ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
адреса юридична: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, адреса для листування: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36607, тел. (0532) 61 04 21, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/
Код ЄДРПОУ 03500004
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.11.2024 Справа № 917/1625/24
Суддя Господарського суду Полтавської області Дмитро Сірош, розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом
Товариства з додатковою відповідальністю "Страхова компанія "ВІДІ-Страхування", вул. Велика Кільцева, будинок 60 А, с. Софіївська Борщагівка, Бучанський район, Київська область, 08131
до Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Саламандра", вул. Колективна, буд. 10, м. Полтава, 36019
про стягнення страхового відшкодування
без виклику представників сторін.
Обставини справи: Товариство з додатковою відповідальністю "Страхова компанія "ВІДІ-Страхування" звернулося з позовом до Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Саламандра" про стягнення страхового відшкодування у розмірі 36 590,33 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідач, як страховик винної в ДТП особи, всупереч вимогам Цивільного кодексу України та Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" не відшкодував позивачу матеріальну шкоду, завдану внаслідок ДТП.
Відповідач своїм правом на подання відзиву у визначений відповідно до положень Господарського процесуального кодексу України строк не скористався.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 03.10.2024 суд прийняв позов до розгляду та відкрив провадження у справі, постановив справу розглядати у порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін згідно з частиною 5 статті 252 Господарського процесуального кодексу України сторони суду не надали.
Згідно з частиною 13 статті 8 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Відповідно до частини 2 статті 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Згідно зі статтею 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
У зв`язку з тим, що необхідних для вирішення спору доказів, наявних у матеріалах справи достатньо, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Відповідно до частини 2 статті 233 Господарського процесуального кодексу України рішення прийнято, складено та підписано в нарадчій кімнаті.
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення (частина 5 статті 240 Господарського процесуального кодексу України).
Розглянувши матеріали справи, суд
УСТАНОВИВ:
05.09.2023 ТОВ «ВІДІ-ЛІЗИНГ» (надалі Страхувальник) та ТДВ «СК «ВІДІ- СТРАХУВАННЯ» уклали договір добровільного страхування наземного транспорту АС № 019301.
Предметом договору страхування є майнові інтереси страхувальника, що не суперечать чинному законодавству України, пов`язані з володінням, користуванням та/або розпорядженням, транспортним засобом Citroen Berlingo, реєстраційний номер НОМЕР_1 (надалі Застрахований ТЗ).
23.10.2023 в м. Києві на вул. Передовій сталася дорожньо-транспортна пригода (надалі ДТП) за участю Застрахованого ТЗ та транспортного засобу Citroen CELYSEE, реєстраційний номер НОМЕР_2 (надалі Забезпечений ТЗ), під керуванням водія ОСОБА_1 .
Так, ОСОБА_1 , керуючи Забезпеченим ТЗ, допустив порушення ПДР України, внаслідок чого скоїв зіткнення з Застрахованим ТЗ.
По факту дорожньо-транспортної пригоди відносно ОСОБА_1 складено адміністративний матеріал за статтею 124 КпАП України (порушення Правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів) та направлено до Голосіївського районного суду м. Києва (справа про адміністративне правопорушення № 752/22964/23).
Постановою Голосіївського районного суду м. Києва від 16.11.2023 у справі № 752/22964/23 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого статтею 124 КпАП України.
Саме винні дії ОСОБА_1 стали причиною скоєння ДТП, внаслідок якої було пошкоджено Застрахований ТЗ.
20.03.2024 до ТДВ «СК «ВІДІ-СТРАХУВАННЯ» звернувся Страхувальник з Заявою про виплату страхового відшкодування у зв`язку з ДТП, яка є страховим випадком відповідно до умов договору страхування.
26.03.2024 ТДВ «СК «ВІДІ-СТРАХУВАННЯ» згідно з договором страхування на підставі зазначеної заяви і страхового акту № 18120 від 22.03.2024, виходячи з рахунку від 20.03.2024, здійснило виплату страхового відшкодування в розмірі 37 090,33 (тридцять сім тисяч дев`яносто гривень тридцять три копійки), що підтверджується платіжною інструкцією № 1114 від 26.03.2024.
Відповідно до статті 108 Закону України «Про страхування» та статті 993 Цивільного кодексу України до страховика (ТДВ «СК «ВІДІ-СТРАХУВАННЯ»), який здійснив страхову виплату, в межах такої виплати переходить право вимоги (суброгація), яке страхувальник або інша особа, визначена договором страхування або законом, що одержала страхову виплату, має до особи, відповідальної за заподіяні збитки. Страховик, який здійснив страхову виплату за договором страхування майна, має право вимоги до особи, відповідальної за заподіяні збитки, у розмірі здійсненої страхової виплати та інших пов`язаних із нею фактичних витрат.
Цивільно-правова відповідальність ОСОБА_1 на момент ДТП була застрахована в ПРАТ СК «САЛАМАНДРА» за договором обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № 215500424 (надалі - Поліс).
За Полісом ПРАТ СК «САЛАМАНДРА» взяло на себе обов`язок здійснити відшкодування шкоди заподіяної третім особам внаслідок експлуатації Забезпеченого ТЗ.
29.03.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про страхове відшкодування (вих. № 18210), яка супроводжувалася необхідним і достатнім комплектом документів (підтверджується витягом з електронної пошти позивача з підтвердженням про відправлення електронного листа на офіційну поштову адресу відповідача).
Вказана заява була вручена відповідачеві 29.03.2024, що підтверджується витягом з електронної пошти позивача з підтвердженням про отримання електронного листа на офіційну поштову адресу відповідача.
Ліміт відповідальності ПрАТ «СК «САЛАМАНДРА» за шкоду заподіяну майну відповідно до Полісу становить 160 000,00 грн.
Відповідно до абзацу 2 пункту 12.1 статті 12 Закону страхове відшкодування завжди зменшується на розмір франшизи. Полісом передбачено франшизу в розмірі 500,00 грн.
Відповідно до пункту 36.2 статті 36 Закону Страховик (МТСБУ) протягом 15 днів з дня узгодження ним розміру страхового відшкодування з особою, яка має право на отримання відшкодування, за наявності документів, зазначених у статті 35 цього Закону, повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, але не пізніш як через 90 днів з дня отримання заяви про страхове відшкодування зобов`язаний, зокрема:
- у разі визнання ним вимог заявника обґрунтованими - прийняти рішення про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати) та виплатити його;
- у разі невизнання майнових вимог заявника або з підстав, визначених статтями 32 та/або 37 цього Закону, - прийняти вмотивоване рішення про відмову у здійсненні страхового відшкодування (регламентної виплати).
Строк в 90 днів з дня отримання відповідачем заяви про страхове відшкодування минув 29.06.2024.
У зв`язку з тим, що відповідач не здійснив виплату позивачу суми страхового відшкодування, останній звернувся до суду з позовом та просить стягнути з відповідача на свою користь суму страхового відшкодування у розмірі 36 590,33 грн.
Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам господарський суд зазначає наступне.
Частиною 2 статті 1187 Цивільного кодексу України передбачено, що шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки (частина 1 статті 1187 Цивільного кодексу України відносить до джерела підвищеної небезпеки діяльність, пов`язану з використанням, зберіганням або утриманням транспортних засобів), відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 1188 Цивільного кодексу України шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, а саме: шкода, завдана одній особі з вини іншої особи, відшкодовується винною особою.
Відповідно до статті 1192 Цивільного кодексу України розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.
Згідно з пунктом 36.4 статті 36 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» (надалі Закон) виплата страхового відшкодування (регламентна виплата) здійснюється безпосередньо потерпілому (іншій особі, яка має право на отримання відшкодування) або погодженим з ним особам, які надають послуги з ремонту пошкодженого майна, сплатили страхове відшкодування за договором майнового страхування (крім регламентної виплати, передбаченої підпунктом «а» пункту 41.1 статті 41 цього Закону), лікування потерпілих та інші послуги, пов`язані з відшкодуванням збитків.
Відповідно до пункту 36.1 статті 36 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» (надалі Закон) Страховик (у випадках, передбачених статтею 41 цього Закону, - МТСБУ), керуючись нормами цього Закону, приймає вмотивоване рішення про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати) або про відмову у здійсненні страхового відшкодування (регламентної виплати). Рішення про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати) приймається у зв`язку з визнанням майнових вимог заявника або на підставі рішення суду, у разі якщо спір про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати) розглядався в судовому порядку.
Згідно з пунктом 9.4 статті 9 Закону страхові виплати за договорами обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності обмежуються страховими сумами, які діяли на дату укладення договору та зазначені в договорі страхування.
Полісом передбачено франшизу в розмірі 500,00 грн.
Ураховуючи зазначене, відповідач має сплатити на користь позивача різницю між розміром страхового відшкодування, передбаченого рахунком від 20.03.2024, актом виконаних робіт від 29.05.2024 та розміром франшизи, передбаченої Полісом, а саме 37 090,33 грн 500 грн = 36 590,33грн (тридцять шість тисяч п`ятсот дев`яносто гривень 33 копійки), де:
37 090,33 грн розмір страхового відшкодування передбаченого рахунком від 20.03.2024, актом виконаних робіт від 29.05.2024.
500 грн розмір франшизи, що передбачена Полісом ПрАТ «СК «САЛАМАНДРА».
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 129, 236, 238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Саламандра" (36019, Полтавська область, місто Полтава, вулиця Колективна, будинок 10, ЄДРПОУ 21870998) на користь Товариства з додатковою відповідальністю "Страхова компанія "ВІДІ-Страхування" (вул. Велика Кільцева, будинок 60 А, с. Софіївська Борщагівка, Бучанський район, Київська область, 08131, ЄДРПОУ 35429675) страхове відшкодування в розмірі 36 590,33 грн та 2 422,40 грн судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Східного апеляційного господарського суду.
Суддя Дмитро СІРОШ
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2024 |
Оприлюднено | 29.11.2024 |
Номер документу | 123337669 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань страхування |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Сірош Д.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні