СВАЛЯВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 306/2375/24
Провадження № 2-о/306/334/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 листопада 2024 року м. Свалява
Свалявський районний суд Закарпатської області в складі:
головуючого - судді Жиганської Н.М.
за участю секретаря судового засідання Мігалко Е.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Свалява в залі суду № 1 цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1 ), заінтересована особа: Свалявський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Мукачівському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (адреса: вул.Головна, буд.1, м.Свалява, Мукачівського району, Закарпатської області, код ЄДРПОУ 25999068) про встановлення факту, що має юридичне значення (встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території).
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , в інтерсах якого діє представник ОСОБА_2 звернувся до суду, заінтересована особа: Свалявський ВДРАЦС у Мукачівському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління МЮ із заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у м.Донецьк, Донецької області, Україна у віці 71 рік.В обгрунтування доводів зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла дружина заявника ОСОБА_3 , яка була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Вказує, що на підставі свідоцтва про смерть НОМЕР_2 від 07.11.2022 року заявник звернувся до Свалявського відділу ДРАЦС у Мукачівському районі Закарпатської області для реєстрації смерті померлої жінки, однак йому було відмовлено у видачі свідоцтва про смерть українського зразка у відповідності до законодавства України. Вимоги заявник мотивує тим, що встановлення факту смерті його жінки має для нього юридичне значення, а саме для державної реєстрації смерті ОСОБА_3 . Просить суд встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у м.Донецьк, Донецької області, Україна у віці 71 рік.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.11.2024 року справа для розгляду передана судді Жиганській Н.М.
Відповідно до ч.2 ст.317 ЦПК України - справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Суд своєю ухвалою від 22.11.2024 року прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі та призначив судове засідання. Інформація щодо справи розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет - e-mail inbox@sv.zk.court.gov.ua.
Справа до розгляду призначена на 16:30 годину 22.11.2024 року.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу «EASYCON» не здійснювалося (ч.2 ст. 247 ЦПК України).
Дослідивши матеріали справи, суд доходить такого висновку.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України - суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи; ч.3 ст. 12, ч.1 ст.81 ЦПК України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень; ч. 1 ст. 76 ЦПК України - доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи; ч.2 ст. 83 ЦПК України - зяавник, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ, УСТАНОВЛЕНІ СУДОМ та ОБГРУНТУВАННЯ ВИСНОВКІВ СУДУ:
Відповідно до ст.4 ЦПК України, ст. 15 ЦК України, ст. 55 Конституції України - кожна особа має право на захист свого цивільного права, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів, у разі їх порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ч.4 ст. 46 ЦК України - порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється ЦПК України.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України - суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України - суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України - заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
В заяві заявник посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла його дружина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , факт смерті якої підтверджено копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 року, виданого "Буденновский отдел ЗАГС Донецкого городского управления юстиции Министерства юстиции Донецкой народной Республики (на російській мові)", запис №1188 від 07.11.2022 року.
Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 є чоловіком померлої ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 , виданим відділом державної реєстрації актів цивільного стану Пролетарського районного управління юстиції у м.Донецьк, запис №160 від 27.02.1973 року.
Суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 49 ЦК України - державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Суд встановив, що смерть ОСОБА_3 відбулася на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати відповідний медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Відповідно до ст.80 ЦПК України - достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
З урахуванням зазначеного, суд доходить висновку, що надані заявником письмові докази не створюють правових наслідків, однак, посвідчують факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на території м. Донецьк, Донецької області.
Відповідно до абз. 1 п.1 Розділу І Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні (затверджені наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року №52/5) - державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Питання державної реєстрації смерті регулюються статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», главою 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні - державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я чи судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» - тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Відповідно до Наказу Мінреінтеграції від 25.04.2022 року № 75 "Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25.04.2022 року" з внесеними змінами - м.Донецьк перебуває у тимчасовій окупації.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасовоокупованій території України» - у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Встановлення факту смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла на території тимчасово непідконтрольній Україні в м.Донецьк породжує юридичні наслідки для заявника. ОСОБА_1 (чоловік померлої та заявник) позбавлений можливості в іншому, ніж у судовому порядку встановити факт смерті своєї дружини на тимчасово окупованій території та надати для реєстрації смерті документ, передбачений Законодавством України (роз`яснення «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»: суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення).
Відповідно до ст. 264 ЦПК України - під час ухвалення рішення суд вирішує, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи; докази на їх підтвердження; до ч.1 ст. 89 ЦПК України - суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів; ч.1 ст. 95 ЦПК України - письмовими доказами є документи, які містять дані про обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для встановлення факту смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території, поскільки такий в судовому засіданні знайшов своє підтвердження.
Дату смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 необхідно визначити ІНФОРМАЦІЯ_6.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст.430 ЦПК України - суд допускає негайне виконання рішень у справах встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України; ч. 4 ст.317 ЦПК України - ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Оцінивши надані суду докази в їх сукупності, обставини справи, на які заявник послався як на підставу своїх вимог, враховуючи, що задоволення заяви має для заявника юридичне значення, оскільки необхідне для проведення державної реєстрації смерті дружини та отримання відповідного документу - свідоцтва про смерть, суд доходить висновку, що заяву необхідно задовольнити.
Відповідно до ч.2 ст.319 ЦПК України - рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Статтею 129 - 1 Конституції України визначено: Суд ухвалює рішення іменем України. Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE , № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10.02.2010 року).
У контексті вказаної практики суд уважає наведене обґрунтування цього рішення достатнім.
Відповідно до ч.1 ст. 18 ЦПК України - судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України.
Керуючись ст.13, 81, 89, 95, 258, 259, 263, 264, 265, 273, 352, 354, 355 ЦПК України, ст. 46, 49 ЦК України, на підставі Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні (затверджені наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року №52/5), суд
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1 ), заінтересована особа: Свалявський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Мукачівському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (адреса: вул.Головна, буд.1, м.Свалява, Мукачівського району, Закарпатської області, код ЄДРПОУ 25999068) про встановлення факту, що має юридичне значення (встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території)- задовольнити.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме встановити що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянка України, місце народження м.Донецьк, Донецької області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_6 в м.Донецьк у віці 71 років.
Рішення суду підлягає до негайного виконання.
Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України.
Рішення суду надіслати до Свалявського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Мукачівському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції для державної реєстрації смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Рішення суду видати учасникам справи негайно після його ухвалення.
Рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому ЦПК України. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів до Закарпатського апеляційного суду.
ГОЛОВУЮЧИЙ-СУДДЯ: Н. М. Жиганська
Суд | Свалявський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2024 |
Оприлюднено | 02.12.2024 |
Номер документу | 123351256 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Свалявський районний суд Закарпатської області
Жиганська Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні