Суддя Маркосян М. В.
Справа № 644/6226/24
Провадження № 2/644/3053/24
27.11.2024
Рішення
Іменем України
27 листопада 2024 року.
Орджонікідзевський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Маркосян М.В.,
за участю секретаря судового засідання Лєпілової В.В..,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Дворічанської селищної ради Куп`янського району Харківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини;
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Орджонікідзевського районного суду м. Харкова з позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 , після смерті якого залишилося спадкове майно у вигляді земельних ділянок на території Дворічанської селищної (колишньої - Кутьківської сільської) ради Куп`янського (колишнього - Дворічанського) району Харківської області. За свого життя ОСОБА_2 залишив заповіт, посвідчений секретарем виконавчого комітету Куп`янського сільської ради Дворічанського району Харківської області Киричок Т.В. 31.01.2020 року, який зареєстрований в реєстрі за №4. Згідно з зазначеним заповітом померлий ОСОБА_2 заповів позивачці все належне йому майно. Позивачка звернулась до нотаріальної контори, де їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину в зв`язку з пропуском шестимісячного строку на подання заяви про прийняття спадщини та рекомендовано звернутися до суду. Вважає, що пропустила строк з поважних причин, просить суд визначити їй, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк тривалістю три місяця від дня набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 02.08.2024 було відкрито провадження у справі у загальному позовному провадженні., розгляд справи у підготовчому судовому засіданні був призначений на 28.08.2024.
Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 23.10.2024 було закрито підготовче судове засідання та призначено справу до судового розгляду на 27.11.2024.
Сторони в підготовче судове засідання 28.08.2024, 26.09.2024, 23.10.2024, а також у судове засідання 27.11.2024 не прибули, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Від відповідача, Дворічанської селищної ради Куп`янського району Харківської області відзив на позов не надійшов, представник у судове засідання не з`явився, повідомлявся про судові засідання та виклик до суду в електронній формі шляхом направлення повідомлень до електронного кабінету.
Також, судом було задоволено клопотання позивача про витребування доказів, було витребувано у Шевченківської державної нотаріальної контори Харківської області інформацію щодо заведення спадкової справи та заяв. Від Шевченківської державної нотаріальної контори Харківської області 27.09.2024 до суду надійшла витребувана інформація.
Суд вважає, що нез`явлення позивача, відповідача за умови їх належного повідомлення не перешкоджає вирішенню спору та розглядає справу на підставі наявних доказів та заяв по суті справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з відсутністю сторін, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Провівши розгляд справи, дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини та дійшов наступних висновків.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачки ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 .
За свого життя ОСОБА_2 залишив заповіт, посвідчений секретарем виконавчого комітету Кутьківської сільської ради Дворічанського району Харківської області Киричок Т.В. 31.01.2020 року, зареєстрований в реєстрі за № 4, згідно з яким заповідав все належне йому майно ОСОБА_1 . Позивачка, згідно копії свідоцтва про народження, є донькою померлого ОСОБА_2 , також, копія заповіту підтверджує те, що позивачка є спадкоємицею майна померлого. Після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно у вигляді двох земельних ділянок на території ради Куп`янського (колишнього - Дворічанського) району Харківської області, що підтверджується копіями державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 484408 та серії ЯЕ № 484294.
На день смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 він знаходився у місті Суми, однак зареєстрований був окремо від позивачки на території Дворічанської селищної територіальної громади.
Позивачка пропустила строк для звернення із заявою про прийняття спадщини. Згідно із відповіддю Шевченківської державної нотаріальної контори Харківської області №253/01-16 від 05.09.2024 спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась, спадкоємці із заявами про прийняття спадщини не звертались, свідоцтво про спадщину не видавалось.
Позивачка обгрунтовує пропуск строку подання заяви про прийняття спадщини тим, що після повномасштабного вторгнення російської федерації до України та окупації Дворічанської селищної територіальної громади, в тому числі села Кутьківка, де був зареєстрований її батько та де знаходилося все його спадкове майно не працювали державні установи, або змінили місце свого знаходження.
Дворічанська селищна територіальна громада була окупована з 24.02.2022, також припинили роботу всі установи та організації, в тому числі і Дворічанська державна нотаріальна контора Харківської області, Куп`янська державна нотаріальна контора Харківської області, приватні нотаріуси, Укрпошта, Нова пошта тощо, проїзду з Шевченківської територіальної громади Куп`янського району Харківської області до м.Харків чи м.Чугуїв не було під загрозою застосування зброї військами російської федерації.
У зв`язку зі збройною агресією російської федерації проти України та запровадженням на території України воєнного стану відповідно до Указу Президента України від 25 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» (із змінами), оголошено простій таких державних нотаріальних контор Харківської області: Великобурлуцька державна нотаріальна контора, Дворічанська державна нотаріальна контора; Вовчанська державна нотаріальна контора.
Згідно з Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року "Про введення воєнного стану в Україні" із 05 години ЗО хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб введено в Україні воєнний стан, який в подальшому було продовжено до 12 серпня 2024 року.
Внаслідок військової агресії російської федерації проти України Дворічанська селищна територіальна громада Куп`янського району Харківської області була тимчасово окупована з 24.02.2022 по 10.09.2022 згідно з Переліком територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25 квітня 2022 року за № 75, а на даний час перебувають в районі проведення активних воєнних (бойових) дій згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженим Наказом. Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 за № 1668/39004.
При цьому, Дворічанська, Шевченківська та Куп`янська державні нотаріальні контори Харківської області не працювали, як припинили роботу і приватні нотаріуси, відділення Укрпошти, Нової пошти, інші установи та організації. Тобто, направленню заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , перешкоджали об`єктивні та загальновідомі обставинам.
Таким чином, у судовому засіданні встановлено факт пропуску строку для прийняття спадщини позивачами, який не є підставою для усунення від спадкування, оскільки позивачка має право на спадщину після смерті батька за заповітом. Однак, позивачка не може реалізувати його у зв`язку з пропуском встановленого законом строку для прийняття спадщини. Отже право останньої підлягає захисту в судовому порядку.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого майнового права та інтересу (ст.16 ЦК України).
Згідно статей3,4 ЦПК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених прав, а суд, здійснюючи правосуддя, захищає порушені права цих осіб у спосіб, визначений законами України.
Загальний перелік способів захисту цивільних прав та інтересів закріплений устатті 16 ЦК України. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є, зокрема, визнання права.
Відповідно до статей1216,1218 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (стаття 1217 ЦК України). Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини (стаття 1223 ЦК України). Відповідно до частини першоїстатті 1268 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Відповідно до частини першої статті1269, частини першої статті1270 ЦК Україниспадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Отже, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для поданняним заяви про прийняття спадщини.
За змістом зазначеної статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є ті, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Правила частини третьоїстатті 1272 ЦК Україниможуть бути застосовані, якщо: 1) спадкоємець пропустив строк для прийняття спадщини 2) у спадкоємця були перешкоди для подання заяви для прийняття спадщини; 3) ці обставини визнані судом поважними. Оцінка поважності причин пропуску строку прийняття спадщини повинна, у першу чергу, стосуватися періоду від моменту відкриття спадщини й до спливу шестимісячного строку, встановленого законом для її прийняття. Саме протягом цього періоду мають існувати об`єктивні та істотні перешкоди для прийняття спадщини. Інші періоди досліджуються, якщо ці перешкоди почали існувати протягом шестимісячного строку та тривали до моменту звернення до нотаріуса або до суду.
Подібні висновки викладені у постановах Верховного Суду України від 04 листопада 2015 року у справі № 6-1486цс15, від 23 серпня 2017 року у справі № 6-1320цс17, у постановах Верховного Суду від 26 червня 2019 року у справі № 565/1145/17, від 17 жовтня 2019 року у справі№ 766/14595/16, від 30 січня 2020 року у справі № 487/2375/18, від 31 січня 2020 року у справі № 450/1383/18, від 17 серпня 2023 року у справі № 626/274/22.
Відповідно до статей12,81 ЦПК Україникожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Обґрунтовуючи поважність причин пропуску визначеного частиною першоюстатті 1270 ЦК Українистроку для прийняття спадщини, позивачка посилається, зокрема на те, що після запровадження в Україні воєнного стану 24 лютого 2022 року, розпочалися активні бойові дії в Харківської області. У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації. Указом Президента України «І Іро ведення воєнного стану в України», який затверджено Законом України № 2102-ІХ від 24.02.2022 року, введено в Україні воєнний етап, який триває до теперішнього часу.
Місце знаходження основної частини майна померлого батька позивачки, та останнє зареєстроване місце проживання батька - село Кутьківка Куп`янського району Харківської області, що відноситься до Дворічанської селищної територіальної громади Харківської області.
Відповідно до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блокуванні), затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25.04.2022 № 75 (у редакції Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 28.10.2022 № 248, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.10.2022 за № 1348/38684) станом на день подання позову до вказаного переліку входить Дворічанська селищна територіальна громада Куп`янського району Харківської області.
Позивачка зазначає, що була позбавлені можливості звернутися до нотаріуса, в зв`язку із наведеними обставинами.
Вирішуючи питання поважності причин пропуску позивачкою шестимісячного строку, визначеногостаттею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.
Оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, враховуючи обставини, на які посилалась позивач, незважаючи на те, що вона пропустила значний строк подання заяви про прийняття спадщини з урахуванням загальновідомих обставин щодо бойових дій у районі, де відкрилась спадщина, суд дійшов висновку, що причини, вказані позивачем, є тими непереборними обставинами, які перешкоджали їй протягом шести місяців з часу відкриття спадщини звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. Зокрема, судом враховано, що весь встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 припав на повномасштабну військову агресію росії проти України, черговий етап якої розпочався 24 лютого 2022 року, а спадкодавець мав зареєстроване місце проживання у Куп`янському районі Харківської області в якому безперестанно ведуться активні бойові дії. Крім того, суд враховує, що на даний час інші спадкоємці із заявами про прийняття спадщини не звернулись, а воля спадкодавця викладена у заповіті.
Згідно з частиною третьоюстатті 1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Згідно з правовою позицію ЄСПЛ у справі «Ілхан проти Туреччини» від 27.06.2000 року, при вирішення питання пропуску строку на вчинення дій має застосовуватись правило встановлення всіх обставин з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
З урахуванням введення на території України правового режиму воєнного стану, ведення бойових дій, припинення діяльності нотаріальних контор на територіях ведення активних бойових дій, суперечливості положень закону щодо вирішення питань про прийняття спадщини під час воєнного стану, як наслідок, здійснення нотаріусами своїх обов`язків з урахуванням низки особливостей, у позивачів виникли об`єктивні та істотні труднощі для своєчасного звернення до нотаріуса після смерті їх матері , що може вважатись поважною причиною та підставою для встановлення додаткового строку на прийняття спадщини.
Таким чином, враховуючи встановлені фактичні обставини справи та причини пропуску позивачами строку для прийняття спадщини, які суд визнає поважними, на підставі наведених вище норм закону, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, підлягають задоволенню.
Згідно з ч.9 ст.141 ЦПК України, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами, або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Суд покладає судові витрати на сторону позивача, і не стягує їх з відповідача, оскільки спір виник внаслідок пропуску позивачкою строків звернення із заявою про прийняття спадщини, тобто її неправильних дій, які не залежали від волі відповідача.
На підставі викладеного керуючись ст. ст.10-13,81,89,247,259,265,273,354-355 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Дворічанської селищної ради Куп`янського району Харківської області - задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк тривалістю три місяці від дня набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Судові витрати покласти на позивачку.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Харківського апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: Дворічанська селищна рада Куп`янскього району Харківської області (код ЄДРПОУ: 04397037, вул. Слобожанська, буд. 8, сел. Дворічна, Куп`янський р-н, Харківська обл.).
Повний текст рішення складений 27.11.2024 року.
Суддя Марина МАРКОСЯН
Суд | Орджонікідзевський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2024 |
Оприлюднено | 29.11.2024 |
Номер документу | 123329861 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Орджонікідзевський районний суд м.Харкова
Маркосян М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні