Справа № 570/6011/24
номер провадження 1-в/570/597/2024
У Х В А Л А
іменем України
26 листопада 2024 року м.Рівне
Рівненський районний суд Рівненської області
в особі судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 ,
представника установи
виконання покарань ОСОБА_4 ,
засудженого ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні Рівненського районного суду Рівненської області за поданням державної установи "Городищенська виправна колонія (№96)" про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом в порядку ст. 81-1 КК України засудженого
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , по останній справі засудженого 24.07.2013 Луцьким міськрайонним судом Волинської області за ст. 185 ч.2, 115 ч.2 п. 13, 70 КК України до 15 років позбавлення волі.
Ухвалою Сарненського районного суду Рівненської області від 10.02.2016, згідно ст. 72 ч. 5 КК України, зараховано час попереднього ув`язнення у строк покарання з 08.05.2013 по 25.09.2013 з розрахунку один день попереднього ув`язнення за два дні позбавлення волі,
в с т а н о в и в:
Начальник державної установи "Городищенська виправна колонія (№96)" звернувся до суду з поданням про умовно-дострокове звільнення засудженого від відбування покарання, призначеного вироком суду для проходження військової служби за контрактом.
В обґрунтування подання зазначає, що засуджений відбуває покарання в державній установі "Городищенська виправна колонія (№96)". Засудженим до адміністрації державної установи виконання покарань подано заяву про бажання проходити військову службу за контрактом. До засудженого відповідно до абзацу 2 ч. 1 ст. 81-1 КК України, можливо застосувати умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби, оскільки вчинений ним злочин не відноситься до злочинів за вчинення яких таке звільнення не застосовується. Крім того, засуджений відповідає вимогам проходження військової служби за контрактом, визначеним ст. 21-5 ЗУ «Про військовий обов`язок і військову службу». Адміністрацією державної установи "Городищенська виправна колонія (№96)" організовано проведення первинного медичного огляду засудженого. За результатами вказаного медичного огляду засудженого визнано здоровим. За результатами попереднього розгляду адміністрацією дустанови виконання покарань засудженого можливо представити до умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом. За результатами військово-лікарської комісії засуджений за станом здоров`я придатний до військові служби.
Командиром військової частини НОМЕР_1 надано письмову згоду на проходження засудженим військової служби за контрактом та призначення його на відповідну посаду до військової частини.
Прокурор у судовому засіданні не заперечував проти задоволення подання.
Представник установи виконання покарань в судовому засіданні підтримав подання, просив суд його задовольнити, зазначивши, що засуджений виявив бажання про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом, перешкоди до застосування судом положення ст. 81-1 КК України відсутні, висновком військово-лікарської комісії визнаний придатним до військової служби.
Засуджений в судовому засіданні підтримав подання, просив звільнити його умовно-достроково від відбування покарання та підтвердив, що добровільно звернувся із заявою про його умовно-дострокове звільнення для проходження військової служби.
Суд, вислухавши прокурора, представника установи виконання покарань та засудженого, дослідивши матеріали подання та матеріали особової справи засудженого, вважає подання таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Засуджений відповідає вимогам проходження військової служби за контрактом, визначених ст. 213 Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу».
За заявою засудженого державною установою "Городищенська виправна колонія (№96)" невідкладно здійснені заходи щодо можливості представлення його до умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби та організовано проходження ним первинного медичного огляду. За результатами вказаного медичного огляду засудженого визнано здоровим та придатним до військової служби.
Відповідно до висновку військово-лікарської комісії засуджений за станом здоров`я придатний до військової служби.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 81-1 КК України під час проведення мобілізації та/або дії воєнного стану до осіб, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, судом може бути застосовано умовно-дострокове звільнення для проходження ними військової служби за контрактом. Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання, передбачене цією статтею, не застосовується до осіб, засуджених за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, засуджених за вчинення умисного вбивства двох або більше осіб, або вчиненого з особливою жорстокістю, або поєднаного із зґвалтуванням або сексуальним насильством, або особливо тяжких корупційних кримінальних правопорушень чи засуджених за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених статтями 152-156-1, 258-258-6, частиною четвертою статті 286-1, статтею 348 цього Кодексу, а також до засуджених службових осіб, які згідно з підпунктом 1 пункту3примітки достатті 368цього Кодексузаймали особливовідповідальне становище. У разі застосування судом умовно-дострокового звільнення на підставі, визначеній цією статтею, така особа звільняється умовно-достроково від відбування лише основного покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк. Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом може бути застосовано судом, якщо засуджений виявив бажання проходити військову службу за контрактом та відповідає вимогам проходження військової служби за контрактом, визначеним статтею 21-5 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".
Судом встановлено, що засуджений виявив бажання проходити військову службу за контрактом та відповідає вимогам проходження військової служби за контрактом, обмежень, визначених ст. 81-1 КК України для застосування до засудженого умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби судом не встановлено, тому подання підлягає задоволенню.
Крім того, при вирішенні питання про порядок звільнення засудженого умовно-достроково від відбування покарання для проходження військової служби суд виходить із наступного.
Законом України «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального, Кримінально-виконавчого кодексів України та інших законів України щодо запровадження інституту умовно-дострокового звільнення осіб від відбування покарання для безпосередньої їх участі у обороні країни, захисті її незалежності та територіальній цілісності», який набрав чинності 19 травня 2024 року внесені зміни до Кримінально-виконавчого кодексу України, а саме Кодекс доповнено ст. 154-1 КВК України, яка встановлює особливий порядок звільнення особи від відбування покарання для проходження військової служби, яка не визначає з якого моменту особа, стосовно якої судом ухвалено рішення про умовно-дострокове звільнення з підстав, передбачених ст. 81-1 КК України, повинна бути звільнення з місць відбування покарання.
Крім того, Кримінально-процесуальним кодексом України таке питання також прямо не вирішено.
За таких обставин, суд керується положеннями ч. 6 ст. 9 КПК України, відповідно до якої у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені частиною першою статті 7 цього Кодексу.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких, зокрема, відносяться верховенство права.
Статтею 8 КПК України визначено кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
З огляду на наведене, суд вважає за необхідне ухвалити рішення з огляду на положення пункту 33.1 Європейських пенітенціарних правил (Рекомендація № R (2006)2 Комітету Міністрів держав-учасниць), відповідно до якого всі ув`язнені повинні бути звільнені відразу ж після закінчення строку їхнього ув`язнення або при винесенні судом або іншим органом постанови про звільнення.
Відповідно до ч. ч. 1,2,3 ст. 534 КПК України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, підлягає безумовному виконанню. Виправдувальний вирок або судове рішення, що звільняє обвинуваченого з-під варти, виконуються в цій частині негайно після їх проголошення в залі судового засідання.
Крім того, згідно ч. 6 ст. 154 КВК України при умовно-достроковому звільненні засудженого з установи виконання покарань з підстав, визначених статтею 81-1 Кримінального кодексу України, така особа доставляється Національною гвардією України та передається до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для відправки до спеціалізованого підрозділу військової частини для проходження військової служби. Отже, з урахуванням особливих підстав звільнення засуджених під час дії воєнного стану та зазначених загальних правил, суд вважає необхідним звільнити засудженого шляхом негайної передачі підрозділу Національної гвардії України для її супроводження з установи виконання покарань до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для укладення контракту та проходження військової служби.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо запровадження інституту умовно-дострокового звільнення осіб від відбування покарання для безпосередньої їх участі в обороні країни, захисті її незалежності та територіальної цілісності» від 08 травня 2024 року № 3687-IX, ст.81-1 КК України, ст.154-1 КВК України, ст. 376, ст. ст. 535, 539 КПК України суд
п о с т а н о в и в:
Подання відносно засудженого ОСОБА_5 задовольнити.
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити умовно-достроково від відбування невідбутої частини основного покарання у виді позбавлення волі строком на три роки двадцять п`ять днів за вироком Луцького міськрайонного суду Волинської області від 24.07.2013 року для проходження військової служби за контрактом засудженого як особи, яка виявила бажання проходити військову службу за контрактом.
Державній установі "Городищенська виправна колонія (№96)" на підставі ухваленого судового рішення та на підставі, визначеній статтею 81-1 Кримінального кодексу України, про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання у виді позбавлення волі ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як особу, яка виявила бажання проходити військову службу за контрактом негайно передати підрозділу Національної гвардії України для її супроводження з установи виконання покарань до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для укладення контракту та проходження військової служби.
Останнім днем відбування кримінального покарання засудженого ОСОБА_5 , як особи, яка виявила бажання проходити військову службу за контрактом, до якої застосовано умовно-дострокове звільнення від відбування покарання, вважати день його передачі до підрозділів Національної гвардії України для доставляння до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
На виконання вимог ч.6 ст.376 КК України вказану ухвалу суду про умовно-дострокове звільнення від відбування основного покарання особи, яка виявила бажання проходити військову службу за контрактом - невідкладно, але не пізніше 24 годин після її проголошення, надіслати до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, а також до органу або установи виконання покарань.
Встановити щодо засудженого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративний нагляд строком на 12 місяців, але не більше ніж дія контракту, з встановленням обмежень, а саме:
- заборонити перебування поза межами місця дислокації військової частини, з якою укладено контракт та місця перебування, визначеного безпосереднім командиром;
- заборонити виїзд чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі дислокації військової частини та місця перебування, визначеного безпосереднім командиром, без дозволу командира військової частини, з якою укладено контракт.
Контроль за здійсненням адміністративного нагляду стосовно засудженого покласти на командира військової частини, в якій останній буде проходити службу.
Про взяття на окремий облік засудженого для здійснення адміністративного нагляду повідомити Рівненський районний суд Рівненської області та Рівненську окружну прокуратуру Рівненської області.
На ухвалу суду протягом семи діб з дня її оголошення прокурор, засуджений вправі подати апеляції до Рівненського апеляційного суду через Рівненський районний суд Рівненської області. Оскарження ухвали суду прокурором зупиняє її виконання.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Рівненський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2024 |
Оприлюднено | 29.11.2024 |
Номер документу | 123346951 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Справи в порядку виконання судових рішень у кримінальних провадженнях про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання |
Кримінальне
Рівненський районний суд Рівненської області
Коробов С.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні