Справа № 278/4459/24
Провадження по справі №2/276/777/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2024 року смт. Хорошів
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Бобра Д.О.,
за участю секретаря судового засідання Свиридок А.В.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоборівської селищної ради, третя особа: приватний нотаріус Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області Толстіхіна Н.Д., про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з даним позовом, вказуючи, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його баба ОСОБА_2 , яка мала у власності земельну ділянку та будинок, що знаходиться на території АДРЕСА_1 . Під час звернення до приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області Толстіхіної Н.Д. йому було роз`яснено, що він є спадкоємцем за законом, однак надано відмову в оформленні спадщини, у зв`язку з пропуском строку для подання заяви про прийняття спадщини, та рекомендацію звернутись до суду. Позивач вважає, що пропустив встановлений законом строк для прийняття спадщини з поважних причин, зокрема, тому що він є батьком-одинаком і самостійно виховує двох неповнолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , догляд за якими займає весь його час. Вказує, що був не обізнаний з нормами чинного законодавства України щодо строків для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори. Крім того зазначає, що у період з 03.04.2044 по 04.07.2022 рр, з 14.08.2022 по 19.10.2022 рр. брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи у Донецькій та Луганській областях, а у кінці 2022 року та практично весь 2023 рік проходив лікування через загострення хвороб. Вказані причини пропуску строку прийняття спадщини вважає поважними, і вказує, що іншої можливості відновити своє право на спадщину не має.
Позивач просить суд визначити йому додатковий строк тривалістю 3 місяці для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті баби ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В судове засідання позивач не прибув, представник позивача адвокат Зіброва М.О. подала до суду клопотання, в якому просить провести судове засідання за відсутності позивача та представника, зазначила, що позов просить задоволити.
Представник відповідача Новоборівської селищної ради в судове засідання не з`явився.Селищний голова направив до суду клопотання про розгляд справи без участі представника Новоборівської селищної ради за наявними документами, зазначив, що позовні вимоги визнають в повному обсязі.
Третя особа- приватний нотаріус Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області Толстіхіна Н.Д. в судове засідання не з`явилась, хоча про дату та час судового розгляду була повідомлена належним чином.
Згідно ч.3ст.211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до переконання, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно дост.1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Із ч.1ст.1269ЦК України слідує, щоспадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Частина 1ст.1270ЦК України передбачає, щодля прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно ч.3ст.1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 N7 «Про судову практику у справах про спадкування» особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина другастатті 1272ЦК України), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 ,що підтверджуєтьсякопією свідоцтвапро смертьсерії НОМЕР_1 виданим 25січня 2022року.
Позивач є онуком ОСОБА_2 по батьковій лінії, що підтверджується матеріалами справи (а.с. 13-14).
Листом приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу Толстіхіної Н.Д. від 18.07.2024 року за вих. №263/01-16, копія якого додана до матеріалів позову, ОСОБА_1 повідомлено про пропуск шестимісячного строку для прийняття спадщини після смерті баби ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , та рекомендовано звернутись до суду.
Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 22.07.2024 року №77717392 спадкова справа до майна ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , не заводилась.
Згідно копії довідки виконавчого комітету Новоборівської селищної ради від 22.07.2024 року №02/242 разом із спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 на день смерті та шість місяців потому проживав без реєстрації її син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Згідно копії довідки від 14.06.2023 р. №5089 позивач дійсно в періоди: з 03.04.2024 по 04.07.2022 рр, з 14.08.2022 по 19.10.2022 рр. брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи у Донецькій області, Луганській області.
Матеріалами справи також підтверджується, що у кінці 2022 року та у 2023 році позивач проходив лікування та дослідження в медичних закладах через загострення хвороб (а.с. 24-30).
Верховний СудУкраїни на засіданні Судової палати у цивільних справах 26 вересня 2012 року розглянув справу № 6-85цс12, предметом якої був спір про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. При розгляді цієї справи Верховний Суд України зробив правовий висновок про те, що право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Правила ч.3 ст.1272ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; ці обставини визнані судом поважними. Якщо ж у спадкоємця перешкод не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про спадкову масу, то положення ч.3 ст.1272ЦК України не застосовуються.
Згідно ст.206 ч.4 ЦПК України якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Визнання позову відповідачем за відсутності інших спадкоємців за даними Спадкового реєстру свідчить, що права, свободи та інтереси інших осіб не будуть порушені. Позивач в іншому порядку, ніж судовий, не може захистити свої права щодо прийняття спадщини, а завданням судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд та вирішення цивільної справи з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб. Постановлення рішення про задоволення позову є забезпеченням права позивача на справедливий суд відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, що гарантує право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, при визначенні цивільних прав і обов`язків особи.
Враховуючи, що позивач є онуком ОСОБА_2 , та відповідно після смерті останньої є спадкоємцем за законом, інші спадкоємці з заявами про прийняття спадщини в нотаріальну контору не звертались, позивач вчасно не звернувся до нотаріальної контори для подання заяви про прийняття спадщини, так як у період з 03.04.2044 по 04.07.2022 рр, з 14.08.2022 по 19.10.2022 рр. брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи у Донецькій та Луганській областях, після чого у кінці 2022 року та практично весь 2023 рік проходив лікування через загострення хвороб, беручи до уваги те, що відповідач позов визнає,а томупропущений строк для прийняття позивачем спадщини суд визнає поважним.
Відтак, суд приходить до висновку, що за наведених обставин, позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 200, 206, 258, 259, 263-265 ЦПК України, ст.ст.1218, 1261, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Новоборівськоїселищної ради,третя особа:приватний нотаріусЖитомирського районногонотаріального округуЖитомирської областіТолстіхіна НінаДмитрівна провизначення додатковогостроку дляподання заявипро прийняттяспадщинизадовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті баби ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , терміном три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 .
Представник позивача: адвокат Зіброва Мар`яна Олегівна, адреса: м.Вараш, м-н Вараш, буд.5, оф.202 Рівненська область.
Відповідач: Новоборівська селищна рада Житомирського району Житомирської області, місце знаходження: смт.Нова Борова, вул.Незалежності, 9-А, Житомирський район, Житомирська область, код ЄДРПОУ: 04344601.
Третя особа: приватний нотаріус Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області Толстіхіна Ніна Дмитрівна, місцезнаходження: смт. Нова Борова, вул. Михайлівська, 5, Житомирський район Житомирська область.
Головуючий суддя: Д.О. Бобер
Суд | Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2024 |
Оприлюднено | 29.11.2024 |
Номер документу | 123345068 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області
БОБЕР Д. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні