Справа № 708/1283/24
Номер провадження № 2/708/548/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2024 року м. Чигирин
Чигиринський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Акулова Є.М.
секретаря судових засідань Омельченко Ю.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні, в залі судових засідань Чигиринського районного суду Черкаської області, в порядку спрощеного позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «РАЙЗ - СХІД» про стягнення заборгованості за договором оренди землі, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, через свого представника, адвоката Майстренка М.О., звернувся до суду із позовом до ТОВ «РАЙЗ-СХІД» про стягнення заборгованості за договором оренди землі від 01.03.2005 року в сумі 13297,21 грн. В обґрунтування позову зазначив, що позивачка ОСОБА_1 є власником земельної ділянки з кадастровим номером 7125486500:01:000:0046, загальною площею 2,2580 га, розташованої в адміністративних межах Тіньківської сільської ради Черкаського району Черкаської області.
01.03.2005 року між позивачем та ТОВ «Агрофірма «Тіньки» укладений Договір оренди землі б/н (далі Договір), відповідно до якого ОСОБА_1 надала у строкове платне володіння і користування належну їй земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Вказаний договір 08.12.2005 року зареєстрований у Державному реєстрі земель Чигиринським районним відділом Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» за № 04.05.79801082. Право оренди зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 10363876 від 07.07.2015 року. Відповідно до умов Договору оренди, договір укладено на 10 років зі сплатою орендної плати у розмірі 315,36 грн. на рік, що складає 1,5% від грошової оцінки землі (нормативна грошова оцінка землі - 21023,00 грн.), у тому числі 63,07 грн. у грошовій формі та 220,75 грн. у натуральній, рослинницькою продукцією, яка вирощується орендарем, по її собівартості, але не вище державних закупівельних цін, у відробітковій формі 31,54 грн. Орендна плата у грошовій формі вноситься один раз на рік до 25 числа першого за звітним роком місяця, у натуральній формі до 31 грудня кожного року.
03.07.2015 року між позивачем та ТОВ «Агрофірма «Тіньки» укладено Додаткову угоду до Договору оренди землі б/н від 01.03.2005 року. Якою внесені наступні зміни в Договір оренди: строк Договору оренди становить на 7 років, з 03.07.2015 року зі сплатою орендної плати у розмірі 7 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 59860,00 грн., відповідно орендна плата складає 4190,20 грн. Сплата орендної плати може проводитися як у грошовій так і натуральній формі, яка вирощується орендарем, по її собівартості, але не вище державних закупівельних цін або ж наданням послуг.
01.01.2018 року між ОСОБА_1 , ТОВ «Агрофірма «Тіньки» та ТОВ «РАЙЗ-СХІД» укладена додаткова угода № 2 про заміну сторони та внесення змін до договору оренди землі від 01.03.2005 року. Відповідно до додаткової угоди ТОВ «РАЙЗ-СХІД» набуло права оренди належної позивачеві земельної ділянки. Крім того, були внесені зміни до Договору, а саме щодо розміру орендної плати, яка натепер складає 7183,00 грн. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки - 71832,00 грн.
31.12.2023 року договір оренди був припинений у зв`язку із закінченням строку, на який він був укладений.
Натомість, в порушення умов укладеного договору відповідач не здійснив виплату орендної плати за 2023 рік.
Крім того, в порушення умов укладеного договору відповідач за період користування орендованою земельною ділянкою порушував обов`язок у частині сплати орендних платежів, а саме виплачував її не у повному обсязі, без нарахування та виплати індексації орендної плати.
Позивач звертався до відповідача із вимогою провести відповідні перерахунки орендної плати згідно умов Договору та чинного Законодавства, однак безрезультатно.
Вказані обставини стали підставою звернення його до суду, тому просить суд стягнути з ТОВ «РАЙЗ-СХІД» на користь ОСОБА_1 заборгованість за договором оренди землі в сумі 12621,59 грн., інфляційні втрати в сумі 487,53 грн., 3 % річних в сумі 188,09 грн., а також відшкодувати понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1211,20 грн. та витрати на правову допомогу в сумі 5000,00 грн.
Позивач та її представник адвокат Майстренко М.О. у судове засідання не з`явилися, проте подали заяву про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримують у повному обсязі, просять їх задовольнити, проти проведення заочного розгляду справи та постановки заочного рішення не заперечують.
Відповідач ТОВ «РАЙЗ-СХІД» в судове засідання не з`явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, відзив на позовну заяву не подав, будь-яких заяв або клопотань на адресу суду від неї не надходило.
За таких обставин суд дійшов висновку про ухвалення заочного рішення в справі, що відповідає вимогам ст. ст. 280 282 ЦПК України, про що постановлено відповідну ухвалу 26.11.2024 року.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно з частиною першою статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею 15 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини (пункт 1 частини 2 статті 11 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч. 1 ст. 628 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином, що регламентовано статтею 599 Цивільного кодексу України.
Згідно статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (стаття 610 ЦК України).
Правові наслідки порушення зобов`язання регламентовані статтею 611 Цивільного кодексу України, відповідно до якої у разі порушення зобов`язання настають наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки, відшкодування збитків та моральної шкоди. У свою чергу частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до вимог частини 2 статті 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Таким Законом є Закон України «Про оренду землі» № 161-XIV, відповідно до статті 1 якого оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до частини 5 статті 6 Закону право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Згідно із частиною першою статті 13 цього Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально (частина 1 статті 14 Закону).
Відповідно до частин 1, 2 статті 15 Закону істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
У відповідності до частин 1, 2, 3 статті 21 Закону орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Згідно ст. 30. Закону, зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Частиною 1 статті 23 Закону передбачено, що орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.
Згідно з вимогами частин 1, 2 статті 22 Закону орендна плата справляється у грошовій формі.
Відповідно до положень абзацу 7 частини 2 статті 25 Закону орендар зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку.
Під час розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_1 , є власником земельної ділянки з кадастровим номером 7125486500:01:000:0046, загальною площею 2,2580 га, яка розташована в адміністративних межах Тіньківської сільської ради Черкаського району Черкаської області, згідно Відомостей з Державного реєстру речових прав, інформаційна довідка № 40144343 від 29.10.2024 року (а.с. 14-15).
01.03.2005 року між ОСОБА_1 (орендодавцем) та ТОВ «Агрофірма «Тіньки» (орендарем) укладено Договір оренди землі, б/н від 01.03.2005 року (далі - Договір) (а.с. 16-19).
Відповідно до п. 1. Договору, орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне володіння і користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Строком на десять років (п. 7 Договору).
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 2,26 га (п. 2 Договору), яка згідно кадастрового плану (а.с.21-22) має кадастровий номер 7125486500:01:000:0046.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 21023,00 грн.(п. 4 Договору) згідно.
Згідно п. 8 орендна плата вноситься орендарем у розмірі 315,36 грн. на рік, що складає 1,5% від грошової оцінки землі, у тому числі 63,07 грн. у грошовій формі та 220,75 грн. у натуральній рослинницькою продукцією, яка вирощується орендарем, по її собівартості, але не вище державних закупівельних цін, у відробітковій формі 31,54 грн. Номенклатура, кількість та вартість продукції, яка поставляється орендарем орендодавцю в рахунок орендної плати, або послуг зазначається в окремій угоді, що щорічно до початку чергового року оренди укладається між орендодавцем та орендарем.
Відповідно до п. 10 Договору, орендна плата вноситься у такі строки: у грошовій формі - один раз на рік до 25 числа першого за звітним роком місяця, у натуральній формі до 31 грудня кожного року
01.03.2015 року між орендарем та ТОВ «Агрофірма «Тіньки» укладено Додаткову угоду до Договору оренди землі б/н від 01.03.2005 року (а.с. 23). Якою внесені наступні зміни в Договір оренди, а саме: п. 2 Договору замінити та викласти у наступній редакції: «В оренду надається земельна ділянка площею 2,26 га, кадастровий номер 7125486500:01:000:0046» (п. 1 Додаткової угоди). Договір оренди укладено сторонами строком на 7 років, з 03.07.2015 року (п. 3 Додаткової угоди). Орендна плата виплачується у розмірі 7 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 4190,20 грн. Сплата орендної плати може проводитися як у грошовій так і натуральній: рослинницькою продукцією, яка вирощується орендарем, по її собівартості, але не вище державних закупівельних цін або ж наданням послуг (п. 4 Додаткової угоди). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 59860,00 грн. (п. 2 Додаткової угоди).
01.01.2018року міжорендодавцем,- ОСОБА_1 , орендарем, - ТОВ «Агрофірма «Тіньки» та новим орендарем, - ТОВ «РАЙЗ-СХІД» укладено Додаткову угоду № 2 до договору оренди землі б/н від 01.03.2005 року (а.с. 24), якою визначили, що орендар передає, а новий орендар приймає на себе права та обов`язки сторони (орендаря), передбачені договором оренди (п. 1 додаткової угоди). Вказане відступлення прав та обов`язків орендарем на користь нового орендаря відбувається безоплатно (п. 2). Відповідно, ТОВ «РАЙЗ-СХІД» як новий орендар несе відповідальність перед орендодавцем щодо можливих порушень умов договору оренди попереднім орендарем, зокрема у частині повноти та своєчасності нарахування та виплати орендної плати
Крім того, встановлено, що підписанням вказаної додаткової угоди сторони додатково узгодили внести зміни до договору оренди від 01.03.2005 року, зокрема викласти пункт 8 договору у новій редакції та визначити новий розмір орендної плати в розмірі 10%, що складає 7183,20 грн. за рік оренди. Нормативна грошової оцінки орендованої земельної ділянки, визначена у розмірі 71832,00 грн. (п. 4.1-4.2 Додаткової угоди № 2).
В пункті 4.3 Додаткової угоди № 2, погодили строк дії Договору, - до 07.07.2022 року, сплив якого починається з моменту підписання сторонами Угоди, але в будь-якому випадку Договір на право оренди є чинним до моменту закінчення збирання врожаю Орендарем.
Інші умови договору змінені не були та залишились дійсними і обов`язковими для виконання сторонами (п.6 Додаткової угоди № 2).
Вказана Додаткова угода № 2, зареєстрована в Державному реєстрі речових прав згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №131695851 від 23.07.2018 року (а.с. 25).
31.12.2023 року Договір оренди № б/н від 01.03.2005 року припинений.
З матеріалів позову з додатками випливає, що заборгованість по орендній платі склала 12621,59 грн. з яких:
орендна плата за 2023 рік по договору оренди від 01.03.2005 року, право оренди за яким зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 10363876 від 07.07.2015 року, в розмірі 7548 (сім тисяч п`ятсот сорок вісім) гривень 38 копійок;
орендна плата за 2022 рік по договору оренди від 01.03.2005 року, право оренди за яким зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 10363876 від 07.07.2015 року, в розмірі 1910 (одна тисяча дев`ятсот десять) гривень 96 копійок;
орендна плата за 2021 рік по договору оренди від 01.03.2005 року, право оренди за яким зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 10363876 від 07.07.2015 року, в розмірі 719 (сімсот дев`ятнадцять) гривень 42 копійки;
орендна плата за 2020 рік по договору оренди від 01.03.2005 року, право оренди за яким зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 10363876 від 07.07.2015 року, в розмірі 358 (триста п`ятдесят вісім) гривень 61 копійка;
орендна плата за 2019 рік по договору оренди від 01.03.2005 року, право оренди за яким зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 10363876 від 07.07.2015 року, в розмірі 291 (двісті дев`яносто одна) гривня 19 копійок;
орендна плата за 2018 рік по договору оренди від 01.03.2005 року, право оренди за яким зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 10363876 від 07.07.2015 року, в розмірі 702 (сімсот дві) гривні 31 копійка;
орендна плата за 2017 рік по договору оренди від 01.03.2005 року, право оренди за яким зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 10363876 від 07.07.2015 року, в розмірі 572 (п`ятсот сімдесят дві) гривні 75 копійок;
орендна плата за 2016 рік по договору оренди від 01.03.2005 року, право оренди за яким зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 10363876 від 07.07.2015 року, в розмірі 517 (п`ятсот сімнадцять) гривень 97 копійок., що збігається із розрахунком заборгованості, який відповідачем не спростований.
Згідно відомостей з Державного реєстрі фізичних осіб платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору щодо доходів позивача за період з 1 кварталу 2015 року по 4 квартал 2023 року (а.с. 32-34), проведена через ДПС орендної плата ОСОБА_1 , однак такі відомості не спростовують твердження сторони позивача щодо допущених відповідачем порушень умов договору оренди землі в частині нарахувань та виплати орендної плати, оскільки подання відомостей податковому органу та сплата податку з доходів фізичних осіб, а також військового збору не є підтвердженням належного виконання зобов`язань орендарем та не може ототожнюватися із фактичною виплатою орендної плати у визначеному умовами договору розмірі позивачеві. Вказані відомості лише можуть підтверджувати виконання ТОВ «РАЙЗ СХІД» покладених на нього обов`язків податковим законодавством як на податкового агента. При цьому суд враховує, що подання звітності та сплата податків не може ототожнюватися із виплатою визначених умовами договору платежів.
Крім того, ТОВ «РАЙЗ-СХІД» не надав, тим самим, не виконав ухвалу від 04.11.2024 року, якою суд витребував докази проведення розрахунків із позивачем, а саме виплату ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) орендної плати на підставі договору оренди від 01.03.2005 року за період його дії 01.01.2015 до 31.12.2023 року, причини неможливості їх подання не повідомив, тим самим, не спростував обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Наведені висновки суду підтверджують наявність порушеного права позивача, яке підлягає судовому захисту, а тому позов підлягає задоволенню.
Враховуючи положення ст. 137 ЦПК України, документально підтверджені витрати на професійну правничу допомогу в сумі 5000,00 грн. ( а.с. 35-43), які є реальними, співмірними та пов`язаними із підготовкою та розглядом справи, також підлягають стягненню на користь позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки за наслідками розгляду справи судом прийнято рішення про задоволення позовних вимог, стягненню з відповідача на користь позивача підлягають понесені позивачем витрати по оплаті судового збору у сумі 1211,20 грн.
Разом підлягає стягненню: 12621 (дванадцять тисяч шістсот двадцять одна) гривня 59 копійок, - заборгованість по орендній платі; 487 (чотириста вісімдесят сім) гривень 53 копійки - інфляційні втрати; 3% річних у сумі 188 (сто вісімдесят вісім) гривень 09 копійок = 13297,21 грн., а також 5000 (п`ять тисяч) гривень 00 копійок витрати на правову допомогу та судовий збір у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок, а разом 19 312 (дев`ятнадцять тисяч триста дванадцять) гривень 11 копійок.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 16, 510, 520, 521, 526, 599, 610, 611, 625, 626, 628, 629 ЦК України, Законом України «Про оренду землі», ст. ст. 2, 12, 81, 84, 89, 263, 265, 280-282 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Задовольнити позов ОСОБА_1 до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «РАЙЗ - СХІД» про стягнення заборгованості за договором оренди землі.
Стягнути з ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «РАЙЗ СХІД» (ЄДРПОУ 41104731, місцезнаходження вул. Аеродромна буд. 1/1, м. Лохвиця, Миргородський район, Полтавська область, 37200) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 ) 13 297 (тринадцять тисяч двісті дев`яносто сім) гривень 21 копійка заборгованості з орендної плати та 6 211 (шість тисяч двісті одинадцять) гривень 20 копійок судових витрат у справі, разом 19508 (дев`ятнадцять тисяч п`ятсот вісім) гривень 41 копійка.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути оскаржено до Черкаського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Євген АКУЛОВ
Суд | Чигиринський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2024 |
Оприлюднено | 28.11.2024 |
Номер документу | 123326057 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Чигиринський районний суд Черкаської області
Акулов Є. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні