Справа 749/1598/24
Номер провадження 2-о/749/43/24
У Х В А Л А
27 листопада 2024 року Щорський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого судді Чигвінцева М.С.
присяжних: Россол Л.А.
Осипенко Р.І.
за участі секретаря Михалевич М.В.
заявника ОСОБА_1
представника заявника ОСОБА_2
представника ОСОБА_3 ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу №749/1598/24 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування Сновської міської ради Корюківського району Чернігівської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна,
ВСТАНОВИВ:
Заявник звернувся до суду з заявою, у якій просить визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженку та зареєстровану в с. Кучинівка, Корюківського району Чернігівської області, яка фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , недієздатною та призначити його опікуном.
У судовому засіданні представник заявника адвокат Шадуйкіс Г.В. заявив клопотання про призначення у справі судово-психіатричної експертизи, проведення якої доручити експертам Чернігівської філії судово-психіатричних експертиз державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» та поставити наступні питання: чи страждає ОСОБА_3 на будь-яке психічне захворювання? Чи є захворювання ОСОБА_3 хронічним і стійким? Чи дозволяє психічне захворювання ОСОБА_3 усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними?
Представник особи, стосовної якої вирішується питання про визнання її недієздатною, у судовому засіданні вважала заявлене клопотання передчасним, оскільки матеріали справи не містять відомостей перебування ОСОБА_3 на обліку у лікаря психіатра.
Представник Органу опіки та піклування у судове засідання не з`явився, надавши заяву, в якій просив справу розглянути без його участі та не заперечував проти призначення у справі судово-психіатричної експертизи.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_3 у судове засідання не з`явився, надавши заяву, в якій просив справу розглянути без його участі та прийняти рішення на розсуд суду.
Дослідивши матеріали справи та вислухавши заявника, представника заявника та особи, стосовної якої вирішується питання про визнання її недієздатною, суд дійшов наступного висновку.
Згідно ч. 1 ст. 103 ЦПК України, суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Статтею 105 ЦПК України визначено, що призначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити, зокрема, психічний стан особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи (ч.1 ст.104 ЦПК України).
Згідно вимог п.5 ч.1 ст. 252 ЦПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи, - на час проведення експертизи (п.9 ч.1 ст.253 ЦПК України).
Як вбачається з копії довідки Сер МСЕ-ЧНВ № 291807 від 31.08.2011 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є інвалідом з дитинства, група інвалідності - 1 А, та потребує стороннього догляду.
Зважаючи на заявлені вимоги щодо визнання фізичної особою недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна, а також те, що для об`єктивного розгляду справи необхідно встановити психічний стан особи, що матиме значення для справи і потребує спеціальних знань, суд вважає за доцільне призначити судово-психіатричну експертизу, а провадження у справі на час її проведення зупинити.
Керуючисьст.ст. 103-105, 107, 252, 253, 293, 298, 299, 353 ЦПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання представник заявника адвокат Шадуйкіса Г.В. про призначення у справі судово-психіатричної експертизи задовольнити.
Призначити у справі №749/1598/24 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування Сновської міської ради Корюківського району Чернігівської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна, судово-психіатричну експертизу для встановлення психічного стану ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Проведення даної експертизи доручити експертам Чернігівської Філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» (м. Чернігів, вул. Івана Мазепи, буд. 3), на вирішення якої поставити наступні питання:
1. Чи страждає ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на будь-яке психічне захворювання?
2. Чи є захворювання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , хронічним і стійким?
3. Чи дозволяє психічне захворювання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними?
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст. 384, 385 КК України.
Для вирішення експертизи направити експертам матеріали справи.
Зобов`язати ОСОБА_1 у визначений експертами час з`явитись разом із ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до експертної установи.
Зобов`язати учасників процесу сприяти експертам у проведенні експертизи та роз`яснити, що згідно ст. 109 ЦПК України,- у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Провадження у справі - зупинити.
Ухвала суду в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя М.С. Чигвінцев
Присяжні Л.А. Россол
Р.І. Осипенко
Суд | Щорський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2024 |
Оприлюднено | 29.11.2024 |
Номер документу | 123334391 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Щорський районний суд Чернігівської області
Чигвінцев М. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні