ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Коцюбинського, 2А, м. Ужгород, 88000, e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua, вебадреса: http://zk.arbitr.gov.ua
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження у справі
"25" листопада 2024 р. м. УжгородСправа № 907/987/24
Суддя Господарського суду Закарпатської області Пригуза П.Д., розглянувши матеріали позовної заяви,
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Валері 2016", код ЄДРПОУ - 43296559, м. Харків, проспект Ювелірний, буд. 54-А, офіс 232,
до відповідача: Balist Logistic Kft., Угорщина, Korte utca 3 1 em ajto 4400 Nyiregyhaza,
про стягнення коштів
в с т а н о в и в:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Валері 2016", код ЄДРПОУ - 43296559, звернулось до Господарського суду Закарпатської області з позовною заявою до іноземного контрагента - Balist Logistic Kft., Угорщина, Korte utca 3 1 em ajto 4400 Nyiregyhaza, з позовними вимогами стягнення з відповідача на свою користь заборгованості в сумі 4000.00 євро основного боргу, суми інфляційних втрат - 82.40 євро, трьох процентів річних від простроченої суми - 35.80 євро, а також сплачений судовий збір в сумі 68.29 євро, витрати на надання професійної правничої допомоги у сумі 270.65 євро та витрати на надання послуг перекладача в сумі 40.60 євро.
Даний позов обґрунтований тим, що 20.05.2024 між сторонами спору був укладений договір - заявка №BL - 911/24 на перевезення вантажу "гуманітарна допомога". Перевезення вантажу за вказаним договором - заявкою здійснено вчасно та без зауважень, проте відповідач не здійснив оплату за виконане перевезення.
Розглянувши матеріали даної позовної заяви, суд встановив підстави для відмови у відкритті провадження у справі №907/987/24 з огляду на наступне.
Відповідно до статті 4 Господарського процесуального кодексу України, право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Юрисдикція господарських судів визначена статтею 20 Господарського процесуального кодексу України. Так, згідно приписів ч. 1 цієї статті господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
Приписами ст. 45 ГПК України передбачено, що сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу. Відповідачами є особи, яким пред`явлено позовну вимогу.
Статтею 23 цього ж кодексу передбачено, що у випадках, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, спір, який відноситься до юрисдикції господарського суду, може бути переданий за угодою сторін на вирішення суду іншої держави.
Статтею 27 цього ж кодексу передбачено, що позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Як вбачається із змісту позовної заяви і доданих до неї матеріалів, відповідач - Balist Logistic Kft. має місцезнаходження: Угорщина, Korte utca 3 1 em ajto 4400 Nyiregyhaza.
Відповідно до ст. 3 Господарського процесуального кодексу України, судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Якщо міжнародним договором України встановлено інші правила судочинства, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, іншими законами України, застосовуються правила міжнародного договору.
Відповідно до ст. 365 Господарського процесуального кодексу України іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Згідно з ст. 366 Господарського процесуального кодексу України підсудність справ за участю іноземних осіб визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Порядок урегулювання приватноправових відносин, які хоча б через один із своїх елементів пов`язані з одним або кількома правопорядками, іншими, ніж український правопорядок, встановлює Закон України "Про міжнародне приватне право".
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про міжнародне приватне право" цей Закон застосовується, зокрема, щодо визначення підсудності судам України справ з іноземним елементом.
Приписами ст. 75 та ст. 76 Закону України "Про міжнародне приватне право" передбачені випадки підсудності справ з іноземним елементом судам України.
Підсудність судам України справ з іноземним елементом визначається на момент відкриття провадження у справі, незважаючи на те, що в ході провадження у справі підстави для такої підсудності відпали або змінилися, крім випадків, передбачених у статті 76 цього Закону (ч. 1 ст. 75 Закону України "Про міжнародне приватне право").
Відповідно до статті 76 Закону України "Про міжнародне приватне право" встановлено підстави визначення підсудності справ судам України, до яких віднесено такі:
1) якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, крім випадків, передбачених у статті 77 цього Закону;
2) якщо на території України відповідач у справі має місце проживання або місцезнаходження, або рухоме чи нерухоме майно, на яке можна накласти стягнення, або знаходиться філія або представництво іноземної юридичної особи - відповідача;
3) у справах про відшкодування шкоди, якщо її було завдано на території України;
4) якщо у справі про сплату аліментів або про встановлення батьківства позивач має місце проживання в Україні;
5) якщо у справі про відшкодування шкоди позивач - фізична особа має місце проживання в Україні або юридична особа - відповідач - місцезнаходження в Україні;
6) якщо у справі про спадщину спадкодавець у момент смерті був громадянином України або мав в Україні останнє місце проживання;
7) дія або подія, що стала підставою для подання позову, мала місце на території України;
8) якщо у справі про визнання безвісно відсутнім або оголошення померлим особа мала останнє відоме місце проживання на території України;
9) якщо справа окремого провадження стосується особистого статусу або дієздатності громадянина України;
10) якщо справа проти громадянина України, який за кордоном діє як дипломатичний агент або з інших підстав має імунітет від місцевої юрисдикції, відповідно до міжнародного договору не може бути порушена за кордоном;
11) якщо у справі про банкрутство боржник має місце основних інтересів або основної підприємницької діяльності на території України;
12) в інших випадках, визначених законом України та міжнародним договором України.
Суд зазначає, що предметом позову за його змістом і матеріалами є вимога позивача про стягнення з замовника за договором перевезення вантажу передбаченої договором оплати, а замовник має місцезнаходження на території іноземної держави, зокрема - Угорської Республіки.
Проаналізувавши предмет спору та приписи статті 76 Закону України "Про міжнародне приватне право" суд доходить висновку, що обставини і предмет спору не підпадають під правове регулювання цієї норми, тому такий спір та справа, хоча і є господарським, але не є підсудним господарським судам України.
З приписів статей 76, 77 Закону України "Про міжнародне приватне право", суд не вбачає підстав ані виключної підсудності справи, ані таких, що можуть вплинути на прийняття справи до провадження господарським судом України.
У даному випадку (як про це зазначає позивач) спір виник внаслідок невиконання відповідачем свого зобов`язання щодо оплати поставки товару, але не з тих підстав, що визначені законом для встановлення підсудності.
Частиною 1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором визнається домовленість двох чи більше осіб, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Суд зазначає, що позивачем не долучено до матеріалів справи договір - заявку від 20.05.2024, на яку посилається в обґрунтування своїх позовних вимог. Позивачем долучено до матеріалів справи копію транспортної накладної, копію CMR A №930495 від 22.05.2024; копію інвойсу №911 від 27.05.2024 року. Разом з тим, копії угоди, укладеної між сторонами, в якій би містились умови вирішення суперечок між сторонами, - відсутня.
Таким чином, виходячи з положень ст. 76 Закону України "Про міжнародне приватне право", суд дійшов висновку, що ця позовна заява не підлягає розгляду в Господарському суді Закарпатської області.
Статтею 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція), ратифікованої Законом України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Поняття "суд, встановлений законом" містить, зокрема, таку складову, як дотримання усіх правил юрисдикції та підсудності.
Критеріями розмежування судової юрисдикції є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.
Отже, Господарський суд Закарпатської області, в розумінні норми статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини, не є тим судом, який встановлений законом для розгляду цього спору, оскільки сторони не укладали між собою угоди про розгляд спорів судами України, а із норм Закону прямо випливає непідсудність цієї справи з іноземним елементом судам України.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 175 Господарського процесуального кодексу України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Про відмову у відкритті провадження у справі постановляється ухвала не пізніше п`яти днів з дня надходження заяви. Така ухвала надсилається заявникові не пізніше наступного дня після її постановлення в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу. До ухвали про відмову у відкритті провадження у справі, що надсилається заявникові, додаються позовні матеріали. Копія позовної заяви залишається в суді. Ухвалу про відмову у відкритті провадження у справі може бути оскаржено. У разі скасування цієї ухвали позовна заява вважається поданою в день первісного звернення до суду.
Керуючись статтями 20, 175, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
п о с т а н о в и в:
1. Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю "Валері 2016", код ЄДРПОУ - 43296559, м. Харків, проспект Ювелірний, буд. 54-А, офіс 232, у відкритті провадження у справі до Balist Logistic Kft., Угорщина, Korte utca 3 1 em ajto 4400 Nyiregyhaza, про стягнення з відповідача на свою користь заборгованості в сумі 4000.00 євро основного боргу, суми інфляційних втрат - 82.40 євро, трьох процентів річних від простроченої суми - 35.80 євро, а також сплачений судовий збір в сумі 68.29 євро, витрати на надання професійної правничої допомоги у сумі 270.65 євро та витрати на надання послуг перекладача в сумі 40.60 євро.
Копію ухвали разом з матеріали позовної заяви надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної з мили з моменту підписання і підлягає оскарженню до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, передбачені ст. ст. 255 - 257 ГПК України.
Суддя П.Д. Пригуза
Суд | Господарський суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2024 |
Оприлюднено | 29.11.2024 |
Номер документу | 123336674 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань перевезення, транспортного експедирування |
Господарське
Господарський суд Закарпатської області
Пригуза П. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні