УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2024 року Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:
судді Борєйко О.М.
за участю секретаря судового засідання Чорнуцької І.Ю.
представника позивача ОСОБА_1
представника третьої особи ОСОБА_2
розглянувши в судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_3 до Першої черкаської державної нотаріальної контори, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Головне управління Національної поліції в Черкаській області, про скасування арешту,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернулась до Соснівського районного суду м.Черкаси з позовною заявою, в якій просить скасувати арешт на майно ОСОБА_4 .
Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 19 червня 2024 року відкрито провадження у справі та призначено судове засідання.
В судовому засіданні представник позивача адвокат Данилов Ю.В. заявлені позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, зазначив, що спадковим майном померлого, на яке накладений арешт, є квартира за адресою: АДРЕСА_1 , гаражний бокс в ГБК «Вимпел» за адресою: м. Київ, вул. Сирецька, 39, гараж 10м. Просив передати цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Першої черкаської державної нотаріальної контори, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Головне управління Національної поліції в Черкаській області, про скасування арешту, до Дарницького районного суду м. Києва за підсудністю.
Представник відповідача в судове засідання не звився, по дату, час і місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив, відзиву на позовну заяву суду не надав.
Згідно ч. 1 ст. 30 ЦПК України позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою.
Відповідно до п. 42 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» №3 від 01 березня 2013 року, «виключну підсудність встановлено для позовів, що виникають з приводу нерухомого майна. Наприклад, це позови про право власності на таке майно; про право володіння і користування ним; про поділ нерухомого майна, що є у спільній частковій власності та виділ частки із цього майна; про поділ нерухомого майна, що є у спільній сумісній власності та виділ частки із цього майна; про право користування нерухомим майном (визначення порядку користування ним); про право, яке виникло із договору найму жилого приміщення, оренди тощо; про визнання правочину з нерухомістю недійсним; про звернення стягнення на нерухоме майно предмет іпотеки чи застави; розірвання договору оренди землі; стягнення орендної плати, якщо спір виник з приводу нерухомого майна; про усунення від права на спадкування та визначення додаткового строку для прийняття спадщини».
Відповідно до п.1 ч.1 ст.31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно ст.378 ЦПК України, судове рішення, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил територіальної юрисдикції (підсудності).
При цьому, відповідно до ч.ч.1-3 ст.263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права з дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, прийняття Соснівським районним судом м. Черкаси рішення за результатами розгляду позовної заяви ОСОБА_3 до Першої черкаської державної нотаріальної контори, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Головне управління Національної поліції в Черкаській області, про скасування арешту, не відповідатиме критеріям рішення, які визначені ст.263 ЦПК України, та є підставою, передбаченою ст.378 ЦПК України, для його скасування.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Європейський суд з прав людини у справах «Верітас проти України» та «Сокуренко та Стригун проти України», роз`яснив, що суд не може вважатися «судом, встановленим законом» у розумінні п. 1 ст. 6 Конвенції у разі перевищення ним своїх повноважень, визначених процесуальним законодавством. Зокрема, повноваження суду на розгляд конкретної справи, заяви або скарги визначаються правилами підвідомчості та підсудності.
Водночас, згідно п. п. 22-29 рішення ЄСПЛ у справі від 28.03.2006 року «Мельник проти України» право доступу до суду не є абсолютним, воно може бути обмеженим. Тим не менше право доступу до суду не може бути обмеженим таким чином або у такій мірі, що буде порушена сама його сутність. Ці обмеження повинні мати законну мету та бути пропорційними між використаними засобами та досягнутими цілями. При цьому правила регулювання строків мають на меті забезпечення належного відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності. Зацікавлені особи повинні розраховувати на те, що ці правила будуть застосовані. У той же час такі правила в цілому або їх застосування не повинні перешкоджати сторонам використовувати доступні засоби захисту.
Відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.
Згідно п.1 ч.1 ст.31ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно ч.1 ст.32 ЦПК України, спори між судами про підсудність не допускаються.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 27, 31, 32, 260, 261, 353 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Першої черкаської державної нотаріальної контори, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Головне управління Національної поліції в Черкаській області, про скасування арешту, направити до Дарницького районного суду м. Києва (02068, м. Київ, вул. Олександра Кошиця, 5-а.) за підсудністю.
Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення, а якщо ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
В разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження.
Суддя О.М. Борєйко
Суд | Соснівський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2024 |
Оприлюднено | 28.11.2024 |
Номер документу | 123325937 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи про звільнення майна з-під арешту (виключення майна з опису) |
Цивільне
Соснівський районний суд м.Черкас
Борєйко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні