Справа № 314/3307/24
Провадження № 2-о/314/121/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.10.2024 року м.Вільнянськ
Вільнянський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Кіяшко В.О.,
присяжних - Тищенко М.Г., Щедрова В.Л.,
секретар судового засідання Румянцева А.М.,
справа № 314/3307/24;
провадження № 2-о/314/121/2024;
сторони:
- заявник Михайлівська сільська рада Запорізького району Запорізької області в особі ОСОБА_1 ;
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою Михайлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, про визнання фізичної особи безвісно відсутньою,
за участю представника заявника Михайлівська сільська рада
Запорізького району Запорізької області в особі ОСОБА_1
ВСТАНОВИВ:
до Вільнянського районного суду Запорізької області надійшла заява Михайлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області про визнання фізичної особи безвісно відсутньою.
В обґрунтування заяви зазначено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , одружений з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , які зареєстровані та проживали за адресою в АДРЕСА_1 .
У шлюбі у подружжя народилося шестеро дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_8
З 2009 року подружжя переїхало на постійне місце проживання на територію Славгородської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області.
12.03.2020 року із заявою про зникнення сина ОСОБА_2 було здійснено звернення до поліції матір`ю, ОСОБА_9 , якого 22.03.2020 було офіційно оголошено в розшук.
26.05.2021 виконавчим комітетом Славгородської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області, прийнято рішення про негайне вилучення дітей ОСОБА_7 та ОСОБА_8 від матері ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в зв`язку з виникненням безпосередньої загрози для життя та здоров`я дітей.
13.02.2023 рішенням Вільнянського районного суду Запорізької області, справа № 314/2298/21, мати ОСОБА_3 була позбавлена батьківських прав.
11.04.2023 рішенням виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, дітям ОСОБА_7 та ОСОБА_8 надано статус дітей, позбавлених батьківського піклування, з підстав рішення суду про позбавлення матері батьківських прав та довідки про перебування батька у розшуку.
Визначення особи безвісно відсутньою необхідне для надання можливості дітям ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , використання повного обсягу пільг та можливостей, які передбачені законодавством щодо дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, а саме, постановки дітей на облік з усиновлення, що є пріорітетною формою влаштування до сімейних форм виховання, можливості стати на позачерговий квартирний облік дітей, позбавлення батьківського піклування і інше, набуття спадкового майна.
Посилаючись на зазначені обставини, з метою подальшої реалізації права на отримання пенсії у зв`язку із втратою годувальника, заявник просить суд визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 безвісно відсутнім.
У судовому засіданні представник заявника Михайлівської сільської ради Запорізького району Запорізької Єрмоленко І.Г вимоги заяви підтримала, з підстав, викладених у ній, просила заяву задовольнити.
Вислухавши представника заявника, вивчивши матеріали справи, дослідивши і оцінивши докази у справі у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є батьком ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 що підтверджується копією свідоцтва про її народження серії НОМЕР_1 , виданого Вільнянським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), актовий запис № 37, та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , що підтверджується копією свідоцтва про її народження серії НОМЕР_2 , виданого Синельниківським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), актовий запис № 13.
Згідно інформації Головного управління національної поліції в Запорізькій області Запорізького районного управління поліції № 2 від 05.07.2024 № 7734/74-2024, на підставі заяви матері ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , яке надійшло до відділення поліції № 2 Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області від 12.03.2020 року проводяться розшукові заходи з метою встановлення місця знаходження гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який оголошений у розшук 22.03.2020 року, як безвісно зникла особа (ОРС «Розшук № 60142219»), та станом на 05.07.2024 рік розшукові заходи тривають, місце знаходження ОСОБА_2 , не встановлено.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Безвісна відсутність, - це посвідчення в судовому порядку тривалої відсутності фізичної особи в місці її постійного проживання за умов, що не вдалося встановити місця її знаходження (перебування). При визнанні особи безвісно відсутньою застосовується презумпція, що особа є живою, однак встановити її місцезнаходження у цей час неможливо, причому вказана презумпція має спростовний характер.
Відповідно до ст. 43 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом безвісно відсутньою, якщо протягом одного року в місті її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування.
При визнані фізичної особи безвісно відсутньою настають правові наслідки, визначені ст. 44 ЦК України.
Відповідно до ст. 306 ЦПК України, у заяві, зокрема, про визнання фізичної особи безвісно відсутньою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи.
Таким чином, з аналізу вказаних правових норм, для визнання фізичної особи безвісно відсутньою слід встановити кілька юридичних фактів у їх сукупності, а саме: 1) відсутність особи в місці її постійного проживання (тобто за місцем реєстрації) протягом тривалого часу; 2) відсутність відомостей про місце знаходження такої особи в місці її постійного проживання і неможливість їх одержання усіма доступними способами та вжитими заходами; 3) закінчення одного року з моменту одержання останніх відомостей про місце перебування даної особи; 4) визнання причин, через які заявник просить визнати фізичну особу безвісно відсутньою, юридично поважними.
Разом з тим, сама по собі тривала відсутність особи за місцем проживання або реєстрації не може бути підставою для визнання такої особи безвісно відсутньою, оскільки безвісна відсутність є засвідчений у судовому порядку факт довготривалої відсутності фізичної особи в місці свого проживання, якщо не вдалося встановити місця її перебування.
За своїм змістом стаття 43 ЦК України передбачає з`ясування місця постійного проживання особи на час її зникнення, заходів, які приймав заявник для встановлення місця знаходження особи, щодо якої ставиться питання про визнання безвісно відсутньою, та чи були вичерпані усі можливості для її знаходження.
Визнання особи безвісно відсутньою має широке коло правових наслідків, тому мають бути вжитті всі заходи для з`ясування обставин зникнення особи, заходи щодо її розшуку.
Процес розшуку безвісно відсутніх осіб регулюється такими нормативно-правовими актами законодавчого рівня, як Кримінальний кодекс України, Кримінальний процесуальний кодекс України, Закони України „Про Національну поліцію та „Про оперативну-розшукову діяльність.
Законом України „Про Національну поліцію визначено, що одним із повноважень поліції є розшук безвісно зниклих осіб; початок розшуку безвісно зниклих осіб є підставою для відкриття кримінального провадження.
Відповідно до ст. 6 Закону України „Про оперативно-розшукову діяльність, інформація про безвісно зниклу особу є підставою для здійснення оперативно-розшукової діяльності.
З урахуванням викладених обставин, за наявності обґрунтованих даних про те, що заявнику нічого не відомо про місце перебування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а вжиті заходи для встановлення його місця перебування не дали результатів, з огляду обставини, які зумовили звернення заявника до суду із даною заявою, з метою оформлення пенсії у зв`язку із втратою годувальника, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог заяви та наявність підстав для визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , безвісно відсутнім, оскільки факт його відсутності за місцем свого постійно проживання підтверджується доказами, що не викликають сумнівів у своїй допустимості та достовірності, які суд приймає до уваги, так як вони зібрані із дотриманням вимог закону, не суперечать один одному та ніким не спростовуються.
Згідно з ч. 1 ст. 309 ЦПК України, у разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою, або відомостей про місцеперебування цієї особи суд за місцеперебуванням особи або суд, який ухвалив рішення про визнання особи безвісно відсутньою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою. Заяву може бути подано особою, яку було визнано безвісно відсутньою, або іншою заінтересованою особою.
Керуючись ст. ст. 10, 19, 81, 89, 263-265, 268, 273, 293, 305, 306 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Заяву - задовольнити.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , останнє зареєстроване місце мешкання за адресою: АДРЕСА_1 , безвісно відсутнім.
Роз`яснити, що у разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або відомостей про місцеперебування цієї особи суд за місцеперебуванням особи або суд, який ухвалив рішення про визнання особи безвісно відсутньою або оголосив її померлою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою. Заяву може бути подано особою, яку було визнано безвісно відсутньою або померлою, або іншою заінтересованою особою, в порядку, передбаченому ч. 1 ст. 309 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення суду складено 30.10.2024.
Заявник: Михайлівська сільська рада Запорізького району Запорізької області, адреса: вул. Слободчикова, 17, с. Михайлівка, Запорізького району, Запорізької області, ЄДРПОУ 04353238.
Суддя Вікторія Олександрівна Кіяшко Присяжні Маріанна Геннадіївна Тищенко
Вікторія Леонідівна Щедрова
30.10.2024
Суд | Вільнянський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2024 |
Оприлюднено | 28.11.2024 |
Номер документу | 123324873 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою |
Цивільне
Вільнянський районний суд Запорізької області
Кіяшко В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні