Справа № 573/2123/24
Номер провадження 2/573/481/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2024 року Білопільський районний суд Сумської області у складі:
головуючої судді Терещенко О.І.
з участю секретаря судового засідання Федорченко Г.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Білопіллі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Білопільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Сумському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, третя особа: ОСОБА_2 про зобов`язання внести зміни до актового запису,
ВСТАНОВИВ:
01 листопада 2024 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом, який мотивований тим, що з 2020 року проживає однією сім`єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 . Вказує, що вони зареєстровані за однією адресою. ІНФОРМАЦІЯ_1 у них народилася донька ОСОБА_3 . Прізвище дитини записане зі слів матері відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України. З метою реалізації свого права та внесення змін до актового запису про народження доньки 15 жовтня 2024 року засобами електронної пошти він подав спільну заяву батька та матері дитини про визнання батьківства з додатками, яку він та мати дитини спільно підписали за допомогою електронного цифрового підпису відповідно до ЗУ «Про електронні документи та електронний документообіг». Однак, 17 жовтня 2024 року на свою електронну адресу отримав повідомлення відповідача про те, що у відділі не має технічних можливостей для відкриття файлу із заявою про визнання батьківства, хоча попередньо наш з дружиною представник - адвокат Даценко А.М. аналогічним способом направляв відповідачу адвокатський запит та отримав на нього відповідь, підписану начальником відділу за допомогою ЕЦП. З огляду на викладене, враховуючи, що у позасудовому порядку він позбавлений можливості внести зміни до актового запису про народження доньки, позивач просить зобов`язати відповідача внести до актового запису №14, складеного відділом 01 лютого 2022 року такеі зміни: змінити прізвище дитини « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 », батьком дитини записати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України.
04 листопада 2024 року відкрито спрощене позовне провадження та справу призначено до судового розгляду (а. с. 19).
08 листопада третя особа ОСОБА_2 направила пояснення, в яких зазначила, що з 2020 року вона проживає однією сім`єю з позивачем та ІНФОРМАЦІЯ_1 у них народилася донька ОСОБА_3 . Під час реєстрації народження дитини вона дала їй своє прізвище, бо не була одружена з її батьком ОСОБА_1 . Зараз вони з позивачем намагалися внести зміни до актового запису про народження дитини, однак отримали відмову, у зв`язку з чим змушені звернутись до суду (а. с. 34, 35).
14 листопада 2024 року до суду надійшов лист начальника Білопільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Сумському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Ворошило М.А., в якому остання зазначає, що відомості про народження фізичної особи, її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного тану громадян в органах державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному КМУ. Вказує, що відділи ДРАЦС позбавлені можливості здійснювати перевірку кваліфікованого електронного підпису заявників у поданих на електронну пошту документах. Законодавством встановлено способи подачі заяви про визнання батьківства, зокрема: особисто, через представника або надсилання поштою за умови засвідчення справжності підпису нотаріально. Повноваження представника мають ґрунтуватися на нотаріально посвідченій довіреності. У відповідь на лист, надісланий ОСОБА_1 на електронну пошту, Білопільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Сумському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції йомуповідомлено, що у них немає технічних можливостей відкрити та прочитати надісланий заявником файл із заявою про визнання батьківства, тобто не було можливості ознайомитись із його змістом, що вирішити питання по суті або написати відмову у внесенні змін. Спроб з`ясувати як можливо виправити ситуацію чи надіслати повторну заяву позивачем не вжито (а. с. 37-39).
Позивач ОСОБА_1 та його представник - адвокат Даценко А.М. у судове засідання не з`явилися, останній подав заяву про розгляд справи без їх з позивачем участі, позов підтримав та просив його задовольнити (а. с. 40).
Представник відповідача Білопільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Сумському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у судове засідання не з`явився, начальник відділу Ворошило М.А. подала заяву про розгляд справи без участі представника відділу, проти позовних вимог не заперечує та просила прийняти рішення згідно з вимогами чинного законодавства (а. с. 37-39).
Третя особа ОСОБА_2 у судове засідання не прибула, направила пояснення, у яких зазначила, що позов підтримує. Також просила розглянути справу без її участі (а. с. 34).
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін, третьої особи за наявними у справі доказами.
Повно, об`єктивно та всебічно дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Суми народилася ОСОБА_3 , про що Білопільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Сумському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції складено відповідний актовий запис №14. Матір`ю останньої записана ОСОБА_2 , а батьком на підставі ч. 1 ст. 135 СК України записаний ОСОБА_6 , громадянин України (а. с. 11-13).
Позивач ОСОБА_1 з 03 лютого 2022 року зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . За вказаною адресою з 09 грудня 2020 року також зареєстрована і ОСОБА_2 (а. с. 5-9).
29 жовтня 2024 року адвокат Даценко А.М. звертався до відповідача з адвокатським запитом про надання банківських реквізитів для сплати державного мита, інших платежів при поданні заяви про визнання батьківства із зазначенням розміру державного мита, інших платежів, які підлягають сплаті. Вказаний запит останнім направлявся на електронну адресу Білопільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Сумському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції з накладенням електронного цифрового підпису. На вказаний адвокатський запит було отримано відповідь відповідача (а. с. 18-22).
15 жовтня 2024 року на електронну адресу відповідача позивачем надсилалася заява матері та батька дитини про визнання батьківства. Вказана заява підписана ОСОБА_2 та ОСОБА_1 за допомогою електронного цифрового підпису. Однак, того ж дня на електронну адресу позивача надійшов електронний лист відповідача про те, що у відділі немає технічних можливостей відкрити надісланим ним файл із заявою про визнання батьківства (а. с. 14-17).
Відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Частиною 3 статті 51 Конституції України передбачено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Суд зазначає, що засади шлюбу, особисті немайнові та майнові права і обов`язки подружжя, підстави виникнення, зміст особистих немайнових і майнових прав та обов`язків батьків і дітей, усиновлювачів та усиновлених, інших членів сім`ї та родичів визначає Сімейний кодекс України.
Згідно з ч. 4 ст. 128 СК України позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.
Права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 СК України.
Відповідно до частини другої статті 125 СК України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: за заявою матері та батька дитини; за рішенням суду.
Визнання батьківства - це волевиявлення особи, яка вважає себе батьком дитини. Однак одного волевиявлення особи щодо визнання себе батьком певної дитини недостатньо для настання правових наслідків. Необхідно також ще й волевиявлення матері дитини, яке полягає у вираженні згоди на те, щоб чоловік був записаний батьком її дитини. Саме тому вимагається подання до органів реєстрації актів цивільного стану спільної заяви матері дитини та чоловіка, який вважає себе батьком цієї дитини.
Визнання батьківства є констатацією факту біологічного батьківства особи, яка подала заяву до органів реєстрації актів цивільного стану, метою якого є підтвердження вже існуючого біологічного (кровного) споріднення між чоловіком, який визнає себе батьком, та дитиною.
Згідно з ч. 1 ст. 128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 128 СК України підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу.
Згідно з ч. 3 ст. 128 СК України позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 82 ЦПК України передбачено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Відповідно до п. 20 г. 1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Згідно з п. 2.13.1 Розділу ІІ Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, що затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5, підставою для внесення змін в актовий запис цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установленням неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Відповідно до п. 2.16.4 Розділу ІІ зазначених вище правил, на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.
Суд враховує, що третя особа у справі, яка є матір`ю дитини, батьківство щодо якої просить встановити позивач, визнає той факт, що з 2020 року проживає разом з позивачем та в період спільного проживання у них народилася донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Однак, при державній реєстрації народження дитини, вона з ОСОБА_1 не перебували у шлюбі і тому відомості про батька дитини внесені на підставі ч. 1 ст. 135 СК України.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 258, 259, 265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ) до Білопільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Сумському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 22597978, юридична адреса: 40021, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, буд. 146/1), третя особа: ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) про зобов`язання внести зміни до актового запису задовольнити.
Зобов`язати Білопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Сумському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести до актового запису про народження №14, складеного Білопільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Сумському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 01 лютого 2022 року відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , громадянки України, такі зміни: змінити прізвище дитини « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 », батьком дитини записати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду.
Суддя
Суд | Білопільський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2024 |
Оприлюднено | 02.12.2024 |
Номер документу | 123332912 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Білопільський районний суд Сумської області
Терещенко О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні