнання недійсним рішення, договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, договору купівлі-продажу та витребування земельних ділянок, за участі представників від:

прокурора Козачук В.Б.(прокурор відділу);

відповідача 1 не з`явилися;

відповідача 2 не з`явилися;

відповідача 3 не з`явилися;

відповідача 4 не з`явилися

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Броварської окружної прокуратури Київської області звернувся до Господарського суду Київської області з позовом в інтересах держави в особі територіальної громади до Броварської міської ради Броварського району Київської області (далі відповідач 1, Броварська міська рада), Товариства з обмеженою відповідальністю «Броваригаз» (далі відповідач 2, ТОВ «Броваригаз»), Товариства з обмеженою відповідальністю «Мая-77» (далі відповідач 3, ТОВ «Мая-77»), Товариства з обмеженою відповідальністю «КС Радість» (далі відповідач 4, ТОВ «КС Радість») та просить суд:

- визнати недійсним пункт 13 рішення Броварської міської ради Броварського району Київської області від 21.09.2021 № 404-12-08 в частині, що стосується затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та внесення змін до договору оренди земельної ділянки, укладеному між Броварською міською радою та ТОВ «Броваригаз»;

- визнати недійсним договір № 2 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 26.07.2014 № 6467170, який укладено 27.10.2021 між Броварською міською радою та ТОВ «Броваригаз»;

- визнати недійним рішення Броварської міської ради Броварського району Київської області від 11.10.2022 № 860-34-08 «Про продаж земельної ділянки»;

- визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення від 21.10.2022, укладений між Броварською міською радою та ТОВ «Броваригаз», який зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 21.10.2022, номер запису про речове право 48206601;

- витребувати у ТОВ «КС Радість» на користь Броварської міської територіальної громади Броварського району Київської області земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:029:0046 площею 0,0662 га, яка розташована за адресою: Київська область, м. Бровари, вул. Київська, 300/1;

- витребувати у ТОВ «Броваригаз» на користь Броварської міської територіальної громади Броварського району Київської області земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:029:0047 площею 0,0605 га, яка розташована за адресою: Київська область, м. Бровари, вул. Київська, 300/1;

- витребувати у ТОВ «Мая-77» на користь Броварської міської територіальної громади Броварського району Київської області земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:029:0048 площею 0,0533 га, яка розташована за адресою: Київська область, м. Бровари, вул. Київська, 300/1.

В обґрунтування заявлених вимог прокурор посилається на порушення відповідачем 1- Броварською міською радою норм земельного законодавства при передачі земельної ділянки з кадастровим номером 3210600000:01:029:0010 відповідачу 2 ТОВ «Броваригаз», а саме збільшення її площі та передачу без проведення земельних торгів, в оренду, а згодом - у власність. Окрім того, прокурор посилається на те, що у подальшому відповідна земельна ділянка розподілена на 3, дві з яких передані у власність відповідачів 3, 4 за договорами купівлі-продажу. Прокурор вказує на недобросовісну поведінку відповідача 2 щодо набуття земельної ділянки у власність без будь-якої мети використання її згідно цільового призначення, а також набуття земельної ділянки, яка суттєво перевищує площу нежитлового приміщення, що перебуває у власності відповідача 2 (т.1 а.с.1-36).

Ухвалою Господарського суду Київської області від 28.12.2023: відкрито провадження у даній справі за відповідним позовом, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено проведення підготовчого засідання на 29.01.2024 о 14:00; встановлено відповідачам строк для подання відзивів на позов (т.2 а.с.129-132).

Відповідна ухвала доставлена до електронного кабінету прокурора та відповідача 1 - Броварської міської ради 28.12.2023 о 19:38, що підтверджується довідками про доставку електронного листа (т.2 а.с.134-135); відповідачам 2, 3, 4 копії ухвали направлені рекомендованими поштовими відправленнями №0600074083711 (ТОВ «КС Радість»), №0600074083258 (ТОВ «Мая-77»), №0600074082332 (ТОВ «Броваригаз»), які повернуті відділеннями поштового зв`язку з довідками від 07.01.2024, у яких причиною повернення вказано: «адресат відсутній за вказаною адресою» (т.2 а.с.136-150).

Ухвала суду, за змістом п.1 ч.1 ст.232 ГПК України, є видом судового рішення.

Як визначено п.п.2,5 ч.6 та абз. 2 ч.6 ст.242 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України), днем вручення судового рішення є: день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси; якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.

Таким чином, відповідна ухвала вважається врученою: прокурору та відповідачу 1 29.12.2023; відповідачам 2,3,4 07.01.2024.

15.01.2024 відповідачем 1, з дотриманням встановленого судом строку, подано відзив на позов, у якому відповідач просить у задоволенні позову відмовити (т.2 а.с.151 -160).

Відхиляючи заявлені вимоги відповідач 1 посилається на те, що:

- проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки 3210600000:01:029:0010 для подальшого продажу права оренди на конкурентних засадах (земельних торгах) мав позитивні погодження, тому підстав відмовляти у його затверджені не було;

- затвердження спірним рішенням технічної документації здійснено правомірно, оскільки його положення відповідали законодавству, документації із землеустрою та містобудівній документації;

- прокурор не є стороною оспорюваних правочинів, тому не може просити визнати його недійсним;

- у прокурора відсутні повноваження здійснювати представництво інтересів держави у даній справі, оскільки наявний уповноважений орган, до якого прокурор не звертався з метою вжиття ним відповідних заходів реагування, - орган Держгеокадастру.

16.01.2024 до суду надійшла заява відповідача 2 від 15.01.2024 про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі №361/5346/23, що розглядається Броварським міськрайонним судом Київської області (т.2 а.с.178-182). Відповідач 2 ТОВ «Броваригаз» посилається на те, що позовні вимоги у відповідній справі є майже тотожними вимогам, що розглядаються у даній справі.

Також, 24.01.2024 ТОВ «Броваригаз» подано заяву від 23.01.2024 про зупинення провадження у справі №911/3645/23 до закінчення перегляду в касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду судових рішень у справі №925/1133/18, посилаючись на подібність правовідносин у справах (т.2 а.с.201-209).

Ухвалами від 29.01.2024, які занесена до протоколу підготовчого засідання судом встановлені строки для подання сторонами відповіді на відзив та заперечення, а підготовче засідання відкладено на 19.02.2024 о 16:00 (т.2 а.с.230-234).

Ухвали прийняті з підстав, вказаних в ухвалі Господарського суду Київської області від 19.02.2024 (т.3 а.с. 60-64).

Ухвалою від 29.01.2024 відповідачів 3, 4 повідомлено про відкладення підготовчого засідання на 19.02.2024 о 16:00 (т.2 а.с.236).

Копія відповідної ухвали направлена відповідачам за їх адресами, вказаними в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 12.12.2023 (т.2 а.с.59, 60), поштовими відправленнями №0600082937517 та №0600082937070, які повернуті 05.02.2024 з довідками відділення поштового зв`язку №2 м. Бровари, у яких причиною повернення вказано: «адресат відсутній за вказаною адресою» (т.3 а.с.33-40).

У відповіді на відзив відповідача 1, яка надійшла до суду з дотриманням встановленого строку (т.3 а.с.1-18), прокурор підтримує заявлені вимоги та вказує, що:

- фактично замість встановлення (відновлення) меж існуючої земельної ділянки площею 0,1100 га з кадастровим номером 3210600000:01:029:0010 відповідно до проекту землеустрою, розроблена нова документація із землеустрою, за результатами якої сформована нова земельна ділянка більшої площі - 0,07 га (на 61%) за рахунок земель комунальної власності, які не надавались у користування ТОВ «Броваригаз»;

- дійсні наміри відповідача 2 при подані заяви про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою полягали у збільшенні розміру земельної ділянки, а не встановлення меж наданої земельної ділянки;

- у розробленій технічній документації відсутні обґрунтування необхідності збільшення площі земельної ділянки, відсутні відомості про цільове та функціональне призначення об`єкта нерухомості, на ній розташованого, що б вказувало на потребу збільшення площі землі для обслуговування об`єкта;

- спірним рішенням незаконно об`єднано в одне ціле земельну ділянку площею 0,1100га, надану у користування відповідачу 2 для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства, із земельною ділянкою площею 0,07га, сформованою за рахунок земель житлової та громадської забудови, не наданих у власність чи користування іншим особам, право оренди на яку ТОВ «Броваригаз» мало набути на земельному аукціоні;

- порушення інтересів держави в особі членів Броварської міської територіальної громади відбулось внаслідок дій саме відповідача 1, який мав діяти в інтересах громади, тому прокурор звернуся до суду з позовом самостійно, оскільки законодавством не передбачена можливість участь у справі однієї особи у статусі позивача та відповідача одночасно, а Держгеокадастр не наділений відповідними повноваженнями у спірних відносинах.

Окрім того, 15.02.2024 через систему «Електронний суд» прокурором подані заперечення на заяви про зупинення провадження у справі (т.3 а.с.41-46).

Прокурор заперечував щодо зупинення провадження у справі, оскільки розгляд справи №361/5346/23 не перешкоджає вирішенню спору у даній справі, до того ж ухвалою Броварського міськрайонного суду Київської області від 16.01.2024 провадження у відповідній справі зупинено до набрання законної сили судовим рішення у даній справі

Заперечуючи щодо зупинення розгляду справи до розгляду справи №925/1133/18, прокурор вказує, що спори у вказаній справі та цій справі не є тотожними.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 19.02.2024 судом: відмовлено у задоволенні заяви ТОВ Броваригаз щодо зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі №361/5346/23, що розглядається Броварським міськрайонним судом Київської області; провадження у даній справі зупинено до закінчення перегляду в касаційному порядку судових рішень у справі №925/1133/18 (т.3 а.с.60-64).

Ухвалою Господарського суду Київської області від 06.08.2024 судом: поновлено провадження у справі; продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів; призначено проведення підготовчого засідання на 04.09.2024 о 14:30 (т.3 а.с.100-102).

Відповідна ухвала доставлена до електронного кабінету прокурора, відповідачів 1, 2 - 07.08.2024 о 18:40, що підтверджується довідками про доставку електронного листа (т.3 а.с.104-106).

Копія відповідної ухвали направлена відповідачу 3 поштовим відправленням №0600954652375, яке повернуто 03.09.2024 з довідкою відділення поштового зв`язку, у які причиною повернення вказано: «адресат відмовився» (т.3 а.с.179а-183).

Вказана ухвала направлена відповідачу 4 поштовим відправленням №0600954654483, яке повернуто за зворотною адресою (т.3 а.с.188-191).

02.09.2024 відповідач 2 через систему «Електронний суд» подав клопотання про призначення судової експертизи з питань землеустрою (т.3 а.с.107-109), у якому просить проведення такої експертизи доручити експертам Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса» та винести на її вирішення такі питання:

- чи відповідають розроблена ТОВ «ГеоФекторі» технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,1800га ТОВ «Броваригаз» та її затвердження за правилами оформлення вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування? Якщо не відповідають, то в чому полягають невідповідності?;

- чи відповідає фактичне землекористування правовстановлювальним документам, технічній документації ТОВ «ГеоФекторі» із землеустрою на земельні ділянки та нормативно-правовим актам?

В обґрунтування поданого клопотання, відповідач 2 вказує, що оскільки прокурор посилається на невідповідність такої технічної документації нормативно правовим актам, а для визначення такої відповідності необхідні спеціальні знання, у даній справі має бути призначена відповідна експертиза.

Ухвалами від 04.09.2024, які занесені до протоколу підготовчого засідання (т.3 а.с.118-120), судом встановлено прокурору та відповідачам строк для подання письмових пояснень щодо клопотання відповідача 2 про призначення судової експертизи, а підготовче засідання відкладено на 11.09.2024 о 14:00.

Підготовче засідання відкладено на підставі п.3 ч.2 ст.183 ГПК України для реалізації прокурором та відповідачами 1, 3, 4 права на висловлення своєї думки щодо необхідності призначення експертизи, обраної експертної установи, переліку питань для експертизи, враховуючи положення ч.ч.3-5 ч.1 ст.99 ГПК України.

Ухвалою від 04.09.2024 відповідачів 3, 4 повідомлено про відкладення підготовчого засідання на 11.09.2024 о 14:00 (т.3 а.с.122).

Копії відповідної ухвали направлена відповідачам за їх адресами, вказаними в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 04.09.2024 (т.3 а.с.114-115), поштовими відправленнями №0600958849459 та №0600958847650, які повернуті з довідками відділення поштового зв`язку без дати, у яких причиною повернення вказано: «адресат відсутній за вказаною адресою» (т.3 а.с.184-187; т.3 а.с.192-195).

09.09.2024, з дотримання встановленого судом строку, через систему «Електронний суд» прокурором подані заперечення на клопотання про призначення експертизи (т.3 а.с.125-132, 153-165).

У запереченнях прокурор просить відмовити у задоволені такого клопотання, посилаючись на те, що:

- відповідач 2 безпідставно збільшив площу земельної ділянки та виявлення такого порушення не потребує спеціальних знань, оскільки є очевидним;

- технічна документація не містить відповідних обґрунтувань щодо збільшення площі земельної ділянки, що перебувала в оренді відповідача 2;

- збільшення земельної ділянки сталося за рахунок земель житлової та громадської забудови, однак жодних рішень про зміну цільового призначення уповноваженим органом не приймалося;

- прокурор не заявляв вимог, які стосуються саме відповідності такої документації положенням законодавства.

Інші учасники правом висловити свою думку щодо призначення у даній справі судової експертизи не скористалися.

Ухвалами від 11.09.2024, які занесені до протоколу (т.3 а.с.143-147), судом: відмовлено у задоволені клопотання відповідача 2 про призначення судової експертизи; закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 07.10.2024 о 15:30.

Судом відмовлено у задоволенні поданого клопотання, оскільки перше питання, яке відповідач 1 просив поставити на вирішення відповідної експертизи, є правовим і не потребує призначення експертизи. Друге питання щодо відповідності фактичного землекористування правовстановлюючим документам, технічній документації ТОВ ГеоФакторі із землеустрою не входить до предмету дослідження у даній справі, оскільки прокурор посилається не на невідповідність фактичного використання земельної ділянки, а вказує на відсутність підстав для її розроблення та розроблення її щодо земельної ділянки значно більшої площі, аніж передана в оренду відповідачу 2 відповідно до проведених земельних торгів. При цьому, відповідач 2 не ставить на вирішення експертизи питання відповідності меж земельної ділянки, щодо якої розроблена технічна документація щодо встановлення її меж ТОВ «ГеоФакторі», проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшого продажу права оренди на конкурентних засадах (земельних торгах) для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства.

Підготовче провадження закрито у відповідності з п.3 ч.2 ст.185 ГПК України, у зв`язку із виконанням завдань підготовчого провадження.

З метою повідомлення відповідачів 3, 4 про дату, час і місце судового засідання з розгляду справи по суті, їм направлено ухвалу від 11.09.2024 (т.3 а.с.149-150) за адресами, вказаними в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осібпідприємців та громадських формувань, поштовими відправленнями №0600961338287 та №0600961337876, які повернуті судом без вручення відділенням поштового зв`язку (т.3 а.с.196203).

07.10.2024 судом заслухано вступне слово прокурора та відповідачів 1, 2, досліджено подані сторонами докази та ухвалою, яка занесена до протоколу судового засідання від 07.10.2024, на підставі ч.2 ст.216 ГПК України, оголошено перерву в судовому засіданні до 16:00 06.11.2024 (т.3 а.с.206-209).

Відповідачі 2, 3, 4 правом подати відзив на позов у встановлений судом строк не скористалися; заяв про продовження встановленого судом строку для подання відзиву відповідачі 2, 3, 4 не подавали.

Як установлено ч. 1 ст.118 ГПК України, право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку.

Під час розгляду справи по суті прокурор заявлені вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити, представники відповідачів 1, 2 просили у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення прокурора та представників відповідачів 1, 2, дослідивши зібрані у справі докази, судом встановлені наступні обставини.

Рішенням Броварської міської ради Київської області від 22.08.2013 №1027-37-06 Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для подальшого продажу права оренди на конкурентних засадах (земельних торгах Броварській міській раді надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшого продажу права оренди на конкурентних засадах (земельних торгах) орієнтовною площею 0,1100га за рахунок земель загального користування (зелені насадження) для розміщення об`єкту комерційного призначення по вул. Київській (т.1 а.с.44).

Комунальним підприємством «Бровари-Землеустрій» 2014 розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшого продажу права оренди на конкурентних засадах (земельних торгах) для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства по вул. Київська, 300/1 в м. Броварах (т.1 а.с.37-66).

Як вбачається з акту від 24.01.2014 про встановлення на місцевості, погодження та передачу на зберігання зовнішньої межі земельної ділянки, площа земельної ділянки щодо якої розроблювався проект землеустрою згідно земельно-кадастрової документації становить 0,1100га (т.1 а.с.52).

Рішенням Броварської міської ради від 03.04.2014 №1207-44-06 «Про затвердження переліку земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги окремими лотами»: затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Броварській міській раді, права на які виставляються на земельні торги окремими лотами площею 0,1100 га, з них 0,0250 га землі обмеженого використання інженерний коридор мереж комунікацій для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства землі транспорту, по вул. Київській, 300/1; кадастровий номер земельної ділянки 3210600000:01:029:0010; встановлено стартову ціну лота в розмірі річної орендної плати, що складає 12% від нормативної грошової оцінки та становить 36 323,28грн (т.1 а.с.67).

Згідно переліку, що є додатком до такого рішення, земельна ділянка з кадастровим номером 3210600000:01:029:0010, площею 0,1100га, з цільовим призначенням «землі транспорту, для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства» є об`єктом продажу права оренди на земельних торгах (т.1 а.с.68).

Як вбачається з протоколу №1 від 01.07.2014 про хід торгів на аукціоні з продажу права оренди земельних ділянок, переможцем аукціону з продажу права оренди вказаної земельної ділянки є ТОВ Броваригаз (т.1 а.с.73).

01.07.2024 між Броварською міською радою (орендодавець) та ТОВ «Броваригаз» (орендар) за результатами аукціону з продажу права оренди укладено договір оренди земельної ділянки (далі договір оренди; т.1 а.с.69-72).

Відповідно до п.1.1 договору оренди: орендодавець на підставі рішення сесії Броварської міської ради від 03.04.2014 №1207-44-06 «Про затвердження переліку земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги окремими лотами» та відповідно до протоколу №1 про хід торгів на аукціоні з продажу права оренди земельних ділянок від 01.07.2014 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,1100га, з них 0,0250га землі обмеженого використання - інженерний коридор мереж комунікацій, для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства - землі транспорту, по вул. Київській, 300/1 в м. Бровари; згідно з планом землекористування, що є невід`ємною частиною цього договору та витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, виданого відділом Держземагентства у місті Бровари Київської області від 07.02.2014 за №HB-3202227032014, ця земельна ділянка рахується в землях промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення в межах Броварської міської ради; кадастровий номер земельної ділянки - 3210600000:01:029:0010.

Згідно п.2.1. договору оренди в оренду передається земельна ділянка площею 0,1100га, на якій відсутні об`єкти нерухомого майна та інші об`єкти інфраструктури (п.2.2 договору оренди); нормативна грошова оцінка земельної ділянки, згідно довідки відділу Держземагенства у місті Броварах Київської області від 28.01.2014за №04-3/13-3/63 (функціональне призначення: землі транспорту) становить 302 694грн (п.2.3 договору оренди).

Пунктом 3.1 договору оренди передбачено, що договір укладено на 10 років та після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк; у цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 календарних днів до закінчення строку дії цього договору письмово повідомити орендодавця про намір продовжити його дію.

Згідно п.4.1 договору оренди орендна плата відповідно до протоколу №1 про хід торгів на аукціоні з продажу права оренди земельних ділянок від 01 липня 2014 року становить 37 413,00грн; розмір орендної плати складає 12,4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 302 694,00 грн.

В силу п.п.5.1-5.4 договору: земельна ділянка передається в оренду для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства; код цільового призначення земельної ділянки 12.04 (для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства); орендар не має права без оформлення у встановленому законодавством порядку змінювати цільове призначення земельної ділянки; передача у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки забороняється.

Передача земельної ділянки здійснюється за результатами проведення земельних торгів у форму аукціону (п.6.1 договору оренди).

Згідно п.п.13.1-13.2 договору оренди: право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації, відповідно до закону; договір набирає чинності після підписання сторонами та державної реєстрації речового права на земельну ділянку.

Відповідно до акту прийому-передачі земельної ділянки 28.07.2014 Броварська міська рада передала, а ТОВ «Броваригаз» прийняло зазначену земельну ділянку; згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, виданого відділом Держземагентства у місті Броварах Київської області від 07.02.2014 за №НВ3202227032014 вказана земельна ділянка рахується в землях промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення в межах Броварської міської ради (т.1 а.с.78).

Право оренди, що виникає відповідно до вказаного договору оренди, зареєстровано за ТОВ «Броваригаз» 09.07.2014 (№ запису 6467170), що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права (т.1 а.с.120-121).

Як вбачається з інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, 05.09.2014 за номером запису про право власності/довірчої власності: 6916453 за ТОВ «Броваригаз» зареєстровано право власності на автозаправний комплекс, загальною площею 254,7м2, що розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 3210600000:01:029:0010 за адресою: м. Бровари, вул. Київська, буд.300/1 (т.1 а.с.169-171).

28.12.2018 між Броварською міською радою Київської області та ТОВ «Броваригаз» укладено договір №1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки (т.1 а.с.79-81, далі - договір №1), яким внесені зміни до договору оренди, зокрема до:

-п.2.3 - встановлено грошову оцінку землі на рівні 1 109 490,68грн;

-п.4.1 - встановлено річну оренду плату у розмірі 137 576,84грн.

Пунктом 3 договору №1 визначено, що договір набирає чинності після підписання сторонами та державної реєстрації змін до договору оренди земельної ділянки.

Листом від 08.07.2021 за вих.№08-07/21 ТОВ «Броваригаз» звернулося до Броварської міської ради з листом про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,18 га для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства по вул. Київська, 300/1 в м.Бровари для встановлення меж земельної ділянки за її фактичним використанням; до поданого листа долучено ситуаційний план (т.1 а.с.83-84).

Рішенням Броварської міської ради від 29.07.2021 вих.№335-10-08 «Про припинення права користування земельними ділянками, затвердження документації із землеустрою, надання земельних ділянок в користування, зміну цільового призначення земельних ділянок, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою, надання згоди на поділ земельної ділянки, відмову у затвердженні проекту землеустрою, відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою, внесення змін до договору оренди земельної ділянки, припинення дії договорів оренди земельних ділянок в м. Бровари, с. Княжичі, с. Требухів Броварського району Київської області, внесення змін до рішень Броварської міської ради Броварського району Київської області (т.1 а.с.87-95) надано дозвіл ТОВ «Броваригаз» на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що перебуває в користуванні товариства площею 0,1100га для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства по вул. Київській, 300/1; кадастровий номер земельної ділянки 3210600000:01:029:0010 (п.16 рішення).

На замовлення ТОВ «Броваригаз» Товариством з обмеженою відповідальністю «ГеоФекторі» (далі - ТОВ ГеоФакторі) у 2021 році розроблено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,1800га ТОВ «Броваригаз для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства на території Київської області, м. Бровари, вулиця Київська, 300/1 (т.1 а.с.96-130, далі - технічна документація).

У розділі 1 «Підстава проведення землеустрою технічної документації вказано, що: «при обстеженні земельної ділянки не виявлено раніше встановлених в натурі (на місцевості) межових знаків, при встановленні нових межових знаків згідно координат поворотних точок меж земельної ділянки виявлено, що земельна ділянка знаходиться в межах червоних ліній вул. Київська, а будівля ТОВ «Броваригаз» знаходиться за її межами, тому згідно п.8 ст.791 Земельного кодексу України, здійснюється встановлення (відновлення) меж земельної ділянки за її фактичним використанням у зв`язку з неможливістю виявлення дійсних меж, формування нових земельних ділянок не здійснюється, а зміни до відомостей про межі земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру; на підставі вищевказаного в присутності представника ТОВ «Броваригаз» проведено кадастрову зйомку земельної ділянки з кадастровим номером 3210600000:01:029:0010 в межах, які вказані користувачем, за результатами якої обчислена площа, яка склала 0,1800 га, складено кадастровий план та встановлено межові знаки згідно фактичного використання земельної ділянки, що підтверджено актом прийому-передачі межових знаків на зберігання (т.1 а.с.97, 114).

25.08.2021 листом за вих. №25-08/21 ТОВ «Броваригаз» звернулося до Броварської міської ради та просило затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,18га ТОВ «Броваригаз», кадастровий номер 3210600000:01:029:0010 для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства по вул. Київська, 300/1 в м. Бровари, та внести відповідні зміни до договору оренди земельної ділянки від 01.07.2014 (т.1 а.с.131).

Пунктом 13 рішення Броварської міської ради від 21.09.2021 №404-12-08 «Про припинення права користування земельними ділянками, надання земельних ділянок в користування, затвердження документації із землеустрою, зміну цільового призначення земельних ділянок, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою, надання згоди на поділ земельної ділянки, відмову у наданні земельної ділянки в оренду, відмову у наданні дозволів на розроблення документації із землеустрою, припинення дії договорів оренди земельних ділянок в м. Бровари, в с. Княжичі, в с. Требухів Броварського району Київської області» (т.1 а.с.-132-139, далі - рішення №404-12-08, спірне рішення №404-12-08) затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та вирішено внести зміни до договору оренди земельної ділянки, укладеного між Броварською міською радою та ТОВ «Броваригаз», а саме площу земельної ділянки « 0,1100 га» замінено на « 0,1800га, з них 0,0038га - землі обмеженого використання зона особливого режиму забудови», в зв`язку з встановленням (відновленням) меж земельної ділянки за її фактичним використанням; кадастровий номер земельної ділянки 3210600000:01:029:0010.

21.10.2021 приватним нотаріусом Броварського нотаріального округу Київської області Базиром Н.М. посвідчено підпис директора ТОВ Броваригаз Чабура В.І. (зареєстровано в реєстрі за №482) на заяві, адресованій компетентному органу щодо виготовлення технічної документації та/або проекту землеустрою, виготовлення витягу з Державного земельного кадастру про земельні ділянки та проведення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, у зв`язку з поділом земельної ділянки з кадастровим номером 3210600000:01:029:0010 на три частини площами: 0,0662га; 0,0605га та 0,0533га (т.1 а.с.144-145); до заяви додано схему поділу (т.1 а.с.146).

Відповідна заява складена та підпис на ній посвідчено до набуття ТОВ Броваригаз права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:029:0010.

На підставі рішення №404-12-08 між Броварською міською радою та ТОВ «Броваригаз» укладено договір від 27.10.2021 №2 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 26.07.2014 №6467170 (т.1 а.с.140-142, далі - договір №2, спірний договір №2), яким внесено зміни до договору, зокрема до:

- п.1.1 - змінено площу земельної ділянки з 0,1100га на 0,1800га;

- п.2.2 - визначено, що на земельній ділянці розташований автозаправний комплекс;

- п.2.3 - змінено нормативну грошову оцінку земельної ділянки та встановлено її на рівні 845 478,76грн;

- п.4.1 - змінено розмір річної орендної плати та встановлено її у розмірі 104 839,37грн на рік.

Пунктом 2 договору №2 його сторони визначили, що він набирає чинності після підписання сторонами та державної реєстрації права оренди в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Рішенням Броварської міської ради від 11.10.2022 №860-34-08 постановлено продати у власність із земель комунальної власності земельну ділянку несільськогосподарського призначення ТОВ «Броваригаз» площею 0,1800га, з них 0,0038га - землі обмеженого використання зона особливого режиму забудови, для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства (автозаправний комплекс) по вул. Київській, 300/1 в м. Бровари вартістю 2 390 400грн; кадастровий номер земельної ділянки 3210600000:01:029:0010 (т.1 а.с.147, далі - рішення №860-34-08, спірне рішення).

На підставі вищевказаного рішення, 21.10.2022 між Броварською міською радою (продавець) та ТОВ «Броваригаз» (покупець) укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення, який посвідчений приватним нотаріусом Броварського нотаріального округу Київської області та зареєстрований в реєстрі №481 (далі договір купівлі-продажу, спірний договір купівлі-продажу; т.1 а.с.148-151).

Відповідно до п.1.1 договору купівлі-продажу продавець передає (продає), а покупець приймає (купує) у власність і оплачує земельну ділянку несільськогосподарського призначення площею 0,1800га, за адресою: Київська область, Броварський район, місто Бровари, вулиця Київська, 300/1, кадастровий номер земельної ділянки 3210600000:01:09:0010, надалі за текстом «предмет договору» або «земельна ділянка»; цільове призначення земельної ділянки: для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства; угіддя земельної ділянки: землі під будівлями та спорудами транспорту.

Земельна ділянка, як зазначено у п.1.3 договору купівлі-продажу, знаходиться в користуванні покупця згідно договору оренди, укладеного 26.07.2014 між покупцем та продавцем, зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 09.07.2014, номер запису про інше речове право 6467170.

На земельній ділянці, що відчужується, розташований автозаправочний комплекс, право власності на який зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно Туранською Г.Б. - державним реєстратором прав на нерухоме майно виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, сформованого 11.10.2018, індексний номер 141093995, дата державної реєстрації 05.09.2014, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 447855232106, номер запису про право власності 6916453 (п.1.4 договору купівлі-продажу).

Як вбачається з п.2.1 договору купівлі-продажу, продаж земельної ділянки за цим договором здійснено за 2 390 400грн, які покупець сплатив продавцю до підписання цього договору шляхом перерахування зазначеної суми в розмірі: 36 501,33грн - до місцевого бюджету на р/р UA44 8999 9803 1410 1941 0000 1078 4, отримувач: ГУК у Київ, обл/Броварська міс/33010100, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат), код отримувача 37955989; 2 343 898,67грн - до місцевого бюджету на р/р UA44 8999 9803 1410 1941 0000 1078 4, отримувач: ГУК у Київ, обл/Броварська міс 33010100, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм. подат), код отримувача 37955989; 10 000грн - на п/р UA603808050000000026008753692, отримувач ФОП Жолкевський Е.П., за виконання експертно-оціночних послуг зг. дог. №01-06/11 від 16.02.2022.

Згідно висновку оцінювача про вартість земельної ділянки несільськогосподарського призначення фізичної особи-підприємця Жолкевського Едуарда Петровича від 16 лютого 2022 року ринкова вартість земельної ділянки становить 2390400грн (п.2.3 договору купівлі-продажу).

Відповідно до п.6.1 договору купівлі-продажу право власності на земельну ділянку у покупця виникає з моменту державної реєстрації цього права в порядку, передбаченому законодавством, відповідно до ст.ст.3-5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», ч.7 ст.128 Земельного кодексу України (далі - ЗК України).

Згідно інформаційної довідки №313125636 від 24.10.2022 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна 21.10.2022 за номером запису про право власності/довірчої власності: 48206601 за ТОВ «Броваригаз» проведено державну реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:029:0010 площею 0,18га за адресою: м. Бровари, вул. Київська, 300/1 (т.1 а.с.169-171).

ТОВ «ГеоФекторі» на замовлення ТОВ Броваригаз у 2022 році розробило технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 0,1800га ТОВ «Броваригаз» для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства на території Київської області, м. Бровари, вул. Київська, 300/1 (т.1 а.с.152-173).

22.11.2022 між ТОВ «Броваригаз» (продавець) та ТОВ «Мая-77» (покупець) укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки, який посвідчений приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області Лазарєвою В.П. та зареєстрований в реєстрі за №1120 (далі договір купівлі-продажу №2; т.1 а.с.178-181).

Відповідно до п.п.1.1-1.3 договору купівлі-продажу №2: продавець передав у власність (продав), а покупець прийняв у власність (купив) придатну для використання за цільовим призначеннямнезабудовану земельну ділянку площею 0,0533га, кадастровий номер: 3210600000:01:029:0048; місце розташування земельної ділянки: Київська область, Броварський район, місто Бровари, вулиця Київська, 300/1; цільове призначення земельної ділянки: 12.04 для розміщення та експлуатації будівель і споруд, автомобільного транспорту та дорожнього господарства; категорія земель: землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Ціна продажу земельної ділянки складає 100 000грн, з відстроченням перерахування грошових коштів до 22.03.2023 (п.2.1 договору купівлі-продажу №2).

Як вбачається з п.5.9 договору купівлі-продажу №2, право власності на земельну ділянку виникає у покупця згідно ст.125 ЗК України з моменту державної реєстрації цього права.

Державна реєстрація права власності за ТОВ «Мая-77» на земельну ділянку 3210600000:01:029:0048 здійснена 22.11.2022, номер відомостей про речове право - 48502517, що підтверджується інформаційною довідкою від 24.08.2023 №344029674 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна (т.1 а.с.202-204).

02.12.2022 між ТОВ «Броваригаз» (продавець) та ТОВ «КС Радість» (покупець) укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки, який посвідчений приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області Лазарєвою В.П. та зареєстрований в реєстрі за №1181 (далі договір купівлі-продажу №3; т.1 а.с.174 -177).

Відповідно до п.п.1.1-1.3 договору купівлі-продажу №3 продавець передав у власність (продав), а покупець прийняв у власність (купив) придатну для використання за цільовим призначенням незабудовану земельну ділянку площею 0,0662га, кадастровий номер: 3210600000:01:029:0046; місце розташування земельної ділянки: Київська область, Броварський район, місто Бровари, вулиця Київська, 300/1; цільове призначення земельної ділянки: 12.04 для розміщення та експлуатації будівель і споруд, автомобільного транспорту та дорожнього господарства; категорія земель: землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Ціна продажу земельної ділянки складає 100 000грн, з відстроченням перерахування грошових коштів до 02.03.2023 (п.2.1 договору купівлі-продажу №3).

Як вбачається з п.5.9 договору купівлі-продажу №3, право власності на земельну ділянку виникає у покупця згідно ст.125 ЗК України з моменту державної реєстрації цього права.

Державна реєстрація права власності за ТОВ «КС Радість» на спірну земельну ділянку здійснена 02.12.2022 номер відомостей про речове право - 48593690, що підтверджується інформаційною довідкою від 24.08.2023 №344022463 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна (т.1 а.с.197-199).

Також, як вбачається з інформаційних довідок від 24.08.2023 №344022620, 27.11.2023 №355974431 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна за ТОВ «Броваригаз» на праві приватної власності 31.10.2022 зареєстровано земельну ділянка з кадастровим номером 3210600000:01:029:0047 загальною площею 0,0605га, номер відомостей про речове право - 48307719 (т.1 а.с.186-191; т.1 а.с.192-196; т.1 а.с.200-201).

У листі Виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області від 07.08.2023 вих.№1.12.4-15/01/12824 вказано, що частина земельної ділянки з кадастровим номером 3210600000:01:029:0010 знаходилася в кварталі багатоквартирної житлової забудови, на території загального користування (зелених насаджень спеціального призначення), частина земельної ділянки на території магістральних вулиць, в межах червоних ліній вул. Київської (без права забудови); земельна ділянка з кадастровим номером 3210600000:01:029:0010 сформована як об`єкт цивільних правовідносин за рахунок земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення з цільовим призначенням: для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства (12.04); рішень про зміну цільового призначення такої земельної ділянки не приймалося (т.1 а.с.205-206).

Вказана у відповідному листі інформація надана із використанням даних Управління містобудування та архітектури Виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області, про що зазначено у листі.

Листом від 09.08.2023 10-10-0.332-7228/2-23 (т.1 а.с.207-209) Головне управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області повідомило, що станом на 02.08.2023 згідно відомостей Національної кадастровою системи Державного земельного кадастру наявна наступна інформація про земельні ділянки з кадастровими номерами:

- 3210600000:01:029:0046: м. Бровари, вул. Київська, 300/1; площа 0,0662га; цільове призначення: 12.04 для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства; державна реєстрація земельної ділянки - 26.10.2022; власник - ТОВ «КС Радість»; дата державної реєстрації речового права на нерухоме майно 02.12.2022;

- 3210600000:01:029:0048: м. Бровари, вул. Київська, 300/1; площа 0,0533га; цільове призначення: 12.04 для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства; державна реєстрація земельної ділянки - 26.10.2022; власник - ТОВ «Мая - 77»; дата державної реєстрації речового права на нерухоме майно - 22.11.2022;

- 3210600000:01:029:0047: м. Бровари, вул. Київська, 300/1; площа 0,0605 га; цільове призначення: 12.04 для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства; державна реєстрація земельної ділянки - 26.10.2022; власник - ТОВ «Броваригаз»; дата державної реєстрації речового права на нерухоме майно 31.10.2022.

Також, до позовної заяви прокурором долучено поземельну книгу з датою відкриття 25.12.2013 щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3210600000:01:029:0010, що містить відомості про таку земельну ділянку станом на 25.12.2013, 07.02.2014, 18.05.2015, 20.05.2015, 24.01.2019, 20.08.2021, 06.11.2021, 22.10.2022 та 26.10.2022, а саме (т.1 а.с.210-245):

-місце розташування;

-вид цільового призначення;

-загальну площу;

-кадастровий план земельної ділянки разом з координатами поворотних точок меж земельної ділянки;

-власників;

-експлікацію земельних угідь;

-підстав встановлення обмежень у використанні земельної ділянки;

-дати державної реєстрації речового права на нерухоме майно.

З містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва, які затверджені наказами Управління містобудування та архітектури Виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області відповідно від 29.11.2022 №1.5-25/9, 19.12.2022 №1.5-26/18 (т.1 а.с.246-259) вбачається що:

- земельна ділянка з кадастровим номером 3210600000:01:029:0048 площею 0,0533га по вул. Київська, 300/1 в м. Броварах, цільове призначення: 12.04 для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства, що належить на праві власності ТОВ «Мая-77» має функціональне призначення: (Ж-3) зона багатоквартирної багатоповерхової (6 пов. і вище) забудови, (ТР) зона вулиць, майданів, доріг;

- земельна ділянка з кадастровим номером 3210600000:01:029:0046 площею 0,0662га по вул. Київська, 300/1 в м. Броварах, цільове призначення: 12.04 для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства, що належить на праві власності ТОВ «КС Радість» має функціональне призначення: житлові зони: Ж-3 зона багатоквартирної багатоповерхової (6 пов. і вище) забудови, зони транспортної інфраструктури: ТР-2 - зона вулиць, майданів, доріг.

Вказаними наказами затверджено:

- ТОВ «Мая-77» містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва MU01:2088-2094-2235-3456 «Нове будівництво окремо розташованої адміністративної будівлі по вулиці Київській в м. Бровари Броварської територіальної громади Броварського району Київської області» на земельній ділянці з кадастровим номером 3210600000:01:029:0048;

- ТОВ «КС Радість» містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва MU01:4345-4632-9498-5883 «Нове будівництво окремо розташованої адміністративної будівлі по вул. Київській в м. Бровари Броварської територіальної громади Броварського району Київської області» на земельній ділянці з кадастровим номером 3210600000:01:029:0046.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок відповідно до витягів №№НВ9926610972023, НВ-9926611472023, НВ-9926612472023 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок станом на 23.08.2023 складає відповідно: 3210600000:01:029:0046 231 927,83грн, 3210600000:01:029:0047 211958,21грн, 3210600000:01:029:0048 - 186733,43грн (далі - спірні земельні ділянки)

05.07.2023 на адресу Броварської окружної прокуратури надійшла колективна заява мешканців м. Бровари від 04.07.2023 про представництво інтересів територіальної громади шляхом пред`явлення позову до суду про витребування спірних земельних ділянок територіальної громади м. Бровари ) (т.2 а.с.20-22).

29.06.2023 на адресу Броварської окружної прокуратури від мешканців територіальної громади м. Бровари надійшла колективна заява мешканців щодо зупинення проведення будівельних робіт, зрізання дерев за адресою: м. Бровари, вул. Київська, 300/1 (т.2 а.с.23-24).

До поданої позовної заяви долучено звернення мешканців м. Бровари, адресоване міському голові, щодо ліквідації будівництва офісної будівлі по вул. Київській, 300/1 у м. Бровари, доказів направлення/вручення якого адресатові до поданої позовної заяви не долучено (т.2 а.с.25-36).

У підтвердження отримання дозволу на використання та долучення прокурором до матеріалів справи документів з матеріалів кримінального провадження №12023116130000717 від 30.06.2023, до поданої позовної заяви долучено дозвіл старшого групи прокурорів у кримінальному провадженні №12023116130000717 від 28.11.2023 вих.№52-128вн-23 (т.2 а.с.35-36).

Предметом спору у даній справі є дійсність рішень Броварської міської ради №404-12-08 (в частині п.13), №860-34-08, спірного договору купівлі-продажу та наявність підстав для набуття прав власності на спірні земельні ділянки у відповідачів, правомірності володіння ними відповідними земельними ділянками.

Звертаючись з позовом у даній справі, прокурор вказував, що позов подано з метою захисту інтересів держави в особі територіальної громади м. Бровари, оскільки орган, який представляє інтереси такої територіальної громади, - Броварська міська рада не лише не здійснює захист інтересів, але й розпорядилась спірними земельними ділянками не у встановлений спосіб та поза межами наданих їй повноважень, всупереч інтересам відповідної громади як власника відповідних земельних ділянок. Прокурор посилається та відсутність іншого органу, який міг би представляти державу у спірних правовідносинах.

Під час дослідження питання наявності підстав для звернення з відповідним позовом прокурора судом взято до уваги наступне.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.1311 Конституції України прокуратура в Україні здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

В силу ч.3 ст.53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою.

Згідно з ч.4 ст.53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах; невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

Як визначено ч.3,4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру»: прокурор може представляти інтереси держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу; наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.

Отже, прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках: якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює компетентний орган; у разі відсутності такого органу.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу; розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню тощо (аналогічні висновки вказані в постановах Великої Палати Верховного Суду від 11.06.2024 у справі 925/1133/18 (п.71); від 21.06.2023 у справі №905/1907/21 (п.8.54); від 06.07.2021 у справі №911/2169/20 (п.8.37); від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 (п.40).

Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що: захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні компетентні органи, а не прокурор; прокурор не повинен вважатися альтернативним суб`єктом звернення до суду і замінювати компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави; щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідний компетентний орган, який усупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно (аналогічні висновки містяться в постановах Великої Палати Верховного Суду від 21.06.2023 у справі №905/1907/21 (п.п.8.56, 8.57); від 06.07.2021 у справі №911/2169/20 (п.п.8.39, 8.40); від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 (п.п.45, 47).

Визначений ч.4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» обов`язок прокурора перед зверненням з позовом звернутись спершу до компетентного органу стосується звернення до органу, який надалі набуде статусу позивача. Як визначено у правовому висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеному у п.76 постанови від 11.06.2024 у справі №925/1133/18, у зазначеній нормі не йдеться про досудове врегулювання спору і, відповідно, вона не покладає на прокурора обов`язок вживати заходів з такого врегулювання шляхом досудового звернення до суб`єкта, якого прокурор вважає порушником інтересів держави і до якого як до відповідача буде звернений позов.

Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це відповідного суб`єкта лише тоді, коли той має повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах, але не здійснює чи неналежно їх здійснює; у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача; у разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду, прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача (аналогічні висновки містяться в постановах Великої Палати Верховного Суду від 11.06.2024 у справі 925/1133/18 (п.77), 11.02.2020 у справі №922/614/19 (п.п.57, 58), 08.11.2023 у справі №607/15052/16-ц, (п.8.18), 28.09.2022 у справі №483/448/20 (п.7.18); 15.01.2020 у справі №698/119/18 (п.п.26, 27).

Отже, процесуальний статус прокурора у справі залежить від наявності чи відсутності повноважень органів влади здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 11.06.2024 у справі №925/1133/18 вказала про те, що: у разі, якщо державний орган або орган місцевого самоврядування діє або приймає рішення всупереч закону та інтересам Українського народу, прокурор має право діяти на захист порушених інтересів держави шляхом подання відповідного позову до суду; в цьому випадку органи, які прийняли рішення чи вчинили дії, що, на думку прокурора, порушують інтереси держави, набувають статусу відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.13 Конституції України: земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу; від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Статтею 14 Конституції України установлено, що: земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави; право власності на землю гарантується; це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

В силу ч.2 ст.327 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Згідно п. «б» ч.1 ст.80 ЗК України територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, є суб`єктами права власності на землі комунальної власності.

Як визначено ч.1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі Закон №280/97-ВР), сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до ч.5 ст.16 Закону №280/97-ВР від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

В силу ч.ч.1, 5 ст.60 Закону №280/97-ВР: територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження; органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності.

Згідно п.п. «б», «в» ч.1 ст.12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить: передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Таким чином, Броварська міська рада є органом, уповноваженим здійснювати функції у спірних відносинах, оскільки представляє інтереси власника відповідну територіальну громаду, про порушення прав якої заявлено позов прокурором.

Відповідно до ч.1 ст.122 ЗК України сільські, селищні, міські ради наділені правом передавати земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Однак, Броварська міська рада, діючи від імені територіальної громади, прийняла спірні рішення та є стороною договору, дійсність якого є предметом спору і на підставі якого відбулось вибуття земельної ділянки, що у подальшому розділена, з власності територіальної громади, отже, має відповідати за заявленим позовом, враховуючи, що прокурор стверджує про заподіяння такими діями шкоди інтересам держави в особі територіальної громади.

Прокурор визначає склад відповідачів самостійно в кожному конкретному випадку залежно від характеру спірних правовідносин, змісту порушених прав та інтересів держави, суб`єктів, які мають здійснювати захист цих прав та інтересів у відповідній сфері, обраного прокурором способу захисту останніх, який повинен бути ефективним та спрямованим на повне поновлення порушеного або оспорюваного права (тобто не має потребувати додаткового звернення з іншими вимогами до учасників спірних правовідносин) тощо (див. постанову Великої Палати Верховного Суду від 11.06.2024 у справі 925/1133/18 (п.99).

Звертаючись з відповідним позовом, прокурор діє як самостійний позивач в інтересах держави в особі територіальної громади, оскільки орган, що уповноважений представляти інтереси у відповідних відносинах, є відповідачем у даній справі.

При цьому, прокурор зазначав, що центральний орган виконавчої влади, уповноважений здійснювати державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності - Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі - Держгеокадастр) не наділена повноваженнями звертатися до суду з даним позовом, з чим погоджується суд, враховуючи наступне.

Так, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч.2 ст.19 Конституції України).

Як визначено ч.1 ст.28 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи звертаються до суду, якщо це необхідно для здійснення їхніх повноважень у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Держгеокадастр дії на підставі положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №15 (далі - Положення).

Як визначено п.1 Положення, Держгеокадастр єцентральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері національної інфраструктури геопросторових даних, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру.

Держгеокадастр у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства (п. 2 Положення).

В силу пп.1 п.3 Положення, одним із основних завдань Держгеокадастру є реалізація державної політики у сфері національної інфраструктури геопросторових даних, топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного контролю за використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Відповідно до п.п. «а», «д», «д1», «е» ч.1 ст.6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належать, зокрема: здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням; додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок, вжиття відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам; звернення до суду з позовами про визнання недійсними угод, укладених із порушенням встановленого законом порядку купівлі-продажу, ренти, дарування, застави, обміну земельних ділянок державної, комунальної власності; вирішення інших питань відповідно до закону.

Згідно з абз.9 ст.10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право, зокрема, звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.

Абзацами 10-11 п.6 положення встановлено, що посадові особи Держгеокадастру та його територіальних органів, які є державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і додержанням вимог законодавства про охорону земель, в межах своїх повноважень мають право звертатися до суду з позовом: щодо відшкодування втрат лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно зайнятих чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився; про розірвання договору оренди, емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки або договору про встановлення земельного сервітуту, а також про припинення права постійного користування земельною ділянкою.

Законом України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» визначено дії, які має вчиняти Держгеокажастр, зокрема, у випадку виявлення невідповідності законодавству рішення, прийнятого, зокрема, органом місцевого самоврядування - вносити до цього органу відповідне клопотання (абз. 1 п. «б» ч.1 ст.6 такого Закону).

Отже, органи Держгеокадастру можуть звертатись до суду, якщо це необхідно для здійснення їхніх повноважень з нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності в тих випадках, коли це прямо визначено у відповідних нормативно-правових актах (зокрема, з позовами щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, повернення самовільно зайнятих чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився) (правовий висновок викладений у п.158 постанови Великої Палати Верховного Суду у постанові від 11.06.2024 у справі №925/1133/18). Разом з тим, п.125 цієї ж постанови Велика Палата Верховного Суду виснувала, що у правовідносинах, які стосуються порушення речових прав держави чи територіальної громади на земельні ділянки, Держгеокадастр України та його територіальні органи не наділені повноваженнями власника на захист відповідного права державної або комунальної форми власності (крім земель сільськогосподарського призначення державної форми власності).

За таких обставин, є підставним звернення прокурора з даним позовом в інтересах держави як самостійного позивача, з огляду на предмет та підстави позову, обраний спосіб захисту (визнання недійсним рішень ради, визнання недійсним договорів - оренди, купівлі-продажу, витребування земельних ділянок), з урахуванням того, що відповідачем за заявленими вимогами є також Броварська міська рада - орган, який уповноважений здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, яка, як стверджує прокурор, діяла з порушенням інтересів територіальної громади, відсутність іншого центрального органу виконавчої влади чи місцевого самоврядування, який має відповідну компетенцію у спірних правовідносинах.

Розглядаючи спір у справі по суті, суд дійшов висновку про те, що заявлені вимоги прокурора є частково обґрунтованими з наступних підстав.

Спірне рішення №404-12-08 в частині п.13 такого рішення є таким, що прийнято з порушенням чинного законодавства, тому є недійсним, а також підлягає визнанню недійсним і спірний договір №2, яким внесені зміни до договору оренди, що укладено на підставі відповідного рішення.

Так, в силу ч. 1 ст.83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю. При цьому, п. «а» ч.2 такої статті визначено, що у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.

В силу ст.12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить, зокрема: розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою.

Враховуючи відповідні положення та в силу ч.5 ст.16, ст.60 Закону №280/97-ВР Броварська міська рада здійснює повноваження власника земельних ділянок, належних відповідній територіальній громаді.

Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону; набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (ч.ч.1-2 ст.116 ЗК України).

Поряд з цим, земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї, що передбачено ч.9 ст.791 ЗК України.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.791 ЗК України: формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав; формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру; формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); за затвердженими комплексними планами просторового розвитку території територіальних громад, генеральними планами населених пунктів, детальними планами території.

Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі., що установлено ч.3 відповідної статті.

Частинами 4, 5, 7, 8, 10 статті 791 ЗК України визначено, що: земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера; формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок; винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування; у разі встановлення (відновлення) меж земельних ділянок за їх фактичним використанням у зв`язку з неможливістю виявлення дійсних меж, формування нових земельних ділянок не здійснюється, а зміни до відомостей про межі земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру; державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

За змістом ч.9 ст.24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» при здійсненні державної реєстрації земельної ділянки їй присвоюється кадастровий номер.

В силу ч.2 ст.25 Закону України «Про Державний земельний кадастр» поземельна книга відкривається одночасно з державною реєстрацією земельної ділянки.

Отже, передача земельних ділянок у користування, у т.ч. на умовах оренди, продаж земельної ділянки та інші операції щодо такого об`єкта цивільних прав можливі лише після формування та реєстрації земельної ділянки, яка набуває власного кадастрового номеру.

Частиною 1 ст.127 ЗК України визначено, що органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або передають їх у користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом.

За приписами ч.1 ст.124 ЗК України (в редакції, чинній на момент прийняття рішення про продаж права оренди на земельну ділянку 3210600000:01:029:0010) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу земельної ділянки.

Положеннями ч.2 ст.124 ЗК України (у відповідній редакції) визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених ч.ч.2,3 ст.134 ЗК України.

Частиною 1 ст.127 ЗК України (у редакції чинній на момент продажу права оренди вказаної земельної ділянки) установлено, що органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом.

Продаж земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на конкурентних засадах у формі аукціону здійснюється у випадках та порядку, встановлених главою 21 цього Кодексу, що унормовано ч.2 ст. 127 ЗК України.

Так, ч.1 ст.134 ЗК України (у відповідній редакції) визначено, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Судом встановлено, що право оренди на сформовану та зареєстровану земельну ділянку площею 0,1100га, межі якої визначені та інформація про яку внесена до Державного земельного кадастру з наданням їй кадастрового номеру 3210600000:01:029:0010 та яка на момент продажу відповідного права перебувала у власності територіальної громади м. Бровари, продано з дотриманням встановленого порядку - на конкурентних засадах (земельних торгах).

Надаючи дозвіл на розроблення технічної документації у зв`язку з встановленням (відновленням) меж відповідної земельної ділянки площею 0,1100га, право оренди на яку набуто ТОВ Броваригаз у 2014 році на конкурентних засадах за її фактичним використанням у 2021 році, п.13 спірного рішення № 404-12-08 фактично затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), параметри якої, зокрема, площа (0,1800га) значно відрізняється від земельної ділянки, право оренди на яку набуто за результатами земельних торгів, тобто фактично іншої за параметрами земельної ділянки, що не відповідає наступним положенням чинного законодавства.

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою, що визначено абз.5 ч.1 ст.123 ЗК України.

У відзиві на позов Броварська міська рада, посилалась на ч.15 ст.123 ЗК України, вказувала на те, що підстав не затверджувати відповідну технічну документацію у Броварської міської ради не було, що є хибним з наступних підстав.

В силу ч.15 ст.123 ЗК України: підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів; зміна типу акціонерного товариства або перетворення акціонерного товариства в інше господарське товариство не є підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою або технічної документації із землеустрою.

Однак, відповідна норма не могла бути застосована, оскільки п.13 спірного рішення №404-12-08 затверджувався не проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі.

Як визначено ч.ч.1,2 ст.107 ЗК України: основою для відновлення меж є дані земельно-кадастрової документації; у разі неможливості виявлення дійсних меж їх встановлення здійснюється за фактичним використанням земельної ділянки.

Механізм встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками на момент розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) визначався Інструкцією про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками», затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 18.05.2010 №376 (далі Інструкція №376), що втратив чинність у зв`язку з набранням чинності 14.09.2021 наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 13.08.2021 №127.

Відповідно до п.1.2 Інструкції №376 встановлення (відновлення) меж земельної ділянки здійснюється з метою визначення в натурі (на місцевості) метричних даних земельної ділянки, у тому числі місцеположення поворотних точок її меж та їх закріплення межовими знаками.

Також, ч.1 ст.55 Закону України Про землеустрій визначено, що встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється відповідно до відомостей Державного земельного кадастру, матеріалів Державного фонду документації із землеустрою та оцінки земель, матеріалів топографо-геодезичних робіт.

Зокрема, ч.1 ст.15 Закону України Про Державний земельний кадастр передбачено, що до Державного земельного кадастру включаються відомості про земельні ділянки, визначені такою частиною, зокрема: кадастровий номер; місце розташування, у тому числі дані Державного адресного реєстру (за наявності);опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив`язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі тощо.

Як визначено п.2.1 Інструкції №376, встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на підставі розробленої та затвердженої технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок або проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Абзацом 2 п.2.6 Інструкції №376 передбачено, що виконавці для спрощення створення зйомочної основи, необхідної для виконання робіт із встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), можуть отримувати у встановленому законодавством порядку, зокрема, каталоги координат та викопіювання з чергового кадастрового плану в актуальному стані.

Як встановлено п.4.1 Інструкції №376, відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється при повній (частковій) втраті в натурі (на місцевості) межових знаків, їх пошкодженні, яке унеможливлює використання межових знаків, а також при розгляді земельних спорів між власниками (користувачами) суміжних земельних ділянок.

Згідно п.4.3 Інструкції №376 відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на підставі раніше розробленої та затвердженої відповідно до ст.186 ЗК України документації із землеустрою, а у разі відсутності такої документації розробляється технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

У разі неможливості виявлення дійсних меж, як визначено п.4.4 Інструкції 376, їх встановлення здійснюється за фактичним використанням земельної ділянки; якщо фактичне використання ділянки встановити неможливо, то кожному виділяється однакова за розміром частина спірної ділянки; у разі коли в такий спосіб визначення меж не узгоджується з виявленими обставинами, зокрема зі встановленими розмірами земельних ділянок, то межі визначаються з урахуванням цих обставин.

У відповідній технічній документації із землеустрою щодо встановлення відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ТОВ Броваригаз, яку затверджено п.13 спірного рішення №404-12-08, вказано про те, що виявлено відсутність раніше встановлених в натурі (на місцевості) межових знаків, однак, встановлення її меж мало здійснюватись за раніше затвердженою та розробленою документацією - проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшого продажу права оренди на конкурентних засадах (земельних торгах), яка зберіглась у місцевому фонді документації із землеустрою та оцінки земель Відділу №3 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області, про що свідчить відповідь від 09.08.2023 №10-10-0.332-72128/2-23 (т.1 а.с.207209), дані земельно-кадастрової документації, що містять відомості про координати такої земельної ділянки, її площу, конфігурацію тощо. Разом з тим, межі земельної ділянки 3210600000:01:029:0010, як свідчить пояснювальна записка до технічної документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі, затверджена п.13 спірного рішення №404-12-08, при проведенні кадастрової зйомки просто вказана користувачем та за результатами такої зйомки встановлено її площа - 0,1800га, що відрізняється від площі земельної ділянки з кадастровим номером 3210600000:01:029:0010 щодо якої складено проект землеустрою у 2014 році і ідентифікуючи дані якої вказані у Державному земельному кадастрі. При цьому, будівництво будівель та споруд поза межами наданої в оренду земельної ділянки, вихід за межі земельної ділянки при будівництві об`єкта само по собі не є підставою для зміни меж та площі земельної ділянки, що перебуває в оренди; надання земельних ділянок у користування має відбуватись із дотриманням чинного законодавства.

Затвердивши вказану технічну документацію п.13 спірного рішення №404-12-08 від 21.09.2021, на підставі якого у подальшому укладено і спірний договір №2 про внесення змін до договору оренди, Броварська міська рада фактично надала ТОВ Броваригаз додатково в оренду земельну ділянку без її формування у встановленому порядку та реєстрації, поза встановленою процедурою, без дотримання конкурентних засад, яка об`єднана із земельною ділянкою 3210600000:01:029:0010 також без дотримання встановленого порядку шляхом зміни відомостей про неї на підставі відповідної затвердженої документації, тобто з порушенням вищенаведених норм.

Разом з тим, зацікавлена особа в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається на підставі ч. 2 ст. 123 ЗК України з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується згідно порядку, встановленому ст.186 цього Кодексу.

За змістом ч.ч.1, 2 ст.135 ЗК України (у редакції чинній на час прийняття рішення про внесення змін до договору оренди) порядок проведення земельних торгів, визначений цим Кодексом, є обов`язковим у разі, якщо на земельних торгах здійснюються: продаж земельних ділянок державної та комунальної власності, передача їх у користування за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування; земельні торги проводяться у формі електронного аукціону в режимі реального часу в мережі Інтернет, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з переможцем земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу ціну за придбання прав емфітевзису, суперфіцію, або найвищий розмір орендної плати, зафіксовані під час проведення земельних торгів (далі - цінова пропозиція).

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 липня 2022 року у справі №910/5201/19 зазначено, що розмір земельної ділянки, необхідної для обслуговування розміщеного на ній майна, не є безмежним, оскільки в будь-якому випадку обумовлюється наявною у власника необхідністю використовувати майно за цільовим призначенням. Отримання в оренду земельної ділянки в розмірах, що значно перевищують площу належної відповідачу будівлі, для нового будівництва передбачає дотримання процедури проведення земельних торгів у порядку, визначеному положеннями ст.ст. 134, 135 ЗК України.

В силу ч.4 с.236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки відсутній, а технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) розроблена без врахування вищевказаних норм, що призвело до збільшення площі земельної ділянки з 0,1100га до 0,1800га - відновлення меж земельної ділянки здійснено не на підставі проекту її відведення, відомостей Державного земельного кадастру, матеріалів Державного фонду документації із землеустрою та оцінки земель, матеріалів топографо-геодезичних робіт, передача в оренду земельної ділянки значно більшої площі ніж та, на яку отримано право під час земельних торгів, що фактично відбулось внаслідок прийняття п.13 спірного рішення №404-12-08 та внесення змін спірним договором №2 до договору оренди на підставі такого спірного рішення, є таким, що здійснено з порушенням чинного законодавства.

Окрім того, відповідно до ст.ст.38,39 ЗК України: до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об`єктів загального користування; використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм.

Водночас, землями промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, як унормовано ст.65 ЗК України, визнаються земельні ділянки, надані в установленому порядку підприємствам, установам та організаціям для здійснення відповідної діяльності; порядок використання земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення встановлюється законом.

Згідно з ч.1 ст.67 ЗК України до земель транспорту належать землі, надані підприємствам, установам та організаціям залізничного, автомобільного транспорту і дорожнього господарства, морського, річкового, авіаційного, трубопровідного транспорту та міського електротранспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку об`єктів транспорту.

До земель автомобільного транспорту належать землі під спорудами та устаткуванням енергетичного, гаражного і паливороздавального господарства, автовокзалами, автостанціями, лінійними виробничими спорудами, службово-технічними будівлями, станціями технічного обслуговування, автозаправними станціями, автотранспортними, транспортно-експедиційними підприємствами, авторемонтними заводами, базами, вантажними дворами, майданчиками контейнерними та для перечеплення, службовими та культурно-побутовими будівлями й іншими об`єктами, що забезпечують роботу автомобільного транспорту (ч.1 ст.71 ЗК України).

Системний аналіз наведених правових норм дозволяє дійти висновку, що розміщення АЗС та автомобільних газозаправних пунктів може здійснюватися лише на земельних ділянках із цільовим призначенням «землі автомобільного транспорту».

Як вбачається з матеріалів справи, збільшення земельної ділянки з кадастровим номером 3210600000:01:029:0010 з цільовим призначенням: землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, відбулося за рахунок земель житлової та громадської забудови, що підтверджується витягами із містобудівного кадастру Броварської міської ради, який в силу ст.22 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ведеться з урахуванням даних державного земельного кадастру, підтверджує вид цільового призначення, є системою зберігання і використання геопросторових даних про територію, адміністративно-територіальні одиниці, екологічні, інженерно-геологічні умови, будівельну діяльність, інформаційних ресурсів будівельних норм і правил для задоволення інформаційних потреб у плануванні територій та будівництві, формування галузевої складової державних геоінформаційних ресурсів тощо (т.1 а.с.250, 259).

Отже, надання земельних ділянок, для розміщення та обслуговування автозаправного комплексу, які за цільовим призначенням є, у т.ч. землями житлової та громадської забудови, суперечить положенням земельного законодавства.

Однак, Броварська міська рада як орган місцевого самоврядування, який здійснює розпорядження відповідними земельними ділянками на такій території не приймало будь-яких рішень щодо зміни цільового призначення суміжних земельних ділянок, за рахунок яких фактично відбулося збільшення земельної ділянки з кадастровим номером 3210600000:01:029:0010 внаслідок затвердження технічної документації п.13 спірного рішенням №404-12-08.

Окрім того, відповідно до п.5.28 Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров`я України від 19.06.1996 №173 (далі правила №173), станції технічного обслуговування і ремонту автомобілів, автозаправочні станції (АЗС) слід розміщувати в промислових і комунально-складських зонах, на магістральних вулицях і дорогах за межами житлового району.

Згідно з п.5.32 правил №173, відстань від автозаправочних станцій з підземними резервуарами для зберігання рідкого палива до меж ділянок дитячих дошкільних закладів, загальноосвітніх шкіл, шкіл-інтернатів, лікувально-профілактичних закладів, до стін житлових та інших громадських будівель і споруд, дитячих ігрових майданчиків і місць відпочинку населення слід приймати за розрахунком забруднення атмосферного повітря шкідливими викидами АЗС, але не менше 50 м.

Відповідно до п. «і» ст.25 Закону України «Про землеустрій» одним із видів документації із землеустрою є технічна документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Згідно ч.8 ст.186 ЗК України підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

З огляду на викладене, Броварська міська рада, з порушенням наведених норм затвердила п.13 спірного рішення №404-12-08 подану технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), оскільки відповідно до вказаної документації фактично встановлені межі земельної ділянки, відмінної за характеристиками від земельної ділянки з земельнокадастрової документації, без врахування проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 3210600000:01:029:0010, режиму цільового використання земель житлової та громадської забудови, за рахунок яких відбулось збільшення.

З урахуванням зазначеного, в силу наведених положень ч.2 ст.124, ч.1 ст.134 та ч.ч.1, 2 ст.135 ЗК України (у редакції, чинній на час прийняття спірних рішень), є незаконним і прийняття спірного рішення №860-34-08 щодо продажу такої земельної ділянки, яка є відміною від земельної ділянки з кадастровим номером 3210600000:01:029:0010, проект землеустрою щодо відведення якої для подальшого продажу права оренди затверджено рішення Броварської міської ради від 03.04.2014 №1204-44-06, та право оренди на яку набуто ТОВ Броваригаз на конкурентних засадах.

Так, прийняття такого рішення про продаж земельної ділянки, площа якої збільшена та надана ТОВ Броваригаз з порушенням вимог чинного законодавства, без проведення земельних торгів стала можливим лише після прийняття спірного рішення №404-12-08 та внесення змін спірним договором №2 до договору оренди.

За приписами ст.152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю; захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання угоди недійсною (п. «в» ч.3); визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування (п. «г» ч.3).

Суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси (ст.21 ЦК України).

Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт; обов`язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення в зв`язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації.

Однак, вимоги прокурора щодо визнання недійсними п.13 спірного рішення №4040-12-08, спірного рішення №860-34-08 не підлягають задоволенню, оскільки такі рішення фактично виконані, тому вичерпали свою дію.

Так, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 11.06.2024 у справі №925/1133/18 (п.п.143-144) виснувала, що: «вимога про визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування, яке виконано на час звернення з позовом до суду шляхом укладення відповідного договору, є неефективним способом захисту прав особи; зазначене рішення вичерпало свою дію виконанням; оскільки на підставі рішення Черкаської міської ради від 17.11.2016 було укладено зміни до Договору оренди землі, зазначене рішення в частині зобов`язання внести зміни до Договору оренди землі вичерпало свою дію виконанням».

Слід зазначити, що на підставі оспорюваних рішень:

- укладено спірний договір № 2 про внесення змін до договору оренди (на підставі п.13 спірного рішення №404-12-08;

- укладено спірний договір купівлі-продажу (на підставі спірного рішення №860-34-08).

Отже, п.13 спірного рішення №404-12-08 та спірне рішення №860-34-08 вичерпали свою дію, у зв`язку з чим визнання їх недійсними не може відновити право територіальної громади.

Водночас прокурор у межах розгляду справи може посилатися, зокрема, на незаконність прийнятого рішення органу місцевого самоврядування без заявлення вимоги про визнання його незаконним та скасування, оскільки такі рішення за умови їх невідповідності закону не зумовлюють правових наслідків, на які вони спрямовані правовий висновок викладений в постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 15.10.2024 у справі 921/504/20).

Поряд з цим спірні договір №2 та договір купівлі-продажу підлягають визнанню недійсними з наступних підстав.

В силу ч.1 ст.202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Договір є видом правочину, що вбачається із змісту ч.2 ст.202 ЦК України.

Статтею 203 ЦК України визначено загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, зокрема, в силу ч.1 такої норми, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Відповідності до положень ч.1 ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч.ч. 1-3, 5-6 ст.203 цього Кодексу. Також, ч.3 цієї статті визначено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

У розумінні приписів наведених норм оспорювати правочин може також особа (заінтересована особа), яка не була стороною правочину, на час розгляду справи судом не має права власності чи речового права на предмет правочину та/або не претендує на те, щоб майно в натурі було передано їй у володіння; вимоги заінтересованої особи про визнання правочину недійсним спрямовані на приведення сторін недійсного правочину до того стану, який саме вони, сторони, мали до вчинення правочину; власний інтерес заінтересованої особи полягає в тому, щоб предмет правочину перебував у власності конкретної особи чи щоб сторона (сторони) правочину перебувала у певному правовому становищі, оскільки від цього залежить подальша можливість законної реалізації заінтересованою особою її прав (висновки щодо застосування наведених норм викладені у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 12.03.2019 у справі №913/204/18, 11.06.2024 № 914/1962/19, 11.06.2024 №923/1030/21).

Отже, правом оспорювати правочин і вимагати застосування наслідків недійсності правочину ЦК України наділяє не лише сторону (сторони) правочину, але й інших осіб, що не є сторонами правочину, визначаючи їх статус як «заінтересовані особи».

Так, одним із способів захисту цивільних прав та інтересу є визнання правочину недійсним (п.2 ч.2 ст.16 ЦК України).

Оскільки відповідні спірні договори укладені на підставі прийняття незаконних спірних рішень Броварської міської ради, а, отже, також не відповідають вимогам вищенаведених норм права, що порушені при прийняті спірних рішень, такі договори підлягають визнання недійсними на підставі ч.1 ст.215 ЦК України.

Згідно з ч.ч.1,2 ст.216 ЦК України: недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю; у разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування; якщо у зв`язку із вчиненням недійсного правочину другій стороні або третій особі завдано збитків та моральної шкоди, вони підлягають відшкодуванню винною стороною.

Як визначено ч.5 ст.215 ЦК України: вимога про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину може бути пред`явлена будь-якою заінтересованою особою; суд може застосувати наслідки недійсності нікчемного правочину з власної ініціативи.

У зв`язку із визнанням судом недійсним спірного договору купівлі-продажу, вимоги прокурора в частині витребування у ТОВ Броваригаз, який набув право власності на відповідну земельну ділянку на підставі такого договору, на користь Броварської міської територіальної громади Броварського району Київської області земельної ділянки з кадастровим номером 3210600000:01:029:0047 площею 0,0605га, яка є частиною земельної ділянки з кадастровим номером 3210600000:01:029:0010, що перебувала у власності відповідної територіальної громади до її поділу, підлягають задоволенню.

Вимоги про повернення відповідачу 2 ТОВ «Броваригаз» коштів, сплачених за відповідну земельну ділянку на підставі такого договору купівлі-продажу, у даній справі не заявлені; у випадку наявності спору між сторонами такого договору щодо повернення відповідних коштів, у разі його виникнення, підлягає розгляду у загальному порядку.

Вимоги прокурора про витребування земельних ділянок з кадастровими номерами 3210600000:01:029:0046 площею 0,0662га та 3210600000:01:029:0048 площею 0,0533га з володінь відповідно ТОВ «КС Радість» та ТОВ «Мая-77» підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.387 ЦК України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.

За змістом ч.1 ст.388 ЦК України якщо майно за відплатним договором придбане в особи, яка не мала права його відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати (добросовісний набувач), власник має право витребувати це майно від набувача лише у разі, якщо майно: 1) було загублене власником або особою, якій він передав майно у володіння; 2) було викрадене у власника або особи, якій він передав майно у володіння; 3) вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом.

Слід зазначити, що добросовісним набувачем є особа, яка не знала і не могла знати про те, що майно придбане в особи, яка не мала права його відчужувати. Недобросовісний набувач, навпаки, на момент здійснення угоди про відчуження спірного майна знав або міг знати, що річ відчужується особою, якій вона не належить і яка на її відчуження не має права; від недобросовісного набувача майно може бути витребувано в будь-якому випадку (правовий висновок, наведений у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 07.02.2024 у справі №904/853/23).

Матеріали справи свідчать про те, що ТОВ «Броваригаз» склало та звернулось за посвідченням нотаріально підпису на заяві про поділ земельної ділянки 3210600000:01:029:0010 вже збільшеної площі на три земельні ділянки площею 0,0662га, 0,0605га та 0,0533га ще до фактичного набуття такої земельної ділянки у власність (мало місце лише у 2022 році), а саме 21.10.2021, після прийняття спірного рішення №404-12-08, що мало місце 21.09.2021 та навіть до укладення спірного договору №2, яким на підставі зазначеного спірного рішення внесено зміни до договору оренди в частині площі земельної ділянки, що відбулось 27.10.2021, що може свідчити про відсутність у ТОВ Броваригаз потреби у відповідній земельній ділянці такої площі для обслуговування майна та намір відчужити її частину одразу після набуття у власність.

Разом з тим, у даній справі не доведено шляхом подання допустимих доказів тієї обставини, що відповідачі - ТОВ КС Радість та ТОВ Мая, що створені після посвідчення відповідної заяви нотаріально, відповідно - 25.11.2022 та 02.11.2022, а також зареєстровані за тією ж адресою, що й ТОВ Броваригаз, є недобросовісними набувачами земельних ділянок з кадастровими номерами 3210600000:01:029:0046, 3210600000:01:029:0048. Допустимих доказів того, що відповідні особи створені для заволодіння відповідними земельними ділянками або до укладення договорів купівліпродажу таких земельних ділянок знали про те, що земельна ділянка з кадастровим номером 3210600000:01:029:0010 площею 0,1800га, частинами якої є придбані такими особами земельні ділянки, вибула із володіння територіальної громади м. Бровари без волі власника, за рішенням особи, що мала представляти власника та діяти з дотриманням чинного законодавства. Отже, у суду відсутні підстави стверджувати, що відповідачі - ТОВ КС Радість та ТОВ Мая -77 є недобросовісними набувачами, а рішення суду не може грунтуватись на припущеннях.

Власник з дотриманням вимог ст.ст 387,388 ЦК України може витребувати належне йому майно від особи, яка є останнім його набувачем, незалежно від того, скільки разів це майно було відчужене до того, як воно потрапило у володіння останнього набувача; для такого витребування оспорювання наступних договорів, інших правочинів щодо спірного майна і документів, що посвідчують відповідне право, не є ефективним способом захисту права власника (аналогічна правова позиція викладена в п.147 постанови Великої Палати Верховного Суду від 14.11.2018 у справі №183/1617/16, п.38 постанови Великої Палати Верховного Суду від 21.08.2019 у справі №911/3681/17).

У справі, яка розглядається, з огляду на характер спірних правовідносин, установлені судом обставини, положення відповідних норм, не вбачається невідповідності втручання держави у право власності відповідачів 2,3,4 критеріям правомірного втручання у право на мирне володіння майном.

Витребування спірних земельних ділянок, які незаконно вибули з комунальної власності спрямоване на досягнення легітимної мети захисту «суспільного інтересу», який полягає у відновленні законності та у поверненні у власність територіальної громади комунального майна - земельних ділянок, з огляду на доведену незаконність і безпідставність їх вибуття.

За таких обставин, вимоги прокурора про витребування земельних ділянок з кадастровими номерами: 3210600000:01:029:0046 площею 0,0662га та 3210600000:01:029:0048 площею 0,0533га з володінь ТОВ «КС Радість» та ТОВ «Мая-77» підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином, витрати на оплату позову судовим збором у розмірі 20 195,29грн, понесені позивачем, підлягають частковому відшкодуванню йому за рахунок відповідачів у розмірі 14 827,29грн пропорційно розміру задоволених позовних вимог шляхом покладення таких витрат на відповідачів в рівних частинах.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, 232-233, 237-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати недійсним договір № 2 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 26.07.2014 № 6467170, який укладено 27.10.2021 між Броварською міською радою Броварського району Київської області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Броваригаз».

3. Визнати недійсним договір від 21.10.2022 купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення, укладений між Броварською міською радою Броварського району Київської області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Броваригаз» (реєстровий №481).

4.Витребувати у Товариства з обмеженою відповідальністю «КС Радість» (ідентифікаційний код 44909318; 07400, Київська обл., м. Бровари, бульв. Незалежності, буд. 7) на користь держави в особі Броварської міської територіальної громади Броварського району Київської області земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:029:0046 площею 0,0662га, яка розташована за адресою: Київська область, м. Бровари, вул. Київська, 300/1.

5. Витребувати у Товариства з обмеженою відповідальністю «Броваригаз» (ідентифікаційний код 37495231; 07400, Київська обл., м. Бровари, бульв. Незалежності, буд. 7) на користь держави в особі Броварської міської територіальної громади Броварського району Київської області земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:029:0047 площею 0,0605 га, яка розташована за адресою: Київська область, м. Бровари, вул. Київська, 300/1.

6. Витребувати у Товариства з обмеженою відповідальністю «Мая-77» (ідентифікаційний код 44687495; 07400, Київська обл., м. Бровари, бульв. Незалежності, буд. 7) на користь держави в особі Броварської міської територіальної громади Броварського району Київської області земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:029:0048 площею 0,0533га, яка розташована за адресою: Київська область, м. Бровари, вул. Київська, 300/1.

7. Відмовити у задоволені позовних вимог в частині:

- визнання недійсним пункт 13 рішення Броварської міської ради Броварського району Київської області від 21.09.2021 № 404-12-08 в частині, що стосується затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та внесення змін до договору оренди земельної ділянки, укладеному між Броварською міською радою Броварського району Київської області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Броваригаз»;

- визнання недійсним рішення Броварської міської ради Броварського району Київської області від 11.10.2022 № 860-34-08 «Про продаж земельної ділянки».

8.Стягнути з Броварської міської ради Броварського району Київської області (ідентифікаційний код 26376375; 07400, Київська обл., Броварський р-н, м. Бровари, вул. Героїв України, буд. 15) на користь Київської обласної прокуратури (ідентифікаційний код 02909996; 01601, м. Київ, бульв. Лесі України, буд. 27/2) 3 706,82грн в рахунок часткового відшкодування витрат, понесених на оплату позову судовим збором.

9. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «КС Радість» (ідентифікаційний код 44909318; 07400, Київська обл., м. Бровари, бульв. Незалежності, буд. 7) на користь Київської обласної прокуратури (ідентифікаційний код 02909996; 01601, м. Київ, бульв. Лесі України, буд. 27/2) 3706,82грн в рахунок часткового відшкодування витрат, понесених на оплату позову судовим збором.

10.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Броваригаз» (ідентифікаційний код 37495231; 07400, Київська обл., м. Бровари, бульв. Незалежності, буд. 7) на користь Київської обласної прокуратури (ідентифікаційний код 02909996; 01601, м. Київ, бульв. Лесі України, буд. 27/2) 3 706,82грн в рахунок часткового відшкодування витрат, понесених на оплату позову судовим збором.

11.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Мая-77» (ідентифікаційний код 44687495; 07400, Київська обл., м. Бровари, бульв. Незалежності, буд. 7) на користь Київської обласної прокуратури (ідентифікаційний код 02909996; 01601, м. Київ, бульв. Лесі України, буд. 27/2) 3706,82грн в рахунок часткового відшкодування витрат, понесених на оплату позову судовим збором.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення у порядку, встановленому ст.257 ГПК України.

Повний текст рішення складено 25.11.2024.

Суддя А.Р. Ейвазова

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення06.11.2024
Оприлюднено28.11.2024
Номер документу123320569
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про невиконання або неналежне виконання зобов’язань що виникають з договорів оренди