Справа № 344/16890/24
Провадження № 2/344/4033/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ЗАОЧНЕ
25 листопада 2024 року м.Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого - судді Польської М.В.
секретаря судового засідання Соляник Т.І.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду цивільну справу за позовною заявою Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «Євроінс Україна» до ОСОБА_1 про відшкодування матеріальної шкоди в порядку регресу, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся у вересні 2024р. до Івано-Франківського міського суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування матеріальної шкоди в порядку регресу в розмірі 22 674.96грн. та судового збору.
Позов обґрунтовано тим, що 28.02.2024р. о 09.58год по АДРЕСА_1 сталася ДТП за участю застрахованого у позивача ПАТ «СК «Євроінс Україна» ТЗ марки Volkswagen д.н.з. НОМЕР_1 (угода страхування позивачем укладена з гр.. ОСОБА_2 строком дії з 18.07.2023р. по 17.07.2024р.) під керуванням ОСОБА_1 та ТЗ марки Audi д.н.з. НОМЕР_2 , в результаті якої останній автомобіль зазнав пошкодження. Постановою суду від 18.03.2024р. відповідача визнано винним у порушенні ст.124, 122-4 КУпАП. Окрім того, цей же ТЗ марки Volkswagen д.н.з. НОМЕР_1 був предметом страхування також у АТ «СГ «ТАС» (угода страхування укладена з гр.. ОСОБА_3 строком дії з 11.01.2024р. по 10.01.2025р.). Власник пошкодженого ТЗ марки Audi д.н.з. НОМЕР_2 звернувся до АТ «СГ «ТАС» із заявою про виплату страхового відшкодування і даною страховою компанією було 22.03.2024р. виплачено заявнику 45349.91грн.. Після чого АТ «СГ «ТАС» звернулося до ПАТ «СК «Євроінс Україна» із заявою про повернення 50% страхового відшкодування, а 17.04.2024р. ПАТ «СК «Євроінс Україна» здійснило виплату АТ «СГ «ТАС» у сумі 22 674.96грн.. У порядку вимог п.38.1.1 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», ч.1 ст.1191 ЦК України є підстави для задоволення вимог за регрес ним позовом до водія, який спричинив ДТП, якщо він після ДТП самовільно залишив місце пригоди.
Представник позивача просив позов задовольнити, справу просив розглянути у його відсутності.
Відповідач в судові засідання не з`являвся, про день та час слухання справи був повідомлений відповідно до вимог закону, в т.ч. на сайті судової влади. Причину неявки суду не повідомив, відзив на позов не подавав. З врахуванням вимог п.1 ч.3 ст.223 ЦПК України за неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки, суд розглядає справу за відсутності учасника справи в заочному порядку за згодою позивача, та з врахуванням строків розгляду справи, в т.ч. в порядку спрощеного позовного провадження.
З урахуванням положень ст. 280 ЦПК України, суд ухвалив провести заочний розгляд справи.
Відповідно до ч.2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, оцінюючи всі докази в сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 28.02.2024р. о 09.58год по вул.Ленкавського, 15 в м.Івано-Франківськ сталася ДТП за участю застрахованого у позивача ПАТ «СК «Євроінс Україна» ТЗ марки Volkswagen д.н.з. НОМЕР_1 (угода страхування позивачем укладена з гр.. ОСОБА_2 строком дії з 18.07.2023р. по 17.07.2024р.) під керуванням ОСОБА_1 та ТЗ марки Audi д.н.з. НОМЕР_2 , в результаті якої останній автомобіль зазнав пошкодження.
Постановою суду від 18.03.2024р. відповідача ОСОБА_1 визнано винним у порушенні ст.124, 122-4 КУпАП (а.с.6-7), як вбачається з судових рішень, ОСОБА_1 вину визнав.
Окрім того, цей же ТЗ марки Volkswagen д.н.з. НОМЕР_1 був предметом страхування також у АТ «СГ «ТАС» (угода страхування укладена з гр.. ОСОБА_3 строком дії з 11.01.2024р. по 10.01.2025р.).
Власник пошкодженого ТЗ марки Audi д.н.з. НОМЕР_2 ОСОБА_4 звернувся д08.03.2024р. до АТ «СГ «ТАС» із заявою про виплату страхового відшкодування і даною страховою компанією було 22.03.2024р. виплачено заявнику 45349.91грн. (а.с.9-16).
Після чого, АТ «СГ «ТАС» звернулося 02.04.2024р. до ПАТ «СК «Євроінс Україна» із заявою про повернення 50% страхового відшкодування, відповідно до Порядку виконання зобов`язань при настанні події, яка є страховим випадком за декількома внутрішніми договорами ОСЦПВВНТЗ, затвердженим 26.02.2020р. №464/2020 (а.с.17), а тому 17.04.2024р. ПАТ «СК «Євроінс Україна» здійснило виплату АТ «СГ «ТАС» у сумі 22 674.96грн., згідно визначеного розрахунку (а.с.8-20)..
Страховим випадком відповідно до Закону «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» є дорожньо-транспортна пригода, що сталася за участю забезпеченого транспортного засобу, внаслідок якої настає цивільно-правова відповідальність особи, відповідальність якої застрахована, за шкоду, заподіяну життю, здоров`ю та/або майну потерпілого.
Обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності здійснюється з метою забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров`ю та/або майну потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди та захисту майнових інтересів страхувальників.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про страхування" страхування - це вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів фізичних та юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати фізичними особами та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та доходів від розміщення коштів цих фондів.
Відповідно до ч.16 статті 9 Закону України "Про страхування" страхове відшкодування - страхова виплата, яка здійснюється страховиком у межах страхової суми за договорами майнового страхування і страхування відповідальності при настанні страхового випадку.
За договором страхування одна сторона (страховик) зобов`язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов`язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору (стаття 979 ЦК України).
Здійснення страхових виплат і виплата страхового відшкодування проводиться страховиком згідно з договором страхування на підставі заяви страхувальника (його правонаступника або третіх осіб, визначених умовами страхування) і страхового акта (аварійного сертифіката), який складається страховиком або уповноваженою ним особою (аварійним комісаром) у формі, що визначається страховиком (частина перша статті 25 Закону України "Про страхування").
Згідно з пунктом 9 частини першої статті 7 Закону України "Про страхування" страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів є обов`язковим.
Відносини у сфері обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів регулюються Законом України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", який спрямований на забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров`ю та майну потерпілих при експлуатації наземних транспортних засобів на території України.
Отже, страхова компанія забезпечує відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров`ю та/або майну потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди (третіх осіб) та захист майнових інтересів страхувальників, відповідальність яких застрахована і з якими наявні договірні відносини.
Щодо самої визначеної суми матеріального збитку за даним страховим актом, відповідач пояснень не надавав, не погоджуючись із самим стягненням з нього виплаченої шкоди, оскільки він інвалідом ІІ групи і коштів немає.
Згідно підпункту в) п.38.1.1 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» страховик після виплати страхового відшкодування має право подати регресний позов до страхувальника або водія забезпеченого транспортного засобу, якщо він після дорожньо-транспортної пригоди за його участю самовільно залишив місце пригоди чи відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду щодо стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, або вжив алкоголь, наркотики чи лікарські препарати, виготовлені на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником).
Позивач доводив в позові, що оскільки іншій третій особі була виплачена іншої страховою компанією шкода завдана в ДТП, в результаті чого позивачем було повернуто 50% виплаченого страхового відшкодування, то така сума 22 674.96грн. підлягає стягненню саме з водія - відповідача (винної особи в ДТП) в користь позивача на підставі п.38.1.1в) вказаного закону, оскільки водій покинув місце ДТП, іншого матеріали справи не містять.
Як слідує з вимог ч.1 ст.1191 ЦК України особа, що відшкодувала шкоду завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування.
Отже, стаття 1191 ЦК України та стаття 38 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", регулюють правовідносини щодо регресу. При регресі основне (деліктне) зобов`язання припиняється та виникає нове (регресне) зобов`язання, в межах якого у кредитора (третьої особи, що виконала обов`язок замість винної особи перед потерпілим) виникає право регресної вимоги до такої винної особи.
Статтею 15 ЦК України передбачено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Отже, право вимоги позивача до відповідача виникло на підставі вищевказаного. За таких обставин та доказів, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та підлягає до задоволення, іншого на спростування вказаного стороною відповідача жодного доказу не надано.
Відповідно до правил ст.88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати, які поніс позивач зокрема на сплату судового збору в розмірі 3028.00грн.
На підставі ст.38.1.1 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», ст.15, ч.1 ст.1191 ЦК України, керуючись ст.ст. 76-77, 81, 83, 141, 263-265, 268, 272-274, 279, 280-282, 354 ЦПК України суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 , на користь Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «Євроінс Україна», код ЄДРПОУ 22868348, юридична адреса: пр.Велика Васильківська, 102, м.Київ, страхове відшкодування в розмірі 22 674.96грн. (двадцять дві тисячі шістсот сімдесять чотири гривні 96 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 , на користь Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «Євроінс Україна», код ЄДРПОУ 22868348, юридична адреса: пр.Велика Васильківська, 102, м.Київ, судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028.00 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень).
Заочне рішення може бути переглянуте Івано-Франківським міським судом Івано-Франківської області за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Івано-Франківського апеляційного суду.
Повний текст рішення складено 27.11.2024р.
Суддя Мирослава ПОЛЬСЬКА
Суд | Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2024 |
Оприлюднено | 28.11.2024 |
Номер документу | 123322964 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них |
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Польська М. В.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Польська М. В.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Польська М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні