Справа № 289/2128/24
Номер провадження 2/289/1009/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.11.2024 м. Радомишль
Радомишльський районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Мельника О.В., з секретарем судових засідань Писаренко К.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (місце знаходження / місце проживання: АДРЕСА_1 )до Мірчансько-Меньківського старостинського округу Радомишльська міська рада Житомирської області (місце знаходження / місце проживання: АДРЕСА_2 ) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини та встановлення факту, що має юридичне значення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з даним позовом, зазначивши, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить земельна частка (пай) в ТОВ СЦ «Україна», що на території Мірчансько-Меньківського старостинського округу Житомирського району Житомирської області. Позивач вказує, що він є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2 .
Свої вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_2 зробив розпорядження у вигляді заповіту в якому зазначив, що усе його майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, в тому числі все те, що буде належати йому на день смерті і на що він матиме право за законом заповів онуку тобто позивачу ОСОБА_3 . Оскільки позивач не знав про існування даного заповіту, тому в установлений законом строк не звернувся до нотаріальної контори.
Звернувшись до Радомишльської державної нотаріальної контори Житомирської області з метою оформлення спадкових прав після смерті діда ОСОБА_2 позивач ОСОБА_1 отримав відмову у видачі йому свідоцтва про право на спадщину за заповітом на вказане спадкове майно, так як прізвище позивача в заповіті вказано як « ОСОБА_4 », а прізвище позивача в паспорті зазначено: « ОСОБА_5 » та у зв`язку із пропуском шестимісячного терміну для прийняття спадщини.
Позивач всудове засіданняне з`явився,про часта місцерозгляду справиповідомлений належнимчином впозовній заявізаявив клопотанняпро розглядсправи зайого відсутності,позовні вимогипідтримує.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подав заяву в якій просить проводити розгляд справи за його відсутності на підставі наявних доказів у справі.
Розгляд справи здійснюється без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає вимогам ч. 2ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Статтею 15 Цивільного кодексу Українивизначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно п. 6 ч. 1ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку встановлюються факти, що мають юридичне значення, зокрема й факт належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по-батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по-батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть виданого повторно Відділом реєстрації актів цивільного стану Радомишльського районного управління юстиції Житомирської області серії НОМЕР_1 від 26 травня 2009 року, про що зроблено відповідний актовий запис №9.
Мати позивача ОСОБА_6 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть виданого повторно Відділом реєстрації актів цивільного стану Радомишльського районного управління юстиції Житомирської області серії НОМЕР_1 від 12 лютого 2009 року, про що зроблено відповідний актовий запис № 8.
Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 від 18.03.1986 року його батьками є ОСОБА_1 та ОСОБА_6 .
Відповідно до повторно виданого свідоцтва про народження (свідоцтво написано російською мовою) « ОСОБА_7 » серії НОМЕР_3 від 17.12.1987 року її батьками є « ОСОБА_8 » та « ОСОБА_9 ».
Зі змісту дублікату заповіту від 20.06.1998 рокупосвідченого секретарем Меньківської сільської ради Радомишльського району Житомирської області ОСОБА_10 слідує, що ОСОБА_2 заповів все своє майно онуку ОСОБА_3 .
Згідно довідки Мірчансько-Меньківського старостинського округу Радомишльської міської ради Житомирської області № 403 від 17.09.2024 року вбачається, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно є рідним дідом ОСОБА_1 по материній лінії ОСОБА_6 , яка народилася в селі Меньківка Радомишльського району Житомирської області 20 жовтня 1968 року та померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
З довідки Мірчансько-Меньківського старостинського округу Радомишльської міської ради Житомирської області № 404 від 17.09.2024 року вбачається, що ОСОБА_11 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_3 . Крім померлого в цьому житловому будинку ніхто не проживав та не був зареєстрований на день смерті та протягом шести місяців після смерті.
З довідки Мірчансько-Меньківського старостинського округу Радомишльської міської ради Житомирської області № 405 від 17.09.2024 року вбачається, що ОСОБА_2 склав заповіт у Меньківській сільській раді Радомишльського району Житомирської області 20.06.1998 року на все майно своєму онуку ОСОБА_1 .
Згідно довідки Мірчансько-Меньківського старостинського округу Радомишльської міської ради Житомирської області № 323 від 30.05.2023 року вбачається, що ОСОБА_2 , включений в списки під номером 515, які мають право власності на земельні ділянки (пай) ТОВ СЦ «Україна» на території Мірчансько-Меньківського старостинського округу Житомирського району Житомирської області рілля площею 2,75 га № зони , кварталу земельної ділянки 010228, № паю згідно матеріалів розподілення 177, сіножать площею 0,76 га, № зони, кварталу земельної ділянки 060373, номер паю згідно матеріалів розподілення 177.
З Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) за № 71685501 від 03.03.2023 вбачається, що Радомишльською державною нотаріальною конторою Житомирської області після смерті ОСОБА_2 , спадкову справу на майно померлого було заведено за №13/2000.
Постановою державного нотаріуса Радомишльської державної нотаріальної контори Житомирської області Капранчук О.В. за № 427/02-31 від 25.09.2024 року відмовлено ОСОБА_1 в отриманні свідоцтва про право на спадщину за заповітом на право на земельну частку (пай) в ТОВ СЦ «Україна» на території Мірчансько-Меньківського старостинського округу Житомирського (до ліквідації та утворення районів - Радомишльського) району Житомирської області, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 у зв`язку з тим, що прізвище позивача в заповіті вказано як « ОСОБА_4 », а прізвище позивача в паспорті зазначено: « ОСОБА_5 » та у зв`язку із пропуском шестимісячного терміну для прийняття спадщини.
Частиною 3ст. 10 ЦПК Українивизначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, надавши докази відповідно до вимогЦПК України.
Відповідно до ч.1ст. 1220 ЦК Україниспадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Право на спадкування виникає в день відкриття спадщини.Статтею 1217 ЦК Українипередбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно дост. 1261 ЦК Україниу першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народженні після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до п.23Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування»у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно роз`яснень, що викладені в п. 24 постанови Пленуму ВС України від 30.05.2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування", особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3ст.1272 ЦК України. Вирішуючи питання про визнання особі додаткового строку для прийняття спадщини, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Відповідно до правових висновків Верховного Суду зокрема у справах №565/1145/17 від 26.06.2019 року, № 484/3221/17 від 12 вересня 2018 року не обізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною для поновлення строку на прийняття спадщини.
Також, у відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Суд, проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст.ст. 76-81 ЦПК Українидокази в їх сукупності, оскільки позивач не є спадкоємцем першої черги і пропустив строк прийняття спадщини вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити і визначити позивачу додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
Враховуючи, що не встановлення факту належності правовстановлюючого документу може призвести до порушення майнових прав заявника, а інший порядок встановлення даного факту законом не визначено, суд задовольняє вимогу про встановлення факту належності документу.
Керуючись ст.4,13,83,200,265,268,354 ЦПК України,ст. 1272 ЦК України,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , додатковий строк - два місяці з дня набрання рішенням законної сили, для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті діда ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис № 9.
Встановити факт, що заповіт складений ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , посвідчений секретарем виконавчого комітету Меньківської сільської ради Радомишльського району Житомирської області Рослік Н.В. та зареєстрований у реєстрі за № 20, на користь « ОСОБА_3 », складений на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Судові витрати вважати фактично понесеними.
Рішення суду може бути оскаржено сторонами до Житомирського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Олександр МЕЛЬНИК
Суд | Радомишльський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2024 |
Оприлюднено | 29.11.2024 |
Номер документу | 123345313 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Радомишльський районний суд Житомирської області
Мельник О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні