Справа № 302/979/24
Провадження № 2-о/302/72/24
4
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" листопада 2024 р. селище Міжгір`я Закарпатської області
Міжгірський районний суд Закарпатської області у складі:
головуючого, судді Пухальського С. В.,
присяжних: Вегеш Н. М., Селемон Т. В.,
за участю секретаря судового засідання Куруц В. І.,
заявника ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якого діє адвокат Турецька Євгенія Андріївна, заінтересована особа: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Синевирської сільської ради Хустського району Закарпатської області, про визнання фізичної особи недієздатною,
ВСТАНОВИВ:
Заявник звернувся до суду із вказаною заявою, мотивуючи тим, що проживає в АДРЕСА_1 разом з рідним братом ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є інвалідом І-ї А групи та є інвалідом з дитинства. Він має важку розумову відсталість і потребує постійного стороннього догляду та допомоги і має повну залежність від інших. Брат заявника не усвідомлює, що з ним відбувається. Він характеризується практично повною відсутністю мови (запас слів до 20) і глибоким недоумством. Не розуміє оточуючих, одноманітно безглуздо робить одні й ті ж самі рухи. Унаслідок психічної хвороби він не може висловлювати свої думки, не може одягнутись, приготувати собі їжу, не розуміє обставин, що відбуваються навколо нього, не може дати оцінку своїм діям чи діям оточуючих. ОСОБА_2 потребує постійного нагляду, бо здатен заподіяти шкоду собі і оточуючим.
Тому заявник просив суд визнати ОСОБА_2 недієздатним та встановити над ним опіку.
Ухвалами суду від 17 липня 2024 року по справі відкрито провадження та залучено як заінтересовану особу Орган опіки та піклування виконавчого комітету Синевирської сільської ради Хустського району Закарпатської області (а.с. 19, 20).
Ухвалою суду від 19 серпня 2024 року по справі призначено амбулаторну судово-психіатричну експертизу та зупинено провадження (а.с. 38-39).
Ухвалою суду від 11 листопада 2024 року провадження по справі відновлено (а.с. 46).
В судовому засіданні заявник та його представник підтримали доводи заяви з підстав у ній викладених.
Заінтересованою особою подано заяву з проханням розглядати справу без участі їх представника.
Суд, заслухавши доводи сторони заявника, вивчивши матеріали справи вважає, що заява підлягає задоволенню виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що заявник є рідним братом ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є інвалідом І-ї А групи та є інвалідом з дитинства (а.с. 14, 15, 12).
Згідно висновку судово-психіатричного експерта № 414 від 09 жовтня 2024 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 виявляє ознаки хронічного стійкого психічного розладу у вигляді важкої розумової відсталості, за своїм психічним станом не здатний розуміти значення своїх дій та керувати ними, участь його у судовому засіданні, враховуючи психічний стан, недоцільна, оскільки дати пояснення по суті справи неспроможний (а.с. 41-44).
Відповідно до статті 39 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу, не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка (частина 1 статті 41 ЦК України).
Відповідно до частини 1 статті 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Виходячи з вищенаведеного, суд вважає можливим визнати ОСОБА_2 недієздатною особою в зв`язку з психічним розладом здоров`я, що підтверджено в судовому засіданні даними медичних документів та висновком судово-психіатричного експерта.
Згідно з частиною 1 статті 300 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) ухвалюючи рішення про визнання фізичної особи недієздатною, суд встановлює над нею опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй опікуна.
За змістом висновку наданого опікунською радою при виконавчому комітеті Синевирської сільської ради Хустського району Закарпатської області, є доцільним призначити ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_2 , опікуном сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у разі визнання останнього недієздатним.
Таким чином, є всі підстави для встановлення над ОСОБА_2 опіки.
Заявник ОСОБА_1 відповідно до статті 63 ЦК України в повному обсязі відповідає вимогам, які пред`являються до опікуна. Він має повну цивільну дієздатність, бажає бути опікуном свого рідного брата, тому суд вважає, що він може виконувати обов`язки опікуна, діючи в інтересах підопічного.
На підставі статей 39-41, 55, 60, 63 ЦК України та керуючись статтями 2, 3, 10-13, 19, 76-81, 258-259, 263-265, 268, 273, 293, 299, 300, 354, 355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву задовольнити.
Визнати недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Синевир Міжгірського району Закарпатської області.
Встановити опіку над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Синевир Міжгірського району Закарпатської області, опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Строк дії рішення про визнання ОСОБА_2 недієздатним становить два роки з дня набрання рішенням законної сили.
Роз`яснити положення статті 300 ЦПК України, відповідно до яких, скасування рішення суду про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, цивільна дієздатність якої обмежена, здійснюється за рішенням суду за заявою такої фізичної особи, її піклувальника, членів сім`ї, органу опіки та піклування або її адвоката.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення двохрічного строку з дня набрання рішенням законної сили
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Рішення суду після набрання ним законної сили надіслати органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Закарпатського апеляційного суду безпосередньо або через Міжгірський районний суд Закарпатської області з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Пухальський С. В.
Присяжні: Вегеш Н. М.
Селемон Т. В.
Суд | Міжгірський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 28.11.2024 |
Оприлюднено | 02.12.2024 |
Номер документу | 123351197 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Міжгірський районний суд Закарпатської області
Пухальський С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні