РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №568/1638/24
Провадження №2/568/425/24
25 листопада 2024 р. м.Радивилів
Радивилівський районний суд Рівненської області
в складі головуючого судді Троцюк В.О.
секретаря судового засідання Гуменюк Г.В.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в місті Радивилів цивільну справу в порядку загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до Крупецької сільської ради, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про встановлення факту, що має юридичне значення,-
встановив:
Заявник звернулася до суду із позовною заявою, в якій просить визнати за нею право власності на спадкове майно, а саме земельну ділянку та будинок, що розташовані в АДРЕСА_1 після смерті її матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обгрунтування заявлених вимог посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла її матір ОСОБА_4 , яка на день смерті була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_1 . Заповіту матір не залишила. Після смерті матері відкрилась спадщина, яка складається із житлового будинку та земельної ділянки, площею 0,73 га, на якій розташований житловий будинок. На час смерті матері в будинку були зареєстровані дочка позивача ОСОБА_5 та брат позивача ОСОБА_2 . Позивач не була зареєстрована у вказаному домоволодінні, хоча проживала там без реєстрації, що підтверджується довідкою сільської ради. Після смерті матері позивач прийняла спадщину, так як фактично вступила в управління та володіння спадковим майном. При зверненні до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, у видачі свідоцтва про право на спадщину їй було відмовлено.
11 жовтня 2024 року до суду надійшла уточнена позовна заява ОСОБА_1 , відповідно до якої, позивач просить встановити факт прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В судове засідання позивач та її представник не з`явилися. Представник позивача адвокат Бірук Т.Б. подала заяву про розгляд справ за її відсутності та відсутності позивача, заявлені вимоги підтримує повністю.
Представник зацікавленої особи Крупецької сільської ради та відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилися, подавши до суду заяву про розгляд справи за їх відсутності.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився. В матеріалах справи наявна нотаріально посвідчена заява ОСОБА_2 про те, що після смерті ОСОБА_4 він спадщину не приймав, не претендує на неї, в управління спадковим майном не вступав, до суду за продовженням строку для прийняття спадщини звертатись не буде.
Згідно ч.2ст.247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Відповідно до ч. 4ст. 268 ЦПК України, у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення справи по суті, суд дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що стверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 від 27 серпня 2024 року, виданого повторно Радивилівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Дубенському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції, актовий запис №11 від 20.08.1994 р. (а.с.8)
Згідно свідоцтва про народження батьками ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , вказано ОСОБА_7 та ОСОБА_4 . (а.с.7)
Після укладення шлюбу 06 червня 1981 року з ОСОБА_8 , ОСОБА_6 змінила прізвище на ОСОБА_9 , що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу. (а.с.7)
Згідно довідки Крупецької сільської ради №3-542 від 30.09.2024 року ОСОБА_1 проживала з дочкою ОСОБА_10 , 1982 року народження та матір`ю ОСОБА_4 за адресою АДРЕСА_1 та вели спільне господарство. ОСОБА_1 проживала без реєстрації. (а.с.16)
Померлій ОСОБА_4 належить право власності на земельну ділянку, площею 0,73 гектарів, на підставі державного акту на право власності на землю (серія РВ №01267) (а.с.14)
Також ОСОБА_4 на підставі запису в погосподарській книзі №9 за особовим рахунком № НОМЕР_2 за 1991-1995 роки належить домоволодіння АДРЕСА_1 , що підтверджується копією технічного паспорту на вказане домоволодіння. (а.с.12-13)
За інформацією Спадкового реєстру після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 спадкова справа не заводилась. (а.с.10)
Приватним нотаріусом Дубенського районного нотаріального округу Гордійчук В.І. відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_4 в зв`язку з пропуском строку на подання заяви про прийняття спадщини та відсутності документального підтвердження постійного проживання зі спадкодавцем на час смерті. (а.с.15)
Зі змісту заяви слідує, що заявник не може оформити спадкові права, оскільки відсутні документи, які підтверджують факт того, що вона на момент смерті матері проживала разом з нею.
Відповідно до п.4Прикінцевих та Перехідних положень ЦК УкраїниЦивільний Кодекс Українизастосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання ним чинності застосовуються нормиЦивільного Кодексу Української РСРв ред. 1963 року.
Відповідно дост. 548 ЦК УРСР, не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженням. Прийнята спадщина вважається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Прийняття спадщини підтверджується різними діями спадкоємців, які за своїм характером свідчать що в шестимісячний строк з часу відкриття спадщини вони фактично вступили у володіння ( користування, розпорядження) спадковим майном.
Згідно ч.2ст.553 ЦК УРСРспадкоємець за законом чи за заповітом вправі відмовитися від спадщини протягом 6 місяців з дня її відкриття.
Згідно зі статтями549,554 ЦК УРСРспадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Вищевказані дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. Під фактичним вступом у володіння або управління спадковим майном, що підтверджує факт прийняття спадщини, маються на увазі різні дії спадкоємця по управлінню, розпорядженню і користуванню цим майном, підтриманню його в належному стані або сплату податків та інших платежів тощо.
Згідно роз`яснень Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року, при вирішенні спорів про спадкування, спадщина по яких відкрилася і була прийнята до 01 січня 2004 року, не допускається застосування судами норм Цивільного Кодексу 2003 року, а застосуванню підлягають норми законодавства, чинного на час відкриття спадщини, зокремаЦК УРСР.
Відповідно до роз`яснень Пленуму Верховного Суду України, викладених вПостанові «Про практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31.03.1995 року(з відповідними змінами, які діяли на час виникнення даних правовідносин), заява про встановлення факту прийняття спадщини та місця її відкриття може бути розглянута судом, якщо орган, який вчиняє нотаріальні дії, не вправі видати заявникові свідоцтво про право на спадщину через відсутність або недостатність документів, що необхідні для підтвердження в нотаріальному порядку факту вступу в управління або володіння спадковим майном.
Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними. Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
Аналогічна позиція викладена у п. 9 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13.
Так, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, факту прийняття спадщини.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 524 ЦК УРСР, спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не замінено заповітом.
На час відкриття спадщини в період чинності ЦК УРСР (1963 р.) його нормами було передбачено певні дії, які свідчили про прийняття спадщини, у тому числі прийняття спадщини шляхом вступу у володіння та управління спадковим майном (фактичне прийняття спадщини).
За приписами ст.549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Виходячи зі змісту наведеної норми закону прийняття спадщини може підтверджуватися діями спадкоємців, які за своїм характером свідчать, що в шестимісячний строк із дня відкриття спадщини вони фактично вступили в управління або володіння спадковим майном.
Станом на день відкриття спадщини позивач ОСОБА_1 проживала із своєю матір`ю ОСОБА_4 . Після смерті ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , здійснюючи догляд за майном померлої та користуючись ним, фактично вступила в управління або володіння спадковим майном.
Враховуючи, що позивач вступила в управління та володіння спадковим майном, а тому вона є такою, що прийняла у спадщину належне спадкодавцю майно: земельну діялнку та розташоване на ній домоволодіння і факт прийняття спадщини знайшов своє підтвердження з матеріалів справи. Встановлення факту прийняття спадщину позивачу необхідно для подальшого оформлення спадщини після смерті ОСОБА_4 , у зв`язку з чим суд приходить до висновку про задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 524, 549 ЦК УРСР, ст. ст. 12, 13, 15, 16, 81, 89, 141, 259, 263-265, 268, 315, 354 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Крупецької сільської ради, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про встановлення факту, що має юридичне значення - задоволити.
Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_1 у порядку спадкування за законом, після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , шляхом фактичного вступу в управління спадковим майном.
Апеляційна скарга може бути подана до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНКОПП НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_2 .
Відповідач:Крупецька сільська рада Дубенського району Рівненської області, код ЄДРПОУ 04387496, місце знаходження с.Крупець вул.Довга, 68 Дубенського району Рівненської області.
Третя особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНКОПП НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_3 .
Третя особа: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , паспорт НОМЕР_5 виданий 04 грудня 2006 року Радивилівським РВ УМВС України в Рівненській області, адреса АДРЕСА_2 .
Суддя В.О. Троцюк
Суд | Радивилівський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2024 |
Оприлюднено | 29.11.2024 |
Номер документу | 123346804 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Радивилівський районний суд Рівненської області
Троцюк В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні