Рішення
від 27.11.2024 по справі 608/3047/23
ЧОРТКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"27" листопада 2024 р. Справа № 608/3047/23

Номер провадження2/608/114/2024

Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючої судді Запорожець Л. М.

за участю секретаря судового засідання Фаштиковської М.І.

представника позивачки адвоката Іжука Б.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 1 в місті Чорткові справу цивільного судочинства за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третьої особи Чортківської районної державної нотаріальної контори про визнання права власності на спадкове майно,

В С Т А Н О В И В:

Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 , третьої особи Чортківської районної державної нотаріальної контори про визнання права власності на спадкове майно посилаючись на те, вона усно звернулася до в. о. державного нотаріуса Чортківської районної державної нотаріальної контори, Державний нотаріус Бучацької державної нотаріальної контори Максимович Л.В. та надала документи для одержання свідоцтва про право на спадщину на 37/100 частини житлового будинку що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , що належали ОСОБА_3 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 .

ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 18 квітня 2022 року Чортківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ).

Згідно відповіді в. о. державного нотаріуса Чортківської районної державної нотаріальної контори, Державний нотаріус Бучацької державної нотаріальної контори Максимович Л.В. від 22.08.2023 року №269/01-16 відповідно до даних Чортківської районної державної нотаріальної контори спадкова справа до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 не заведена.

Спадкодавець склав заповіт посвідчений ОСОБА_4 , приватним нотаріусом Чортківського районного нотаріального округу 16 грудня 2003 року на все належне йому майно в користь ОСОБА_2 .

Згідно будинкової книги на момент смерті разом із спадкодавцем проживали і були зареєстровані дружина ОСОБА_1 .

У зв`язку з тим, що згадане майно є спільною сумісною власністю подружжя, оскільки було набуте в період зареєстрованого шлюбу, однак спадкодавцем залишено заповіт в користь відповідача, який не прийняв дану спадщину, позивачка не може оформити спадкових прав в нотаріальному порядку, а тому змушена звертатися до суду.

Позивачка просить визнати за нею - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителькою АДРЕСА_2 , код платника податків: НОМЕР_2 , в порядку спадкування за законом, після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на 37/100 частини житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Представник позивачки адвокат Іжук Б.В. підтримує позовну заяву, просить задоволити.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, належним чином повідомлений судом про день та час розгляду справи шляхом розміщення оголошення на веб порталі Судова влада України.

Представник третьої особи Чортківської районної державної нотаріальної контори не з`явився, подав суду письмову заяву про розгляд справи без його участі, при винесенні рішення покладається на розсуд суду.

Суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Вислухавши представника позивачки адвоката, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задоволити з наступних мотивів.

За положеннями ч.1 ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

За положеннями ч.1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права (п.1 ч.2 ст.16 цього Кодексу).

За положеннями ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 263 Цивільного процесуального кодексу України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 усно звернулася до в. о. державного нотаріуса Чортківської районної державної нотаріальної контори, Державний нотаріус Бучацької державної нотаріальної контори Максимович Л.В. та надала документи для одержання свідоцтва про право на спадщину на 37/100 частини житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що належали ОСОБА_3 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Судом встановлено, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 18 квітня 2022 року Чортківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ).

Згідно відповіді в. о. державного нотаріуса Чортківської районної державної нотаріальної контори, Державний нотаріус Бучацької державної нотаріальної контори Максимович Л.В. від 22.08.2023 року №269/01-16 вбачається, що відповідно до даних Чортківської районної державної нотаріальної контори, спадкова справа до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , не заведена.

Спадкодавець склав заповіт, посвідчений ОСОБА_4 , приватним нотаріусом Чортківського районного нотаріального округу 16 грудня 2003 року, яким все належне йому майно заповів в користь ОСОБА_2 .

Згідно будинкової книги на момент смерті разом із спадкодавцем проживали і були зареєстровані дружина ОСОБА_1 .

У зв`язку з тим, що згадане майно є спільною сумісною власністю подружжя, оскільки було набуте в період зареєстрованого шлюбу, однак спадкодавцем залишено заповіт в користь відповідача, який не прийняв дану спадщину, позивачка не може оформити спадкових прав в нотаріальному порядку, а тому змушена звертатися до суду.

Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно зі ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою . Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина 3 статті 46 цього Кодексу).

Відповідно до ст.1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Згідно зі ст.1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Згідно зі ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно зі ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Належно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст.1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Статтею 1297 ЦК України встановлено обов`язок спадкоємця звернутися за свідоцтвом про право на спадщину на нерухоме майно. Проте нормами цієї статті, так само як й іншими нормами цивільного права, не визначено правових наслідків недотримання такого обов`язку у виді втрати права на спадщину.

Постанова Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування» п.23 передбачає, що за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права власності судовому розгляду не підлягають. У разі відмови в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до роз`яснень в п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження. У своїй постанові по справі №570/997/19 від 16.06.2021 року Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду звернув увагу, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

За змістом ст. 392 ЦПК України право власності на майно може бути визнано судом також у разі втрати документа, який засвідчує це право. Позовні вимоги мають оцінюватися судом, виходячи з правових та фактичних підстав позову, наведених у позовній заяві, а не лише тільки з формулювань її прохальної частини, які можуть бути недосконалими.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обгрунтованими, підставними та їх слід задоволити в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 15, 16, 1218, 1220, 1222, 1258, 1261, 1268 Цивільного Кодексу України, ст.ст. 5, 13, 76, 82, 200, 206, 258, 259, 263, 265, 268 Цивільного процесуального кодексу України, суд,

В И Р І Ш И В:

Позов задоволити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителькою АДРЕСА_2 , код платника податків: НОМЕР_2 , в порядку спадкування за законом, після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на 37/100 частини житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги Тернопільському апеляційному суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: Л М Запорожець

СудЧортківський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення27.11.2024
Оприлюднено29.11.2024
Номер документу123352197
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —608/3047/23

Рішення від 27.11.2024

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Запорожець Л. М.

Ухвала від 26.09.2024

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Запорожець Л. М.

Ухвала від 14.12.2023

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Парфенюк В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні