Рішення
від 26.11.2024 по справі 388/2455/23
ДОЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 388/2455/23

провадження № 2/388/139/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.11.2024м. Долинська

Долинський районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючого судді - Степанов С.В.,

при секретарі - Гриненко М.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Гурівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області про визнання права власності на 1 / 2 частку земельної ділянки, -

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2023 року ОСОБА_1 звернулось до суду з цим позовом до відповідача та просить визнати право власності на 1 / 2 частку земельної ділянки посилаючись на те, що згідно державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-КР №031679 ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на праві спільної сумісної власності належала земельна ділянка площею 3617,9 кв.м. для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), та ведення особистого підсобного господарства що розташована на території АДРЕСА_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер, а ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_4 . Після смерті ОСОБА_3 - ОСОБА_2 подала нотаріусу заяву про відмову від прийняття спадщини, відповідно ні на яке майно після смерті ОСОБА_3 права власності в порядку спадкування не набула.

Позивач подала заяву про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 до приватного нотаріуса Кропивницького районного нотаріального округу Кіровоградської області Шумейко І.Ю. де була заведена спадкова справа № 24/2022. 31.07.2023 року отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на житловий будинок з надвірними будівлями, розташований в АДРЕСА_1 .

З метою оформлення своїх спадкових прав на земельну ділянку на якій розташований вказаний житловий будинок, замовила технічну документацію і цій земельній ділянці для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) присвоєно кадастровий №3521983000:51:000:0150 та визначена її площа - 0,2500 га.

18.11.2023 року отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на 1/2 частки земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,2500 га, розташованої на території АДРЕСА_1 кадастровий номер ділянки 3521983000:51:000:0150, належної померлій матері позивачки - ОСОБА_2 на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії ІІІ-КР № 031679. виданого Іванівською сільською Радою народних депутатів Долинського району, Кіровоградської області. Але неоформленою залишається частка вказаної земельної ділянки яка належала ОСОБА_3 поскільки мати позивачки за життя відмовилася від прийняття спадини після смерті ОСОБА_3 , а позивачка не є його спадкоємицею і відповідно в порядку спадкування це зробити не може.

На даний час позивачка має намір продати вищевказаний будинок, але не має можливості це зробити постільки 1/2 частки присадибної земельної ділянки на якій розташований будинок не оформлена. В зв`язку з чим змушена звернутися до суду

Відповідач у встановлений строк не надіслав до суду відзив на позовну заяву.

У судовому засіданні позивач заявлені позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.

Представник відповідача Гурівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області в судове засідання не з`явився, повідомлявся про місце та час розгляду справи, надіслали до суду заяву про розгляд справи у їх відсутність за наявними у справі документами.

Заслухавши поясненняучасників судовогорозгляду,дослідивши матеріалисправи таоцінивши доказив їхсукупності,прийшов донаступнихвисновків.

Згідно копії державного акту на право приватної власності на землю слідує, що він виданий ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 3617,9 кв.м., розташованої на території АДРЕСА_1 на праві спільної сумісної власності з співвласником ОСОБА_3 (а.с.5)

Згідно копії свідоцтва про смерть слідує, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.6)

Згідно копії свідоцтва про смерть слідує, що ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.7)

Згідно копії свідоцтва про право на спадщину за законом слідує, що ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті своєї матері ОСОБА_2 , яка складається з житлового будинку з надвірними будівлями розташованого в АДРЕСА_1 , спадкова справа № 24/2022, зареєстровано в реєстрі № 522 (а.с.8)

Згідно копії витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, кадастровий №3521983000:51:000:0150 слідує, що вказана земельна ділянка площею 0,2500 га розташована в АДРЕСА_1 право власності зареєстровано за ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (а.с.10)

Згідно копії свідоцтва про право на спадщину за законом слідує, що ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті своєї матері ОСОБА_2 , яка складається з частки земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) 0,2500 га розташованої в АДРЕСА_1 , кадастровий №3521983000:51:000:0150, спадкова справа № 24/2022, зареєстровано в реєстрі № 817 (а.с.12)

Статтею 76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Статтею 328 ЦК Українипередбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

У ст.377 ЦК Українивказано, що до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Відповідно дост. 120 Земельного Кодексу України, у разі набуття частки у праві спільної власності на об`єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), право власності на земельну ділянку (крім земель державної, комунальної власності), на якій розміщено такий об`єкт, одночасно переходить від відчужувача (попереднього власника) такого об`єкта до набувача у розмірі належної відчужувану (попередньому власнику) частки у праві спільної власності на такий об`єкт, крім випадку, коли попередньому власнику належала частка у праві спільної власності на земельну ділянку в іншому розмірі. Якщо відчужувану (попередньому власнику) у праві спільної власності на такий об`єкт належала частка у праві спільної власності на земельну ділянку в іншому розмірі, право власності переходить у такому самому розмірі.

Зазначена норма закріплює загальний принцип цілісності об`єкту нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об`єкт розташований. За цією нормою визначення правового режиму земельної ділянки перебуває у прямій залежності від права власності на будівлю і споруду та передбачається механізм роздільного правового регулювання нормами цивільного законодавства майнових відносин, що виникають при укладенні правочинів щодо набуття права власності на нерухомість, і правового регулювання нормами земельного і цивільного законодавства відносин при переході прав на земельну ділянку у разі набуття права власності на нерухомість.

Таким чином, за загальним правилом, закріпленим у частині першійстатті 120 ЗК України, особа, яка набула права власності на будівлю чи споруду стає власником земельної ділянки на тих самих умовах, на яких вона належала попередньому власнику, якщо інше не передбачено у договорі відчуження нерухомості».

Частиною першою ст.181Цивільного кодексу передбачено, щоземельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення, віднесено до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість).

Статтею 380 Цивільного кодексу, визначено, що житловим будинком є будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, установлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного у ній проживання.

Враховуючи вищезазначене, можна стверджувати, що житловий будинок, будівля або споруда не можуть бути відокремлені від земельної ділянки без їх пошкодження або істотного знецінення. Такі об`єкти є фактично складовою частиною земельної ділянки.

Істотною умовою договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, є кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв`язку з набуттям права власності на ці об`єкти, крім об`єктів державної власності, що підлягають продажу шляхом приватизації.

Згідно ч.1 ст. 381 ЦК України, садибою є земельна ділянка разом з розташованими на ній житловим будинком, господарсько-побутовими будівлями, наземними і підземними комунікаціями, багаторічними насадженнями.

Відповідно дост. 381 ЦК України, садибою є земельна ділянка разом з розташованими на ній житловим будинком, господарсько-побутовими будівлями, наземними і підземними комунікаціями, багаторічними насадженнями. У разі відчуження житлового будинку вважається, що відчужується вся садиба, якщо інше не встановлено договором або законом.

Верховний Суд України у своїй судовій практиці сформував правову позицію щодо наявності загального принципу цілісності об`єкта нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об`єкт розташований: "За цим принципом визначення правового режиму земельної ділянки перебуває в прямій залежності від права власності на будівлю та споруду. При цьому при застосуванні положеньст.120ЗК в поєднанні з нормою ст.125цього кодексу в набувача нерухомості право власності на земельну виникає одночасно з виникненням права власності на зведені на цій ділянці об`єкти. Це правило стосується й випадків, коли право на земельну ділянку не було зареєстроване одночасно з правом на нерухомість, однак ділянка раніше набула ознак об`єкта права власності".

З моменту набуття права власності на нерухоме майно, новий власник такого майна стає власником або користувачем земельної ділянки, на якій знаходиться будівля.

Отже, беручи до уваги вищенаведені норми права, право власності на земельну ділянку перейшло до позивача відповідно до закону з моменту набуття (реєстрації) права власності на будинок, тому позивач має право на ту частину земельної ділянки, на якій цей будинок розміщений, а також на частину земельної ділянки, яка необхідна для його обслуговування.

Керуючись ст. ст.12,13,81,141,263-265,268,280-282 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Гурівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області про визнання права власності на 1 / 2 частку земельної ділянки - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою : АДРЕСА_1 ) право власності на 1/2 частки земельної ділянки кадастровий номер 3521983000:51:000:0150 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,2500 га., що розташована за адресою : АДРЕСА_1 , яка раніше належала ОСОБА_3 на підставі держаного акту на право приватної власності на землю від 06 жовтня 2000 року серії ІІІ-КР № 031679.

Рішення може бути оскаржене протягом 30 діб з моменту проголошення ( у випадку проголошення неповного рішення з моменту виготовлення рішення у повному обсязі) до Кропивницького апеляційного суду Кіровоградської області.

Суддя С.В. Степанов

СудДолинський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення26.11.2024
Оприлюднено28.11.2024
Номер документу123329333
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку

Судовий реєстр по справі —388/2455/23

Рішення від 26.11.2024

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Степанов С. В.

Ухвала від 02.10.2024

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Степанов С. В.

Ухвала від 20.06.2024

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Степанов С. В.

Ухвала від 22.01.2024

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Степанов С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні