Справа № 950/3093/24
2-о/950/183/24
Р І Ш Е Н Н Я
І МЕ НЕ М УК РА ЇН И
26 листопада 2024 року м.Лебедин
Лебединський районний суд Сумської області в складі головуючого судді Бакланова Р. В.
за участю секретаря - Гладкової С.В., заявника - ОСОБА_1 , представника заявника - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Лебедині цивільну справу за заявою ОСОБА_1 в інтересах якого діє адвокат Василець Сергій Олексійович, заінтересована особа - Нововодолазька селищна рада Харківського району Харківської області про встановлення юридичного факту спільного проживання зі спадкодавцем,
В С Т А Н О В И В:
Представник заявника звернувся до суду з вищевказаною заявою, просить суд ухвалити рішення яким встановити юридичних факт спільного постійного проживання із спадкодавцем, а саме що ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Малий Вистороп Сумського району Сумської області на момент смерті та відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1 проживала разом зі своїм сином ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 РНОКПП НОМЕР_1 у квартирі за номером АДРЕСА_1 .
В судовому засіданні заявник та його представник підтримали заявлені вимоги в повному обсязі, просять їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, від нього надійшла заява в якій він просить провести розгляд справи у його відсутності, не заперечує проти задоволення вимог ОСОБА_1 .
В судовому засіданні встановлені факти та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Малий Вистороп Лебединського (нині Сумського) району Сумської області, його батьками є ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_2 від 01 квітня 1965р. (а.с. 6).
06 грудня 2005р. на ім`я матері заявника, ОСОБА_3 був виданий Державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЯА №632255 (а.с. 7), відповідно до якого їй була передана у приватну власність земельна ділянка площею 7,9940 га з кадастровим номером 6324282500:02:000:0172 з цільовим призначенням для ведення товарного сільсько-господарського виробництва і яка розташована на території Одринської сільської ради Нововодолазького району Харківської області (нині Нововодолазької селищної ради Нововодолазького району Харківської області).
19 серпня 1998 р. ОСОБА_3 склала заповіт, у відповідності з яким все своє майно, що буде належати їй на день смерті вона заповідала своєму синову ОСОБА_5 та ОСОБА_1 в рівних частинах. Даний заповіт було посвідчено секретарем виконкому Маловисторопської сільської ради Лебединського району Сумської області ОСОБА_6 та зареєстровано в реєстрі за №98 (а.с. 8).
ІНФОРМАЦІЯ_1 в с .Малий Вистороп Сумського району Сумської області померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_3 від 16 жовтня 2021р. (а.с. 9).
На день смерті ОСОБА_3 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 . На момент смерті разом з нею зареєстрованих осіб не було. Заповіт від імені ОСОБА_3 посвідчувався виконавчим комітетом Маловисторопської сільської ради Лебедин-ського району Сумської області 19 серпня 1998р. за реєстровим №98, що підтверджується довідкою Маловисторопського старостинського округу виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області від 03 липня 2023р. вих.№15.1-13/270 (а.с. 10).
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, до складу якої ввійшла земельна ділянка, належна їй за життя на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯА №632255 від 06 грудня 2005р.
Згідно ст.1297 Цивільного кодексу України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно, тобто зміна власника майна, що підлягає державній реєстрації, неможлива без перереєстрації права власності. Тому свідоцтво про право на спадщину є обов`язковим, коли об`єктом спадкування є нерухоме майно, що підлягає обов`язковій державній реєстрації
Звернувшись до Лебединської державної нотаріальної контори Сумської області (за місцем смерті ОСОБА_3 та відкриття спадщини) для отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті матері, заявник отримав відмову, мотивовану тим, що він пропустив 6-ти місячний строк для подачі заяви до нотаріальної контори, оскільки його місце реєстрації і місце реєстрації матері не збігаються, що стверджено копією постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 10 серпня 2023р. вих.№888/02-31 (а.с. 12).
Рідний брат заявника - ОСОБА_5 спадщину після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 не прийняв, оскільки не був зареєстрований в одній квартирі з матір`ю і не подав заяву про прийняття спадщини після її смерті.
ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_4 від 24 березня 2022р. (а.с. 13).
Ч.2 ст.293 Цивільного процесуального кодексу України встановлено, що суд розглядає справи в порядку окремого провадження зокрема справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
П.5 ч.1 ст.315 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає справи про встановлення факту, зокрема: 5) проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.
Ч.2 ст.315 Цивільного процесуального кодексу України встановлено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Ч.1 ст.316 Цивільного процесуального кодексу України встановлено, що заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Ст.1216 Цивільного кодексу України встановлено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст.1217 Цивільного кодексу України).
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст.1218 Цивільного кодексу України). Ст.1220 Цивільного кодексу України встановлено, що часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу). Ст.1221 Цивільного кодексу України встановлено, що місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини (ч.1 ст.1222 Цивільного кодексу України).
Згідно ст.1223 Цивільного кодексу України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261 - 1265 цього Кодексу.
Згідно ст.1261 Цивільного кодексу України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Ч.3. ст.1268 Цивільного кодексу України встановлено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Ч.1 ст.1269 Цивільного кодексу України встановлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч.1 ст.1270 Цивільного кодексу України).
Згідно ст.1297 Цивільного кодексу України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Згідно ч.1 ст.181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
З відомостей, що надані державним нотаріусом Лебединської державної нотаріальної контори Лисенко В.Ф. (а.с. 33-37) після смерті ОСОБА_5 померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 , спадкова справа не заводилася, заповіт не посвідчувався. Після смерті ОСОБА_3 померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкова справа не заводилася. Заповіт від імені ОСОБА_3 посвідчувався виконавчим комітетом Маловисторопської сільської ради Сумської області, 19.08.1998 року за реєстром № 98.
На момент смерті ОСОБА_3 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 . На момент смерті разом з нею зареєстрованих осіб не було, що підтверджується довідкою Маловисторопського старостинського округу виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області від 03 липня 2023р. вих.№15.1-13/270. В той же час на момент смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 разом з нею проживав її син ОСОБА_1 , що підтверджується довідкою Маловисторопського старостинського округу виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області від 09 вересня 2024р. вих.№15.1-13/392 (а.с. 11).
Крім того, підтвердженням того, що заявник проживав в с.Малий Вистороп Сумського району Сумської області є і записи в трудовій книжці серія НОМЕР_5 від 01 квітня 1984р. (а.с. 14-17), виданій на його ім`я, з якої вбачається, що з 25 серпня 2018р. по 03 жовтня 2018р. він працював підсобним робітником у СФГ «Перлина» (с.Гарбузіка Лебединського району Сумської області) (відстань між с.Гарбузівка та с.Малий Вистороп становить 9 км), а з 01 травня 2018р. по 01 серпня 2024р. або ж перебував на обліку в Лебединській МР філія Сумського ОЦЗ як безробітній і йому призначалася виплата допомоги по безробіттю, або ж працював у Маловисторопському закладі загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Лебединської міської ради Сумської області на посаді машиніста-кочегара топкової.
Зокрема в трудовій книжці міститься запис за №47 від 11 жовтня 2021р. про прийняття його на роботу до Маловисторопського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Лебединської міської ради Сумської області на посаду машиніста-кочегара топкової (підстава наказ №19-К від 08 жовтня 2021р.), а наступний запис за №48 від 15 квітня 2022р. є про його звільнення з такої посади (підстава - наказ №7-К від 15 квітня 2022р.) за п.2 ст.36 КЗпП України (закінчення строку трудового договору). Тобто він був прийнятий на роботу за 4 дні до дня смерті матері ОСОБА_3 і звільнений з роботи через 6 місяців після дня смерті матері. При цьому заявник не мав і не має іншого житла у власності чи користуванні (окрім квартири, в якій від проживав за життя матері і проживає на даний час) на території Сумської області.
Підтвердженням того, що заявник проживав в квартирі за номером АДРЕСА_1 на момент смерті ОСОБА_3 є зокрема і квитанції про проведення нарахування та сплату комунальних платежів саме заявником по даній квартирі (а.с. 18-20).
Крім того, факт спільного проживання заявника з померлою матір`ю, стверджений показами свідків ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , які кожен зокрема повідомили, що давно знають заявника ОСОБА_1 , та добре знали його матір - ОСОБА_3 , запевнили, що заявник проживав разом з матір`ю піклувався про неї, вони жили однією сім`єю, у заявника був рідний брат - ОСОБА_5 , який на даний час помер. Однак, брат жив окремо, допомагав у похованні матері, але однією сім`єю з нею не проживав. Заявник ОСОБА_1 та ОСОБА_3 проживали вдвох в квартирі АДРЕСА_1 .
Вислухавши заявника, його представника, свідків, вивчивши матеріали справи, суд доходить до висновку про необхідність задоволення вимг, вважає за необхідне встановити юридичний факт спільного постійного проживання ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Малий Вистороп Сумського району Сумської області на момент смерті та відкриття спадщини ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) разом зі своїм сином ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у квартирі за номером АДРЕСА_1 .
Керуючись ст. 15,16, 181, 328, 392, 1216-1218, 1220-1223, 1262, 1264, 1268-1270, 1272, 1297 ЦК України, ст. 9, 12, 13, 76-89, 211, 223, 258, 259, 263-265, 268, 293, ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В:
Вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити юридичний факт спільного постійного проживання із спадкодавцем, а саме, те що ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Малий Вистороп Сумського району Сумської області на момент смерті та відкриття спадщини ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) проживала разом зі своїм сином ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 у квартирі за номером АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Сумського апеляційного суду.
Суддя Роман БАКЛАНОВ
Суд | Лебединський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2024 |
Оприлюднено | 28.11.2024 |
Номер документу | 123326304 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Лебединський районний суд Сумської області
Бакланов Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні