УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 712/13867/24
Провадження № 1-кс/712/6042/24
21 листопада 2024 року м. Черкаси
Слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси внесене в кримінальному провадженні № 12023250000000010, відомості про яке внесені до Єдиногореєстру досудовихрозслідувань 10.01.2023 року клопотання слідчого Четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Черкасах) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві ОСОБА_6 , за погодженням прокурора відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 про обрання запобіжного заходу у вигляді застави ОСОБА_4 ,-
ВСТАНОВИВ:
Слідчий Четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Черкасах) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві ОСОБА_6 звернувся до слідчого судді з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді застави підозрюваному ОСОБА_4 .
Клопотання мотивує тим, що Четвертим слідчим відділом (з дислокацією у м. Черкасах) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12023250000000010 від 10.01.2023.
У ході досудового розслідування, у зв`язку із наявністю достатніх доказів, слідчим за погодженням з прокурором повідомлено про підозру ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю с.Ліпляве Канівського р-ну Черкаської обл., зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючому за адресою: АДРЕСА_2 , громадянину України - пособництвів заволодінні чужим майном, вчиненому в умовах воєнного стану, організованою групою, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 27 частиною 5 статті 191 Кримінального кодексу України, та в володінні, розпорядженні майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, в тому числі здійснення переміщення, зміни форми (перетворення) такого майна, вчиненого особою, яка знала, що таке майно прямо та повністю одержано злочинним шляхом, вчинене організованою групою, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 209 Кримінального кодексу України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що наказом директора державного підприємства «Канівське лісове господарство» № 76-к від 24.11.2017 ОСОБА_7 з 27.11.2017 призначено на посаду майстра лісу обходу № 3 Канівського лісництва.
Відповідно до наказу ДП «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» №216-к від 30.12.2022 у зв`язку з реорганізацією вказаного державного підприємства майстра лісу Канівського лісництва ОСОБА_7 з 04.01.2023 переведено на аналогічну посаду у філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» (надалі філія «Корсунь-Шевченківське лісове господарство»).
Згідно з договором про повну матеріальну відповідальність від 04.01.2023, укладеним між державним спеціалізованим господарським підприємством «Ліси України», в особі директора філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» ОСОБА_8 , та майстром лісу ОСОБА_7 , останній бере на себе повну матеріальну відповідальність за збереження довірених йому матеріальних цінностей і у встановленому законом порядку відповідає за їх збереження.
Згідно з актом від 02.03.2023 майстер лісу ОСОБА_7 прийняв обхід № 3 Канівського лісництва філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство», в т.ч. квартали 33 та 35 в межах нього, в т.ч. без виявлених самовільних рубок та будь-яких лісопорушень.
Землі на території Канівського лісництва філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство», зокрема квартал 33 виділ 4 та квартал 35 виділ 3.4, визначені та зареєстровані 14.04.2020 як земельна ділянка площею 1702,3353га з кадастровим номером 7122089600:01:001:0625 державної форми власності для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг, яка розташована поблизу с.Яблунів Черкаського району Черкаської області (за межами населених пунктів), передана на праві постійного користування державному спеціалізованому господарському підприємству «Ліси України» та філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» як його структурному підрозділу.
Відповідно до Розділу ІІ «Завдання та обов`язки» Посадової інструкції майстра лісу філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство», затвердженої директором філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» 04.01.2023, якою керувався ОСОБА_7 , перебуваючи на посаді майстра лісу (далі Посадова інструкція), виконує такі завдання та обов`язки: здійснює згідно з чинним законодавством і нормативними актами, які регулюють виробничо-господарську діяльність підприємства, керівництво працівниками на лісокультурних, лісомеліоративних, лісозахисних, протипожежних та інших лісогосподарських роботах, вирощуванні лісового садивного матеріалу та заготівлі лісового насіння на закріпленій за ним дільниці; забезпечує виконання у встановлені строки завдань з обсягів робіт на рубках формування та оздоровлення лісів; забезпечує виконання природоохоронних заходів; перевіряє додержання лісозаготівельниками та іншими лісокористувачами правил пожежної безпеки в лісах, правил рубання лісу, сінокосіння, випасу худоби та інших видів користування лісом; вживає заходи щодо усунення виявлених порушень і порушень правил полювання, профілактики та ліквідації лісових пожеж з одночасним повідомленням про це лісничого; бере участь у відведенні й таксації лісосік, оглядає місця рубань, заготівлі лісоматеріалів; виконує інші завдання, передбачені Положенням про державну лісову охорону; веде облік обсягу та якості виконаних робіт; зобов`язаний вести роботи з приймання, обліку та відпуску лісопродукції відповідно до вимог Інструкції з ведення електронного обліку деревини, затвердженої наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України № 621 від 27.09.2021, тощо.
Згідно з ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», ст. 89 Лісового кодексу України та п. 1 Положення про державну лісову охорону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2009 №976, органи державної лісової охорони є правоохоронними органами України. Згідно з Додатком до вказаного Положення до посадових осіб державної лісової охорони належить, зокрема, майстер лісу державного лісогосподарського (лісомисливського) підприємства.
Таким чином,в силузайманої посадита покладенихслужбових обов`язків ОСОБА_7 ,у відповідностідо ст.18КК Українита примітки1до ст.364КК Українибув особою уповноваженою на виконання функцій держави, при виконанні службових обов`язків постійно здійснював функції представника влади та службових осіб, користувався делегованими, центральним органом виконавчої влади, повноваженнями, а також виконував організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції під час виконання службових обов`язків згідно займаної посади, та був працівником правоохоронного органу, а тому повинен був знати і неухильно дотримуватись вимог чинного законодавства.
В той же час, наказом начальника Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Черкаській області (Черкаський рибоохоронний патруль) № 219-к від 09.10.2018 ОСОБА_4 з 09.10.2018 призначено на посаду головного державного інспектора відділу охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль» вказаного Управління.
Таким чином,в силузайманої посадита покладенихслужбових обов`язків ОСОБА_4 ,у відповідностідо ст.18КК Українита примітки1до ст.364КК Українибув особою уповноваженою на виконання функцій держави, при виконанні службових обов`язків постійно здійснював функції представника влади та службових осіб, користувався делегованими, центральним органом виконавчої влади, повноваженнями, а також виконував організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції під час виконання службових обов`язків згідно займаної посади, та був працівником правоохоронного органу, а тому повинен був знати і неухильно дотримуватись вимог чинного законодавства.
Разом з тим, у невстановлених досудовим розслідуванням місці та час, але не пізніше березня 2023 року, майстер лісу філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» ОСОБА_7 , головний державний інспектор ІНФОРМАЦІЯ_2 (Черкаський рибоохоронний патруль) ОСОБА_4 та ОСОБА_9 вступили у злочинну змову з метою вчинення системних та умисних дій, направлених на протиправне заволодіння чужим майном деревини, що перебувала у власності держави в особі ДП «Ліси України» та віданні філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство», шляхом використання офіційно наданих ОСОБА_7 за посадою повноважень для незаконного і безоплатного обертання чужого майна на користь злочинної групи, подальшого перевезення, зберігання, переробки та розпорядження (продажу) третім особам деревини, у власних цілях, за наступних обставин.
Так, перебуваючи на посаді майстра лісу Канівського лісництва філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» та повною мірою усвідомлюючи свої повноваження як службової особи контролюючого правоохоронного органу у вирішенні питань, пов`язаних із розпорядженням деревиною на ввіреній території, будучи матеріально відповідальною особою за її облік і збереження, ОСОБА_7 вирішив реалізувати свої злочинні наміри щодо її незаконного заволодіння, перевезення, зберігання, збуту (продажу) зрубаної деревини третім особам, з метою протиправного збагачення від такої діяльності, використавши для цього, зокрема, раніше здобуті власні соціальні та службові зв`язки, авторитет і досвід роботи на державній службі у підрозділах Державного агентства лісових ресурсів України та ДП «Ліси України», володіючи знаннями щодо алгоритму прийняття управлінських рішень, проведення рубок та лісозаготівельних операцій, був компетентним виконувати обумовлений обсяг дій.
У невстановлених досудовим розслідуванням місці та час, але не пізніше березня 2023 року, ОСОБА_7 , будучи службовою особою правоохоронного органу, діючи умисно, з корисливих мотивів та з метою особистого збагачення, усвідомлюючи свої повноваження, надані за посадою, при розпорядженні деревиною, що перебувала у держаній власності та віданні філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство», використовуючи свої соціальні та службові зв`язки, зловживаючи своїм службовим становищем, прийняв рішення про створення стійкого об`єднання організованої злочинної групи, члени якої, за його задумом та під його керівництвом, вчинятимуть неправомірні дії, кінцевою метою яких буде особисте збагачення такої групи від заволодіння деревиною шляхом незаконного і безоплатного обертання чужого майна на користь злочинної групи, на ввіреній ОСОБА_7 території лісу, перевезення, зберігання, переробки та розпорядження (продажу) третім особам.
З цією метою, перебуваючи на посаді майстра лісу Канівського лісництва філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство», для приховування фактів незаконного заволодіння на ввіреній ОСОБА_7 території лісу необлікованими надлишками лісопродукції, ОСОБА_7 був залучений до створення матеріалів лісовпорядкування та обстежень, які проведені постійним лісокористувачем, філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» ДП «Ліси України», що стали підставою для надання дозволу на суцільнолісосічну рубку, зокрема, у кварталі 33 виділі 4 Канівського лісництва на площі 2,5 гектарів із дозволеним об`ємом заготівлі 595 кубічних метрів деревини, при цьому ОСОБА_7 достовірно знав про занижений обсяг ліквідного об`єму деревини в цьому кварталі та виділі в кількості 167, 103 кубічних метрів, визначених ДП «Ліси України», вартість якої відповідно до висновку судової економічної експертизи № 531/24-23 від 18.09.2024, становить 499566,47 гривень.
Так, відповідно до лісорубного квитка серії НОМЕР_1 від 27.02.2023, виданого філією «Корсунь-Шевченківське лісове господарство», наказу Мінприроди № 38-аг від 22.12.2024, на підставі матеріалів лісовпорядкування та обстежень, які проведені постійним лісокористувачем, філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» ДП «Ліси України» надано дозвіл на суцільнолісосічну рубку у кварталі 35 виділі 3.4 Канівського лісництва на площі 2,9 гектарів із дозволеним об`ємом заготівлі 523 кубічних метрів деревини, зі строком закінчення заготівлі до 31.12.2023. Відповідно до умов зазначеного лісорубного квитка вирубуванню не підлягають не вимічені до рубки дерева та за межами лісосіки; вивезення дозволено одночасно із заготівлею, після прийняття лісопродкуції.
На реалізацію вказаного дозволу, наданого зазначеним лісорубним квитком, філією «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» (Замовник) з ПП «АРДЕС» (Виконавець) 28.02.2023 укладено договір № 94 про надання послуг, пов`язаних із лісозаготівлями, згідно з яким Виконавець має право та зобов`язується власними силами і силами найманих працівників, засобами та матеріалами надати послуги по формуванню та оздоровленню лісів за завданням Замовника, суцільнолісосічної рубки у Канівському лісництві у кварталі 35 виділі 3.4 на площі 2,9 га, ліквідною масою 457 кубічних метрів деревини, у відповідності вимогам нормативно-правових актів України та зі складанням передбачених договором документів.
Наказом директора філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» №92 від 28.02.2023 майстра лісу ОСОБА_7 визначено відповідальною особою за розробку лісосіки та відпуск лісопродукції з суцільноділяночної рубки на вказаній ділянці Канівського лісництва.
Крім того, відповідно до лісорубного квитка серії НОМЕР_2 від 21.03.2023, виданого філією « ІНФОРМАЦІЯ_3 », на підставі наказу Мінприроди № 38-аг від 22.12.2024, матеріалів лісовпорядкування та обстежень, які проведені постійним лісокористувачем, філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» ДП «Ліси України» надано дозвіл на суцільнолісосічну рубку, зокрема, у кварталі 33 виділі 4 Канівського лісництва на площі 2,5 гектарів із дозволеним об`ємом заготівлі 595 кубічних метрів деревини, зі строком закінчення заготівлі до 31.12.2023. Відповідно до умов зазначеного лісорубного квитка вирубуванню не підлягають не вимічені до рубки дерева та за межами лісосіки; вивезення дозволено одночасно із заготівлею, після прийняття лісопродкуції.
На реалізацію вказаного дозволу, наданого зазначеним лісорубним квитком, філією «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» (Замовник) з ПП «АРДЕС» (Виконавець) 24.03.2023 укладено договір № 125 про надання послуг, пов`язаних із лісозаготівлями, згідно з яким Виконавець має право та зобов`язується власними силами і силами найманих працівників, засобами та матеріалами надати послуги по формуванню та оздоровленню лісів за завданням Замовника, суцільнолісосічної рубки у Канівському лісництві у кварталі 33 виділі 4, кварталі 55 виділі 3.2 на площі 3,8 га, ліквідною масою 739 кубічних метрів деревини, у відповідності вимогам нормативно-правових актів України та зі складанням передбачених договором документів.
Наказом директора філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» №127 від 22.03.2023 майстра лісу ОСОБА_7 визначено відповідальною особою за розробку лісосіки та відпуск лісопродукції з суцільноділяночної рубки на вказаній ділянці Канівського лісництва.
При цьому, на підставі укладених біржових угод та за результатами проведених біржових торгів (аукціонів) з продажу необробленої деревини філією «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» з ФО-П ОСОБА_10 укладено договори купівлі-продажу необробленої деревини № UUB-3859-8 від 27.02.2023, № UUB-4078-7 від 07.03.2023 та № UUB-4671-12 від 05.04.2023, згідно з якими ФО-П ОСОБА_10 зобов`язалась прийняти деревину, що як передбачалось, буде вирубана на підставі вказаних лісорубних квитків у кварталі 33 виділі 4 та кварталі 35 виділі 3.4 Канівського лісництва філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство».
У невстановлених досудовим розслідуванням місці та час, але не пізніше березня 2023 року, враховуючи вказані відомі обставини діяльності філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство», ОСОБА_7 розуміючи, що не зможе самостійно організувати реалізацію свого злочинного задуму, та для його досягнення розробив злочинний план, яким передбачалось наступне:
1) підшукати осіб, які повністю визнаватимуть його владу та авторитет як лідера організованої групи, дотримуватимуться в суворому порядку встановлених ним неформальних правил поведінки, погодяться залучати інших осіб для заняття протиправною діяльністю у складі організованої групи і таких, що не будуть обізнані про її злочинні цілі, а також будуть згодні на запропоновані умови оплати праці від прибутку, отриманого від злочинної діяльності групи;
2) визначити організаційно-структурну побудову організованої групи на чолі з ОСОБА_7 з диференціацією завдань і функцій кожної з цих ланок, необхідних для досягнення спільної злочинної мети самої групи;
3) приховувати факти незаконного заволодіння майном (деревиною) на ввіреній ОСОБА_7 території лісушляхом перевезення, зберігання, переробки та розпорядження (продажу) третім особам, маскуючи свою незаконну діяльність під приводом і прикриттям виконання укладених між філією «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» та ПП «АРДЕС» і ФОП ОСОБА_10 господарських договорів.
4) підшукати транспорт для перевезення дерев, приміщення для переробки (розпилювання) та тимчасового зберігання деревини;
5) забезпечити поширення серед місцевого населення інформації про можливість придбання у представників групи дров з твердих порід дерев, незаконно перевезених з лісу та перероблених учасниками групи;
6) забезпечити розподіл незаконно отриманих внаслідок протиправної діяльності організованої групи коштів між її членами та інших залучених до її діяльності осіб, в залежності від виконуваної ними ролі та функцій, а також вжити заходів щодо приховування джерел походження таких коштів тощо.
При цьому ОСОБА_7 дійшовши висновку, що для його здійснення необхідно залучити осіб, які поділяють його незаконні інтереси і прагнуть до швидкого незаконного збагачення за рахунок державних ресурсів, має з ним достатньо довірливі відносини та спільно з ним і під його керівництвом виявить бажання взяти участь у діяльності організованої групи, метою якої є заволодіння деревиною, що перебуває у власності держави та у віданні філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» ДП «Ліси України».
З цією метою, у невстановлених досудовим розслідуванням місці та час, але не пізніше березня 2023 року, ОСОБА_7 довів до відома свої знайомих ОСОБА_4 та ОСОБА_9 , що зареєстрований як фізична особа-підприємець та мав у користуванні пристосований для перевезення деревини вантажний автомобіль ГАЗ-САЗ 3511-66, н.з. НОМЕР_3 , обставини розробленого плану та запропонував бути активними учасниками вказаної організованої групи та під його прикриттям і керівництвом, здійснювати перевезення незаконно і безоплатно оберненого чужого майна (деревини) на користь злочинної групи з території Канівського лісництва філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство», яка ввірена ОСОБА_7 , до місця зберігання та безпосереднім її покупцям в якості дров, отримувати від них готівкові грошові кошти, які необхідно було передавати ОСОБА_7 для їх розподілу між учасниками групи, на що ОСОБА_4 та ОСОБА_9 погодилися.
З метою реалізації вказаного злочинного плану у невстановлених досудовим розслідуванням місці та час, але не пізніше березня 2023 року, ОСОБА_7 спільно з ОСОБА_4 підшукали офіційно не працюючих ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , які будучи не обізнаними повною мірою у їх злочинних задумах і, як наслідок не залученими до організованої групи, згідно з розробленим планом, під їх прикриттям і керівництвом, з використанням відповідних знарядь праці, транспорту і приміщення, за попередньо обумовленими умовами оплати, мали виконувати незаконні їх вказівки щодо виконання робіт із завантаження раніше зрубаної деревини на вантажні транспортні засоби на території Канівського лісництва філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство», яка ввірена ОСОБА_7 , подальшої її переробки розпилювання, розрубування, на що ті погодилися.
Крім того, для здійснення свого злочинного задуму ОСОБА_7 та ОСОБА_4 залучили пристосовані для перевезення деревини вантажні автомобілі ЗИЛ 131В, н.з. НОМЕР_4 , та ГАЗ-66, н.з. НОМЕР_5 , які перебували у їх фактичному володінні та користуванні відповідно.
З метою тимчасового зберігання вказаних транспортних засобів, а також перевезеної деревини, ОСОБА_4 підшукав та пристосував для цих цілей складські приміщення бокси № 25 та АДРЕСА_3 , територію поблизу них, що перебували у його фактичному володінні та користуванні.
В подальшому, ОСОБА_7 встановив і розподілив ролі і функції між членами організованої групи, спрямовані на виконання спільного злочинного плану, що полягало в наступному
Як організатор організованої групи та безпосередній виконавець, незаконного заволодіння майном, його перевезення, зберігання, розпорядження, ОСОБА_7 поклав на себе виконання наступних обов`язків: розробка плану і організація вчинення злочинів; розподіл обов`язків між організатором та виконавцями організованої групи, інших залучених ними осіб з чітким визначенням ролей при вчиненні злочинів; напрямок і координація дій членів організованої групи при організації вчинення злочинів та інших осіб, яким не було відомо про злочинні наміри членів організованої групи, підтримання з ними зв`язку телефоном та особисто; організація функціонування організованої групи шляхом встановлення взаємодії її окремих співучасників; впровадження спільних неформальних правил поведінки всередині організованої групи, обов`язкових для виконання всіма її учасниками; комунікація та взаємодія з представниками ПП «АРДЕС» і ФОП ОСОБА_10 , які мали фінансово-господарські відносини з філією «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» на підставі укладених угод щодо заготівлі та реалізації деревини, що перебуває у державній власності; контроль за об`ємами незаконно отриманим майном (деревиною) із ввіреної йому території; прикриття незаконної діяльності організованої групи від дій керівництва та інших працівників контролюючих органів; безпосереднє використання власного вантажного автомобіля (що перебуває у його користуванні) для перевезення майна (деревини) до місця зберігання та реалізації (продажу) третім особам; здійснення збуту (продажу) незаконно отриманого майна (деревини) третім особам; розподіл коштів (прибутків), одержаних у результаті діяльності організованої групи, між її членами та залученими особами тощо.
Як організатор організованої групи ОСОБА_7 поклав на ОСОБА_4 виконання наступних обов`язків: допомога в розробці плану і організації вчинення злочинів, підшукування, допомога координації та контролю за діями співучасників вчинення злочину; допомога в розподілі обов`язків між організатором та співучасниками організованої групи, інших залучених ними осіб з чітким визначенням ролей при вчиненні злочинів; допомога в координації дій членів організованої групи при організації вчинення злочинів та інших осіб, яким не було відомо про злочинні наміри членів організованої групи, підтримання з ними зв`язку телефоном та особисто; допомога в організації функціонування організованої групи шляхом встановлення взаємодії її окремих співучасників, зокрема, керування діями ОСОБА_9 та групою лісорубів-вантажників; впровадження спільних неформальних правил поведінки всередині організованої групи, обов`язкових для виконання всіма її учасниками; комунікація та взаємодія з представниками ПП « ОСОБА_14 » і ФОП ОСОБА_10 , які мали фінансово-господарські відносини з філією «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» на підставі укладених угод щодо заготівлі та реалізації деревини, що перебуває у державній власності; безпосереднє використання власного вантажного автомобіля (що перебуває у його користуванні) для перевезення майна (деревини) до місця зберігання та реалізації (продажу) третім особам; здійснення збуту (продажу) незаконно отриманого майна (деревини) третім особам; надання та використання власного складського приміщення (що перебуває у його користуванні) для зберігання, переробки деревини і транспортних засобів, якими вона перевозилася; надання знарядь праці (бензопили, палива, рукавиць тощо) групі лісорубів-вантажників для здійснення безпосереднього завантаження та переробки (розпилювання, розрубування) деревини; поширення серед місцевого населення інформації про можливість придбання дров з твердих порід дерев, незаконно перевезених з лісу та перероблених учасниками групи; розподіл коштів (прибутків), одержаних у результаті діяльності організованої групи, між її членами та залученими особами тощо.
Як організатор організованої групи ОСОБА_7 поклав на ОСОБА_9 виконання наступних обов`язків: перевезення незаконно отриманого майна (деревини) вантажним автомобілем ГАЗ-САЗ 3511-66, н.з. НОМЕР_3 , що перебуває у його користуванні, з території Канівського лісництва, яка ввірена ОСОБА_7 , до місця її зберігання та перероблення, а також безпосереднім її покупцям в якості дров, в т.ч. під прикриттям організаторів злочинної групи та з використанням фіктивно виготовлених документів, як фізична особа-підприємець, під виглядом законності таких дій; поширення інформації серед місцевого населення про можливість купівлі дров, отриманих внаслідок незаконного перевезення та перероблення деревини; реалізація (продаж) такої деревини в якості дров населенню та отримання від них готівкових грошових коштів, які необхідно було передавати ОСОБА_4 та ОСОБА_7 для їх розподілу між учасниками групи тощо.
Кожен із цих осіб, діючи умисно, переслідуючи корисливу зацікавленість, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, надав свою добровільну згоду на участь в організованій групі та участь у вчиненні в її складі особливо тяжкого кримінального правопорушення: заволодінні чужим майном деревиною, що перебувала у власності держави, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану та у складі організованої групи.
Кожен із усіх співучасників, керуючись корисливим мотивом, чітко усвідомлював, що є окремим елементом організованої групи у її структурі та суворе виконання кожним співучасником своєї ролі та синхронне виконання функцій за заздалегідь деталізованим єдиним злочинним планом та алгоритмом протиправних дій, сприятиме досягненню загальної мети організованої групи незаконному заволодінні майном (деревиною).
Створена ОСОБА_7 організована група діяла на території Черкаського району Черкаської області та характеризувалася протягом усієї своєї діяльності такими ознаками: кількістю та стабільністю членів злочинного об`єднання, до якого увійшли 3 особи організатора, який в той же час виступав і безпосереднім виконавцем, та двома пособники, які добровільно погодилися на вчинення злочинів у складі організованої групи; тривалістю свого існування в період не менше як з березня до 29 травня 2023 року (до моменту викриття їхньої злочинної діяльності правоохоронними органами); диференціацією завдань і функцій кожної з цих осіб, необхідних для досягнення спільної злочинної мети самої організованої групи; стійкістю злочинного об`єднання, що виразилося в попередній зорганізованості її членів на основі тісних дружніх та родинних зв`язків у спільне об`єднання для вчинення злочинів; підборі членів організованої групи з боку близьких та знайомих осіб; наявності детально розробленого плану, який був доведений всім її учасникам; визначенні способів і механізмів вчинення злочинів; постійним зміцненням внутрішніх зв`язків між учасниками об`єднання і чітким визначенням ролей кожного з них, загального мотиву щодо вчинення злочинів, а також бажанням досягнення загального злочинного результату; наявність чіткого детального алгоритму злочинних дій кожним із співучасників, виконання якого було необхідною умовою досягнення загальної злочинної мети на підставі заздалегідь розробленого злочинного плану; розробкою методів, прийомів підготовки і способів вчинення злочину, що виразилося в незаконному заволодінні деревиною, що перебувала у власності держави в особі ДП «Ліси України» та віданні філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство», шляхом безоплатного обернення на свою користь майна деревини твердих порід дерев з ввіреної ОСОБА_7 території лісу, перевезення, зберігання, переробки та розпорядження (продажу) третім особам, а також подальшому розподілу незаконно отриманих від таких дій грошових коштів між усіма членами організованої групи та залученими до її незаконної діяльності особами.
В силу наявних знань, досвіду, умінь та навичок у сфері діяльності ДСГП «Ліси України» та його структурних підрозділів, а також щодо порядку здійснення заготівлі та реалізації деревини, ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та ОСОБА_9 мали усі можливості бути ознайомленими з наступними вимогами нормативно-правових актів.
Отже, не пізніше березня 2023 року майстер лісу філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» ОСОБА_7 діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою особистого збагачення протиправним шляхом, створив стійке об`єднання організовану групу, до складу якої, окрім нього, увійшов головний державний інспектор ІНФОРМАЦІЯ_2 (Черкаський рибоохоронний патруль) ОСОБА_4 та ОСОБА_9 , члени якої зорганізувалися для спільного зайняття злочинною діяльністю, яка полягала в незаконному заволодінні чужим майном (деревиною), що перебувала у власності держави в особі ДП «Ліси України» та віданні філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство», шляхом його незаконного та безоплатного обертання на користь злочинної групи, подальшого перевезення, зберігання, переробки та розпорядження (продажу) третім особам, за наступних обставин.
На виконання встановленого злочинного плану, діючи спільно та у складі організованої групи, реалізуючи зазначений спільний злочинний умисел, здійснили заволодіння шляхом безоплатне обертання майна (деревини) на свою користь (необлікованими надлишками лісопродукції), що перебували у власності держави в особі ДП «Ліси України» та віданні філії « ІНФОРМАЦІЯ_3 », використовуючи при цьому укладений між філією «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» (Замовник) з ПП «АРДЕС» (Виконавець) 28.02.2023 договір № 94 про надання послуг, пов`язаних із лісозаготівлями, з метою приховування фактів перебування на ввіреній ОСОБА_7 території лісу сторонніх осіб.
У подальшому ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та ОСОБА_9 , продовжуючи виконання встановленого злочинного плану, в порушення вимог ст. 13 Конституції України, ст. ст. 1, 7, 8, 17, 19, 67, 69, 70, 71 Лісового кодексу України, п. п. 8, 14, 15 Порядку проведення моніторингу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених і контролю за неперевищенням обсягу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1142 від 04.12.2019 без внесення до системи обліку деревини інформацію про: спеціальний дозвіл на використання лісових ресурсів; породу дерева, кількісні та якісні характеристики деревини; договори щодо здійснення господарських операцій з реалізації деревини; місця завантаження та пункт розвантаження деревини; транспортні засоби, якими здійснюється транспортування деревини, без формування первинних та товаросупровідних документів з їх подальшим друком на мобільному принтері у місці обліку деревини, п. п. 2, 12, 28, 36, 43 Інструкції з ведення електронного обліку деревини, затвердженої наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України № 621 від 27.09.2021 без внесення до системи обліку деревини інформацію щодо заготівлі, вивезення, переміщення та реалізації деревини, без створення специфікації приймання деревини від заготівлі за день роботи на одній ділянці (виду рубки) та від одного виконавця робіт, без формування щоденника приймання деревини від заготівлі за фактично отриманими об`ємами деревини, тобто без здійснення оприбуткування деревини, не маючи спеціального дозволу на використання лісових ресурсів, за відсутності відповідної ТТН (ЛІС), сформованої в КПК, діючи спільно та у складі організованої групи, реалізуючи зазначений спільний злочинний умисел, протиправно заволоділи чужим майном деревиною, що перебувала у власності держави в особі ДП «Ліси України» та віданні філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство», шляхом навантаження в автомобілі та подальшого перевезення, використовуючи при цьому ТТН (ЛІС) з серією та номерами, даними щодо водія, транспортного засобу, пунктів завантаження та розвантаження, вантажоодержувача (саме ФОП ОСОБА_10 ), що вже були використані, з метою приховування незаконного та безоплатного обертання чужого майна на користь організованої групи з ввіреної ОСОБА_7 території лісу, шляхом заволодіння необлікованими надлишками лісопродукції, чим здійснювали маскування своєї злочинної діяльності під приводом і прикриттям виконання укладених між філією «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» та ФОП ОСОБА_10 господарських договорів. Загалом задокументовано 9 епізодів злочинної діяльності організованої групи, а саме:
16.03.2023 у період часу з 15 години 30 хвилин до 17 години 30 хвилин із ввіреної майстру лісу ОСОБА_7 території кварталу 35 виділу 3.4 Канівського лісництва філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» з GPS-координатами 49.6924810, 31.4358940, розташованого поблизу с. Яблунів Черкаського р-ну Черкаської обл., за допомоги попередньо залучених ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , шляхом навантаження в автомобіль, ОСОБА_7 всупереч вимог ст. 13 Конституції України, ст. ст. 1, 7, 8, 17, 19, 67, 69, 70, 71 Лісового кодексу України, п. п. 8, 14, 15 Порядку проведення моніторингу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених і контролю за неперевищенням обсягу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1142 від 04.12.2019, п. п. 2, 12, 28, 36, 43 Інструкції з ведення електронного обліку деревини, затвердженої наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України № 621 від 27.09.2021 не оприбуткував та спільно з ОСОБА_4 , ОСОБА_9 безоплатно обернули на свою користь майно деревину твердих порід дерев (переважно акація) загальним об`ємом 6,782 метрів кубічних вартістю 6581,93 грн., яку ОСОБА_4 з використанням автомобіля марки ГАЗ-66, реєстраційний номер НОМЕР_5 , незаконно перевіз (2-ма рейсами), в т.ч. до складського приміщення за адресою: АДРЕСА_4 , для подальшої її зберігання, заволодівши таким чином чужим майном на вказану суму.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 27 частиною 5 статті 191 Кримінального кодексу України пособництві в заволодінні чужим майном, вчиненому в умовах воєнного стану, організованою групою.
17.03.2023 у період часу з 09 години 00 хвилин до 18 години 00 хвилин із ввіреної майстру лісу ОСОБА_7 території кварталу 35 виділу 3.4 Канівського лісництва філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» з GPS-координатами 49.6924810, 31.4358940, розташованого поблизу с. Яблунів Черкаського р-ну Черкаської обл., за допомоги попередньо залучених ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , шляхом навантаження в автомобіль, ОСОБА_7 всупереч вимог ст. 13 Конституції України, ст. ст. 1, 7, 8, 17, 19, 67, 69, 70, 71 Лісового кодексу України, п. п. 8, 14, 15 Порядку проведення моніторингу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених і контролю за неперевищенням обсягу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1142 від 04.12.2019, п. п. 2, 12, 28, 36, 43 Інструкції з ведення електронного обліку деревини, затвердженої наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України № 621 від 27.09.2021 не оприбуткував та спільно з ОСОБА_4 , ОСОБА_9 безоплатно обернули на свою користь майно деревину твердих порід дерев (переважно акація) загальним об`ємом 16,65 метрів кубічних вартістю 16158,82 грн., яку ОСОБА_9 та ОСОБА_7 з використанням автомобілів марок ГАЗ-САЗ 3511-66, реєстраційний номер НОМЕР_3 , та ЗИЛ 131В, реєстраційний НОМЕР_4 , відповідно незаконно перевезли (2-ма рейсами кожен), в т.ч. до складського приміщення за адресою: АДРЕСА_4 , для подальшої її зберігання, заволодівши таким чином чужим майном на вказану суму.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 27 частиною 5 статті 191 Кримінального кодексу України пособництві в заволодінні чужим майном, вчиненому в умовах воєнного стану, організованою групою.
23.03.2023 у період часу з 09 години 00 хвилин до 18 години 00 хвилин із ввіреної майстру лісу ОСОБА_7 території кварталу 35 виділу 3.4 Канівського лісництва філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» з GPS-координатами 49.6924810, 31.4358940, розташованого поблизу с. Яблунів Черкаського р-ну Черкаської обл., за допомоги попередньо залучених ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , шляхом навантаження в автомобіль, ОСОБА_7 всупереч вимог ст. 13 Конституції України, ст. ст. 1, 7, 8, 17, 19, 67, 69, 70, 71 Лісового кодексу України, п. п. 8, 14, 15 Порядку проведення моніторингу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених і контролю за неперевищенням обсягу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1142 від 04.12.2019, п. п. 2, 12, 28, 36, 43 Інструкції з ведення електронного обліку деревини, затвердженої наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України № 621 від 27.09.2021 не оприбуткував та спільно з ОСОБА_4 , ОСОБА_9 безоплатно обернули на свою користь майно деревину твердих порід дерев (переважно акація) загальним об`ємом 16,65 метрів кубічних вартістю 16158,82 грн., яку ОСОБА_4 (1-м рейсом), ОСОБА_9 (1-м рейсом) та ОСОБА_7 (2-ма рейсами) з використанням автомобілів марок ГАЗ-66, реєстраційний номер НОМЕР_5 , ГАЗ- НОМЕР_6 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , та ЗИЛ 131В, реєстраційний номер НОМЕР_4 відповідно, незаконно перевезли в т.ч. до складського приміщення за адресою: АДРЕСА_4 , для подальшої її зберігання, заволодівши таким чином чужим майном на вказану суму.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 27 частиною 5 статті 191 Кримінального кодексу України пособництві в заволодінні чужим майном, вчиненому в умовах воєнного стану, організованою групою.
24.03.2023 у період часу з 09 години 00 хвилин до 18 години 00 хвилин, із ввіреної майстру лісу ОСОБА_7 території кварталу 35 виділу 3.4 Канівського лісництва філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» з GPS-координатами 49.6924810, 31.4358940, розташованого поблизу с. Яблунів Черкаського р-ну Черкаської обл., за допомоги попередньо залучених ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , шляхом навантаження в автомобіль, ОСОБА_7 всупереч вимог ст. 13 Конституції України, ст. ст. 1, 7, 8, 17, 19, 67, 69, 70, 71 Лісового кодексу України, п. п. 8, 14, 15 Порядку проведення моніторингу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених і контролю за неперевищенням обсягу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1142 від 04.12.2019, п. п. 2, 12, 28, 36, 43 Інструкції з ведення електронного обліку деревини, затвердженої наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України № 621 від 27.09.2021 не оприбуткував та спільно з ОСОБА_4 , ОСОБА_9 безоплатно обернули на свою користь майно деревину твердих порід дерев (переважно акація) загальним об`ємом 16,65 метрів кубічних вартістю 16158,82 грн., яку ОСОБА_9 та ОСОБА_7 з використанням автомобілів марок ГАЗ-САЗ 3511-66, реєстраційний номер НОМЕР_3 , та ЗИЛ 131В, реєстраційний номер НОМЕР_4 відповідно (2-ма рейсами кожен), незаконно перевезли в т.ч. до складського приміщення за адресою: АДРЕСА_4 , для подальшої її зберігання, заволодівши таким чином чужим майном на вказану суму.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 27 частиною 5 статті 191 Кримінального кодексу України пособництві в заволодінні чужим майном, вчиненому в умовах воєнного стану, організованою групою.
27.03.2023 у період часу з 09 години 00 хвилин до 18 години 00 хвилин із ввіреної майстру лісу ОСОБА_7 території кварталу 35 виділу 3.4 Канівського лісництва філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» з GPS-координатами 49.6924810, 31.4358940, розташованого поблизу с. Яблунів Черкаського р-ну Черкаської обл., за допомоги попередньо залучених ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , шляхом навантаження в автомобіль, ОСОБА_7 всупереч вимог ст. 13 Конституції України, ст. ст. 1, 7, 8, 17, 19, 67, 69, 70, 71 Лісового кодексу України, п. п. 8, 14, 15 Порядку проведення моніторингу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених і контролю за неперевищенням обсягу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1142 від 04.12.2019, п. п. 2, 12, 28, 36, 43 Інструкції з ведення електронного обліку деревини, затвердженої наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України № 621 від 27.09.2021 не оприбуткував та спільно з ОСОБА_4 , ОСОБА_9 безоплатно обернули на свою користь майно деревину твердих порід дерев (переважно акація) загальним об`ємом 16,65 метрів кубічних вартістю 16158,82 грн., яку ОСОБА_9 та ОСОБА_7 з використанням автомобілів марок ГАЗ-САЗ 3511-66, реєстраційний номер НОМЕР_3 , та ЗИЛ 131В, реєстраційний номер НОМЕР_4 , відповідно (2-ма рейсами кожен) незаконно перевезли в т.ч. до складського приміщення за адресою: АДРЕСА_4 , для подальшої її зберігання, заволодівши таким чином чужим майном на вказану суму.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 27 частиною 5 статті 191 Кримінального кодексу України пособництві в заволодінні чужим майном, вчиненому в умовах воєнного стану, організованою групою.
14.04.2023 у період часу 09 години 00 хвилин до 18 години 00 хвилин із ввіреної майстру лісу ОСОБА_7 території кварталу 33 виділу 4 Канівського лісництва філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» з GPS-координатами 49.6996808, 31.4384307, розташованого поблизу с. Яблунів Черкаського р-ну Черкаської обл., за допомоги попередньо залучених ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , шляхом навантаження в автомобіль, ОСОБА_7 всупереч вимог ст. 13 Конституції України, ст. ст. 1, 7, 8, 17, 19, 67, 69, 70, 71 Лісового кодексу України, п. п. 8, 14, 15 Порядку проведення моніторингу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених і контролю за неперевищенням обсягу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1142 від 04.12.2019, п. п. 2, 12, 28, 36, 43 Інструкції з ведення електронного обліку деревини, затвердженої наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України № 621 від 27.09.2021 не оприбуткував та спільно з ОСОБА_4 , ОСОБА_9 безоплатно обернули на свою користь майно деревину твердих порід дерев (переважно граб) загальним об`ємом 21,889 метрів кубічних вартістю 20488,81 грн., яку ОСОБА_4 (1-м рейсом), ОСОБА_9 (3-ма рейсами) та ОСОБА_7 (1-м рейсом) із використанням автомобілів марок ГАЗ-66, реєстраційний номер НОМЕР_5 , ГАЗ- НОМЕР_6 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , та ЗИЛ 131В, реєстраційний номер НОМЕР_4 відповідно незаконно перевезли в т.ч. до складського приміщення за адресою: АДРЕСА_4 , для подальшої її зберігання, заволодівши таким чином чужим майном на вказану суму.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 27 частиною 5 статті 191 Кримінального кодексу України пособництві в заволодінні чужим майном, вчиненому в умовах воєнного стану, організованою групою.
19.04.2023 у період часу з 10 години 00 хвилин до 15 години 00 хвилин із ввіреної майстру лісу ОСОБА_7 території кварталу 33 виділу 4 Канівського лісництва філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» з GPS-координатами 49.6996808, 31.4384307, розташованого поблизу с. Яблунів Черкаського р-ну Черкаської обл., за допомоги попередньо залучених ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , шляхом навантаження в автомобіль, ОСОБА_7 всупереч вимог ст. 13 Конституції України, ст. ст. 1, 7, 8, 17, 19, 67, 69, 70, 71 Лісового кодексу України, п. п. 8, 14, 15 Порядку проведення моніторингу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених і контролю за неперевищенням обсягу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1142 від 04.12.2019, п. п. 2, 12, 28, 36, 43 Інструкції з ведення електронного обліку деревини, затвердженої наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України № 621 від 27.09.2021 не оприбуткував та спільно з ОСОБА_4 , ОСОБА_9 безоплатно обернули на свою користь майно деревину твердих порід дерев (переважно граб) загальним об`ємом 4,934 метрів кубічних вартістю 4855,06 грн., яку ОСОБА_7 (1-м рейсом) з використанням автомобіля марки ЗИЛ 131В, реєстраційний номер НОМЕР_4 незаконно перевіз, заволодівши таким чином чужим майном на вказану суму.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 27 частиною 5 статті 191 Кримінального кодексу України пособництві в заволодінні чужим майном, вчиненому в умовах воєнного стану, організованою групою.
18.05.2023 у період часу з 10 години 00 хвилин до 19 години 00 хвилин із ввіреної майстру лісу ОСОБА_7 території кварталу 33 виділу 4 Канівського лісництва філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» з GPS-координатами 49.6996808, 31.4384307, розташованого поблизу с. Яблунів Черкаського р-ну Черкаської обл., за допомоги попередньо залучених ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , шляхом навантаження в автомобіль, ОСОБА_7 всупереч вимог ст. 13 Конституції України, ст. ст. 1, 7, 8, 17, 19, 67, 69, 70, 71 Лісового кодексу України, п. п. 8, 14, 15 Порядку проведення моніторингу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених і контролю за неперевищенням обсягу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1142 від 04.12.2019, п. п. 2, 12, 28, 36, 43 Інструкції з ведення електронного обліку деревини, затвердженої наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України № 621 від 27.09.2021 не оприбуткував та спільно з ОСОБА_4 , ОСОБА_9 безоплатно обернули на свою користь майно деревину твердих порід дерев (переважно граб) загальним об`ємом 6,782 метрів кубічних вартістю 6727,74 грн., яку ОСОБА_9 (2-ма рейсами) із використанням автомобіля марки ГАЗ-САЗ 3511-66, реєстраційний номер НОМЕР_3 незаконно перевіз, заволодівши таким чином чужим майном на вказану суму.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 27 частиною 5 статті 191 Кримінального кодексу України пособництві в заволодінні чужим майном, вчиненому в умовах воєнного стану, організованою групою.
29.05.2023 у період часу з 13 години 00 хвилин до 14 години 20 хвилин із ввіреної майстру лісу ОСОБА_7 території кварталу 33 виділу 4 Канівського лісництва філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» з GPS-координатами 49.6996808, 31.4384307, розташованого поблизу с. Яблунів Черкаського р-ну Черкаської обл., за допомоги попередньо залучених ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , шляхом навантаження в автомобіль, ОСОБА_7 всупереч вимог ст. 13 Конституції України, ст. ст. 1, 7, 8, 17, 19, 67, 69, 70, 71 Лісового кодексу України, п. п. 8, 14, 15 Порядку проведення моніторингу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених і контролю за неперевищенням обсягу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1142 від 04.12.2019, п. п. 2, 12, 28, 36, 43 Інструкції з ведення електронного обліку деревини, затвердженої наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України № 621 від 27.09.2021 не оприбуткував та спільно з ОСОБА_4 , ОСОБА_9 безоплатно обернули на свою користь майно деревину твердих порід дерев (переважно граб) загальним об`ємом 3,391 метрів кубічних вартістю 3167,19 грн., яку ОСОБА_9 із використанням автомобіля марки ГАЗ-САЗ 3511-66, реєстраційний номер НОМЕР_3 , незаконно перевозив її з метою реалізації (продажу) третім особам, поки 29.05.2024 об 14 годині 20 хвилин на ділянці автодороги на шляху до м.Канева Черкаського р-ну Черкаської обл. був зупинений працівниками Національної поліції України, якими проведено обшук указаного автомобіля та вилучено зазначену деревину, чим припинено незаконну діяльність даної організованої групи.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 27 частиною 5 статті 191 Кримінального кодексу України пособництві в заволодінні чужим майном, вчиненому в умовах воєнного стану, організованою групою.
При цьому, в період з березня по травень 2023 року, діючи спільно та у складі організованою групи, реалізуючи зазначений спільний злочинний умисел, незаконно заволоділи деревиною твердих порід дерев, за допомоги групи залучених лісорубів-вантажників ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 на місці вирубки, шляхом перевезення безпосередньо ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_9 вказаним вантажним автотранспортом у тимчасовому місці зберігання за адресою: АДРЕСА_4 .
Таким чином, діючи спільно та у складі організованої групи, маючи намір на незаконне заволодіння чужим майном, отриманим в результаті заниження обсягу ліквідного об`єму деревини в кількості 167,103 кубічних метра, реалізуючи зазначений спільний злочинний умисел, об`єднані єдиним планом з розподілом функцій учасників, спрямованих на досягнення цього плану, відомого всім членам організованої групи, виконуючи відведену кожному роль, в період з березня 2023 року по 29.05.2023, діючи поблизу АДРЕСА_5 , шляхом зловживання своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану, ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_9 за допомоги ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , здійснили безоплатне обертання майна (деревини) на користь злочинної групи, а саме необлікованими надлишками лісопродукції, що утворилися поза межами лісорубних квитків в частині визначеного до рубки об`єму деревини серії ЧЕ ЛРК № 006816 від 27.02.2023 та серії ЧЕ ЛРК № 006835 від 21.03.2023, виданих філією «Корсунь-Шевченківське лісове господарство», в результаті рубки лісових насаджень твердих порід дерев (акація, граб та ін.), що перебували у власності держави в особі ДСГП «Ліси України» та віданні її структурного підрозділу філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» загальним об`ємом 110,379 кубічних метрів деревини, вартістю 106545,33 гривень, чим державі в особі ДСГП «Ліси України» спричинено матеріальну шкоду на вказану суму.
Він же, спільно з ОСОБА_7 та ОСОБА_9 , в період з березня по травень 2023 року, діючи спільно та у складі організованою групи, реалізуючи зазначений спільний злочинний умисел, достовірно знаючи про обставини заволодіння внаслідок вчинення вищевказаних злочинів майном, за допомоги попередньо залученої ОСОБА_7 групи лісорубів-вантажників в складі ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , набувши в володіння майно, а саме: деревину твердих порід дерев загальним об`ємом 110,379 кубічних метрів вартістю 106545,33 гривень, достовірно знаючи, що таке майно прямо та повністю отримано злочинним шляхом.
Після чого ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та ОСОБА_9 перемістили таке майно за адресою: АДРЕСА_4 , де організували дії зі зміни форми (перетворення) такого майна, шляхом його переробки, а саме: розпилювання, розрубування на частини, таким чином виготовивши дрова, які зберігали в зазначеному місці.
В подальшому, ОСОБА_7 з метою реалізації спільного злочинного умислу, діючи з іншими членами організованої групи ОСОБА_4 та ОСОБА_9 які об`єднані єдиним планом з розподілом функцій учасників, спрямованих на досягнення цього плану, відомого всім членам організованої групи, виконуючи відведену кожному роль, в період з березня 2023 року по 29.05.2023, достовірно знаючи про набуття прямо та повністю злочинним шляхом майна - вказаної незаконно отриманої, перевезеної та переробленої на дрова деревини твердих порід дерев загальним об`ємом 110,379 кубічних метрів вартістю 106545,33 гривень, розпорядилися таким майном, реалізувавши (продавши) його, в т.ч. за готівкові кошти місцевому населенню Черкаського району Черкаської області, а отримані кошти розподілили між членами організованої групи ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_9 .
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 209 Кримінального кодексу України володіння, розпорядження майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, в тому числі здійснення переміщення, зміна форми (перетворення) такого майна, вчинене особами, які знали, що таке майно прямо та повністю одержано злочинним шляхом, вчинене організованою групою.
Підозра ОСОБА_4 Обґрунтовується зібраними під час досудового розслідування доказами, а саме: даними заяви про вчинене кримінальне правопорушення в особі голови БО «Благодійний фонд» спілка меценатів Черкащини»; даними протоколів обшуків від 29.05.2023, за результатами проведення яких виявлено та вилучено: 3 мобільні телефони, автомобіль ГАЗ СА 3511-66, реєстраційний номер НОМЕР_3 , дрова породи граб довжиною близько 1 м, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу реєстраційний номер НОМЕР_3 , флешнакопичувачі «Transcend» 16 GB та НОМЕР_7 , два CD-R диски; даними протоколів огляду місця події від 29.05.2023, за результатами проведення яких виявлено та вилучено: бензопила марки «STIHL» модель MS 361 оранжевого кольору з шиною та чохлом, каністра оранжевого кольору об`ємом 5 л з речовиною, каністра синього кольору об`ємом 5 л, з речовиною; ланцюг «STIHL» для бензопили в упаковці, ключ та напилки в кількості два штуки, рукавички технічні три пари; факт незаконної порубки лісових насаджень; даними протоколу огляду території від 15.06.2023 (місця зберігання вилученого транспортного засобу), розташованої за адресою: АДРЕСА_4 , за результатами проведення якого виявлено автомобіль завантажений дровами; даними протоколів огляду предметів від 01.06.2023, від 10.06.2023, від 14.06.2024, від 16.06.2023 (вилучених речей та документів), а саме: оригіналів ТТН-ліс за вказаний період, оригіналів нарядів, оригіналів щоденників приймання деревини від заготівлі, оригіналів специфікацій приймання деревини від заготівлі, оригінали лісорубних квитків та документів, що стали підставою для їх видачі; даними протоколів проведених негласних слідчих (розшукових) дій у виді зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_7 , ОСОБА_15 , ОСОБА_11 та ОСОБА_9 ; даними протоколів проведених негласних слідчих (розшукових) дій у виді спостереження за місцем територія проведення вирубки лісових насаджень; даними протоколів проведених негласних слідчих (розшукових) дій у виді спостереженням за місцем територія зберігання та переробки деревини, розташована за адресою: АДРЕСА_4 ; даними протоколів проведених негласних слідчих (розшукових) дій у виді спостереження за річчю автомобілями марки ГАЗ-66, реєстраційний номер НОМЕР_3 , ГАЗ-66, реєстраційний номер НОМЕР_5 ; марки ГАЗ-66, реєстраційний номер НОМЕР_3 , ГАЗ-66, реєстраційний номер НОМЕР_5 ; даними протоколів огляду транспортних засобів автомобілів марки ГАЗ-66, реєстраційний номер НОМЕР_3 , ГАЗ-66, реєстраційний номер НОМЕР_5 ; марки ГАЗ-66, реєстраційний номер НОМЕР_3 , ГАЗ-66, реєстраційний номер НОМЕР_5 , марки ЗІЛ-131В, реєстраційний номер НОМЕР_4 ; даними протоколів тимчасових доступів до документів від 14.07.2023, що перебували у володінні ФОП ОСОБА_10 , ПП « ОСОБА_16 »; даними протоколів огляду 3 мобільних телефонів від 28.08.2023; показаннями свідків ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_17 , ОСОБА_8 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 ; даними висновку судового експерта від 19.06.2023 № СЕ-19/124-23/6445-ТР про проведення судової трасологічної експертизи, за результатами якої встановлено, що сліди розпилу на 5 зрізах, що надано на експертизу, могли бути зроблені бензопилою, вилученою на місці порубки під час огляду місця події; даними висновку судового експерта від 03.01.2024 № СЕ-19/124-23/14654-ТВ про проведення судової товарознавчої експертизи, за результатами якої визначено об`єм дров, які можуть бути розміщені в кузовах визначених у постанові вантажних автомобілів; даними висновку судового експерта від 16.02.2024 № СЕ-19/124-24/402-ТВ про проведення судової товарознавчої експертизи, за результатами якої визначено ринкову вартість 1 куб. м. дров твердих порід на дати, визначені в постанові, та ринкову вартість дров, які можуть бути розміщені в кузовах визначених у постанові вантажних автомобілів станом на визначені дати; матеріалами перевірки ДП «Ліси України»;даними висновку судового експерта від 18.09.2024 № 531/24-23 про проведення судової економічної експертизи, за результатами проведення якої документально та розрахунково підтверджується, що загальна вартість заниження обсягу ліквідного об`єму деревини у кварталі 33 виділ 4 Канівського лісництва філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» Центрального лісового офісу ДП «Ліси України» в межах рубки головного користування 2023 року в кількості 167,103 куб. метрів, визначена в листі ДП «Ліси України» становить 499566, 47 гривень (в тому числі вартість фактично зрубаної деревини 59061,43 гривень та 440505, 04 гривень вартість деревини на корені на ділянці недорубу площею 0,6 га рубки головного користування); іншими матеріалами досудового розслідування в сукупності.
Сторона обвинувачення на підставі оцінки сукупності отриманих доказів стверджує, що причетність ОСОБА_4 до вчинення ним злочинів є достатньою для застосування щодо нього запобіжного заходу у вигляді застави.
Метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним ОСОБА_4 покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків, експертів, спеціалістів у цьому провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином та продовжувати вчиняти тотожні або інші кримінальні правопорушення.
Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст.209 КК України, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені п.п. 1-3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, зокрема переховуватися від органів досудового розслідування та суду.
У зв`язку з тим, що санкцією ч. 5 ст. 191КК України, за якою підозрюється ОСОБА_4 , передбачено покарання у вигляді позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна, підозрюваний може переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду для уникнення кримінальної відповідальності за особливо тяжке кримінальне правопорушення та відбування покарання може знищити, сховати або спотворити будь-які із речей чи документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення:
Підозрюваний ОСОБА_4 користуючись своєю владою та службовими повноваженнями, налагодженими зв`язками та здобутими знайомствами, отриманими під час перебування на посаді головного державного інспектора відділу охорони водних біоресурсів « ІНФОРМАЦІЯ_4 » Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Черкаській області, може особисто або опосередковано негативно впливати на хід досудового слідства та судового розгляду, через прохання, погрози або іншим шляхом знищити, приховати або спотворити докази, що мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, а також речі та документи, які містять інформацію щодо вчиненого кримінального правопорушення, в т.ч. які планується вилучити під час проведення подальшого досудового розслідування.
Будучи працівником правоохоронного орану, займаючи посади Управлінні Державного агентства меліорації та рибного господарства у Черкаській області, маючи відповідний досвід роботи та спеціальну освіту, ОСОБА_4 орієнтується в порядку виявлення правопорушень та притягнення винних до відповідальності, у зв`язку з чим має спеціальні знання, які дозволяють йому володіти інформацією, які саме речі та документи мають істотне значення для встановлення обставин злочину, та у разі знищення, приховання чи спотворення яких можливо запобігти доказуванню обставин вчиненого ним злочину може незаконно впливати на свідків, експертів, спеціалістів у цьому кримінальному провадженні.
Так, перебуваючи без запобіжного заходу, для уникнення кримінальної відповідальності за кримінальне правопорушення ОСОБА_4 може незаконно впливати шляхом підбурювання, вмовляння, залякування, підкупу свідків, в т.ч. працівників філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», а також на інших підозрюваних може вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Підозрюваний ОСОБА_4 , перебуваючи без запобіжного заходу, може вчинити інше кримінальне правопорушення, в т.ч. аналогічного характеру, систематично та упродовж тривалого періоду нехтуючи вимогами законодавства. Існують ризики введення в оману суду або іншого уповноваженого органу, перешкоджання з`явленню свідків, експертів та спеціалістів у даному кримінальному провадженні, примушування їх до відмови від давання показань чи висновку для уникнення покарання за злочини, у скоєнні яких підозрюється ОСОБА_4 .
Також слід зазначити, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні декількох злочинів, один з яких за ч. 5 ст. 191 КК України, є особливо тяжким корупційним злочином, на час вчинення якого обіймав посаду головного державного інспектора відділу охорони водних біоресурсів « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ІНФОРМАЦІЯ_2 , повинен був усвідомлювати, що така поведінка є явно неприйнятною для правоохоронця, адже останній повинен був керуватися принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави, однак вчинення ним злочину формує в суспільстві негативну думку щодо безкарності працівників правоохоронних органів за вчинені ними злочини, а також викликає негативне ставлення до правоохоронних органів України, тим більше під час дії воєнного стану.
За таких обставин, виключно запобіжний захід у вигляді застави в розмірі не менше 80 (вісімдесяти) розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що повністю покриває встановлений в ході досудового розслідування розмір матеріальної шкоди, завданої державі в особі державного підприємства,внаслідок вчинення вказаних кримінальних правопорушень, зможе забезпечити належу процесуальну поведінку підозрюваного ОСОБА_4 та унеможливить спроби останнього ухилитись від виконання вимог та рішень сторони обвинувачення.
Враховуючи те, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні злочинів, які мають надзвичайно високий ступінь суспільної небезпеки, наявність ризиків, передбачених ст.177 КПК України, а також практику Європейського суду з прав людини, яка свідчить про те, що рішення суду повинно забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів, що вимагає більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримала та просила задоволити.
Захисник ОСОБА_5 по суті заявленого клопотання просив обрати менш суворий запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання або менший розмір застави, врахувати майновий стан підозрюваного, а також те, що на його утриманні перебуває малолітня дитина.
Підозрюваний підтримав захисника.
Заслухавши учасників судового розгляду, вивчивши зміст та мотиви клопотання і додані до нього матеріали, слідчий суддяприходить до наступного.
Статтею 177 КПК України передбачено, що метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Відповідно до частини 2 статті 177 КПК Українипідставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Слідчим суддею встановлено, що 10 січня 2023 року внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 246 КК України.
Відповідно до змісту витягу встановлено, що 10 січня 2023 року на адресу СУ ГУНП надійшло звернення голови БО "Благодійний фонд" спілка меценатів Черкащини", за фактом здійснення групою осіб незаконної діяльності з порубки деревини на території Черкаської області, подальшого її переробки та реалізації, що спричинило тяжкі наслідки.
23 жовтня 2024 року внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Відповідно до змісту витягу встановлено, що під час здійснення досудового розслідування в кримінальному провадженні № 12023250000000010 від 10.01.2023, розпочатого за матеріалами УСР в Черкаській області ДСР НП України установлено, що 16 березня 2023 року, в період часу з 15 години 30 хвилин до 17 години 30 хвилин, із ввіреної майстру лісу ОСОБА_7 території кварталу 35 виділу 3.4 Канівського лісництва філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство», розташованої поблизу с. Яблунів Черкаського р-ну Черкаської обл., ОСОБА_7 ОСОБА_21 та ОСОБА_9 в складі організованої групи заволоділи деревиною твердих порід дерев (переважно акація) загальним об`ємом 6,782 метрів кубічних вартістю 6 581,93 грн., яку ОСОБА_4 (двома рейсами) із використанням автомобіля марки ГАЗ-66, реєстраційний номер НОМЕР_8 , перевіз з метою реалізації (продажу) третім особам до спеціально підготовленого складського приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_4 .
23 жовтня 2024 року внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Відповідно до змісту витягу встановлено, що під час здійснення досудового розслідування в кримінальному провадженні № 12023250000000010 від 10.01.2023, розпочатого за матеріалами УСР в Черкаській області ДСР НП України установлено, що 17 березня 2023 року, в період часу з 09 години 00 хвилин до 18 години 00 хвилин, із ввіреної майстру лісу ОСОБА_7 території кварталу 35 виділу 3.4 Канівського лісництва філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство», розташованої поблизу с. Яблунів Черкаського р-ну Черкаської обл., ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та ОСОБА_9 в складі організованої групи заволоділи деревиною твердих порід дерев (переважно акація) загальним об`ємом 16,65 метрів кубічних вартістю 16 158,82 грн., яку ОСОБА_9 та ОСОБА_7 (двома рейсами кожен) із використанням автомобілів марок ГАЗ-САЗ 3511-66, реєстраційний номер НОМЕР_3 та 131В, реєстраційний номер НОМЕР_4 відповідно, перевезли з метою реалізації (продажу) третім особам до спеціально підготовленого складського приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_4 .
23 жовтня 2024 року внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Відповідно до змісту витягу встановлено, що під час здійснення досудового розслідування в кримінальному провадженні № 12023250000000010 від 10.01.2023, розпочатого за матеріалами УСР в Черкаській області ДСР НП України установлено, що 23 березня 2023 року, в період часу з 09 години 00 хвилин до 18 години 00 хвилин, із ввіреної майстру лісу ОСОБА_7 території кварталу 35 виділу 3.4 Канівського лісництва філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство», розташованої поблизу с. Яблунів Черкаського р-ну Черкаської обл., ОСОБА_7 ОСОБА_4 та ОСОБА_9 в складі організованої групи заволоділи деревиною твердих порід дерев (переважно акація) загальним об`ємом 16,65 метрів кубічних вартістю 16 158,82 грн., яку ОСОБА_9 (одним рейсом) та ОСОБА_7 (двома рейсами) із використанням автомобілів марок ГАЗ-САЗ 3511-66, реєстраційний номер НОМЕР_3 та 131В, реєстраційний номер НОМЕР_4 відповідно, перевезли з метою реалізації (продажу) третім особам до спеціально підготовленого складського приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_4 .
23 жовтня 2024 року внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Відповідно до змісту витягу встановлено, що під час здійснення досудового розслідування в кримінальному провадженні № 12023250000000010 від 10.01.2023, розпочатого за матеріалами УСР в Черкаській області ДСР НП України установлено, що 24 березня 2023 року, в період часу з 09 години 00 ) хвилин до 18 години 00 хвилин, із ввіреної майстру лісу ОСОБА_7 території кварталу 35 виділу 3.4 Канівського лісництва філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство», розташованої поблизу с. Яблунів Черкаського р-ну Черкаської обл., ОСОБА_7 ОСОБА_4 та ОСОБА_9 в складі організованої групи заволоділи деревиною твердих порід дерев (переважно акація) загальним об`ємом 16,65 метрів кубічних вартістю 16 158,82 грн., яку ОСОБА_9 та ОСОБА_7 (двома рейсами кожен) із використанням автомобілів марок ГАЗ-САЗ 3511-66, реєстраційний номер НОМЕР_3 та 131В, реєстраційний номер НОМЕР_4 відповідно, перевезли з метою реалізації (продажу) третім особам до спеціально підготовленого складського приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_4 .
23 жовтня 2024 року внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Відповідно до змісту витягу встановлено, що під час здійснення досудового розслідування в кримінальному провадженні № 12023250000000010 від 10.01.2023, розпочатого за матеріалами УСР в Черкаській області ДСР НП України установлено, що 27 березня 2023 року, в період часу з 09 години 00 хвилин до 18 години 00 хвилин, із ввіреної майстру лісу ОСОБА_7 території кварталу 35 виділу 3.4 Канівського лісництва філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство», розташованої поблизу с. Яблунів Черкаського р-ну Черкаської обл., ОСОБА_7 ОСОБА_4 та ОСОБА_9 в складі організованої групи заволоділи деревиною твердих порід дерев (переважно акація) загальним об`ємом 16,65 метрів кубічних вартістю 16 158,82 грн., яку ОСОБА_9 та ОСОБА_7 (двома рейсами кожен) із використанням автомобілів марок ГАЗ-САЗ 3511-66, реєстраційний номер НОМЕР_3 та 131В, реєстраційний номер НОМЕР_4 відповідно, перевезли з метою реалізації (продажу) третім особам до спеціально підготовленого складського приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_4 .
23 жовтня 2024 року внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Відповідно до змісту витягу встановлено, що під час здійснення досудового розслідування в кримінальному провадженні № 12023250000000010 від 10.01.2023, розпочатого за матеріалами УСР в Черкаській області ДСР НП України установлено, що 14 квітня 2023 року, в період часу з 09 години 00 хвилин до 18 години 00 хвилин, із ввіреної майстру лісу ОСОБА_7 території кварталу 33 виділу 4 Канівського лісництва філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство», розташованої поблизу с. Яблунів Черкаського р-ну Черкаської обл., ОСОБА_7 ОСОБА_4 та ОСОБА_9 в складі організованої групи заволоділи деревиною твердих порід дерев (переважно граб) загальним об`ємом 21,889 метрів кубічних вартістю 20 488,81 грн., яку ОСОБА_4 (одним рейсом), ОСОБА_9 (трьома рейсами) та ОСОБА_7 (одним рейсом) із використанням автомобілів марок ГАЗ-66, реєстраційний номер НОМЕР_5 , ГАЗ- НОМЕР_6 , реєстраційний номер НОМЕР_3 та ЗИЛ 131В, реєстраційний номер НОМЕР_4 відповідно, перевезли з метою реалізації (продажу) третім особам до спеціально підготовленого складського приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_4 .
23 жовтня 2024 року внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Відповідно до змісту витягу встановлено, що під час здійснення досудового розслідування в кримінальному провадженні № 12023250000000010 від 10.01.2023, розпочатого за матеріалами УСР в Черкаській області ДСР НП України установлено, що 19 квітня 2023 року, в період часу з 10 години 00 хвилин до 15 години 00 хвилин, із ввіреної майстру лісу ОСОБА_7 території кварталу 33 виділу 4 Канівського лісництва філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство», розташованої поблизу с. Яблунів Черкаського р-ну Черкаської обл., ОСОБА_7 ОСОБА_4 та ОСОБА_9 в складі організованої групи заволоділи деревиною твердих порід дерев (переважно граб) загальним об`ємом 4,934 метрів кубічних вартістю 4 855,06 грн., яку ОСОБА_7 із використанням автомобіля марки ЗИЛ 131В, реєстраційний номер НОМЕР_4 , перевіз з метою реалізації (продажу) третім особам до спеціально підготовленого складського приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_4 .
23 жовтня 2024 року внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Відповідно до змісту витягу встановлено, що під час здійснення досудового розслідування в кримінальному провадженні № 12023250000000010 від 10.01.2023, розпочатого за матеріалами УСР в Черкаській області ДСР НП України установлено, що 18 травня 2023 року, в період часу з 10 години 00 хвилин до 19 години 00 хвилин, із ввіреної майстру лісу ОСОБА_7 території кварталу 33 виділу 4 Канівського лісництва філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство», розташованої поблизу с. Яблунів Черкаського р-ну Черкаської обл., ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та ОСОБА_9 в складі організованої групи заволоділи деревиною твердих порід дерев (переважно граб) загальним об`ємом 6,782 метрів кубічних вартістю 6 727,74 грн., яку ОСОБА_9 із використанням автомобіля марки ГАЗ-САЗ 3511-66, реєстраційний номер НОМЕР_3 , (2-ма рейсами) перевіз з метою реалізації (продажу) третім особам до спеціально підготовленого складського приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_4 .
23 жовтня 2024 року внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Відповідно до змісту витягу встановлено, що під час здійснення досудового розслідування в кримінальному провадженні № 12023250000000010 від 10.01.2023, розпочатого за матеріалами УСР в Черкаській області ДСР НП України установлено, що 29 травня 2023 року, в період часу з 13 години 00 хвилин до 14 години 20 хвилин, із ввіреної майстру лісу ОСОБА_7 території кварталу 33 виділу 4 Канівського лісництва філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство», розташованої поблизу с. Яблунів Черкаського р-ну Черкаської обл., ОСОБА_7 ОСОБА_4 та ОСОБА_9 в складі організованої групи заволоділи деревиною твердих порід дерев (переважно граб) загальним об`ємом 3,391 метрів кубічних вартістю 3 167,19 грн., яку ОСОБА_9 із використанням автомобіля марки ГАЗ-САЗ 3511-66, реєстраційний номер НОМЕР_3 , перевозив з метою реалізації (продажу) третім особам до спеціально підготовленого складського приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_4 .
23 жовтня 2024 року внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Відповідно до змісту витягу встановлено, що під час здійснення досудового розслідування в кримінальному провадженні № 12023250000000010 від 10.01.2023, розпочатого за матеріалами УСР в Черкаській області ДСР НП України установлено, що організована група, діючи спільно, в період з березня по травень 2023 року, знаючи про обставини заволодіння ними майном (дерев твердих порід) загальним об`ємом 110,379 кубічних метрів вартістю 106 545,33 гривень, внаслідок попередньо вчиненого злочину, тобто достовірно знаючи, що таке майно прямо та повність отримано злочинним шляхом перемістила таке майно за адресою: АДРЕСА_4 , де організували дії зі зміни форми (перетворення) такого майна, шляхом його переробки, а саме: розпилювання, розрубування на частини, таким чином виготовивши дрова, які зберігали у зазначеному місці. В подальшому, члени організованої групи з метою реалізації спільного злочинного умислу, діючи спільно, в зазначений період часу, достовірно знаючи про набуття прямо та повністю злочинним шляхом майна - вказаної незаконно зрубаної, перевезеної та переробленої на дрова деревини твердих порід дерев, розпорядився таким майном, реалізувавши (продавши) його, в т.ч. за готівкові кошти місцевому населенню Черкаського району Черкаської області, а отримані кошти розподілили між собою.
19 листопада 2024 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209КК України.
Статтею 178 КПК Українипередбачені обставини, що враховуються при обранні запобіжного заходу.
Відповідно до статті 182 КПК Українизастава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов`язків. Розмір застави визначається слідчим суддею, судом з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1ст. 194 КПК Українипід час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбаченихст. 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Обґрунтованість підозри у вчиненні кримінального правопорушення підтверджується матеріалами кримінального провадження. При цьому суд враховує, що мотиви прийнятого рішення, зокрема наведення аргументів, що переконали слідчого суддю у прийнятті рішення про задоволення чи відхилення клопотання слідчого, можуть наводитись у межах, які не розкривають таємницю
Поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві України, тому, виходячи з положень ч. 5ст. 9 КПК Українита позиції Європейського суду з прав людини, відображеної у п. 175 рішення від 21.04.2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990 року), також вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об`єктивно зв`язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об`єднаного Королівства» від 28.10.1994 року, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990 року).
Із системного аналізу змісту ч. 2 ст. 177 і п. 2 ч. 1 ст. 194 КПК убачається, що при вирішенні питання про застосування запобіжного заходу - щодо встановлення наявності заявлених стороною обвинувачення ризиків слідчий суддя керується стандартом переконання «достатні підстави».
Так, існування кожного, вказаного у ч. 1 ст. 177 КПК ризику, має підтверджуватися фактами, наявність яких має бути переконливо продемонстрована (п. п. 85, 86 рішення ЄСПЛ від 30.01.2018 у справі «Макаренко проти України» /Makarenkov. Ukraine, заява №622/11).
Суд вважає обґрунтованими доводи слідчого щодо існування ризиків переховуватись від слідства та суду, незаконного впливу на свідків, експертів.
Про існуваннятаких ризиківсвідчить суворістьможливого покаранняу випадкувизнання підозрюваноговинним увчиненні інкримінованогокримінального правопорушення,який наданий часобґрунтовано підозрюєтьсяу вчиненніособливо тяжкогокримінального правопорушення,санкція статті якого передбачає покарання позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна (ч. 5 ст. 191 ККУ), а тому з метою уникнення від кримінальної відповідальності може ухилитись від слідства та суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків, інших підозрюваних.
Також при визначенні наявності ризику впливу на свідків слід враховувати встановлену КПК процедуру отримання показань від осіб, які є свідками у кримінальному провадженні, а саме: спочатку на стадії досудового розслідування показання отримуються шляхом допиту слідчим чи прокурором, а після направлення обвинувального акта до суду на стадії судового розгляду - усно шляхом допиту особи в судовому засіданні (ч. ч. 1, 2 ст. 23, ст. 224 КПК).
Таким чином, ризики, які дають достатні підстави суду вважати, що підозрюваний може здійснити спробу протидії кримінальному провадженню у формах, що передбачені ч. 1 ст. 177 КПК, слід вважати наявними за умови встановлення обґрунтованої ймовірності можливості здійснення підозрюваним зазначених дій. При цьому КПК не вимагає доказів того, що підозрюваний обов`язково (поза всяким сумнівом) здійснюватиме відповідні дії, однак вимагає доказів того, що він має реальну можливість їх здійснити у конкретному кримінальному провадженні в майбутньому.
Отже наявність обґрунтованої підозри у вчинені кримінального правопорушення та наявність ризиків, передбачених ч.1 ст.177 КПК України, надають підстави для обрання підозрюваному запобіжного заходу.
Розглядаючи заявлене клопотання, суд, відповідно до ст. 178 КПК України, крім наявності вищезазначених обставин, повинен врахувати тяжкість кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюваного особа та особисті обставини життя особи, які можуть свідчити на користь збільшення (зменшення) ризику переховування від правосуддя чи інших способів неналежної процесуальної поведінки.
Заслухавши учасників судового розгляду, оцінивши в сукупності обставини відповідно до ст.ст.177,178КПК : тяжкість покарань, що загрожують підозрюваному у разі визнання винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, враховуючи також ступінь стійкості соціальних зв`язків, суд приходить до висновку, що клопотання підлягає до задоволення.
З метою дисциплінування поведінки підозрюваного та мінімізації ризику можливого ухилення від органу досудового розслідування, прокурора чи суду, слідчий суддя дійшов висновку про необхідність застосування до підозрюваного ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді застави, вважає за можливе застосувати до нього заставу у розмірі 80 (вісімдесяти) розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 242240 грн.
Саме такий розмір застави буде достатнім стимулюючим засобом запобігання порушенню процесуальних обов`язків підозрюваним. При цьому суд враховує, що обставини кримінального провадження та свідчать про недостатність застосування до підозрюваному менш суворого заходу у вигляді особистого зобов`язання, оскільки такий запобіжний захід на теперішній час з урахування обставин даного кримінального провадження не забезпечить достатніх гарантій належної процесуальної поведінки останнього.
Враховуючи викладене, клопотання слідчого підлягає до задоволення.
Керуючись вимогами ст. ст. 132, 176 178, 181, 183, 184, 194, 196, 206, 372 КПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання про обрання запобіжного заходу задовольнити.
Застосувати до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Ліпляве Канівського р-ну Черкаської обл., зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , громадянина України, запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 80 (вісімдесяти) розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 242240 грн.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 в порядку ст. 194 КПК України, з метою контролю належної процесуальної поведінки, наступні обов`язки:
- прибувати до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою;
- не відлучатися за межі Черкаської області без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора про зміну свого місця проживання та роботи;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну;
- не відвідувати приміщення філії «Корсунь-Шевченківське лісове господарство»;
- утримуватися від спілкування, як особисто, так і через інших осіб, з наступними особами: ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_17 , ОСОБА_8 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 .
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`яти днів з моменту її оголошення.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Повний текст ухвали проголошений 26 листопада 2024 року
Суд | Соснівський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2024 |
Оприлюднено | 28.11.2024 |
Номер документу | 123325922 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів застава |
Кримінальне
Соснівський районний суд м.Черкас
Марцішевська О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні