Рішення
від 22.11.2024 по справі 389/2470/24
ЗНАМ’ЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

22.11.2024

ЄУН 389/2470/24

Провадження №2-о/389/130/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 листопада 2024 року Знам`янський міськрайонний суд

Кіровоградської області

у складі:

головуючого судді - Українського В.В.,

присяжних: Черкас Н.Л., Дорощук В.Л.,

за участю секретаря судового засідання Гой І.С.,

адвоката Урсаленка О.М.,

розглянувши увідкритому судовомузасіданні цивільнусправу зазаявою Знам`янського дитячого будинку-інтернату ІІ-ІІІ-ІV профілю, заінтересована особа виконавчий комітет Знам`янської міської ради Кропивницького району Кіровоградської області в особі органу опіки та піклування, про визнання особи недієздатною,

В С Т А Н О В И В:

Знам`янський дитячий будинок інтернат ІІ-ІІІ-ІV профілю звернувся до суду з заявою, в якій просить визнати недієздатною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та встановити над нею опіку, призначивши опікуном директора будинку інтернату, в особі ОСОБА_2 .

Вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є інвалідом дитинства І «А» групи. Має діагнози: глибока розумова відсталість, мікроцефалія, спастичний тетрапарез, епілепсія не уточнена, розбіжна співдружна косоокість. ОСОБА_1 прикута до ліжка, самостійно не стоїть, не сидить, не ходить. Контакту не доступна, звернену мову не розуміє, на звернення не реагує, не розмовляє, навички самообслуговування не розвинені. В зв`язку з наявністю психічного захворювання потребує постійного догляду, не розуміє значення своїх дій та не може керувати ними. ОСОБА_1 не отримує призначену пенсію самостійно, не може здійснювати покупку та оплату товарів, продуктів харчування, а також не може посвідчити нотаріально відповідне доручення на здійснення будь яких дій від свого імені. На сьогоднішній день ОСОБА_1 проживає та перебуває на повному державному утриманні у Знам`янському дитячому будинку-інтернаті ІІ-ІІІ-ІV профілю. В зв`язку із викладеним вище заявник змушений звернутись до суду з даною заявою.

Представник заявника в судове засідання не з`явився, надала заяву, в якій заявлені вимоги підтримує в повному обсязі та просить розглядати справу за її відсутності.

Представник заінтересованої особи виконавчого комітету Знам`янської міської ради Кіровоградської області до суду також не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, вказавши, що проти задоволення вимог заявника, не заперечує.

Представник ОСОБА_1 - адвокат Урсаленко О.М. підтримав заву та просить її задовольнити.

Необхідність особистої участі ОСОБА_1 у даному судовому засіданні не встановлена, враховуючи стан здоров`я останньої.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до паспорта громадянина України НОМЕР_1 та свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відповідно до довідки №3528-7001217405 від 23.05.2022 ОСОБА_1 взята на облік як внутрішньо переміщена особа.

З 13.05.2022року іпо теперішнійчас перебуває вЗнам`янському дитячомубудинку інтернаті ІІ-ІІІ- ІVпрофілюна повномудержавному забезпеченні,відповідно додовідки управліннясоціального захистунаселення Знам`янськогоміськвиконкому Кіровоградськоїобласті від05.07.2024за №845, ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Знам`янського міськвиконкому та отримує соціальну допомогу.

Довідка до акту огляду МСЕК серії 12ААВ №338132свідчить проте,що ОСОБА_1 є інвалідом з дитинства, їй встановлено безтерміново І «А» групу інвалідності. У довідці №87 від 02.01.2024 виданій КНП «Знам`янська міська лікарня ім. Лисенка», зазначено, що ОСОБА_1 за станом здоров`я є інвалідом І «А» групи з дитинства, безтерміново, з вадами фізичного і розумового розвитку та психічними розладами, потребує постійного стороннього догляду та за станом здоров`я може перебувати в молодіжному відділенні Знам`янського дитячого будинку-інтернату ІІ-ІІІ- ІVпрофілю. Встановлено діагноз: глибока розумова відсталість, мікроцефалія, спастичний тетрапарез, вроджена глаукома.

Згідно з витягом з історії розвитку від 05.07.2024, ОСОБА_1 встановлений клінічний діагноз: глибока розумова відсталість, мікроцефалія, спастичний тетрапарез, епілепсія не уточнена, розбіжна співдружна косоокість.

Відповідно довисновку судово-психіатричноїекспертизи №416проведеної 04.10.2024 ОСОБА_1 на даний час страждає стійким хронічним психічним захворюванням у формі глибокої розумової відсталості (згідно МКХ-10, F-73.0). За своїм психічним станом не може розуміти значення своїх дій і розумно керувати ними. Потребує накладання опіки.

Згідно подання органу опіки та піклування виконавчого комітету Знам`янської міської ради від 20.11.2024, останній погоджує питання щодо призначення директора закладу ОСОБА_2 опікуном ОСОБА_1 ..

Наявність обставин, які виключають можливість призначення директора інтернату ОСОБА_2 опікуном судом не встановлено.

У відповідності до ч.1 ст.2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно із ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Положеннями ч.1 ст.13 ЦПК України визначено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно зі ст.12 ЦПК України та відповідно до ч.ч.1, 5 та ч.6 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасникам справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Частиною 2 статті 78 ЦПК України зазначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.

Згідно зі ст.39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

На підставівикладеного,вимоги заявникащодо визнання ОСОБА_1 недієздатною є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Згідно з ст.58 ЦК України опіка встановлюється, зокрема, над фізичними особами, які визнані недієздатними.

Відповідно до ч.1 ст.60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою в разі визнання її недієздатною та призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Частиною 1 статті 300 ЦПК України також передбачено, що суд, ухвалюючи рішення про визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй опікуна.

Відповідно до ст. 55 ЦК України опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.

Згідно з п.п.1.1, 1.2 Правил опіки та піклування, затв. наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України та Міністерства праці та соціальної політики України від 26 травня 1999 року, опіка (піклування) є особливою формою державної турботи, зокрема, про повнолітніх осіб, які потребують допомогти щодо забезпечення їх прав та інтересів.

Опіка (піклування) встановлюється для захисту особистих і майнових прав та інтересів повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати свої обов`язки.

Пунктом 3.6 вищевказаних Правил опіки та піклування визначено, що якщо над особами, які потребують опіки (піклування) і влаштовані у відповідні лікувальні установи чи установи соціального захисту населення, опікуни (піклувальники) не призначені, то виконання обов`язків опікунів і піклувальників від імені держави здійснюють ці установи в особі керівників цих установ.

Якщо над фізичною особою, яка перебуває у навчальному закладі, закладі охорони здоров`я або закладі соціального захисту населення, не встановлено опіку чи піклування або не призначено опікуна чи піклувальника, опіку або піклування над нею здійснює цей заклад (ст.66 ЦК України).

Відповідно до ст.67 ЦК України, опікун зобов`язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням; зобов`язаний вживати заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічного.

До судунадано відповіднеподання органу опікита піклування про призначення керівника закладу ОСОБА_2 опікуном.

Згідно із ч.6 ст.300 ЦПК України строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті (ч.7 ст.300 ЦПК України).

З оглядуна вищевикладене,суд приходитьдо висновку,що заявапро визнаннянедієздатною ОСОБА_1 та призначення опікуна підлягає задоволенню у повному обсязі, строк дії рішення про визнання останньої недієздатною необхідно встановити у два роки з дня набрання цим рішенням законної сили.

Відповідно до ч.5 ст.300 ЦПК України рішення суду після набрання ним законної сили надсилається судом органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.

На підставі викладеного, ст.39,41,55, 58, 60, 64 ЦК України і керуючись ст.ст. 263-265,293, 300 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

Заяву Знам`янського дитячого будинку-інтернату ІІ-ІІІ-ІV профілю про визнання особи недієздатною - задовольнити.

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною та встановити над нею опіку.

Призначити директора Знам`янського дитячого будинку інтернату ІІ-ІІІ-ІVпрофілю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , опікуном недієздатної ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Судові витрати компенсувати за рахунок держави.

Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною становить два роки, з дня набрання рішенням суду законної сили.

Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною.

Питання щодо звільнення особи від повноважень опікуна вирішується судом за заявою органу опіки та піклування чи особи, призначеної опікуном.

Скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім`ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення судунабирає законноїсили післязакінчення строкуподання апеляційноїскарги всімаучасниками справи,якщо апеляційнускаргу небуло подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду.

Заявник - Знам`янський дитячий будинок інтернат ІІ-ІІІ-ІV профілю, місцезнаходження: вулиця Віктора Голого, 126 Г, місто Знам`янка, Кропивницький район, Кіровоградська область, 27406, код ЄДРПОУ 03190343.

Заінтересована особа - Виконавчий комітет Знам`янської міської ради Кіровоградської області, місцезнаходження: вулиця М.Грушевського, 19, місто Знам`янка, Кропивницький район, Кіровоградська область, 27400, код ЄДРПОУ: 04055191.

Представник ОСОБА_1 - адвокат Урсаленко Олександр Миколайович, адреса основного місця роботи: вул.Героїв Крут,9, місто Знам`янка, Кропивницький район, Кіровоградська область, 27400.

Суддя В.В.Український

Присяжні: Н.Л. Черкас

В.Л. Дорощук

СудЗнам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення22.11.2024
Оприлюднено28.11.2024
Номер документу123323667
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —389/2470/24

Рішення від 22.11.2024

Цивільне

Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області

Український В. В.

Ухвала від 17.10.2024

Цивільне

Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області

Український В. В.

Ухвала від 06.09.2024

Цивільне

Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області

Український В. В.

Ухвала від 18.07.2024

Цивільне

Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області

Український В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні