СВАЛЯВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа №306/1293/24
Провадження № 2/306/611/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 листопада 2024 року м. Свалява
Свалявський районний суд Закарпатської області в складі:
головуючого судді Жиганської Н.М.
за участю секретаря судового засідання Мігалко Е.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Свалява в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (мешк. АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1 ) до Свалявської міської ради Закарпатської області (адреса площа Головна, буд.1, м.Свалява, Мукачівського району, Закарпатської області, код ЄДРПОУ 04053884) про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування за законом.
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом до Свалявської міської ради Закарпатської області про визнання права власності в порядку спадкування за законом на квартиру після смерті батька ОСОБА_2 .. В обгрунтування доводів зазначає, що у квартирі АДРЕСА_2 проживали батьки позивача. ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мама позивача ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 помер батько позивача ОСОБА_2 . Вказує, що у даній квартирі крім померлих батьків прописана і проживає позивач із своєю сім`єю. Внаслідок смерті батька відкрилась спадщина у вигляді спірної квартири, спадкоємцем до якої є позивач, інших спадкоємців немає. Позивач посилається на те, що згідно довідки виданої ЖБК «Полонина» від 11.12.2012 року мама ОСОБА_3 була членом ЖБК та їй належала у цьому кооперативі квартира АДРЕСА_2 (будинок зданий в експлуатацію в 1976 році). Як член кооперативу мама ОСОБА_3 внесла свій пайовий внесок за вказану квартиру в серпні 1991 року. Вимоги позивач мотивує тим, що визнати право власності на спадкове майно неможливо через відсутність правовстановлюючого документу на нерухоме майно. Просить суд визнати право власності в порядку спадкування за законом на квартиру в АДРЕСА_1 після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Суд своєю ухвалою від 25.06.2024 року прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами загального провадження та призначив підготовче засідання. Сторонам направлено копії ухвали про відкриття провадження у справі та відповідачу копія позовної заяви з доданими до позову документами з використанням послуг поштового зв`язку, які надаються АТ "Укрпошта". Інформація щодо справи розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет - e-mail inbox@sv.zk.court.gov.ua.
23.07.2024 року представник відповідача ОСОБА_4 , яка діє в інтересах Свалявської міської ради Закарпатської області подала до суду відзив на позовну заяву (вх.№5709), в якому зазначає, що наявність в особи відповідного права користування житловим приіщенням підтверджує ордер на житло, однак будь-яких доказів щодо надання позивачу у встановленому порядку житла з видачею спеціального ордеру до позовної заяви не додано, а також не надано позивачем відповідної угоди чи дозволу на вселення в спірне житлове приміщення без ордера. Просить відмовити у задоволенні позову.
Судовий розгляд справи призначений відповідно до ухвали Свалявського районного суду Закарпатської області від 24 липня 2024 року.
25червня 2024року направлено судовий запит державному нотаріусу Свалявської державної нотаріальної контори Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції щодо надання інформації про наявність або відсутність заяв про прийняття спадщини за померлим ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 та запит начальнику відділу "Центр надання адміністративних послуг" Свалявської міської ради Закарпатської області про надання інформації про зареєстрованих осіб за адресою: АДРЕСА_1 станом на 26.07.2015 року.
29жовтня 2024року направлено судовий запит державному нотаріусу Свалявської державної нотаріальної контори Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції щодо надання інформації про наявність або відсутність заяв про прийняття спадщини за померлою ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Розгляд справи призначено на 10:30 годину 13.11.2024 року.
Позивач подала до суду заяву (вх.№6500) про розгляд справи у відсутності позивача. Позовні вимоги про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування за законом після смерті батька підтримує, просить задовольнити з підстав зазначених у позовній заяві (вх.№4814).
Представник відповідача ОСОБА_4 ,яка дієв інтересах Свалявської міської ради Закарпатської області подала до суду заяву (вх.№5709) про розгляд справи у відсутності представника Свалявської міської ради Закарпатської області на підставі наданих до суду матеріалів та заперечень у відзиві на позовну заяву.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу «EASYCON» не здійснювалося (ч.2 ст. 247 ЦПК України).
Суд проводить розгляд без участі сторін за наявними доказами та матеріалами у справі та доходить такого висновку.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України- суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи; ч.3 ст. 12, ч.1 ст.81 ЦПК України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень; ч.1ст.76ЦПК України-доказами єбудь-якідані,на підставіяких судвстановлює наявністьабо відсутністьобставин (фактів),що обґрунтовуютьвимоги ізаперечення учасниківсправи,та іншихобставин,які маютьзначення длявирішення справи;ч.2ст. 83 ЦПК України - позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ, УСТАНОВЛЕНІ СУДОМ та ОБГРУНТУВАННЯ ВИСНОВКІВ СУДУ:
Відповідно до ст. 55, 124 Конституції України та ст. 4 ЦПК України - кожна особа має право в порядку, встановленому ЦПК України, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 20 ЦК України - право на захист особа здійснює на свій розсуд.
Відповідно доп.1ч.2ст.16ЦК України-способами захистуцивільних правта інтересівможуть бутивизнання права;ст.1216ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємця); ст. 1217 ЦК України - спадкування здійснюється за законом.
Згідно копії свідоцтва про смерть НОМЕР_2 , відповідний актовий запис №78 від 01.06.1991 року ОСОБА_3 (мама позивача) померла ІНФОРМАЦІЯ_5 ; копії свідоцтва про смерть НОМЕР_3 , відповідний актовий запис №3101 від 27.07.2015 року ОСОБА_2 (батько позивача) помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Згідно ст.1261 ЦК України - у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив.
Суд встановив, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (позивач) є донькою померлого ОСОБА_2 (копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 , запис №247 від 21.10.1978 року, копія свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_5 , відповідний актовий запис №72 від 05.09.2015 року зміна прізвища з " ОСОБА_5 " на " ОСОБА_6 ").
Відповідно до ст. 317, 319 ЦК України - власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Судом досліджено: копія технічного паспорту від 27.03.2024 року із планом квартири, експлікацією приміщень квартири, характеристикою квартири (інвентаризаційна справа №2268/224); копія довідки №2003 від 27.03.2024 року, виготовленої ФОП ОСОБА_7 (інвентаризаційна вартість квартири за адресою: АДРЕСА_1 становить 85202 грн.); копія будинкової книги з відомостями прописаних громадян у квартирі за адресою: АДРЕСА_1 ; копія довідки № 410 від 12.04.2013 року, виданої КУП "Свалявське районне бюро технічної інветаризації", згідно якої квартира за адресою: АДРЕСА_1 (48,9 кв.м. - загальна площа, 29,1 кв.м. - житлова площа) належала на праві приватної власності ОСОБА_3 ; копія довідки видана головою житлово-будівельного кооперативу «Полонина» від 11.12.2012 року, згідно якої ОСОБА_3 - член ЖБК "Полонина" і йому належить в цьому кооперативі кваритра АДРЕСА_3 . Сума паєнагромадження складає 6476 крб.
Позовні вимоги обгрунтовані позивачем з посиланням на те, що ОСОБА_1 (позивач) не може оформити право власності на кваритиру за адресою: АДРЕСА_1 , за яку мама позивача ОСОБА_3 повністю внесла пайовий внесок.
Суд зазначає таке.
За положеннями ст. 15 Закону України «Про власність», який діяв до вступу в законну силу Цивільного кодексу України в редакції 2003 року, передбачалось, що член житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані йому в користування, набуває права власності на це майно (вказані норми аналогічні до ст. 384 ЦК України (в редакції від 2003 року), де зазначено, що в разі викупу квартири, член житлово-будівельного кооперативу стає власником квартири).
Суд враховує роз`яснення Верховного Суду України «Правові позиції щодо розгляду судами окремих категорій судових справ (Житлове право)» - члени ЖБК, які повністю внесли пайовий внесок за квартиру відповідно до ст. 15 Закону України «Про власність», набувають права власності на квартиру; «Про практику застосування судами законодавства про житлово-будівельні кооперативи» - згідно ст. 15 Закону України «Про власність» член ЖБК, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, надану йому в користування, набуває право власності на квартиру і вправі розпоряджатись нею на свій розсуд; роз`ясненн у постанові Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» - законом може бути встановлений інший момент (підстава) набуття права власності. Зокрема, у разі повного внесення пайових внесків за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані члену житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства.
У судовому засіданні встановлено, що мама позивача ОСОБА_3 правомірно свого часу набула право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , поскільки вказана квартира була надана їй у власність як члену кооперативу ЖБК "Полонина", та нею було проведено повну виплату пайових внесків за зазначену квартиру.
Суд зауважує, що виникнення права власності на будинки, споруди та нерухоме майно не залежало від державної реєстрації до часу набрання чинності Цивільним кодексом України в редакції від 2003 року та Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» в редакції від 2004 року.
Тобто, на момент набуття права власності ОСОБА_3 (матері позивача) на спірну квартиру, законодавством не була передбачена як видача свідоцтва про право власності на кооперативну квартиру, так і обов`язкова державна реєстрація права власності на таку квартиру (свідоцтво про право власності є лише документом, яким оформлюється відповідне право, але не правочином, на підставі якого це право виникає, змінюється чи припиняється, тобто свідоцтво про право власності не породжує виникнення у власника відповідного права, а тільки фіксує факт його наявності.
Видача свідоцтва про право власності передбачена Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, який визначає процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (формування свідоцтва про право власності на нерухоме майно. Державна реєстрація права офіційне визнання й підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, які вже мали місце на підставі рішень відповідних органів, договорів чи інших правовстановлюючих документів, шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру прав, а не безпосереднє створення таких фактів зазначеними записами).
Необхідно зазначити, що у відзиві на позовну заяву відповідачем описано порядок передачі у власність громадян квартир (будинків) жилих приміщень, які відносяться до державного житлового фонду (приватизація). Спірна квартира АДРЕСА_2 не віднесена до державного житлового фонду, є кооперативною. За таких обставин, суд не приймає до уваги доводи відповідача.
Відповідно дост.264ЦПК України-під часухвалення рішеннясуд вирішує,чи малимісце обставини,якими обґрунтовувалисявимоги тазаперечення,та якимидоказами вонипідтверджуються;чи єінші фактичнідані,які маютьзначення длявирішення справи;докази наїх підтвердження; ч.1 ст. 89 ЦПК України - суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів; ч.1 ст. 95 ЦПК України - письмовими доказами є документи, які містять дані про обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України - до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до повідомлення, наданого на судовий запит державним нотаріусом Свалявської державної нотаріальної контори Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції вих. №648/01-16 від 25.10.2024 року (вх. №8343) згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №78898120 спадкова справа за померлою ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 не заведена; відповідно до повідомлення, наданого на судовий запит державним нотаріусом Свалявської державної нотаріальної контори Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції вих. №427/01-16 від 23.07.2024 року (вх. №5719) згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №77739373 спадкова справа за померлим ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 не заведена.
Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази, враховуючи обставини справи, на які позивач послалася як на підставу своїх позовних вимог, суд вважає, що вимоги позивача є обгрунтованими та підставними.
Відповідно до ч.1 ст. 182 ЦК України - право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації; п. 9 ч.1 ст. 27 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно - державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України - завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
З огляду на перевірені в судовому засіданні докази, суд доходить висновку, що позов необхідно задовольнити, шляхом визнання за ОСОБА_1 права власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування.
Статтею 129-1 Конституції України визначено: Суд ухвалює рішення іменем України. Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10.02.2010 року).
У контексті вказаної практики суд уважає наведене обґрунтування цього рішення достатнім.
Відповідно до ч.1 ст. 18 ЦПК України - судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України.
Керуючись ст. 13, 81, 89, 95, 206, 258, 259, 263, 264, 265, 273, 352, 354, 355 ЦПК України, ст. 16, 20, 182, 317, 319, 1216-1218ЦКУкраїни,на підставіЗакону України"Провласність", Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (мешк. АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1 ) до Свалявської міської ради Закарпатської області (адреса площа Головна, буд.1, м.Свалява, Мукачівського району, Закарпатської області, код ЄДРПОУ 04053884) про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування за законом задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , мешканкою АДРЕСА_1 право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 у порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України.
Датою ухваленнярішення,ухваленого завідсутності учасників справи, є дата складення повногосудового рішення. Повний текст судового рішення складено 13.11.2024 року в день розгляду справи і, починаючи з наступного за цим дня, набирає законної сили після спливу тридцяти днів. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів до Закарпатського апеляційного суду.
ГОЛОВУЮЧИЙ-СУДДЯ Н.М.ЖИГАНСЬКА
Суд | Свалявський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 13.11.2024 |
Оприлюднено | 29.11.2024 |
Номер документу | 123351254 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Свалявський районний суд Закарпатської області
Жиганська Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні