Справа № 555/1342/24
Номер провадження 2/555/437/24
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"20" листопада 2024 р.
Березнівський районний суд Рівненської області в складі:
головуючого судді - Мельничук Н. В.
при секретарі Кравчук С. Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Березне цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю "Захід Агропром " про розірвання договору оренди земельної ділянки, -
В С Т А Н О В И В:
І. Стислий виклад позиції заявника.
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про розірвання договору оренди землі, в обґрунтування позовних вимог вказав, що на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом №559, виданого 27.09.2018 приватним нотаріусом Березнівського РНО Рівненської області Черкасовою І.В., є власником земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 5620482200:06:003:0278, площа 1,6798 га. Дана ділянка належала його померлому батьку ОСОБА_2 згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯА №053815, виданого Березнівською райдержадміністрацією 09.07.2009р.Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №342507697 від 11.08.2023 за параметром запиту земельна ділянка із кадастровим номером 5620482200:06:003:0278 в розділі Актуальна інформація про державну реєстрацію іншого речового права містяться відомості про державну реєстрацію 20.08.2015р. права оренди земельної ділянки на підставі договору оренди землі №15-009, укладеного 04.03.2015 із відповідачем.У вересні 2023 року ОСОБА_1 у ФОП ОСОБА_3 було замовлено Технічну документацію щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) 01.03 Для ведення особистого селянського господарства (кадастровий номер 5620482200:06:003:0278). За результатами виконаних робіт межі ділянки було закріплено в натурі (на місцевості) межовими знаками (дерев`яні стовпи) у кількості 4 шт. згідно координат поворотних точок, які були завантажені з ДЗК.27 вересня 2023 року, 18 квітня 2024 року за участю спеціалістів відділу з питань екології та природних ресурсів Березнівської міської ради, ФОПа ОСОБА_3 проведено обстеження земельної ділянки, яка знаходиться на території бувшої Великопільської сільської ради Рівненського району Рівненської області, кадастровий номер 5620482200:06:003:0278. Результати обстеження земельної ділянки в обох випадках: земельна ділянка не обробляється, заросла бур`янами.Отже, відповідач (орендар) тривалий час не використовує орендовану ним земельну ділянку за цільовим призначенням, оскільки за складом та видом угідь орендована ділянка належить до ріллі і умовами її використання є вирощування сільськогосподарських культур. А умовами збереження стану об`єкта є дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості грунтів, додержання державних та місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі.
ІІ. Заяви, клопотання, процесуальні дії у справі.
14 червня 2024 року заява була прийнята до розгляду та відкрито провадження у цивільній справі.
Позивач ОСОБА_1 всудове засіданняне з"явилась-представник позивача ОСОБА_1 ,адвокат Юсенко А.О.подав до суду письмову заяву про проведення розгляду справи у відсутності позивача та представника , заявлені вимоги підтримує в повному обсязі, просить задовольнити позов, не заперечує проти ухвалення заочного рішення.
Представник відповідача- товариства зобмеженою відповідальністю"ЗахідАгропром" в судове засідання не з`явився, повідомлений вчасно та належним чином, що підтверджується оголошенням про виклик до суду, причини неявки суд не повідомив.
Суд ухвалив розглянути справу за відсутності відповідача у порядку заочного провадження.
ІІІ. Встановлені судом фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, норми права, які застосовував суд, мотиви суду.
Судом встановлено, що на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом №559, виданого 27.09.2018 приватним нотаріусом Березнівського РНО Рівненської області Черкасовою І.В., ОСОБА_1 є власником земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 5620482200:06:003:0278, площа 1,6798 га. Дана ділянка належала його померлому батьку ОСОБА_2 згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯА №053815, виданого Березнівською райдержадміністрацією 09.07.2009р.
Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №342507697 від 11.08.2023 за параметром запиту земельна ділянка із кадастровим номером 5620482200:06:003:0278 в розділі Актуальна інформація про державну реєстрацію іншого речового права містяться відомості про державну реєстрацію 20.08.2015р. права оренди земельної ділянки на підставі договору оренди землі №15-009, укладеного 04.03.2015 із відповідачем.
У вересні 2023 року мною у ФОП ОСОБА_3 було замовлено Технічну документацію щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) 01.03 Для ведення особистого селянського господарства (кадастровий номер 5620482200:06:003:0278). За результатами виконаних робіт межі ділянки було закріплено в натурі (на місцевості) межовими знаками (дерев`яні стовпи) у кількості 4 шт. згідно координат поворотних точок, які були завантажені з ДЗК.
27 вересня 2023 року, 18 квітня 2024 року за участю спеціалістів відділу з питань екології та природних ресурсів Березнівської міської ради, ФОПа ОСОБА_3 проведено обстеження земельної ділянки, яка знаходиться на території бувшої Великопільської сільської ради Рівненського району Рівненської області, кадастровий номер 5620482200:06:003:0278. Результати обстеження земельної ділянки в обох випадках: земельна ділянка не обробляється, заросла бур`янами.
Отже, відповідач (орендар) тривалий час не використовує орендовану ним земельну ділянку за цільовим призначенням, оскільки за складом та видом угідь орендована ділянка належить до ріллі і умовами її використання є вирощування сільськогосподарських культур. А умовами збереження стану об`єкта є дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості грунтів, додержання державних та місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Статтею 13 Закону України «Про оренду землі» визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
У відповідності до ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов`язані, зокрема: а) забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки; б) додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля; в) своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату; г) не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів; ґ) підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі.
Невикористання земельної ділянки відповідачем виключає в мене як власника можливість подбати про свою земельну ділянку та виконувати свої обов`язки власника земельної ділянки, визначені ст. 91 Земельного кодексу України, а саме забезпечувати використання її за цільовим призначенням , додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля , підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі.
Згідно зі ст. 35 Закону України «Про охорону земель» орендарі земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов`язані, серед іншого, підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі на основі застосування екологобезпечних технологій обробітку і техніки, здійснення інших заходів, які зменшують негативний вплив на ґрунти, запобігають безповоротній втраті гумусу, поживних елементів тощо; дотримуватися нормативівпри здійсненніпротиерозійних,агротехнічних,агрохімічних,меліоративних таінших заходів,пов`язанихз охороноюземель,збереженням іпідвищенням родючостіґрунтів; забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур`янами, чагарниками і дрібноліссям.
Відповідно до статті 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов`язкових екологічних вимог:
а) раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій;
б) здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища;
в) здійснення заходів щодо відтворення відновлюваних природних ресурсів;
г) застосування біологічних, хімічних та інших методів поліпшення якості природних ресурсів.
У статті 5 Земельного кодексу України визначено, що забезпечення раціонального використання та охорони земель є принципом земельного законодавства .
Раціональним вважається таке використання земель, у ході якого забезпечується одержання сталих високих урожаїв сільськогосподарських культур, запобігання необґрунтованому вилученню земель зі сфери сільськогосподарського виробництва для потреб інших галузей народногогосподарства, збереження та підвищення родючості ґрунтів, охорона навколишнього середовища. Указана позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 14 лютого 2018 року в рамках справи №541/555/16-ц. Аналогічні правові висновки містяться у постановах Верховного Суду України від 20 січня 2016року у справі №6-1980цс15, від 20 січня 2016року у справі №6-1998цс15 , 03 лютого 2016року у справі №6-1999цс15.
Відповідно до ст.31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Стаття 629 ЦК України встановлює, що договір є обов`язковим для виконання сторонами, а згідно зі статтею 526 ЦК України зобов`язання мають виконуватися належним чином, належними сторонами, у передбачений законом чи договором спосіб та термін, за відповідною ціною. Всупереч наведеному відповідач не використовує земельну ділянку у спосіб , встановлений договором, що призвело до заростання земельної ділянки бур`янами .
Статтею 35 Закону України «Про оренду землі» закріплено, що спори, пов`язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку.
Згідно з ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Позов про розірвання договору оренди земельної ділянки належить до зобов`язально-правових способів захисту, оскільки між сторонами існують договірні правовідносини.( Постанова Великої Палати Верховного Суду від 02.11.2022 у справі № 922/3166/20 (12-36гс21).
Відповідно до пункту третього частини 1 статті783ЦКУкраїни наймодавець має право вимагати розірвання договору найму, якщо наймач своєю недбалою поведінкою створює загрозу пошкодження речі.
За правилами статті651ЦКУкраїни зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути розірваний або змінений за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладанні договору.
Аналогічна норма закріплена і в статті 31 Закону України «Про оренду землі».
Керуючись ЗакономУкраїни «ПроДержавний земельнийкадастр»,ст.ст.255 175 ЦПК України , суд -
В И Р І Ш И В :
Розірвати договір оренди земельної ділянки № 15-009, укладений 04.03.2015 щодо земельної ділянки з кадастровим номером 5620482200:06:003:0278 з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Сторони та інші учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 ; зареєстроване місце проживання : АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Відповідач : Товариство з обмеженою відповідальністю Захід Агропром; місцезнаходження: 34620, Рівненська область, Рівненський район, с.Малинськ, вул. Залізнична, буд.№2Б; код ЄДРПОУ 38176041;
.
Суддя: Мельничук Н. В.
Суд | Березнівський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2024 |
Оприлюднено | 29.11.2024 |
Номер документу | 123346658 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо припинення права оренди |
Цивільне
Березнівський районний суд Рівненської області
Мельничук Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні