Рішення
від 25.11.2024 по справі 183/5445/24
НОВОМОСКОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 183/5445/24

№ 2-о/183/221/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 листопада 2024 року місто Самар Дніпропетровської області

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Дубовенко І.Г.,

присяжних Зайченко Л.С., Лабунської Н.Г.,

за участю секретаря судового засідання Болкарьової А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Виконавчий комітет Піщанської сільської ради Новомосковської району Дніпропетровської області, про визнання особи недієздатною та встановлення опіки,-

в с т а н о в и в:

Заявник звернувся до суду із заявою про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатним та встановити над ним опіку та призначити заявника опікуном.

В обґрунтування заяви заявник ОСОБА_1 зазначив що він є рідним братом ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Його брат страждає на психічне захворювання шизофренія параноїдна та є інвалідом ІІ групи інвалідності загального захворювання, безстроково, що стверджується довідкою МСЕК № 122235 від 01 березня 2021 року. Внаслідок хвороби, ОСОБА_2 не здатен усвідомлювати значення своїх дії та керувати ними, потребує постійного стороннього догляду. Заявник зазначає про те, що він здійснює догляд за братом, та має для цього матеріальну та фізичну можливість. Їх мати має ряд хронічних захворювань та сама потребує догляду та допомоги, тому заявник просить визнати його брата недієздатним та призначити його опікуном.

Ухвалою Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 03 червня 2024 року по даній справі відкрито провадження та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою суду від 25 жовтня 2024 року у справі призначено судово-психіатричну експертизу ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Проведення експертизи доручено експертам Дніпровської філії відділу судово-психіатричних експертиз ДУ «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків МОЗ України», на час проведення експертизи провадження у справі зупинено.

16 жовтня 2024 року на виконання ухвали суду про призначення судово-психіатричної експертизи, до суду надійшов висновок судово-психіатричного експерта №387-ц від 20 вересня 2024 року.

Ухвалою від 25 жовтня 2024 року провадження у справі поновлено.

Від органу опіки та піклування Піщанської сільської ради надійшло подання №1504/0/2-24 від 01 серпня 2024 року про призначення ОСОБА_1 опікуном над ОСОБА_2 .

В судове засідання заявники не з`явились, були належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи.

Представник Піщанської сільської ради в судове засідання не з`явився, був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, подав заяву про розгляд справи у його відсутність.

Представник заявника - адвокат Олійник О.А. в судове засідання не з`явилась, подала заяву про розгляд справи у її відсутність, просить справу розглянути у її відсутність, позовні вимоги підтримує.

Від представника особи щодо якої вирішується питання про призначення його недієздатним ОСОБА_2 адвоката Мусаєва Ю.В., надійшла заява про розгляд справи у їх відсутність, заяву підтримує.

Суд, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав, виходячи з наступного.

Відповідно до копії свідоцтва про народження, виданого повторно 07 травня 2024 року серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьком зазначений ОСОБА_3 , матір`ю зазначена ОСОБА_4 .

Згідно копіїсвідоцтва пронародження виданого23березня 1977року серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьком зазначений ОСОБА_3 , матір`ю зазначена ОСОБА_4 .

З копії довідки МСЕК серії 12 ААВ № 122235 від 01 березня 2021 року ОСОБА_2 є інвалідом ІІ групи безстроково з діагнозом загальне захворювання.

З копії довідки КНП «Новомосковської центральної міської лікарні» НМР» № 53 від 29 квітня 2024 року вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку у лікаря-психіатра з 1997 року з діагнозом Шизофренія параноїдна.

З висновку судово-психіатричного експерта № 387-ц від 20 вересня 2024 року судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , страждає на хронічний стійкий психічний розлад у формі шизофренії параноїдної, виражений змішаний тип. За своїм психічним станом в теперішній час не може розуміти значення своїх дій та керувати ними.

Як вбачається з копії подання №1504/0/2-24 від 01 серпня 2024 року виконавчого комітету Піщанської сільської ради, орган опіки та піклування Піщанської сільської ради приходить до висновку про доцільність встановлення опіки над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та призначити опікуном над ним ОСОБА_1 .

Статтею 293ЦПК України визначено, щоокреме провадженняце вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. В порядку окремого провадження суд розглядає справи, в тому числі, про визнання фізичної особи недієздатною.

Відповідно до ч. 1ст. 39 ЦК Українифізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Згідно з положеннямист. 41 ЦК України, над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка. Недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-якого правочину. Правочин від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє її опікун.

Відповідно до ч. 1ст. 300 ЦПК Українисуд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.

Відповідно дост. 55 ЦК України, опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.

Відповідно до ч. 1ст. 60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Статтею 63 ЦК Українивизначено, що опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.

Згідно з постановою Пленуму ВСУ «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним» № 3 від 28.03.1972 зазначено, що даними про психічну хворобу можуть бути довідки про стан здоров`я, виписка з історії хвороби й інші документи, видані лікувально-профілактичними закладами.

Відповідно дост. 298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.

Окрім цього, згідно із п. 39 рішення Європейського суду з прав людини від 24.10.1979 у справі «Вінтерверп проти Нідерландів» зазначено, що сама природа того, що має бути встановлено компетентним національним органомтобто реальний розлад психіки, потребує об`єктивної медичної експертизи.

Так, за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я ОСОБА_2 , які були встановлені судом з огляду на виклад обставин, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого останній не здатний усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними та наданих доказів, що свідчать про не безпідставність зазначених заявником обставин, з метою чіткого підтвердження наявності у ОСОБА_2 реального розладу психіки, у справі було призначено судово-психіатричну експертизу.

У своїй постанові від 19 жовтня 2016 року по справі № 6-384цс16 судова палата у цивільних справах Верховного Суду України зазначила, що при проведенні експертизи щодо наявності в особи хронічного, стійкого психічного розладу експерт повинен дослідити стан психічного здоров`я особи протягом певного часу, пославшись на медичні документи, їх аналіз та особисте дослідження особи, зробити висновок щодо наявності в особи саме стійкого, хронічного психічного розладу, визначити час, з якого в особи виникло таке захворювання, встановити чи повністю особа не здатна внаслідок цього захворювання усвідомлювати свої дії та керувати ними. Відтак, з зазначених питань висновок експерта повинен бути повним та категоричним, та не має допускати іншого розуміння змісту, ніж зазначений.

В тойже час,згідно знаданим досуду висновкомчітко такатегорично зазначено,що ОСОБА_2 страждає хронічнимстійким психічнимрозладом у формі шизофренії параноїдної, виражений змішаний тип, за своїм психічним станом в теперішній час не може розуміти значення своїх дій та керувати ними.

В свою чергу недієздатність це втрата здатності здійснювати особою цивільні права та обов`язки внаслідок тяжкого порушення психічного стану. Критерії недієздатності психічно хворих визначені вЦивільному кодексі України.

Відтак, визнання особи недієздатною це не тільки визначення стану здоров`я, але й складне юридичне поняття, яке містить в собі два критерії: медичний та юридичний (психологічний). Під медичним критерієм слід розуміти «хронічний, стійкий психічний розлад». Другий, юридичний (психологічний) критерій, вказує на нездатність особи усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Але чіткого категоричного розмежування юридичного (психологічного) та медичних критерій існувати не може.

Так, визнання фізичної особи недієздатною є по суті правовим оформленням змін психіки людини як явища, що виражає прояв сил природи незалежно від дій та усвідомлення особи. Головним завдання суду при визнанні особи недієздатною є констатувати це явище та оцінити його з правової точки зору, тобто задовольнити заяву про визнання особи недієздатною чи відхилити таку заяву.

Враховуючи встановлені та наведені вище обставини, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатний усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, а тому заява ОСОБА_1 про визнання особи недієздатною підлягає задоволенню.

Враховуючи наявність підстав для визнання ОСОБА_2 недієздатним, та враховуючи, що судом не встановлено обставин, які б свідчили про неможливість призначення опікуном ОСОБА_1 , суд приходить до обґрунтованого висновку про необхідність задоволення подання та встановлення над ОСОБА_2 опіки та призначення опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Відповідно до положень ч. 6ст. 300 ЦПК України, строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.

Згідно з ч. 3ст. 299 ЦПК Українисудові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.4,5,19,81,82,258,259,263-265,295-300,353,354 ЦПК України, -

у х в а л и в :

Заяву ОСОБА_1 ,заінтересовані особи:Виконавчий комітетПіщанської сільськоїради Новомосковськоїрайону Дніпропетровськоїобласті,про визнанняособи недієздатноюта встановленняопіки задовольнити.

Визнати недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,) та встановити над ним опіку.

Призначити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ) опікуномнад недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду після набрання ним законної сили надсилається судом органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.

Строк дії рішення щодо визнання фізичної особи недієздатною встановити два роки з моменту набрання законної сили даним судовим рішенням.

Роз`яснити, що згідно з ч. 7 ст. 300 ЦПК України, клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Повний текст рішення виготовлений 25 листопада 2024 року.

Головуючий-суддя І.Г.Дубовенко

Присяжні Л.С. Зайченко

Н.Г. Лабунської

СудНовомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення25.11.2024
Оприлюднено28.11.2024
Номер документу123322363
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них:

Судовий реєстр по справі —183/5445/24

Рішення від 25.11.2024

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дубовенко І. Г.

Ухвала від 25.10.2024

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дубовенко І. Г.

Ухвала від 03.06.2024

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дубовенко І. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні