Рішення
від 26.11.2024 по справі 303/5238/24
МУКАЧІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №303/5238/24

2/303/985/24

ряд. стат. звіту - 71

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2024 року м. Мукачево

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

в особі головуючого - судді Мирошниченко Ю.М.

при секретарі Лукач К.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Мукачево цивільну справу за позовом Органу опіки та піклування виконавчого комітету Кольчинської селищної ради до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав, -

ВСТАНОВИВ:

Орган опіки та піклування виконавчого комітету Кольчинської селищної ради звернувся до суду із позовною заявою до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про позбавлення їх батьківських прав відносно дітей ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .

Позов мотивований тим, що ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 . Відповідач ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_4 . Реєстрація дітей ОСОБА_3 , ОСОБА_6 та ОСОБА_5 проведена відповідно до ч.1 ст.135 СК України. За результатами проведення оцінки безпеки дітей 03.06.2024 року визначено, що діти ОСОБА_3 та ОСОБА_4 знаходяться у небезпечних умовах та негайно відібрано дітей від матері. Батька ОСОБА_4 вдома не було. ОСОБА_4 мав сильні забої голови, синці та подряпини. Мати повідомила, що била дитину по голові «прутом», оскільки він погано поводився. У дитини також була сліди від старих травм. Машиною швидкої допомоги дітей було доставлено до КНП «Обласної дитячої лікарні» Закарпатської обласної ради. Відповідно до висновків про стан здоров`я, обоє малолітніх дітей мають білково-енергетичну недостатність. ОСОБА_1 при відібранні дітей повідомила, що ОСОБА_2 часто б`є її у присутності дітей, вони разом вживають алкоголь, що призводить до агресивної поведінки обох. З моменту відібрання малолітніх дітей, батьки жодного разу не цікавилися їх здоров`ям, не виявляли бажання їх відвідати.

Після вилучення дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , виявилося, що ОСОБА_1 має ще двох старших дітей ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , які проживають за адресою АДРЕСА_1 . Вихованням і утриманням дітей займаються бабуся, дідусь та дядько. Згідно акту обстеження умов проживання від 12.06.2024 року, умови проживання дітей хороші. Вони мають власні кімнати, забезпечені всім необхідним для проживання та навчання. ОСОБА_7 не проживає з мамою з 2013 року, а ОСОБА_8 з 2018 року. Мати весь час не виконує свої батьківські обов`язки, не забезпечує дітей фінансово та не займається їх вихованням. За інформацією Верхньовизницької ЗЗСО І-ІІІ ст. діти добре навчаються, забезпечені всім необхідним, їх вихованням займаються бабуся та тітка. Під час спілкування з дітьми вони повідомили, що хочуть залишитися проживати разом з бабусею та дядьком.

Таким чином, все вищезазначене свідчить про ухилення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від виконання батьківських обов`язків відносно своїх дітей.

Представник позивача ОСОБА_9 в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.

Відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилися, хоча про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином, про причини неявки суду не повідомили.

Вивчивши заяву та дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до Свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого 25.09.2023 року батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_10 та ОСОБА_1 (а.с. 10).

Згідно Свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 виданого 19.07.2022 року батьками ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (а.с. 11).

Відповідно до Свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 виданого 05.10.2010 року батьками ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є ОСОБА_3 та ОСОБА_1 (а.с. 12).

Згідно Свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 виданого 13.11.2006 року батьками ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 є ОСОБА_3 та ОСОБА_1 (а.с. 13).

Із витягів з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч.1 ст.135 СК України №00045498060, №00045499742, №00045499120 від 13.06.2024 року вбачається, що відомості про батька дітей ОСОБА_3 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 записані відповідно до ч.1 ст.135 СК України (а.с. 14-16).

Розпорядженням селищного голови №117/02-4/1 від 03.06.2024 року зобов`язано негайно відібрати від матері ОСОБА_1 малолітніх дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . Тимчасово, до остаточного вирішення долі дітей, залишених без піклування батьків, влаштувати їх на повне державне утримання в заклад для дітей відповідного віку (а.с. 19).

Із довідки травматологічного пункту КНП «Обласна дитяча лікарня» ЗОР від 03.06.2024 року вбачається, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 має забій м`яких тканин, подряпини обличчя (а.с. 21).

Актом обстеження житлово-побутових умов проживання від 13.06.2024 року було встановлено, що за адресою: АДРЕСА_1 проживають: ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_6 та ОСОБА_5 Будинок складається з двох просторих житлових кімнат, прихожої, кухні, коридору, підвалу. Також біля будинку є добудова, яка складається з житлової кімнати, ванної кімнати та кухні. Умови проживання хороші. Є всі необхідні комунікації та меблі. Будинок оснащений всім необхідним для проживання дітей. У дітей є власні ліжка, місце для навчання (а.с. 22).

Із Характеристик на ОСОБА_5 та ОСОБА_6 вбачається, що діти навчаються добре, їхнім вихованням та навчанням займають бабуся та тітка (а.с. 23-24).

Відповідно до висновку Органу опіки та піклування виконавчого комітету Кольчинської селищної ради №02-9-6/673 від 13.06.2024 року вважається доцільним позбавити батьківських прав ОСОБА_1 відносно дітей: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та позбавити батьківських прав ОСОБА_2 відносно сина ОСОБА_4 (а.с. 8-9).

Дані правовідносини регулюються Сімейним кодексом України.

Частинами 7-10 ст.7 СК України передбачено, що дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини. Сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства. Кожен учасник сімейних відносин має право на судовий захист. Відповідно до ч.1 ст.79 СК України аліменти присуджуються за рішенням суду від дня подання позовної заяви.

Відповідно до ч.2 ст.150 СК України, батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; батьки зобов`язані поважати дитину; передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї; забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини.

Статтею 157 СК України визначено, що питання виховання дитини вирішується батьками спільно. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею.

У відповідності до ст. 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Частиною 1 ст. 182 СК України передбачено, що при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.

В частині2цієї статтізазначено,що розміраліментів маєбути необхіднимта достатнімдля забезпеченнягармонійного розвиткудитини.Мінімальний розміраліментів наодну дитинуне можебути меншим,ніж 50відсотків прожитковогомінімуму длядитини відповідноговіку.

Також суд звертає увагу на Закон України «Про охорону дитинства», який визначає охорону дитинства в Україні як стратегічний загальнонаціональний пріоритет і з метою забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров`я, освіту, соціальний захист, всебічний розвиток та виховання в сімейному оточенні встановлює основні засади державної політики у цій сфері, що ґрунтуються на забезпеченні найкращих інтересів дитини.

Так, зі статті 11Закону УкраїниПро охоронудитинства вбачається, що батько та мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.

Відповідно до ч.1 ст.12 даного Закону, виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

У відповідності до ч.1 п.2 ст.164 СК України мати або батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст.27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України N789-XII від 27 лютого 1991 року та набула чинності для України 27 вересня 1991 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини. Дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння. Вона має, коли це можливо, рости під опікою і відповідальністю своїх батьків і в усякому випадку в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості.

Згідно із ч.1 ст.8 ЗУ Про охорону дитинства від 26 квітня 2001 р. N 2402-III кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 участі у вихованні своїх дітей не приймають, матеріально їх не утримують і взагалі їхнім життям та здоров`ям не цікавляться, в зв`язку з чим позов слід задоволити.

Керуючись ст.ст. 2, 19, 23, 34, 76-82, 141, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 280-282 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , батьківських прав відносно дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , батьківських прав відносино сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Стягнути з ОСОБА_1 аліменти на утримання дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 у розмірі по 1281 (одна тисяча двісті вісімдесят одна гривня) 50 копійок на кожну дитину, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 18.06.2024 року і до досягнення дітьми повноліття.

Стягнути з ОСОБА_2 аліменти на утримання сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 1281 (одна тисяча двісті вісімдесят одна гривня) 50 копійок), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 18.06.2024 року і до досягнення дитиною повноліття.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 копійок на наступні реквізити: отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 копійок на наступні реквізити: отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.

Заочне рішення може бути переглянуте судом за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду, протягом 30 днів з дня його проголошення.

Позивач: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Кольчинської селищної ради, місцезнаходження смт.Кольчино, вул.Корятовича, буд.13, Мукачівського району.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_5 , місце проживання АДРЕСА_2 .

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_6 , місце проживання АДРЕСА_3 .

Повний текст рішення складено 26.11.2024 року.

Головуючий Юрій Мирошниченко

СудМукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення26.11.2024
Оприлюднено28.11.2024
Номер документу123324762
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —303/5238/24

Рішення від 26.11.2024

Цивільне

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Мирошниченко Ю. М.

Ухвала від 26.11.2024

Цивільне

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Мирошниченко Ю. М.

Ухвала від 26.11.2024

Цивільне

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Мирошниченко Ю. М.

Ухвала від 17.09.2024

Цивільне

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Мирошниченко Ю. М.

Ухвала від 03.07.2024

Цивільне

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Мирошниченко Ю. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні