Рішення
від 27.11.2024 по справі 305/3011/24
РАХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер 305/3011/24

Провадження по справі 2/305/755/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.11.2024 року місто Рахів

Рахівський районний суд Закарпатської області у складі: головуючого - судді Дочинця С.І., при секретарі Веклюк А.В., розглянувши в відкритому судовому засіданні в приміщенні Рахівського районного суду Закарпатської області за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Великобичківської селищної ради Рахівського району Закарпатської області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду із позовною заявою до відповідача Великобичківської селищної ради Рахівського району Закарпатської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Свої позовнівимоги мотивуєтим,що дідусюта бабусіпозивача - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на правіспільної власності(врівних частинах,по 1/2частині закожним)належала квартира АДРЕСА_1 ,що стверджуєтьсясвідоцтвом проправо власностіна житло.Увіці ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер дідусь позивача ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилася спадщина, на все належне йому майно, в тому числі на частину квартири АДРЕСА_1 . Бабуся позивача ОСОБА_3 прийняла спадщину після смерті свого чоловіка ОСОБА_2 , оскільки на час відкриття спадщини була зареєстрована та постійно проживала разом зі спадкодавцем за адресою: АДРЕСА_2 . В подальшому, ІНФОРМАЦІЯ_2 , у віці 78 років, ОСОБА_3 померла. Після її смерті відкрилася спадщина на все належне їй майно, в тому числі на вищезазначену квартиру. Разом з тим, 26 липня 2017 року бабуся позивача, ОСОБА_3 склала заповіт, за якимна випадоксвоєї смертізробила такерозпорядження:належний їйна правівласності житловийбудинок АДРЕСА_3 та присадибну земельну ділянку, заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Згідно інформаційноїдовідки сформованоїдержавним нотаріусомРахівської ДНК, ОСОБА_4 заповіт посвідченийвід імені ОСОБА_3 є чинним. Про існування заповіту складеного на користь позивача, вона не знала, оскільки не проживала і не була зареєстрована в одному житловому будинку зі спадкодавцем. Про те, що на її користь складено заповіт, позивач дізналася менше ніж місяць до подачі позову до суду, під час прибирання квартири, яка належала її бабусі, ОСОБА_3 . Позивач 02 вересня 2024 року, звернулася до Рахівської ДНК із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті її бабусі, ОСОБА_3 , проте державним нотаріусом Рахівської ДНК, ОСОБА_4 їй було відмовлено, у зв`язку з відсутністю факту прийняття спадщини. Таким чином, позивач не може у повному обсязі реалізувати свої права як спадкоємець за заповітом, а саме отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3 , тому змушена звернутися до суду з позовною заявою для визначення їй додаткового строку для прийняття спадщини. Позивач зазначила, що не звернулася у встановлений законом шестимісячний строк до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за заповітом, оскільки не знала, що її бабуся, ОСОБА_3 склала заповіт на її користь. Крім того, просила суд взяти до уваги той факт, що приватний нотаріус Рахівського районного нотаріального округу, Маріна А.С., яка посвідчувала заповіт ОСОБА_3 , не повідомляла її, як спадкоємця за заповітом про наявність такого заповіту. А тому просила вказані причини пропуску встановленого строку для прийняття спадщини визнати поважними та визначити їй додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

У зв`язку з наведеним позивач просить встановити додатковий строк для прийняття спадщини, тривалістю три місяці.

Позивач, ОСОБА_1 про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. У судове засідання не з`явилася, проте через канцелярію суду від позивача надійшла заява про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.

Представник відповідача, Великобичківської селищної ради Рахівського району Закарпатської області про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином шляхом отримання судової повістки про виклик до суду в електронний кабінет. У судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив.

Суд, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно свідоцтва про право власності на житло від 16.02.1994 року, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на праві спільної власності (в рівних частинах, по 1/2 частині за кожним) належить квартира АДРЕСА_1 .

Як вбачаєтьсяз свідоцтвапро смерть серії НОМЕР_1 від 03червня 2008року,виданого виконкомомВеликобичківської селищноїради Рахівськогорайону Закарпатськоїобласті,ІНФОРМАЦІЯ_4 , у віці 71 рік, помер ОСОБА_2 .

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 15 червня 2020 року, виданого виконкомом Великобичківської селищної ради Рахівського району Закарпатської області, ІНФОРМАЦІЯ_2 , у віці 78 років, померла ОСОБА_3 .

Копією заповіту, посвідченого 26 липня 2017 року приватним нотаріусом Рахівського районного нотаріального округу, Маріна А.С. та зареєстровано в реєстрі за №1311 стверджується, що ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_3 , склала заповіт, за якимна випадоксвоєї смертізробила такерозпорядження:належний їйна правівласності житловийбудинок АДРЕСА_3 та присадибну земельну ділянку, заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Згідно інформаційної довідки, сформованої державним нотаріусом Рахівської ДНК, ОСОБА_4 є чинна спадкова справа, заповідач - ОСОБА_3 .

Відповідно до заяви провидачу свідоцтвапро правона спадщинуза заповітом від 02 вересня 2024 року, ОСОБА_1 звернулася до Рахівської ДНК із вищезазначеною заявою після смерті ОСОБА_3 .

Як вбачається з постанови №9 від 09.09.2024 року, у видачі такого свідоцтва, державним нотаріусом Рахівської ДНК Кицка М.М. було відмовлено ОСОБА_1 , у зв`язку з відсутністю факту прийняття спадщини.

Згідно довідки від 03.09.2024 року №88/01-16, виданої державним нотаріусом Рахівської ДНК Кицка М.М., спадкоємцем ОСОБА_3 є ОСОБА_1 .

Згідно ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Стаття 15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Згідно частини третьої статті 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» за №7, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Судом встановлено, що позивач не звернувся у встановлений законом шестимісячний строк до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за заповітом,оскількине знала, що її бабуся, ОСОБА_3 склала заповіт на її користь.

Так, Верховний суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду при розгляді справи № 758/13293/18 у своїй постанові від 16.08.2023 року зазначив, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: тривала хвороба спадкоємців; велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, у тому числі закордонними; перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

У зв`язку з наведеним, суд визнає поважною причину пропуску позивачем встановленого строку для прийняття спадщини.

Враховуючи вище наведене, суд вважає, що позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню, а позивачу ОСОБА_1 необхідно надати додатковий строк для прийняття спадщини.

У позовній заяві позивач зазначила про залишення судових витрат за собою, тому суд вважає за необхідне залишити такі за позивачем.

Згідно із ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

На підставі викладеного та керуючись ст.12, 13, 76-81, 89, 141, 200, 263-265, 273, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Великобичківської селищної ради Рахівського району Закарпатської області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю у 3 (три) місяці з дня набрання рішенням суду законної сили, для подання до відповідної нотаріальної конторизаяви про прийняття спадщини, яка відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_2 після смерті ОСОБА_3 .

Судові витрати залишити за позивачем.

Відомості щодо учасників справи:

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_3 , мешканка АДРЕСА_4 .

Відповідач, Великобичківська селищна рада Рахівського району Закарпатської області, місцезнаходження смт. Великий Бичків, вул. Грушевського, буд. 108 Рахівського району Закарпатської області; ЄДРПОУ 44395825.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Закарпатського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Рахівського районного суду

Закарпатської області Дочинець С.І.

СудРахівський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення27.11.2024
Оприлюднено29.11.2024
Номер документу123351246
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —305/3011/24

Рішення від 27.11.2024

Цивільне

Рахівський районний суд Закарпатської області

Дочинець С. І.

Ухвала від 08.10.2024

Цивільне

Рахівський районний суд Закарпатської області

Дочинець С. І.

Ухвала від 05.09.2024

Цивільне

Рахівський районний суд Закарпатської області

Дочинець С. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні