Рішення
від 25.11.2024 по справі 916/2544/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" листопада 2024 р.м. Одеса Справа № 916/2544/24

Господарський суд Одеської області у складі:

судді В.С. Петрова

при секретарі судового засідання В.О. Ващенко

за участю представників:

від позивача Токарєва Н.В.,

від відповідача не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Інфокс в особі філії Інфоксводоканал до Товариства з обмеженою відповідальністю Міжнародний аеропорт Одеса про стягнення заборгованості в загальному розмірі 343297,15 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю Інфокс в особі філії Інфоксводоканал звернулося до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю Міжнародний аеропорт Одеса про стягнення заборгованості за надані послуги водопостачання, водовідведення, водовідведення зливових стоків, абонентське обслуговування та обслуговування та заміну комерційного вузла обліку за період з 01.05.2022 р. по 01.04.2024 р. в загальній сумі 472620,00 грн. В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на наступне.

01.04.2012 між Товариством з обмеженою відповідальністю Міжнародний аеропорт Одеса та Товариством з обмеженою відповідальністю Інфокс в особі філії Інфоксводоканал укладено договір на послуги водопостачання та водовідведення № 6026/3, відповідно до п.п. 1.1, 1.2 якого позивач надає послуги з централізованого водопостачання та водовідведення на об`єкт відповідача, а останній зобов`язується своєчасно здійснювати оплату за отримані послуги в порядку в умовах, визначених договором.

При цьому позивач вказує, що за умовами договору сторони зобов`язуються керуватися діючими нормативними актами, а саме: Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Мінжитлокомунгоспу від 27.06.2008 № 190 (далі - Правила № 190), Законом України Про питну воду та питне водопостачання, Законом України Про житлово-комунальні послуги та іншими нормативними актами, прийнятими у встановленому порядку.

Наразі позивач зазначає, що відповідно до п. 7.3 договору він діє з 01.04.2012 до 31.12.2015 в частині надання послуг водопостачання та водовідведення. Як вказує позивач, договір в частині надання послуг водопостачання вважається продовженим на наступні 5 років, якщо за місяць до його припинення сторони не дійдуть згоди внести зміни або припинити його дію. З огляду на те, що жодної домовленості між сторонами про припинення дії договору в обумовлені договором терміни не було, за ствердженнями позивача, вказаний договір є діючим та таким, що підлягає виконанню. В частині розрахунків за отримані послуги водопостачання та водовідведення договір діє до повного погашення заборгованості за цим договором.

Також позивач додає, що оскільки після 31.12.2015 р. відповідач продовжував та продовжує отримувати послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вбачається з актів обстеження та зняття контрольних зйомок показників водолічильника, рахунків філії Інфоксводоканал про сплату послуг з водокористування та частковими оплатами відповідачем цих рахунків, відповідно відповідач підтверджував та підтверджує дію договору № 6026/3 від 01.04.2012 р.

Як вказує позивач, пункт 1.2 договору передбачає обов`язок відповідача своєчасно сплачувати надані йому послуги водопостачання та водовідведення, а відповідно до п. 2.4.9 договору відповідач зобов`язується щомісячно у встановленій формі з 19 по передостанній робочій день місяця в письмовому виді надавати відомості щодо об`ємів водоспоживання на своїх об`єктах.

При цьому позивач додає, що згідно з умовами договору розрахунок заборгованості за послуги водопостачання за період з 01.05.2022 по 01.04.2024 здійснювався позивачем на підставі звітів про водоспоживання за травень 2022, червень 2022, липень 2022, серпень 2022, вересень 2022, жовтень 2022, листопад 2022, грудень 2022, січень 2023, лютий 2023, березень 2023, квітень 2023, травень 2023, червень 2023, липень 2023, серпень 2023, вересень 2023, жовтень 2023, листопад 2023, грудень 2023, січень 2024, лютий 2024, березень 2024, а також за тарифами, затвердженими Постановою НКРЕКП № 2841 від 22.12.2021.

Між тим позивач зазначає, що об`єми, які були взяті до розрахунку, не оскаржувались відповідачем.

Разом з тим позивач зауважує, що відповідно до Постанови НКРЕКП № 2841 від 22.12.2021 були встановлені наступні тарифи: на централізоване водопостачання - 17,916 грн. за 1 м3 з ПДВ (14,93 грн. за 1 м3 без ПДВ); на централізоване водовідведення - 17,244 грн. за 1 м3 з ПДВ (14,37 грн. за 1 м3 без ПДВ).

Водночас, як наголошує позивач, у зв`язку із неналежним виконанням умов договору у відповідача утворилась заборгованість за послуги водопостачання та водовідведення у розмірі 358044,22 грн., що підтверджується розрахунком суми боргу.

Крім того, позивач зазначає, що розмір плати за абонентське обслуговування визначений постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 808 і складає у 2022 році - 35,19 грн. та 70,38 грн., у 2023 році - 38,07 грн. та 76,14 грн., у 2024 році - 35,7833 грн. та 71,5667 грн. за кожну послугу. За ствердженнями позивача, плата за абонентське обслуговування як для юридичних, так і для фізичних осіб, розраховується Філією самостійно і затверджується наказом, розмір плати за абонентське обслуговування відповідає граничному, встановленому Постановою № 808. Наразі позивач зауважує, що актуальна інформація щодо плати за абонентське обслуговування та плату за обслуговування та заміну вузла комерційного обліку на офіційному сайті Філії Інфоксводоканал у розділі Тарифи та норми.

При цьому позивач додає, що відповідно до ч. 4 ст. 17 Закону України Про метрологію та метрологічну діяльність періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну енергію і газ), що є власністю фізичних осіб, спільною власністю співвласників багатоквартирного будинку, здійснюються за рахунок суб`єктів господарювання, що надають послуги з електро- і газопостачання.

Також позивач зазначає, що періодична перевірка засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну енергію і газ) проводиться за рахунок тарифів на електро- і газопостачання. Періодична повірка засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду) проводиться за рахунок плати за абонентське обслуговування - за умови укладення індивідуального договору або індивідуального договору з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг відповідно до Закону України Про житлово-комунальні послуги.

Як вказує позивач, згідно з п. 10 ст. 1, ст. 6 Закону України Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання обслуговуванням вузлів обліку є огляд, опломбування/ розпломбування, періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж), ремонт засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла обліку, забезпечення дистанційної передачі результатів вимірювання (за наявності), ремонт та заміна допоміжних засобів вузла обліку, а за згодою власника (співвласників) будівлі також охорона або в страхування вузла обліку. Обслуговування та заміна вузлів комерційного обліку здійснюються оператором зовнішніх інженерних мереж відповідно до Закону, якщо інше не передбачено договорами про надання комунальних послуг, укладеними відповідно до Закону України Прожитлово-комунальні послуги, з урахуванням вимог Закону України Про метрологію та метрологічну діяльність.

Витрати оператора зовнішніх інженерних мереж на обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку (їх складових частин) відшкодовуються споживачами відповідної комунальної послуги, а також власниками (співвласниками) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та/або гарячого водопостачання у такій будівлі, шляхом сплати виконавцю комунальної послуги плати за абонентське обслуговування - за умови укладення індивідуальних договорів або індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг та з урахуванням особливостей, визначених цим Законом і Законом України Про житлово-комунальні послуги. Обслуговування та заміна вузла (вузлів) комерційного обліку за рахунок співвласників суб`єктами господарювання, уповноваженими на виконання таких робіт, залученими співвласниками багатоквартирного будинку, здійснюються за умови: укладення колективних договорів про надання комунальних послуг; укладення договорів про надання комунальних послуг з колективним споживачем; прийняття рішення співвласниками про порядок обслуговування та заміну вузла (вузлів) комерційного обліку відповідно до законодавства.

Як зазначає позивач, на виконання вимог закону ним здійснювалось нарахування вартості послуги за обслуговування та заміну комерційного вузла обліку, вартість послуги за обслуговування окремо від вартості послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення становить 204,80 грн. на місяць.

За ствердженнями позивача, у зв`язку з тим, що відповідач також не сплачував й плату за абонентське обслуговування, обслуговування та заміну комерційного вузлу обліку у нього виникла заборгованість на загальну суму 6765,98 грн.

При цьому позивач додає, що за період з 01.05.2022 по 01.04.2024 відповідачу також надавалися послуги з водовідведення зливових стоків.

Так, позивач зазначає, що згідно з договором щомісячний об`єм стічних вод, що утворюється внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та здійснення поливально-мийних робіт під час прибирання території (поверхневі стічні води) і неорганізовано потрапляють в мережі водовідведення або через дощозбірники і колодязі на мережах водовідведення, які розташовані на території відповідача у мережі водовідведення філії Інфоксводоканал, як при загально сплавній, так і при роздільній системі водовідведення, визначаються за формулами згідно з п.п. 4.10, 4.11, 4.12 Правил № 190 з урахуванням щомісячних даних Гідрометцентру відносно кількості опадів.

Також позивач вказує, що відповідно до умов договору, акту № 330 від 23.09.2014, розрахунок водовідведення зливових стоків з 01.05.2022 по 01.04.2024 здійснений філією Інфоксводоканал з урахуванням щомісячних довідок Гідрометеорологічного центру Чорного та Азовського морів про кількість опадів за вищезазначений період, а також за тарифами, затвердженими Постановою НКРЕКП від 22.12.2021 № 2841.

Як вказує позивач, розрахунок об`ємів водовідведення зливових стоків проводиться за формулою відповідно до Держстандарту 3013-95 Гідросфера Правила контролю за відведенням дощових та снігових стічних вод з територій міст та промислових підприємств, що затверджені Наказом Держстандарту України № 58 від 23.02.1995.

Наразі позивач зазначає, що відповідно до п. 2.4.15 договору відповідач зобов`язаний своєчасно в повному об`ємі сплачувати послуги водопостачання та водовідведення, скид ненормативно-очищених стоків та інших платежів, передбачених Правилами водокористування та Правилами приймання стічних вод, вимогам діючого договору.

Так, позивач зазначає, що у зв`язку з тим, що відповідач не сплачував за отримані послуги водовідведення зливових стоків, у нього за період з 01.05.2022 по 01.04.2024 утворилась заборгованість в сумі 107792,56 грн., що підтверджується також розрахунком суми боргу.

Також позивач додає, що Філією Інфоксводоканал було надіслано Товариству з обмеженою відповідальністю Міжнародний аеропорт Одеса досудове попередження та акт звірки, однак заборгованість сплачена не була.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 11.06.2024 р. вказану позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Інфокс в особі філії Інфоксводоканал залишено без руху.

18.06.2024 р. від Товариства з обмеженою відповідальністю Інфокс в особі філії Інфоксводоканал до Господарського суду Одеської області надійшла заява про усунення недоліків (вх. № 23965/24), до якої позивачем додано оригінали доказів направлення позовної заяви з додатками на адресу відповідача, а саме: опис вкладення у цінний лист від 13.06.2024 р., накладну № 6504521955970 від 13.06.2024 р. та фіскальний чек від 13.06.2024 р.

20.06.2024 р. від представника позивача Токарєвої Н.В. до господарського суду через систему Електронний суд ЄСІТС надійшла заява про усунення недоліків (вх. № 24218/24), в якій останній повідомив, що звіт за червень 2022 року дійсно містить показники приладів за червень, однак у звіті помилково вказано травень місяць, хоча в порівнянні з наданим звітом за травень 2022 року показники приладів збільшуються по наростаючій. Також на виконання ухвали суду від 11.06.2024 позивач просить суд долучити до матеріалів справи копію звіту про водоспоживання за липень 2022 року.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 21.06.2024 р. позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Інфокс в особі філії Інфоксводоканал прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/2544/24, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи, при цьому судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 11.07.2024 р.

08.07.2024 р. від відповідача до господарського суду через систему Електронний суд ЄСІТС надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 26273/24), в якому відповідач просить суд задовольнити заяву про відстрочення виконання рішення суду на 1 рік. Наразі відповідач зазначає, що у зв`язку із забороною використання повітряного простору України відповідно до вимог п. 41 ч. 1 ст. 1 Повітряного кодексу України, припиненням цивільних авіасполучень, введенням воєнного стану, неможливістю надання аеронавігаційних послуг у повітряному просторі та аеропортових послуг, виконання роботи за основним видом діяльності, відсутністю необхідності виконання певних виробничих завдань, припиненням надходжень доходів, достатніх для забезпечення необхідних виплат, неможливістю користування орендованими земельними ділянками, на яких знаходиться вся нерухомість підприємства, що підтверджено відповідними сертифікатами ТПП України № 3100-22-1285 та № 3100-22-1286 від 31.10.2022 р., починаючи з 24.02.2022 р. відповідач припинив використання приміщень в Міжнародному аеропорту Одеса, виробничих потужностей, енергетичних та водних ресурсів в межах ведення господарської діяльності, а також відсутні можливості використовувати орендовані земельні ділянки.

При цьому відповідач зазначає, що його майновий стан є скрутним, на період дії воєнного стану відновлення роботи аеропорту не зміниться з об`єктивних причин, натомість ринок комунальних послуг працює й у період дії воєнного стану в Україні. Між тим відповідач зауважує, що внаслідок військової агресії рф проти України економічна криза торкнулась всіх напрямків господарської діяльності, однак на відміну від ТОВ Міжнародний аеропорт Одеса, підприємство позивача працює, працівники останнього задіяні у виробничих процесах, дохідна частина стало забезпечується.

Так, відповідач гарантує негайне погашення боргу після відкриття авіаційного простору для цивільних авіаперевезень та відновлення роботи Міжнародного аеропорту Одеса.

08.07.2024 р. від відповідача до господарського суду через систему Електронний суд ЄСІТС надійшла заява про відстрочення виконання судового рішення (вх. № 26274/24), в якій останній просить суд відстрочити виконання рішення суду у справі № 9162544/24 один рік з дня його ухвалення Господарським судом Одеської області. В обґрунтування вищевказаної заяви відповідач зазначає наступне. Як вказує відповідач, Товариство з обмеженою відповідальністю Міжнародний аеропорт Одеса є експлуатантом аеродрому Одеса на підставі сертифікату Аеродрому Одеса UA-003, виданого Державною авіаційною службою України 02.12.2020 року, основним видом діяльності якого є допоміжне обслуговування авіаційного транспорту; відповідно до класифікації видів економічної діяльності клас КВЕД 52.23 Допоміжне обслуговування авіаційного транспорту включає: діяльність, пов`язану з перевезенням пасажирів, тварин або вантажів авіаційним транспортом; діяльність терміналів, таких як аеропорти, управління аеропортами; діяльність, пов`язану з наземним обслуговуванням на аеродромах тощо.

Крім того, відповідач зауважує, що з початком військової агресії рф проти України з огляду на припинення основного виду діяльності на підприємстві був введений простій, після запровадженого якого з огляду на неможливість, в тому числі, сплачувати заробітну плату працівникам, на період дії воєнного стану в ТОВ Міжнародний аеропорт Одеса призупинені трудові договори з працівниками.

Також відповідач вказує, що, дотримуючись вимог діючого законодавства, визначених, зокрема, положеннями статті 17 Закону України Про правовий режим воєнного стану від 12.05.2015 р., підприємство сприяє діяльності військового командування та військових адміністрацій у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану. Так, відповідач зазначає, що, починаючи з 01.03.2022 р. підприємство сприяє ЗСУ наявними у нашої компанії ПММ, ресурсами електроенергії, водопостачання та водовідведення, нерухомим та іншим майном сприяє посиленню обороноздатності країни. Між тим відповідач вказує, що ТОВ Міжнародний аеропорт Одеса відповідно до положень пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ (Перехідні положення) Податкового кодексу України має підстави для тимчасового звільнення від нарахування та сплати орендної плати за землю по укладеним з Одеською міською радою договорам оренди землі. Разом з тим відповідач зазначає, що рішенням № 8/15-32-04 від 17.03.2023 р. ГУ ДПС в Одеській області підтверджено неможливість ТОВ Міжнародний аеропорт Одеса своєчасно виконувати свій податковий обов`язок.

Як вказує відповідач, листом Торгово-промислової палати України № 2024/02.0-7.1 від 28.02.2022 р. підтверджено, що обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення є надзвичайними, невідтворними та об`єктивними обставинами для суб`єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов`язанням/обов`язком, виконання якого/яких настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно якого/яких стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). Також відповідач додає, що через бойові дії на території України та запроваджений військовий стан, повітряний простір України продовжує бути закритим для польотів цивільної авіації, що унеможливлює в Україні операційну діяльність українських та іноземних авіакомпаній, українських аеропортів, та, зокрема, підприємства відповідача, українська авіаційна галузь зазнала великих втрат та надзвичайних негативних наслідків. При цьому відповідач зазначає, що всі позитивні прогнози на отримання доходів пов`язані, перш за все, з початком роботи цивільних аеропортів, початком польотів цивільним повітряними судами після відміни або скасування воєнного стану в Україні. Поряд з цим відповідач стверджує, що при поверненні Міжнародного аеропорту Одеса до нормального ритму обслуговування авіаційних перевезень у мирний час та надходження відповідних доходів від основного виду діяльності після відкриття авіаційного простору (часткового відкриття авіаційного простору) останній гарантує оперативне вирішення проблем з існуючою заборгованістю, зокрема, погашення заборгованості перед позивачем шляхом добровільного виконання судового рішення по даній справі.

З огляду на викладене, як зазначає відповідач, задоволення судом заяви про відстрочення виконання судового рішення у справі дозволить уникнути ризиків банкрутства відповідача у період дії воєнного стану, під час якого ТОВ Міжнародний аеропорт Одеса позбавлене можливості отримувати доходи від основного виду діяльності та з огляду на доводи відповідача базуватиметься на принципах співмірності і пропорційності, забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувача і боржника.

Наразі, відповідач вказує, що ТОВ Міжнародний аеропорт Одеса знаходиться у скрутному фінансовому становищі по незалежним від відповідача причинам, саме введення воєнного стану та закриття авіаційного простору для цивільних авіаперевезень є надзвичайними подіями, що призвело до унеможливлення своєчасного виконання договірних зобов`язань перед ТОВ Інфокс, саме ці надзвичайні події об`єктивно впливають на неможливість виконання судового рішення відповідачем та на затримку у строках такого виконання.

У судовому засіданні господарського суду 11 липня 2024 року по справі № 916/2544/24 було протокольно оголошено перерву до 08 серпня 2024 року об 11:00 год., про під розписку повідомлено представників сторін.

01.08.2024 р. від відповідача до господарського суду через підсистему Електронний суд ЄСІТС надійшло клопотання про перенесення дати судового засідання (вх. № 28899/24), в якому директор товариства просить суд перенести розгляд справи № 916/2544/24 на іншу дату після 23.08.2024 року. В обґрунтування поданого клопотання відповідач зазначає, що на розгляді філії Інфоксводоканал ТОВ Інфокс перебуває пропозиція відповідача (проект мирової угоди та спільної заяви в суд про затвердження мирової угоди) щодо розстрочення сплати заборгованості, по якій в усному форматі відповідачу був наданий зворотній зв`язок з іншими умовами сплати заборгованості, ніж запропоновані боржником, для вирішення спору, однак письмову відповідь щодо цього питання відповідач ще не отримав.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 08.08.2024 р. розгляд справи відкладено на 21.08.2024 р. з огляду на вказану вище заяву та неявку у судове засідання представника відповідача.

09.08.2024 р. від позивача до господарського суду через підсистему Електронний суд ЄСІТС надійшла відповідь на відзив (вх. № 29753/24), в якій позивач просить суд позовну заяву задовольнити в повному обсязі та відмовити в задоволенні заяви відповідача про відстрочку виконання рішення. Так, позивач вказує, що не зважаючи на військовий стан, введений Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, позивач не зупинив надання послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на всій території м. Одеси та Одеській області, та весь цей час послуги водоспоживання на адресу відповідача також надавались та продовжують надаватись. Також позивач зауважує, що Філія Інфоксводоканал є об`єктом критичної інфраструктури та у зв`язку із обстрілами критичної інфраструктури, що почастішали, філія Інфоксводоканал працює у наднавантаженому режимі. При цьому позивач вказує, що наявність заборгованості значно ускладнює роботу Філії, яка повинна мати грошові кошти для здійснення покладених на неї обов`язків, а саме: безперебійно надавати послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договорів про їх надання, проводити підготовку об`єктів житлово-комунального господарства до експлуатації в осінньо-зимовий період тощо. За ствердженнями позивача, Філією вживаються всі можливі заходи, що дозволяють забезпечити водою громадян в ці важкі для м. Одеси часи, а несплата споживачами послуг водопостачання та водовідведення веде до дестабілізації роботи підприємства, що є неприйнятним під час війни, порушує засади правового режиму воєнного стану для об`єктів критичної інфраструктури, оскільки своєчасність надання послуг та своєчасність їх повної оплати є взаємозалежними один від одного. Також позивач додає, що відповідач у своїй заяві гарантує сплату заборгованості, що утворилась, одразу після закінчення військового стану в Україні, однак, на превеликій жаль, ця дата ще не відома, а відтак позивач не може здійснювати планування на майбутнє без конкретної дати, оскільки має в розпорядженні власні чотири хімічні лабораторії з усім необхідним сучасним європейським обладнанням (дві з яких контролюють питну воду і два каналізаційні стоки), весь процес очищення води на всіх етапах контролюється в режимі 24/7.

Крім того, як вказує позивач, після вторгнення Російської Федерації на територію України та протягом всього часу ведення бойових дій, м. Одеса неодноразово стикалась з наслідками ракетних та бомбових ударів, ударів БПЛА, в результаті чого шкоду зазнало і деяке майно позивача, відновлення якого також стало додатковим навантаженням на фінансову систему позивача. З огляду на викладене вище позивач зазначає, що факт несвоєчасної оплати підриває роботу виконавця послуг в цілому, що негативно впливає на весь процес функціювання діяльності ТОВ Інфокс, а це є неприпустимим.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 21.08.2024 р. судом призначено розгляд справи № 916/2544/24 за правилами загального позовного провадження зі стадії відкриття провадження у справі та підготовче засідання призначено на 17 вересня 2024 р. о 10:00 год.

У підготовчому засіданні господарського суду 17 вересня 2024 року по справі № 916/2544/24 було протокольно оголошено перерву до 21 жовтня 2024 року о 16:00 год. згідно з ч. 5 ст. 183 ГПК України, про під розписку повідомлено представників сторін.

16.10.2024 р. від Товариства з обмеженою відповідальністю Міжнародний аеропорт Одеса до господарського суду через підсистему Електронний суд ЄСІТС надійшла заява (вх. № 37610/24), згідно якої заявник просить суд всі судові засідання по справі № 916/2544/24 призначити до розгляду в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів за участю представника Леонової О.В.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 17.10.2024 р. задоволено заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Міжнародний аеропорт Одеса про участь у всіх судових засіданнях по справі № 916/2544/24 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

21.10.2024 р. від позивача до господарського суду через підсистему Електронний суд ЄСІТС надійшла заява про зменшення позовних вимог (вх. № 38182/24), в якій позивач просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Міжнародний аеропорт Одеса на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Інфокс в особі філії Інфоксводоканал борг за послуги водопостачання, водовідведення, водовідведення зливових стоків, абонентське обслуговування та обслуговування та заміну комерційного вузлу обліку за період за період з 01.05.2022 по 01.04.2024 у сумі 371314,39 грн., а також судовий збір у сумі 5569,72 грн.; повернути з державного бюджету переплачену суму судового збору у розмірі 1519,58 грн.

Вказану заяву позивача про зменшення позовних вимог, подану порядку ст. 46 ГПК України, прийнято судом до розгляду.

Підготовче засідання 21.10.2024 р. за участю представника відповідача в режимі відеоконференції за допомогою системи ЄСІТС (ВКЗ) не відбулось, оскільки представник відповідача не вийшов на зв`язок у встановлений час через технічні причини його обладнання.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 21.10.2024 р. закрито підготовче провадження у справі № 916/2544/24 та призначено справу до судового розгляду по суті в засіданні суду на 25 листопада 2024 р. об 11:30 год.

22.11.2024 р. від позивача до господарського суду через систему Електронний суд ЄСІТС надійшла заява про закриття провадження у справі в частині вимог на суму 28017,24 грн. (вх. № 42238/24), в якій позивач просить суд закрити провадження у справі № 916/2544/24 в частині стягнення заборгованості на суму 28017,24 грн. у зв`язку з відсутністю предмета спору в частині позовних вимог на суму 28017,24 грн.; стягнути з ТОВ Міжнародний аеропорт Одеса на користь ТОВ Інфокс в особі філії Інфоксводоканал борг за послуги водопостачання, водовідведення, водовідведення зливових стоків, абонентське обслуговування та обслуговування та заміну комерційного вузлу обліку за період з 01.05.2022 по 01.04.2024; вирішити питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення позивачу судового збору з бюджету. Так, у поданій заяві позивач вказує, що згідно зі службовою запискою від 21.11.2022 № 5886ВК-01 відповідачу було виконано зняття нарахувань на суму 17,24 грн. за послугу свердловина за травень 2023. Також ТОВ Інфокс в особі філії Інфоксводоканал повідомило, що відповідно до бухгалтерської довідки від 21.11.2024 відповідачем у листопаді 2024 було частково сплачено заборгованість у розмірі 28000,00 грн. за період з 01.05.2022 по 01.04.2024. Відтак позивач зазначає, що з урахуванням заяви позивача від 21.10.2024 про зменшення позовних вимог на суму 101305,61 грн., оплатою в листопаді на суму 28000,00 грн. та зняттям нарахувань на суму 17,24 грн. борг відповідача станом на 22.11.2024 складає 343217,15 грн.

Також 22.11.2024 р. від позивача до господарського суду через систему Електронний суд ЄСІТС надійшли письмові пояснення (вх. № 42239/24), відповідно до яких позивач просить суд стягнути з ТОВ Міжнародний аеропорт Одеса на користь ТОВ Інфокс в особі філії Інфоксводоканал борг в сумі 343297,15 грн. та вирішити питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення позивачу судового збору з бюджету. У вказаних поясненнях позивач додатково вказує, що 21.10.2024 представником Філії Інфоксводоканал була подана заява про зменшення позовних вимог на суму 101305,61 грн. у зв`язку з оплатою відповідачем частини заборгованості. При цьому позивач вказує, що згідно з п. 3.6 договору на послуги водопостачання та водовідведення № 6026/3 від 01.04.2012, укладеним між позивачем та відповідачем, про наявності заборгованості по оплаті, перераховані відповідачем платежі зараховуються в наступному порядку: в першу чергу в рахунок погашення пені, потім заборгованості по сплаті, потім поточний рахунок.

Наразі позивач вказує, що:

- 22.04.2024 від відповідача надійшов платіжний переказ за суму 7000 грн., який був зарахований позивачем на: послуги водовідведення за травень 2022 1513,56 грн., абонентське обслуговування за травень 2022 105,56 грн., обслуговування та заміна комерційного вузла за травень 2022 491,52 грн., послуга водопостачання за червень 2022 4889,36 грн.;

- 03.05.2024 від відповідача надійшов платіжний переказ за суму 20000,00 грн., який був зарахований позивачем на послугу водопостачання за червень 2022 20000,00 грн.;

- 15.08.2024 відповідачем було сплачено 35888,25 грн., які зараховано позивачем наступним чином: послуга водопостачання за липень 2022 19546,37 грн., обслуговування та заміна комерційного вузла за червень 2022 491,52 грн., послуга водовідведення зливових стоків за травень 2022 3535,02 грн., послуга водовідведення зливових стоків за червень 2022 4897,30 грн., послуги водовідведення за червень 2022 5729,84 грн., абонентське обслуговування за червень 2022 105,56 грн., сума 1582,64 грн. була врахована за послугу водовідведення зливових стоків за квітень 2022 (не є спірним періодом, а є боргом попереднього періоду);

- 28.09.2024 від відповідача надійшов платіжний переказ за суму 40000,00 грн., який був зарахований позивачем на: послуга водопостачання за липень 2022 19546,37 грн., послуги водовідведення за липень 2022 18813,20 грн., обслуговування та заміна комерційного вузла за липень 2022 491,52 грн., абонентське обслуговування за липень 2022 105,56 грн., послуга водовідведення зливових стоків за липень 2022 1043,35 грн.

З огляду на викладене позивач зауважує, що таким чином ним були розподілені 101305,61 грн., які надійшли від відповідача. Окрім того позивач додає, що після закриття підготовчого провадження у справі № 916/2544/24, відповідачем 18.11.2024 було сплачено 28000,00 грн., які були зараховані позивачем на: послуга водопостачання за березень 2024 16823,12 грн., послуги водовідведення за березень 2024 11176,88 грн. Також позивач вказує, що згідно з довідкою Управління з контролю та промислового водокористування від 21.11.2022 № 5886ВК-01 відповідачу було виконано перерахунок на суму 17,24 грн. за послугу свердловина, як помилково нарахованих у травні 2023. Таким чином, за ствердженнями позивача, борг відповідача станом на 22.11.2024 становить 343297,15 грн.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 25.11.2024 р. провадження у справі № 916/2544/24 в частині позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю Інфокс в особі філії Інфоксводоканал до Товариства з обмеженою відповідальністю Міжнародний аеропорт Одеса про стягнення заборгованості у розмірі 28017,24 грн. закрито у зв`язку з відсутністю предмета спору; повернуто ТОВ Інфокс в особі філії Інфоксводоканал з державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області частину судового збору в сумі 1939,84 грн., сплаченого згідно з платіжною інструкцією № 25836 від 04.06.2024 р. на суму 7089,30 грн.

Під час розгляду справи у судовому засіданні 25.11.2021 р. представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши та дослідивши всі письмові докази, які містяться в матеріалах справи, господарський суд дійшов наступних висновків.

01 квітня 2012 між Товариством з обмеженою відповідальністю Міжнародний аеропорт Одеса (споживач) та Товариством з обмеженою відповідальністю Інфокс в особі філії Інфоксводоканал (виробник) укладено договір на послуги водопостачання та водовідведення № 6026/3, відповідно до п.п. 1.1, 1.2 якого виробник надає послуги з постачання холодної питної води на об`єкти споживача, а також з прийому стоків холодного та гарячого водопостачання, що скидаються споживачем в систему комунальної каналізації у відповідності з дислокацією об`єктів (Додаток № 1). Споживач зобов`язується своєчасно здійснювати оплату за послуги водопостачання та водовідведення, забезпечує належну експлуатацію власних водоканалізаційних мереж, споруд, приборів та пристроїв на них відповідно до Правил, зазначених в п. 2.1 даного договору та діючого законодавства.

У відповідності з п. 2.1 вказаного договору від 01.04.2012 р. його сторони зобов`язуються керуватися діючими Правилами користування системи централізованого комунального водопостачання та водовідведення міст і селищ України, затвердженими наказом Держжитлокомунгоспу України від 27.06.2008 р. № 190, Правилами технічної експлуатації систем водопостачання і водовідведення, затвердженими наказом Держжитлокомунгоспу України від 05.07.1995 р. № 30; Правилами приймання виробничих стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації м. Одеси, затвердженими розпорядженням Одеської міської ради № 632 від 14.06.2007 р., чинними ДСТУ та іншими нормативними актами, прийнятими у встановленому законодавством порядку.

Пунктами 2.2.1, 2.2.2 договору від 01.04.2012 р. передбачено, що виробник зобов`язується подавати споживачу холодну питну воду (надалі воду) цілодобово або за графіком, затвердженим місцевими органами державної влади та приймати стоки у відповідності до стану мереж та споруд водопроводу та каналізації; доводити до відома споживача через засоби масової інформації про припинення подачі води та приймання стоків не менше, ніж за 10 днів (за виключенням перерви, яка виникла внаслідок аварії чи дії непереборної сили).

Згідно з п. 2.3 договору від 01.04.2012 р. водоканал має право: вимагати своєчасну та повну сплату послуг, наданих споживачу (п.п. 2.3.1); відмовитись від виконання зобов`язань, передбачених п. 2.2.1 договору, у випадку порушення споживачем п. 2.4.15 договору при виникненні заборгованості (п.п. 2.3.2); перевіряти технічний стан систем водопостачання та водовідведення споживача на наявність витоку, нераціонального використання питної води, контролю якості стічних вод, стану приладів обліку води та стоків (п.п. 2.3.3); разом з представником споживача знімати покази з приладів обліку води та стоків ( п.п. 2.3.4).

Відповідно до п. 2.4 договору від 01.04.2012 р. споживач зобов`язаний, зокрема: утримувати в належному технічно справному стані свої водоканалізаційні мережі і споруди, засоби та обладнання, що перебувають на балансі споживача (п.п. 2.4.1); здійснювати скид стоків, якість яких не перевищує гранично допустиму концентрацію, встановлену Правилами прийому стічних вод (п. 2.4.2); забезпечувати належний санітарно-технічний стан приміщень, вузлів обліку води та стоків, а також забезпечити схоронність і цілісність запірної арматури, контрольно-вимірювальних засобів, пристроїв обліку води, пломб, в тому числі дроту і інших знаків, встановлених працівниками водоканалу і Держстандарту на засоби обліку води та стоків, трубопровід, фланцеві та штуцерні з`єднання, запірну арматуру (п.п. 2.4.5); забезпечити безпечний та вільний доступ представникам водоканалу для перевірки технічного стану внутрішніх систем водного господарства споживача, отримання показань засобів обліку води та стоків, забору проб питної води та стоків. Своєчасно та в повному обсязі виконувати накази водоканалу (п.п. 2.4.6); щомісячно, за встановленою формою з 19-го до передостаннього робочого дня місяця у письмовій формі, надавати відомості про водоспоживання своїх об`єктів. При їх ненаданні у строк (але не більше 2 місяців), водоканал здійснює розрахунок послуг водопостачання-водовідведення по середньодобовим витратам за попередні два розрахункові місяці. Наступне визначення об`ємів водокористування здійснюватиметься у відповідності до норм споживання, на основі водогосподарського балансу (Додаток № 2) (п.п. 2.4.9); з 10 по 15 число місяця, наступного за звітним, оформляти акт бухгалтерської звірки по розрахункам за надані йому послуги водопостачання та водовідведення (п.п. 2.4.10); своєчасно та в повному об`ємі сплачувати послуги водопостачання та водовідведення, за скид ненормативно-очищених стоків та інші платежі, які передбачені Правилами водокористування? і Правилами приймання стічних вод та умовами цього договору (п.п. 2.4.15).

В п. 2.5 договору від 01.04.2012 р. сторони погодили, що споживач має право на забезпечення холодною питною водою, якість якої відповідає ДСанПІН 2.2.4-171-10 Гігієнічні вимоги до питної води, призначеної для споживання людиною.

Згідно з п. 3.1 договору від 01.04.2012 р. облік спожитої води та скинутих стоків, а також споживання холодної води, що використовується для гарячого водопостачання та водовідведення гарячої води здійснюється за показами приладів обліку води та стоків, встановлених на об`єктах споживача. У разі перебоїв у водопостачанні, що не залежали від вини споживача, розрахунок за використану воду за відсутності приладів обліку води та стоків здійснюється за час фактичної подачі води. Факт відсутності води встановлюється представниками споживача та працівниками водоканалу із складанням акту. У разі відсутності підписаного сторонами акту, послуги водопостачання та водовідведення рахуються наданими в повному обсязі.

Відповідно до п. 3.2 договору від 01.04.2012 р. оплата послуг водопостачання та водовідведення здійснюється до 5-го числа місяця, наступного за розрахунковим. Грошові кошти перераховуються на поточний рахунок водоканалу.

Положеннями п. 3.3 договору від 01.04.2012 р. оплата здійснюється згідно з тарифами, затвердженими у встановленому дійсним законодавством порядку.

За умовами п. 3.6 договору від 01.04.2012 р. в разі наявності заборгованості з оплати, перераховані споживачем платежі зараховуються в наступному порядку: в першу чергу погашення пені, потім заборгованість по оплаті та після цього поточні платежі.

Згідно з п. 3.7 договору від 01.04.2012 р. об`єми стоків, що відводяться споживачем, приймаються рівними об`ємами спожитої води, або визначаються згідно з показами приладу обліку стоків відповідно до п.п. 3.14, 5.29 Правил водокористування. Об`єм скинутих споживачем зливових стоків визначається розрахунковим шляхом відповідно до Правил водокористування та ДСТУ3013-95.

У відповідності з п. 4.1 договору від 01.04.2012 р. у випадку несвоєчасного переказу коштів споживач сплачує водоканалу пеню в розмірі 0,1% від несвоєчасно сплаченої суми, а за прострочення більше тридцяти днів додатково стягується штраф в розмірі 3% від несплаченої суми за кожен день прострочення.

В п. 4.4 договору від 01.04.2012 р. сторони погодили, що позовна давність по стягненню неустойки становить 1 рік. Загальна позовна давність по вимогам, які пов`язані з невиконанням умов договору, становить 5 років.

Згідно з п. 5.1 договору від 01.04.2012 р. всі спори, пов`язані з договором, вирішуються шляхом переговорів між сторонами.

Пунктом 5.2 договору від 01.04.2012 р. сторони погодили, що всі спори між сторонами, стосовно яких не було досягнуто згоди, вирішуються судом відповідно до діючого законодавства.

Жодна зі сторін не нестиме відповідальності за повне або часткове невиконання будь-якого зі своїх зобов`язань після укладення цього договору, якщо невиконання буде наслідком перелічених нижче обставин: стихійні лиха (блискавки, смерчі, повені, урагани, пожежі, землетруси, зледеніння), війна чи військові дії, страйки, масові заворушення, що виникли після укладення цього договору. Якщо будь-яка з таких обставин безпосередньо вплине на виконання зобов`язання в строк, встановлений у договорі, то цей термін пропорційно відсувається на час дії відповідної обставини. Факти настання обставин, перелічених вище, мають бути підтверджені Торговою (Торгово-промисловою) палатою чи іншим компетентним органом (п. 6.1 договору від 01.04.2012 р.).

Відповідно до п. 7.3 договору від 01.04.2012 р. останній діє з 01.04.2012 р. по 31.12.2015 р. в частині надання послуг з водопостачання та водовідведення. Договір у частині надання послуг водопостачання та водовідведення вважається продовженим на наступні 5 років, якщо за місяць до закінчення його дії сторони не дійдуть згоди внести зміни або припинити його дію. У частині розрахунків за отримані послуги водопостачання та водовідведення договір діє до повного погашення заборгованості за цим договором.

Положеннями п. 7.5 договору від 01.04.2012 р. передбачено, що останній може бути розірвано за згодою сторін або в іншому порядку, передбаченому чинним законодавством України.

Також із матеріалів справи вбачається, що сторонами до договору на послуги водопостачання та водовідведення 01.04.2012 р. № 6026/3 підписано додаток № 1 Відомості про дислокацію об`єктів ТОВ Міжнародний аеропорт Одеса, що користуються послугами водопостачання станом на 2012 р.

Як з`ясовано судом, жодна зі сторін не зверталась із відповідною заявою про припинення дії договору на послуги водопостачання та водовідведення № 6026/3 від 01.04.2012 р. після закінчення строку його дії, у зв`язку з чим відповідно до п. 7.3 вказаного договору останній є діючим.

В подальшому, як вбачається з матеріалів справи, Товариством з обмеженою відповідальністю Інфокс в особі філії Інфоксводоканал було направлено ТОВ Міжнародний аеропорт Одеса лист від 16.05.2024 за вих. № 4089ВК01 на підписання додаткової угоди до договору на послуги водопостачання та водовідведення № 6026/3 від 01.04.2012 р., а також висловлено прохання підписати вказану додаткову угоду та один її екземпляр повернути до Управління з контролю та промислового водокористування.

Із наявного в матеріалах справи проекту додаткової угоди від 16.05.2024 р. вбачається, що пунктом 1 доповнено п. 3.3 договору наступним абзацом: та: - плата за абонентське обслуговування, яка становить 71,5667 грн. без ПДВ (85,88 грн. з ПДВ) на місяць на один окремий об`єкт споживача; - розмір плати за обслуговування та заміну вузла комерційного обліку холодної води становить, виходячи з наступних розмірів: D50 - 204,80 грн. без ПДВ (245,76 грн. з ПДВ) на місяць. Зміна розміру плати за абонентське обслуговування, обслуговування та заміну вузла комерційного обліку води, у період дії договору може бути змінена водоканалом у зв`язку із зміною складових, які впливають на вартість цих послуг.

Відповідно до п. 3 додаткової угоди від 16.05.2024 р. ця угода є невід`ємною частиною договору № 6026/3 від 01.04.2012 р. та вступає в силу з моменту підписання уповноваженими представниками та дії на протязі строку дії договору.

Разом з тим, як встановлено судом, відповідачем не було підписано вказану додаткову угоду від 16.05.2024 р., про що свідчить відсутність підпису уповноваженої особи ТОВ Міжнародний аеропорт Одеса та печатки товариства.

Як вказує позивач та не спростовано відповідачем, на виконання умов вказаного договору Товариство з обмеженою відповідальністю Інфокс в особі філії Інфоксводоканал надавало відповідачу послуги водопостачання та водовідведення, водовідведення зливових стоків, абонентське обслуговування та обслуговування та заміну комерційного вузла обліку, однак відповідач вказані послуги в повному обсязі не сплачував, у зв`язку з чим у нього за період з 01.05.2022 р. по 01.04.2024 р. виникла заборгованість, яка на дату подання позову становила в загальному розмірі 472620,00 грн. (358044,22 грн. за послуги водопостачання та водовідведення та 107792,56 грн. - за послуги водовідведення зливових стоків, 6765,98 грн. за абонентське обслуговування, обслуговування та заміну комерційного вузла обліку).

Разом з тим, 21.10.2024 р. від представника позивача до господарського суду надійшла заява про зменшення розміру позовним вимог, згідно з якою позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість за послуги водопостачання та водовідведення, водовідведення зливових стоків, абонентське обслуговування та обслуговування та заміну комерційного вузлу обліку за період за період з 01.05.2022 по 01.04.2024 у сумі 371314,39 грн. Так, із бухгалтерської довідки, наданої позивачем, вбачається, що з 01.05.2022 по 01.04.2024 відповідачем сплачено 101305,61 грн.

В подальшому, 22.11.2024 р. від позивача до господарського суду через систему Електронний суд ЄСІТС надійшла заява про закриття провадження у справі в частині вимог на суму 28017,24 грн., в якій позивач зазначає, що з урахуванням заяви позивача від 21.10.2024 про зменшення позовних вимог на суму 101305,61 грн., оплатою в листопаді на суму 28000,00 грн. та зняттям нарахувань на суму 17,24 грн. борг відповідача станом на 22.11.2024 складає 343217,15 грн.

Так, згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Частиною 1 статті 626 Цивільного кодексу України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Частина 1 статті 202 Цивільного кодексу України визначає, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

При цьому за правилами статті 14 Цивільного кодексу України цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Згідно з ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Згідно зі ст. 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.

Згідно з ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Так, укладений між сторонами по справі договір про надання послуг водопостачання і водовідведення є підставою для виникнення у сторін договору господарських зобов`язань відповідно до ст.ст. 173, 174 ГК України (ст.ст. 11, 202, 509 ЦК України). В свою чергу згідно ст. 629 ЦК України вказаний договір є обов`язковим для виконання його сторонами.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

Так, з наданого позивачем до суду обґрунтованого розрахунку наданих відповідачу послуг з водопостачання та водовідведення, водовідведення зливових стоків вбачається, що позивачем фактично надавались послуги водопостачання з травня 2022 р. по квітень 2024 р.

В силу статті 538 Цивільного кодексу України виконання свого обов`язку однією із сторін, яке відповідно до договору обумовлене виконанням другою стороною свого обов`язку, є зустрічним виконанням зобов`язання, при якому сторони повинні виконувати свої обов`язки одночасно, якщо інше не встановлено умовами договору, актами цивільного законодавства тощо.

Отже, прийняття відповідачем наданих позивачем послуг з водопостачання та водовідведення є підставою виникнення у відповідача зобов`язання оплатити вказані послуги відповідно до умов договору та чинного законодавства.

Частиною 1 ст. 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Так, як зазначалось вище, умовами п. 3.2 договору № 6026/3 передбачено порядок оплати відповідачем послуг з водокористування. Однак, відповідач не сплачував щомісячно вказані послуги, як передбачено умовами договору, у зв`язку з чим у відповідача існує заборгованість по цим послугам за період з 01.05.2022 р. по 01.04.2024 р.

При цьому положеннями п. 3.1 договору № 6026/3 встановлено, що облік спожитої води та скинутих стоків, а також споживання холодної води, що йде на гаряче водопостачання та водовідведення гарячої води здійснюється за показниками приладів обліку води, встановлених на об`єктах абонента.

Також в п. 2.4.9 договору № 6026/3 сторони погодили, що відповідач зобов`язаний щомісячно за встановленою формою з 19 по передостанній робочий день місяця у письмовому вигляді надавати відомості про водоспоживання своїх об`єктів. У разі їх ненадання у встановлений строк (але не більше 2-х місяців) виробник здійснює розрахунок послуг водоспоживання-водовідведення за середньодобовими витратами за попередні два розрахункові місяці.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем надавалися позивачу звіти про водоспоживання з травня 2022 року по березень 2024 року включно, копії яких наявні в матеріалах справи (а.с. 29-50), в яких містяться показники обсягів спожитої води за вказаний період, а саме: у травні 2022 р. 2188 куб.м, у червні 2022 р. 1599 куб.м, у липні 2022 р. 1095 куб.м, у серпні 2022 р. 1508 куб.м, у вересні 2022 р. 1532 куб.м, у жовтні 2022 р. 1188 куб.м, у листопаді 2022 р. 1801 куб.м, у грудні 2022 р. 2660 куб.м, у січні 2023 р. 1972 куб.м, у лютому 2023 р. 2074 куб.м, у березні 2023 р. 1362 куб.м, у квітні 2023 р. 1769 куб.м, у травні 2023 р. 1106 куб.м, у червні 2023 р. 1094 куб.м., у липні 2023 р. 1203 куб.м, у серпні 2023 р. 794 куб.м, у вересні 2023 р. 761 куб.м, у жовтні 2023 р. 910 куб.м, у листопаді 2023 р. 852 куб.м, у грудні 2023 р. 1617 куб.м, у січні 2024 р. 1197 куб.м., у лютому 2024 р. 2127 куб.м, у березні 2024 р. 1723 куб.м.

Як з`ясовано судом, нарахування за послуги водопостачання та водовідведення у спірному періоді здійснювались позивачем відповідно до показників водолічильників на підставі звітів відповідача про водоспоживання за травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2022 року, січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2023 року, січень, лютий, березень 2024 р., які передавалися ним на електронну пошту ТОВ Інфокс, а також за тарифами, затвердженими Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2841 від 22.12.2021 р.

Разом з тим, згідно наявних в матеріалах справи акту звірки взаємних розрахунків за водопостачання та водовідведення та звіту-додатку до акту звірки за травень 2022 р. травень 2024 р., водоспоживання абонента за травень 2022 р. загалом становить 2188 куб.м (вул. Центральний аеропорт, лічильник № 18313599 - 1989 куб.м, вул. Центральний аеропорт, лічильник № 60143554 - 196 куб.м, вводи субабоненти промисловості: ПАТ Укранафта 3 куб.м, ПАТ Аптечна мережа Фармація - 0 куб.м, КП Теплопостачання м. Одеси - 0 куб.м); червень 2022 р. загалом становить 1599 куб.м (вул. Центральний аеропорт, лічильник № 18313599 - 1358 куб.м, вул. Центральний аеропорт, лічильник № 60143554 - 222 куб.м, вводи субабоненти промисловості: ПАТ Укранафта 19 куб.м, ПАТ Аптечна мережа Фармація - 0 куб.м, КП Теплопостачання м. Одеси - 0 куб.м); липень 2022 р. загалом становить 1095 куб.м (вул. Центральний аеропорт, лічильник № 18313599 - 927 куб.м, вул. Центральний аеропорт, лічильник № 60143554 - 166 куб.м, вводи субабоненти промисловості: ПАТ Укранафта 2 куб.м, ПАТ Аптечна мережа Фармація - 0 куб.м, КП Теплопостачання м. Одеси - 0 куб.м); серпень 2022 р. загалом становить 1508 куб.м (вул. Центральний аеропорт, лічильник № 18313599 - 1236 куб.м, вул. Центральний аеропорт, лічильник № 60143554 - 270 куб.м, вводи субабоненти промисловості: ПАТ Укранафта 2 куб.м, ПАТ Аптечна мережа Фармація - 0 куб.м, КП Теплопостачання м. Одеси - 0 куб.м); вересень 2022 р. загалом становить 1532 куб.м (вул. Центральний аеропорт, лічильник № 18313599 - 1410 куб.м, вул. Центральний аеропорт, лічильник № 60143554 - 114 куб.м, вводи субабоненти промисловості: ПАТ Укранафта 7 куб.м, ПАТ Аптечна мережа Фармація - 1 куб.м, КП Теплопостачання м. Одеси - 0 куб.м); жовтень 2022 р. загалом становить 1188 куб.м (вул. Центральний аеропорт, лічильник № 18313599 - 1010 куб.м, вул. Центральний аеропорт, лічильник № 60143554 - 147 куб.м, вводи субабоненти промисловості: ПАТ Укранафта 7 куб.м, ПАТ Аптечна мережа Фармація - 19 куб.м, КП Теплопостачання м. Одеси - 5 куб.м); листопад 2022 р. загалом становить 1801 куб.м (вул. Центральний аеропорт, лічильник № 18313599 - 1598 куб.м, вул. Центральний аеропорт, лічильник № 60143554 - 136 куб.м, вводи субабоненти промисловості: ПАТ Укранафта 4 куб.м, ПАТ Аптечна мережа Фармація - 51 куб.м, КП Теплопостачання м. Одеси - 12 куб.м); грудень 2022 р. загалом становить 2660 куб.м (вул. Центральний аеропорт, лічильник № 18313599 - 1788 куб.м, вул. Центральний аеропорт, лічильник № 60143554 - 133 куб.м, вводи субабоненти промисловості : ПАТ Укранафта 5 куб.м, ПАТ Аптечна мережа Фармація - 5 куб.м, КП Теплопостачання м. Одеси - 729 куб.м); січень 2023 р. загалом становить 1972 куб.м (вул. Центральний аеропорт, лічильник № 18313599 - 1459 куб.м, вул. Центральний аеропорт, лічильник № 60143554 - 132 куб.м, вводи субабоненти промисловості: ПАТ Укранафта 7 куб.м, ПАТ Аптечна мережа Фармація - 0 куб.м, КП Теплопостачання м. Одеси - 374 куб.м); лютий 2023 р. загалом становить 2074 куб.м (вул. Центральний аеропорт, лічильник № 18313599 - 1354 куб.м, вул. Центральний аеропорт, лічильник № 60143554 - 123 куб.м, вводи субабоненти промисловості: ПАТ Укранафта 5 куб.м, ПАТ Аптечна мережа Фармація - 0 куб.м, КП Теплопостачання м. Одеси - 592 куб.м); березень 2023 р. загалом становить 1362 куб.м (вул. Центральний аеропорт, лічильник № 18313599 - 1030 куб.м, вул. Центральний аеропорт, лічильник № 60143554 - 98 куб.м, вводи субабоненти промисловості: ПАТ Укранафта 7 куб.м, ПАТ Аптечна мережа Фармація - 0 куб.м, КП Теплопостачання м. Одеси - 227 куб.м); квітень 2023 р. загалом становить 1769 куб.м (вул. Центральний аеропорт, лічильник № 18313599 - 1162 куб.м, вул. Центральний аеропорт, лічильник № 60143554 - 162 куб.м, вводи субабоненти промисловості: ПАТ Укранафта 14 куб.м, ПАТ Аптечна мережа Фармація - 0 куб.м, КП Теплопостачання м. Одеси - 431 куб.м); червень 2023 р. загалом становить 1094 куб.м (вул. Центральний аеропорт, лічильник № 18313599 - 933 куб.м, вул. Центральний аеропорт, лічильник № 60143554 - 145 куб.м, вводи субабоненти промисловості: ПАТ Укранафта 4 куб.м, ПАТ Аптечна мережа Фармація - 0 куб.м, КП Теплопостачання м. Одеси - 12 куб.м); липень 2023 р. загалом становить 1203 куб.м (вул. Центральний аеропорт, лічильник № 18313599 - 1091 куб.м, вул. Центральний аеропорт, лічильник № 60143554 - 100 куб.м, вводи субабоненти промисловості: ПАТ Укранафта 4 куб.м, ПАТ Аптечна мережа Фармація - 0 куб.м, КП Теплопостачання м. Одеси - 8 куб.м); серпень 2023 р. загалом становить 794 куб.м (вул. Центральний аеропорт, лічильник № 18313599 - 728 куб.м, вул. Центральний аеропорт, лічильник № 60143554 - 59 куб.м, вводи субабоненти промисловості: ПАТ Укранафта 5 куб.м, ПАТ Аптечна мережа Фармація - 0 куб.м, КП Теплопостачання м. Одеси - 2 куб.м); вересень 2023 р. загалом становить 761 куб.м (вул. Центральний аеропорт, лічильник № 18313599 - 680 куб.м, вул. Центральний аеропорт, лічильник № 60143554 - 74 куб.м, вводи субабоненти промисловості: ПАТ Укранафта 5 куб.м, ПАТ Аптечна мережа Фармація - 0 куб.м, КП Теплопостачання м. Одеси - 2 куб.м); жовтень 2023 р. загалом становить 910 куб.м (вул. Центральний аеропорт, лічильник № 18313599 - 768 куб.м, вул. Центральний аеропорт, лічильник № 60143554 - 102 куб.м, вводи субабоненти промисловості: ПАТ Укранафта 6 куб.м, ПАТ Аптечна мережа Фармація - 0 куб.м, КП Теплопостачання м. Одеси - 34 куб.м); листопад 2023 р. загалом становить 852 куб.м (вул. Центральний аеропорт, лічильник № 18313599 - 669 куб.м, вул. Центральний аеропорт, лічильник № 60143554 - 131 куб.м, вводи субабоненти промисловості: ПАТ Укранафта 4 куб.м, ПАТ Аптечна мережа Фармація - 0 куб.м, КП Теплопостачання м. Одеси - 48 куб.м); грудень 2023 р. загалом становить 1617 куб.м (вул. Центральний аеропорт, лічильник № 18313599 - 1050 куб.м, вул. Центральний аеропорт, лічильник № 60143554 - 117 куб.м, вводи субабоненти промисловості: ПАТ Укранафта 5 куб.м, ПАТ Аптечна мережа Фармація - 0 куб.м, КП Теплопостачання м. Одеси - 445 куб.м); січень 2024 р. загалом становить 1197 куб.м (вул. Центральний аеропорт, лічильник № 18313599 - 883 куб.м, вул. Центральний аеропорт, лічильник № 60143554 - 78 куб.м, вводи субабоненти промисловості: ПАТ Укранафта 0 куб.м, ПАТ Аптечна мережа Фармація - 0 куб.м, КП Теплопостачання м. Одеси - 236 куб.м); лютий 2024 р. загалом становить 2127 куб.м (вул. Центральний аеропорт, лічильник № 18313599 - 1256 куб.м, вул. Центральний аеропорт, лічильник № 60143554 - 108 куб.м, вводи субабоненти промисловості: ПАТ Укранафта 0 куб.м, ПАТ Аптечна мережа Фармація - 0 куб.м, КП Теплопостачання м. Одеси - 763 куб.м); березень 2024 р. загалом становить 1723 куб.м (вул. Центральний аеропорт, лічильник № 18313599 - 1251 куб.м, вул. Центральний аеропорт, лічильник № 60143554 - 80 куб.м, вводи субабоненти промисловості: ПАТ Укранафта 0 куб.м, ПАТ Аптечна мережа Фармація - 0 куб.м, КП Теплопостачання м. Одеси - 392 куб.м).

При цьому із наданих позивачем пояснень (від 22.11.2024 р. вх. № 42239/24) вбачається, що відповідачем за спірний період були частково сплачені послуги водопостачання та водовідведення на загальну суму 118038,70 грн. (шляхом співставлення сум, вказаних позивачем).

Враховуючи вищенаведене та те, що відповідачем не виконані належним чином зобов`язання за спірним договором № 6026/3 від 01.04.2012 р. щодо сплати за надані позивачем послуги водопостачання та водовідведення у встановлений договором строк, суд доходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача заборгованості за послуги водопостачання та водовідведення у розмірі 240005,52 грн. (358044,22 грн. заявлених 118038,70 грн. сплачених). Наразі несплатою позивачу суми заборгованості за надані згідно договору № 6026/3 від 01.04.2012 р. послуги з водопостачання та водовідведення відповідач порушив умови вказаного договору, що є недопустимим згідно ст. 525 Цивільного кодексу України.

Щодо вимог позивача про стягнення з відповідача заборгованості за послуги водовідведення зливових стоків суд зазначає наступне.

Так, з наданого позивачем до суду обґрунтованого розрахунку наданих відповідачу послуг з водовідведення зливових стоків вбачається, що позивачем фактично були надані вказані послуги з травня 2022 року по квітень 2024 року на загальну суму 107792,56 грн.

В п.п. 2.4.15 п. 2.4 договору № 6026/3 від 01.04.2012 р. зазначено, що споживач зобов`язаний своєчасно та в повному об`ємі сплачувати послуги водопостачання та водовідведення, за скид ненормативно-очищених стоків та інші платежі, які передбачені Правилами водокористування? і Правилами приймання стічних вод та умовами цього договору.

При цьому в п. 3.7 договору № 6026/3 від 01.04.2012 р. передбачено, що об`єми стоків, що відводяться споживачем, приймаються рівними об`ємами спожитої води, або визначаються згідно з показами приладу обліку стоків відповідно до п.п. 3.14, 5.29 Правил водокористування. Об`єм скинутих споживачем зливових стоків визначається розрахунковим шляхом відповідно до Правил водокористування та ДСТУ 3013-95.

Згідно з актом № 330 від 23.09.2014 р., складеного Управлінням по контролю за водокористуванням Департаменту роботи з абонентами Філії Інфоксводоканал ТОВ Інфокс, стосовно споживача ТОВ Міжнародний аеропорт Одеса за адресою: вул. Центральний аеропорт, система каналізації споживача роздільна.

Наказом Міністерства житлово-комунального господарства України від 27 червня 2008 року № 190 затверджено Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України (Правила № 190), які визначають порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України.

Згідно з пунктом 3.14 Правил № 190 (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) у разі відсутності у споживача засобів обліку на каналізаційних випусках, кількість стічних вод визначається за кількістю води, що надходить з мереж центрального водопостачання та з інших джерел.

Пунктом 5.29 Правил № 190 (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що у разі відсутності засобів обліку стічних вод їх облік здійснюється такими методами: 1) за допомогою засобів обліку на водозаборах; 2) за паспортною продуктивністю насосів на водозаборах; 3) за паспортним дебітом усіх свердловин та проектною потужністю поверхневого водозабору; 4) на підставі витрат води на технологічні потреби; 5) на підставі замірів кількості стічних вод, що надходять до мереж водовідведення.

Метод визначення кількості стічних вод встановлюється виробниками. Якщо кількість стічних вод визначається одним із методів, зазначених у цьому пункті Правил, що зафіксовано договором або двостороннім актом між виробником та споживачем на обумовлений термін, то споживач протягом цього терміну може не надавати виробнику таких даних.

Вказана норма Правил № 190 (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) містить вичерпний перелік способів визначення кількості стічних вод, який розширеному тлумаченню не підлягає.

При загальносплавній системі водовідведення визначається відповідно до площі території, що займає споживач, за нормами ДСТУ 3013-95 та даними гідрометслужби.

Відповідні дані, стосовно замірів кількості стічних вод (зливових стоків) надаються Гідрометеорологічним центром Чорного та Азовського морів, які наділені повноваженнями, атестованими приладами і засобами гідрометеорологічних вимірів.

Саме із застосуванням замірів Гідрометеорологічного центру Чорного та Азовського морів щодо середньомісячних опадів позивачем було розраховано обсяг зливових стоків у спірний період, а також із застосуванням тарифів, затверджених Постановою НКРЕКП від 22.12.2021 № 2841. При цьому копії довідок Гідрометеорологічного центру Чорного та Азовського морів за спірний період наявні в матеріалах справи (а.с. 75-97).

Згідно з Держстандартом 3013-95 Гідросфера Правила контролю за відведенням дощових та снігових стічних вод з території міст та промислових підприємств, що затверджені наказом Держстандарста України від 23.02.1995р. № 58, даний Держстандарт розповсюджується на правила контролю за відведенням дощових та снігових стічних вод з території міст та промислових підприємств.

Як вбачається з наявних матеріалів справи, а саме з розрахунку позивача, заявлена до стягнення сума боргу була розрахована Інфокс в особі філії Інфоксводоканал за формулою:

Wg = 0,2(10hgYF), де

Wg обсяг зливового стоку, м3

Hg кількість опадів, мм, визначається за метеорологічними даними;

F - загальна площа території споживача, га.

Y 0,6 загальний коефіцієнт стоку для водонепроникних поверхонь.

Наразі з розрахунку позивача вбачається, що нарахування об`ємів за травень 2022 р. складають 205 куб.м на суму 3535,02 грн.; за червень 2022 р. складають 284 куб.м на суму 4897,30 грн.; за липень 2022 р. складають 656 куб.м на суму 11312,06 грн.; за серпень 2022 р. складають 500 куб.м на суму 8622,00 грн.; за вересень 2022 р. складають 1340 куб.м на суму 23106,96 грн.; за жовтень 2022 р. складають 308 куб.м на суму 5311,15 грн.; за листопад 2022 р. складають 171 куб.м на суму 2948,72 грн.; за грудень 2022 р. складають 1020 куб.м на суму 17588,88 грн.; за січень 2023 р. складають 759 куб.м на суму 13088,20 грн.; за лютий 2023 р. складають 402 куб.м на суму 6932,09 грн.; за березень 2023 р. складають 239 куб.м на суму 4121,32 грн.; за квітень 2023 р. складають 1229 куб.м на суму 21192,88 грн.; за травень 2023 р. складають 1086 куб.м на суму 18726,98 грн.; за червень 2023 р. складають 560 куб.м на суму 9656,64 грн.; за липень 2023 р. складають 502 куб.м на суму 8656,49 грн.; за серпень 2023 р. складають 1428 куб.м на суму 24624,43 грн.; за вересень 2023 р. складають 66 куб.м на суму 1138,10 грн.; за жовтень 2023 р. складають 68 куб.м на суму 1172,59 грн.; за листопад 2023 р. складають 481 куб.м на суму 8294,36 грн.; за грудень 2023 р. складають 1988 куб.м на суму 34281,07 грн.; за січень 2024 р. складають 1035 куб.м на суму 17847,54 грн.; за лютий 2024 р. складають 351 куб.м на суму 6052,64 грн.; за березень 2024 р. складають 825 куб.м на суму 14226,30 грн. Загальна сума 107792,56 грн.

При цьому із наданих позивачем пояснень (від 22.11.2024 р. вх. № 42239/24) вбачається, що відповідачем за спірний період були частково сплачені послуги водовідведення зливових стоків на загальну суму 9475,67 грн. (шляхом співставлення сум, вказаних позивачем).

Враховуючи вищенаведене та те, що відповідачем не виконані належним чином зобов`язання за спірним договором № 6026/3 від 01.04.2012 р. щодо сплати за надані позивачем послуги водовідведення зливових стоків, суд доходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача заборгованості за послуги водовідведення зливових стоків у розмірі 98316,89 грн. (107792,56 грн. заявлених 9475,67 грн. сплачених).

Щодо вимог позивача про стягнення з відповідача заборгованості за абонентське обслуговування та обслуговування та заміну комерційного вузла обліку суд зазначає наступне.

Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 4 Закону України Про встановлення граничного розміру плати за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента для комунальних послуг, що надаються споживачам за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг № 808 від 21.08.2019 р. держава регулює граничний розмір плати за абонентське обслуговування.

Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету міністрів № 808 від 21.08.2019 р. плата за абонентське обслуговування (з урахуванням податку на додану вартість), визначена відповідно до планованих витрат виконавця (витрат, пов`язаних з укладенням договору про надання комунальної послуги, із здійсненням розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами, нарахуванням та стягненням плати за спожиті комунальні послуги, обслуговуванням та заміною вузлів комерційного обліку води і теплової енергії (у разі їх наявності у будівлі споживача), а також за виконання інших функцій, пов`язаних з обслуговуванням виконавцем абонентів за індивідуальними договорами (крім обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води), не повинна перевищувати граничного розміру плати за абонентське обслуговування, визначеного відповідно до цієї постанови.

Розмір плати за абонентське обслуговування визначений постановою Кабінету Міністрів України № 808 від 21.08.2019 р. і складає у 2022 р. 35,19 грн. та 70,38 грн., у 2023 р. - 38,07 грн. та 76,14 грн., у 2024 р. 35,7833 грн. та 71,5667 грн. за кожну послугу.

Наказом Філії Інфоксводоканал ТОВ Інфокс від 30.12.2021 № 174-о/д Про затвердження та введення в дію плати за абонентське обслуговування для юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за індивідуальними договорами затверджено та введено в дію з 01 січня 2022 року плату за абонентське обслуговування для юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за індивідуальними договорами:

- споживачам, на об`єкти яких надається, одна з послуг: з централізованого водопостачання або з централізованого водовідведення, - 29,325 грн. без ПДВ (35,19 грн. з ПДВ) на місяць у розрахунку на один об`єкт нерухомого майна;

- споживачам, на об`єкти яких надаються послуги з централізованого водопостачання та централізованого, водовідведення, - 58,65 грн. без ПДВ (70,38 грн. з ПДВ) на місяць у розрахунку на один об`єкт нерухомого майна.

В подальшому, згідно з наказом Філії Інфоксводоканал ТОВ Інфокс від 30.12.2022 № 119-о/д Про затвердження та введення в дію плати за абонентське обслуговування для юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за індивідуальними договорами затверджено та введено в дію з 01 січня 2023 року плату за абонентське обслуговування для юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за індивідуальними договорами:

- споживачам, на об`єкти яких надається одна з послуг: з централізованого водопостачання або з централізованого водовідведення, - 31,725 грн. без ПДВ (38,07 грн. з ПДВ) на місяць у розрахунку на один об`єкт нерухомого майна;

- споживачам, на об`єкти яких надаються послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, - 63,45 грн. без ПДВ (76,14 грн. з ПДВ) на місяць у розрахунку на один об`єкт нерухомого майна.

Подалі, відповідно до наказу Філії Інфоксводоканал ТОВ Інфокс від 30.12.2023 № 133-о/д Про затвердження та введення в дію плати за абонентське обслуговування для юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за індивідуальними договорами затверджено та введено в дію з 01 січня 2024 року плату за абонентське обслуговування для юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за індивідуальними договорами:

- споживачам, на об`єкти яких надається одна з послуг: з централізованого водопостачання або з централізованого водовідведення, - 35,7833 грн. без ПДВ (42,94 грн. з ПДВ) на місяць у розрахунку на один самостійний об`єкт нерухомого майна;

- споживачам, на об`єкти яких надаються послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, - 71,5667 грн. без ПДВ (85,88 грн. з ПДВ) на місяць у розрахунку на один самостійний об`єкт нерухомого майна.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання обслуговування вузлів обліку - огляд, опломбування/розпломбування, періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж), ремонт засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла обліку, забезпечення дистанційної передачі результатів вимірювання (за наявності), ремонт та заміна допоміжних засобів вузла обліку, а за згодою власника (співвласників) будівлі також охорона або страхування вузла обліку.

За змістом ч. 1 ст. 6 Закону України Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання обслуговування та заміна вузлів комерційного обліку здійснюються оператором зовнішніх інженерних мереж відповідно до цього Закону, якщо інше не передбачено договорами про надання комунальних послуг, укладеними відповідно до Закону України Про житлово-комунальні послуги, з урахуванням вимог Закону України Про метрологію та метрологічну діяльність.

Витрати оператора зовнішніх інженерних мереж на обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку (їх складових частин) відшкодовуються споживачами відповідної комунальної послуги, а також власниками (співвласниками) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та/або гарячого водопостачання у такій будівлі, шляхом сплати виконавцю комунальної послуги плати за абонентське обслуговування - за умови укладення індивідуальних договорів або індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг та з урахуванням особливостей, визначених цим Законом і Законом України Про житлово-комунальні послуги.

Обслуговування та заміна вузла (вузлів) комерційного обліку за рахунок співвласників суб`єктами господарювання, уповноваженими на виконання таких робіт, залученими співвласниками багатоквартирного будинку, здійснюються за умови: укладення колективних договорів про надання комунальних послуг; укладення договорів про надання комунальних послуг з колективним споживачем; прийняття рішення співвласниками про порядок обслуговування та заміну вузла (вузлів) комерційного обліку відповідно до законодавства.

Враховуючи наведені положення, суд зауважує, що відшкодування послуг абонентського обслуговування, обслуговування та заміни вузлів комерційного обліку (їх складових частин) відбувається на договірних засадах.

Як вказує позивач, листом від 16.05.2024 Товариством з обмеженою відповідальністю Інфокс в особі філії Інфоксводоканал була направлена на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю Міжнародний аеропорт Одеса на підписання додаткова угода від 16.05.2024 до договору на послуги водопостачання та водовідведення № 6026/3 від 01.04.2012 р., зміст якої передбачає внесення змін в договір водопостачання та водовідведення, зокрема пунктом 1 шляхом доповнення п. 3.3 договору наступним абзацом:

та:

- плата за абонентське обслуговування, яка становить - 71,5667 грн. без ПДВ (85,88 грн. з ПДВ) на місяць на один окремий об`єкт споживача;

- розмір плати за обслуговування та заміну вузла комерційного обліку холодної води становить виходячи з наступних розмірів:

- D50 - 204,80 грн. без ПДВ (245,76 грн. з ПДВ) на місяць.

Зміна розміру плати за абонентське обслуговування, обслуговування та заміну вузла комерційного обліку води, у період дії договору може бути змінена водоканалом у зв`язку із зміною складових, які впливають на вартість цих послуг.

Пунктами 2, 3 додаткової угоди від 16.05.2024 визначено, що інші умови договору № 6026/3 від 01.04.2012 р. не змінені цією угодою, діють і сторони підтверджують по ним свої зобов`язання. Ця додаткова угода є невід`ємною частиною договору № 6026/3 від 01.04.2012 р., вступає в силу з моменту підписання уповноваженими представниками та діє на протязі строку дії договору.

В п. 4 додаткової угоди від 16.05.2024 передбачено, що, керуючись ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України, сторони поширюють дію цієї додаткової угоди на відносини, що фактично склалися між ними з 01.01.2022 р.

Водночас, як встановлено господарським судом, вказаний проект додаткової угоди від 16.05.2024 до договору на послуги водопостачання та водовідведення № 6026/3 від 01.04.2012 р. не підписаний представником споживача Товариством з обмеженою відповідальністю Міжнародний аеропорт Одеса, позаяк підпис представника останнього на вказаній угоді відсутній.

Разом з тим, господарський суд зазначає, що відповідачем у наданому відзиві на позов, а також під час розгляду справи в суді не висловлено заперечень стосовно нарахування товариству позивачем вказаної послуги за абонентське обслуговування та обслуговування та заміну комерційного вузла обліку. Викладене свідчить про погодження ТОВ Міжнародний аеропорт Одеса із вказаними послугами.

Крім того, із наданих позивачем пояснень (від 22.11.2024 р. вх. № 42239/24) вбачається, що відповідачем за спірний період були частково сплачені послуги за абонентське обслуговування та обслуговування та заміну комерційного вузла обліку на загальну суму 1791,24 грн. (шляхом співставлення сум, вказаних позивачем). Так, здійснені відповідачем оплати були зараховані позивачем в рахунок сплати вказаної послуги. При цьому відповідачем не оспорено зарахування позивачем сплачених ним сум в рахунок погашення заборгованості за послуги абонентського обслуговування та обслуговування та заміну комерційного вузла обліку.

З огляду на викладене, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача заборгованості за послуги абонентського обслуговування та обслуговування та заміну комерційного вузла обліку у розмірі 4974,74 грн. (6765,98 грн. заявлених 1791,24 грн. сплачених).

Щодо заяви відповідача про відстрочення виконання судового рішення господарський суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України.

Згідно з ч. 2 ст. 13 Закону України Про судоустрій та статус суддів судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Частиною 1 статті 18 Господарського процесуального кодексу України, також визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Згідно з ч. 2 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:

1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;

2) стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім`ї, її матеріальний стан;

3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо (ч. 4 ст. 331 ГПК України).

Як вбачається з вищезазначеної норми ГПК, підставою для відстрочки або розстрочки виконання судового рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк.

Так, питання задоволення заяви сторони у справі про відстрочку виконання рішення суду вирішується судом в кожному конкретному випадку виходячи з особливого характеру обставин справи, що унеможливлюють чи ускладнюють виконання рішення.

Відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом.

Таким чином, в основу судового акту про надання розстрочки або відстрочки виконання рішення суду має бути покладений обґрунтований висновок про наявність обставин, що ускладнюють чи роблять неможливим його виконання. З цією метою, під час вирішення питання про відстрочку або розстрочку виконання рішення, суди повинні враховувати матеріальні інтереси обох сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи.

Разом з тим необхідно враховувати, що виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (п. 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 13.12.2012 № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (п. 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 25.04.2012 № 11-рп/2012); відповідно до усталеної практики Європейського Суду з прав людини право на суд, захищене ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов`язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін (рішення ЄСПЛ у справі Горнсбі проти Греції від 19.03.97); за певних обставин затримка з виконанням судового рішення може бути виправданою, але затримка не може бути такою, що спотворює сутність гарантованого пунктом 1 ст. 6 Конвенції права (рішення ЄСПЛ у справі Іммобільяре Саффі проти Італії від 28.07.99).

Враховуючи те, що існування заборгованості, підтверджене обов`язковими та такими, що підлягають виконанню, судовими рішеннями, надає особі, на чию користь воно було винесено, легітимні сподівання на те, що заборгованість буде йому сплачено та така заборгованість становить майно цієї особи у розумінні ст. 1 Першого протоколу до Конвенції (рішення у справі "Пономарьов проти України від 03.04.2008), то з метою недопущення порушення гарантованих Конституцією України та Конвенцією права на справедливий суд та права на повагу до приватної власності суд, який надає відстрочку чи розстрочку у виконанні рішення, у кожному конкретному випадку повинен встановити: 1) чи затримка у виконанні рішення зумовлена особливими і непереборними обставинами; 2) чи передбачена домовленістю сторін у національному законодавстві компенсація потерпілій стороні за затримку виконання рішення, ухваленого на його користь судового рішення, та індексації присудженої суми; 3) чи не є період виконання рішення надмірно тривалим для стягувача як потерпілої сторони; 4) чи дотримано справедливий баланс інтересів сторін у спорі.

Відповідно до ст. 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини, суд застосовує при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

За змістом ч. 1 ст. 14 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу не інакше як, зокрема, на підставі доказів поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

У відповідності до ч. 3 ст. 13, ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Так, встановлення та підтвердження факту наявності обставин, на які посилається заявник, можливо лише внаслідок сукупного аналізу відповідних доказів щодо наявності зазначених обставин, що безпосередньо ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у момент звернення рішення до виконання.

Разом з тим, суд наголошує, що положеннями ч. 5 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.

При цьому необхідно враховувати, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених ст. 331 ГПК України, ця норма не вимагає, і господарський суд законодавчо обмежений річним терміном розстрочки виконання рішення з дня ухвалення такого рішення.

В обґрунтування поданого клопотання відповідач зазначає, що першою підставою, що унеможливлює виконання рішення є запровадження воєнного стану на території України з усіма негативними наслідками збройної агресії проти України та, зокрема, вплив цих наслідків на відповідача. Так, у зв`язку із забороною використання повітряного простору України відповідно до вимог п. 41 ч.1 ст. 1 Повітряного кодексу України, припиненням цивільних авіасполучень, введенням воєнного стану, неможливістю надання аеронавігаційних послуг у повітряному просторі та аеропортових послуг, неможливістю виконання роботи за основним видом діяльності, відсутністю необхідності виконання певних виробничих завдань, припиненням надходжень доходів, достатніх для забезпечення необхідних виплат, неможливістю користування орендованими земельними ділянками, на яких знаходиться вся нерухомість підприємства, що підтверджено відповідними сертифікатами ТПП України № 3100-22-1285 та № 3100-22-1286 від 31.10.2022 р., починаючи з 24.02.2022 р. компанія припинила роботу за основним видом діяльності, припинала використання приміщень в Міжнародному аеропорту Одеса, виробничих потужностей, енергетичних та водних ресурсів в межах ведення господарської діяльності, немає можливості використовувати орендовані земельні ділянки. Крім цього, відповідач звертає увагу, що ним сплачено частину заборгованості як до подачі позову, так і в процесі розгляду справи судом. При цьому відповідач наголошує, що сторони у даній справі вочевидь не перебувають у рівних фінансових умовах, а їх економічні інтереси не є збалансованими.

З огляду на доводи та заперечення сторін, суд дійшов висновку, що подана заява про відстрочення виконання рішення є належним чином обґрунтованою, а надані відповідачем докази є достатніми задля встановлення судом існування обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення суду та водночас з яких вбачається за можливість встановити всі сукупні фактори, визначені статтею 331 ГПК України.

Суд враховує, що заява відповідача про відстрочення виконання рішення суду обґрунтована загальновідомими обставинами, зокрема, військовою агресією рф проти України, масованими ракетними обстрілами території України, через що повітряний простір України продовжує бути закритим для польотів цивільної авіації, що має негативний вплив на економіку держави, та ускладнює діяльність як позивача, так і відповідача, а отже негативно впливає на сторін спору.

При цьому, відповідно до п. 2 Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 р. в період дії воєнного стану військове командування (Генеральний штаб Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , командування видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управління оперативних командувань, командири військових з`єднань, частини Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) запроваджують та здійснюють передбачені Законом України Про правовий режим воєнного стану заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Наразі господарським судом враховує й те, що, дотримуючись вимог діючого законодавства, визначених, зокрема положеннями статті 17 Закону України Про правовий режим воєнного стану, підприємство відповідача сприяє діяльності військового командування та військових адміністрацій у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану, та, починаючи з 01.03.2022 р. сприяє ЗСУ наявними у компанії ПММ, ресурсами електроенергії, водопостачання та водовідведення, нерухомим та іншим майном сприяє посиленню обороноздатності країни.

При цьому суд зазначає, що через бойові дії на території України та запроваджений військовий стан, повітряний простір України продовжує бути закритим для польотів цивільної авіації, що унеможливлює в Україні операційну діяльність українських та іноземних авіакомпаній, українських аеропортів, та, зокрема, й підприємства відповідача, з огляду на що українська авіаційна галузь зазнала великих втрат та надзвичайних негативних наслідків.

Разом з тим господарський суд зауважує, що відповідачем частково сплачена вартість за спожиті послуги водопостачання, водовідведення, водовідведення зливових стоків, абонентське обслуговування та обслуговування та заміну комерційного вузла обліку на загальну суму 129305,61 грн. Окрім того, погашення відповідачем частини суми заборгованості свідчить про те, що ним вчинено фактичні дії, спрямовані на погашення такої заборгованості перед позивачем, та відсутні підстави вважати, що останній має на меті уникнення сплати частини боргу, що залишилася.

З огляду на викладене, суд вважає, що негайне звернення стягнення на кошти і майно відповідача хоча й може забезпечити виконання цього рішення, однак з великою вірогідністю не буде сприяти ефективному відновленню та може порушити господарську діяльність відповідача, яку останній здійснює, в тому числі з метою забезпечення вирішення соціально важливих питань.

Враховуючи понесені від військової агресії збитки та матеріальний стан, у якому опинився відповідач, з огляду на викладені інші обставини справи щодо скрутного фінансового становища відповідача та приймаючи до уваги особливості та вид господарської діяльності останнього, дію воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, суд дійшов висновку про можливість відстрочення виконання судового рішення з підстав, зазначених заявником, та часткового задоволення відповідної заяви відповідача, а саме відстрочити виконання рішення Господарського суду Одеської області від 25.11.2024 року у справі № 916/2544/24 на строк до 25.05.2025 року, з врахуванням балансу та інтересів обох сторін.

Відстрочення виконання рішення суду в повній мірі буде відповідати принципам справедливого судового розгляду в контексті частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.

Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно положень ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов`язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Вказані положення ЦК кореспондуються з положеннями ст. 20 ГК України.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Згідно ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідіність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Оцінюючи надані позивачем докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю Інфокс в особі філії Інфоксводоканал обґрунтовані, відповідають фактичним обставинам справи та вимогам чинного законодавства, у зв`язку з чим підлягають задоволенню.

У зв`язку з тим, що спір виник внаслідок неправомірних дій відповідача та рішення відбулось на користь позивача, згідно ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору в сумі 5149,46 грн., понесені позивачем при подачі позову, покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 236-238, 240, 241, 247 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В :

1.Позов Товариства з обмеженою відповідальністю Інфокс в особі філії Інфоксводоканал до Товариства з обмеженою відповідальністю Міжнародний аеропорт Одеса про стягнення заборгованості в загальному розмірі 343297,15 грн. задовольнити.

2.СТЯГНУТИ з Товариства з обмеженою відповідальністю Міжнародний аеропорт Одеса (65054, м. Одеса, вул. Центральний аеропорт, буд. 2; код ЄДРПОУ 37947040) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Інфокс (04116, м. Київ, вул. Шулявська, 5; код ЄДРПОУ 14289688) в особі філії Інфоксводоканал (65039, м. Одеса, вул. Басейна, 5; код ЄДРПОУ 26472133) заборгованість за надані послуги водопостачання, водовідведення, водовідведення зливових стоків, абонентське обслуговування та обслуговування та заміну комерційного вузла обліку за період з 01.05.2022 р. по 01.04.2024 р. в загальній сумі 343297/триста сорок три тисячі двісті дев`яносто сім/грн. 15 коп.; витрати по сплаті судового збору в сумі 5149/п`ять тисяч сто сорок дев`ять/грн. 46 коп.

3. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Міжнародний аеропорт Одеса про відстрочення виконання судового рішення (вх. № 26274/24 від 08.07.2024) задовольнити частково.

4. Відстрочити виконання рішення Господарського суду Одеської області від 25.11.2024 року у справі № 916/2544/24 щодо стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю Міжнародний аеропорт Одеса на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Інфокс в особі філії Інфоксводоканал заборгованості за надані послуги водопостачання, водовідведення, водовідведення зливових стоків, абонентське обслуговування та обслуговування та заміну комерційного вузла обліку за період з 01.05.2022 р. по 01.04.2024 р. в загальній сумі 343297,15 грн. на строк до 25.05.2025 року.

Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом 20-денного строку з моменту складання повного судового рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 26 листопада 2024 р.

Суддя В.С. Петров

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення25.11.2024
Оприлюднено29.11.2024
Номер документу123337546
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг