Ухвала
від 28.11.2024 по справі 357/16916/24
БІЛОЦЕРКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 357/16916/24

Провадження № 2/357/6050/24

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"28" листопада 2024 р. cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Ярмола О. Я. розглянувши питання відкриття провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , заінтересована особа: Служба у справах дітей Білоцерківської міської ради про встановлення факту утримання дитини батьком,

В С Т А Н О В И В:

21 листопада 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ОСОБА_2 , заінтересована особа: Служба у справах дітей Білоцерківської міської ради про встановлення факту утримання дитини батьком.

Вивчивши зміст позовної заяви, прихожу до висновку про необхідність відмовити у відкритті провадження у даній справі з огляду на таке.

Згідно ч.1 ст.19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Відповідно до ч. 1 ст. 27 ЦПК України, позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.

Звертаючись до суду із даним позовом, позивач вказав, що відповідач ОСОБА_2 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів вбачається, що відповідач не є громадянкою України та не має місця реєстрації (фактичного проживання) в Україні. В той же час сам позивач є громадянином України, має місце реєстрації в Україні, проте фактично проживає в місті Гамільтон Південний Ланаркшир Шотландія. Разом із позивачем проживає спільний малолітній син сторін - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився в Таїланді (а.с. 1-5).

З огляду на викладене, вирішуючи питання щодо позовної заяви за участю іноземного елементу, зокрема, в частині визначення підсудності, суд керується як нормами ЦПК України, так і нормами Закону України «Про міжнародне приватне право» та нормами відповідних міжнародних договорів.

Відповідно до ч. 1 ст. 497 ЦПК України підсудність судам України цивільних справ з іноземним елементом визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

Визначення поняття «іноземний елемент» наведено у п. 2 ч. 1 ст.1 Закону України «Про міжнародне приватне право». Іноземний елемент - ознака, яка характеризує приватноправові відносини, що регулюються цим Законом, та виявляється в одній або кількох з таких форм:

- хоча б один учасник правовідносин є громадянином України, який проживає за межами України, іноземцем, особою без громадянства або іноземною юридичною особою;

- об`єкт правовідносин знаходиться на території іноземної держави;

- юридичний факт, який створює, змінює або припиняє правовідносини, мав чи має місце на території іноземної держави.

Розглядаючи справи за участю іноземного елемента, судам слід з`ясовувати наявність чинного між державами договору та за його наявності - порядку регулювання спірних правовідносин, що виникли.

Статтею 75 Закону України «Про міжнародне приватне право» передбачені загальні правила підсудності судам України справ з іноземним елементом. Підсудність судам України справ з іноземним елементом визначається на момент відкриття провадження у справі, незважаючи на те, що в ході провадження у справі підстави для такої підсудності відпали або змінилися, крім випадків, передбачених у ст. 76 цього Закону.

Згідно із п. 12 ст. 76 Закону України «Про міжнародне приватне право», суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом в інших випадках, визначених законом України та міжнародним договором України.

Якщо міжнародним договором України передбачено інші правила, ніж встановлені цим Законом, застосовуються правила цього міжнародного договору (ч. 1 ст. 3 Закону України «Про міжнародне приватне право»).

Судом встановлено, що у відносинах між Україною та Королівством Таїланд (місцезнаходження відповідача) відсутній чинний міжнародний договір.

Згідно ст. 66 Закону України «Про міжнародне приватне право», права та обов`язки батьків і дітей, крім випадків, передбачених статтями 67, 67-1, 67-4 визначаються особистим законом дитини або правом, яке має тісний зв`язок із відповідними відносинами і якщо воно є більш сприятливим для дитини.

Крім того, з копії перекладу документа під назвою «Реєстрація розлучення» від 25.07.2024 року реєстраційний номер 690/25570 вбачається, що сторони (позивач та відповідач) добровільно розірвали шлюб і встановили, що чоловік (позивач) буде здійснювати батьківську опіку над дитиною (а.с. 32-33).

Таким чином, вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд звертає увагу на ст. 66 та розділ IХ Закону України «Про міжнародне приватне право», який є спеціальним законом для вирішення питання, щодо підсудності в цій справі.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що спір щодо встановлення факту утримання дитини батьком має вирішуватись компетентним судом держави постійного місця перебування дитини, а тому даний спір не може розглядатись Білоцерківським міськрайонним судом Київської області, оскільки не підсудний йому, виходячи з предметної та суб`єктної юрисдикції.

Відповідно до ч.1 ст.186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо:

1) заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства;

2) є таке, що набрало законної сили, рішення чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, або є судовий наказ, що набрав законної сили, за тими самими вимогами;

3) у провадженні цього чи іншого суду є справа зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав;

4) є рішення третейського суду, прийняте в межах його компетенції, щодо спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, за винятком випадків, коли суд відмовив у видачі виконавчого листа на примусове виконання рішення третейського суду або скасував рішення третейського суду і розгляд справи в тому самому третейському суді виявився неможливим;

5) є рішення суду іноземної держави, визнане в Україні в установленому законом порядку, щодо спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав;

6) настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які звернулися із позовною заявою або до яких пред`явлено позов, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.

За таких обставин, у відкритті провадження слід відмовити на підставі п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України, оскільки даний позов не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства України з роз`ясненням позивачу, що даний спір має вирішуватись компетентним судом держави постійного місця перебування дитини.

Враховуючи наведене, наявні підстави для відмови у відкритті провадження у справі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 186, 260, 272, 353 ЦПК України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , заінтересована особа: Служба у справах дітей Білоцерківської міської ради про встановлення факту утримання дитини батьком.

Роз`яснити, що даний спір має вирішуватись компетентним судом держави постійного місця перебування дитини.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

У разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручені у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя О. Я. Ярмола

СудБілоцерківський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення28.11.2024
Оприлюднено29.11.2024
Номер документу123352883
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —357/16916/24

Ухвала від 28.11.2024

Цивільне

Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Ярмола О. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні