БОРЗНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4 тел.: 0 (4653) 21-202
Справа №730/1234/24
Провадження № 2/730/385/2024
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" листопада 2024 р. м. Борзна
Борзнянський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючої судді - Данько О.В.
з участю секретаря судового засідання - Граб С.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Борзни в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Плисківської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області про визнання права в порядку спадкування,-
В С Т А Н О В И В :
1. Описова частина
Стислий виклад позицій учасників справи
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом у якому просить визнати за ним право власності на цілу частину житлового будинку з господарськими будівлями, яке знаходиться за адресою в АДРЕСА_1 , після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Свої вимоги обґрунтовує тим, що він є спадкоємцем за заповітом після смерті матері ОСОБА_2 . Станом на 15 квітня 1991 року домоволодіння мало статус колгоспного двору, членами якого були - ОСОБА_3 (баба позивача), ОСОБА_4 (батько позивача), ОСОБА_2 (мати позивача). Після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадщину фактично прийняли її дочка ОСОБА_2 та зять ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . Після померлого ОСОБА_4 спадщину фактично прийняла мати позивача ОСОБА_2 , яка постійно проживала разом із спадкодавцем. Після смерті матері позивач прийняв спадщину за заповітом. Частину спадкового майна із загальної маси спадку оформив у нотаріальній конторі, але позбавлений можливості оформити свої спадкові права на вказаний будинок через відсутність їх правової реєстрації за спадкодавцями.
Позивач у судове засідання не з`явився, надавши через канцелярію суду заяву про розгляд справи без його участі, заявлені вимоги підтримує та просить їх задовольнити з вищевказаних підстав.
Відповідач Плисківська сільська рада відзиву на позов не надала, у судове засідання представника не направила. У підготовче судове засідання подали заяву в якій просить розглядати справу без їх участі, позовні вимоги визнає.
Заяви та клопотання учасників справи
Учасники справи інших заяв та клопотань до суду не подавали.
Процесуальні дії у справі
Ухвалою судді від 20 вересня 2024 року відкрите загальне позовне провадження у справі визначена дата проведення підготовчого судового засідання, відповідачу встановлений строк для подання відзиву на позов.
Ухвалою суду від 28 жовтня 2024 закрите підготовче провадження справа призначена до судового розгляду по суті.
Неявка належним чином повідомлених учасників справи не перешкоджає розгляду справи по суті (ч. 1 ст. 223 ЦПК України).
У зв`язку з неявкою у судове засідання учасників справи, на підставі частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного пристрою не здійснювалося.
2. Мотивувальна частина
Фактичні обставини, встановлені судом, зміст спірних правовідносин та оцінка аргументів і доказів учасників справи
Дослідивши матеріали справи, суд установив що ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_5 , яка доводилась матір`ю ОСОБА_2 та бабою ОСОБА_1 . На день смерті вона була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 . На день її смерті за однією адресою з нею проживали та були зареєстровані дочка - ОСОБА_2 та зять - ОСОБА_4 (а.с. 4-9; 11-12)
ІНФОРМАЦІЯ_5 помер батько позивача ОСОБА_4 . На день смерті він був зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 . На день його смерті за однією адресою з ним проживала та була зареєстрована дружина - ОСОБА_2 (а.с. 13-14)
Мати позивача ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . На день смерті вона була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 . На день смерті проживала одна. (а.с. 15-16).
Відповідно до довідки Великозагорівського старостинського округу Плисківської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області №438 від 20.10.2021 станом на 15.04.1991 в будинку за адресою АДРЕСА_1 були зареєстровані ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 395019925 від 16.09.2024 відомості про реєстрацію права власності на житловий будинок з господарськими будівлями в АДРЕСА_1 відсутні.(а.с. 23)
Згідно з довідкою КП «Ніжинське МБТІ» №11 від 25.01.2022, право власності на вищевказане нерухоме майно зареєстроване за ОСОБА_5 (голова колгоспного двору), згідно із свідоцтвом про право власності на житловий будинок, виданим виконавчим комітетом Борзнянської районної ради 20.11.1989. (а.с. 20-22; 24).
Відповідно до інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №76606551 від 15.04.2024 спадкова справа до майна ОСОБА_5 , не заводилася. (а.с. 25).
Після смерті ОСОБА_4 спадщину прийняла його дружина ОСОБА_2 та отримала свідоцтва про право на спадщину на частину спадкового майна. (а.с. 56-61)
За життя ОСОБА_2 склала заповіт від 11 серпня 2005 року, відповідно до якого все майно де б воно не знаходилося, із чого б воно не складалося і взагалі все те, що належатиме їй на день смерті і на, що вона по закону матиме право, заповідала своєму сину ОСОБА_1 (а.с. 19).
Після смерті ОСОБА_2 позивач отримав свідоцтва про право на спадщину на частину спадкового нерухомого майна.(а.с. 17)
Однак, позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на вказаний житловий будинок АДРЕСА_1 , оскільки, у нього відсутній правовстановлюючий документ на вказане майно. (а.с. 27).
Відповідно до ст.524 ЦК УРСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом; спадкоємство за законом згідно встановленої черговості має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.
Відповідно до ч. 1 ст.529 ЦК УРСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина та батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.
Згідно з ч. 1 ст. 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину , якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном . Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Згідно зі ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. За змістом положень ст.1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті; в разі відсутності заповіту право на спадкування за законом одержують особи за встановленою черговістю.
Стаття 1261 ЦК України визначає, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно з ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Таким чином, ОСОБА_2 прийняла спадщину після смерті матері ОСОБА_5 , шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном, та після смерті чоловіка ОСОБА_4 як спадкоємець першої черги за законом. Після смерті ОСОБА_2 спадщину за заповітом прийняв позивач.
Відповідно до ст. 120 ЦК УРСР 1963 року, майно колгоспного двору належить його членам на праві спільної сумісної власності.
Власність колгоспного двору регулювалася ст.120-126 ЦК УРСР (в редакції 18.07.1963): майно колгоспного двору належало його членам на праві спільної сумісної власності і розмір частки члена двору встановлюється виходячи з рівності часток усіх членів двору.
Згідно із Законом України «Про власність» з 15.04.1991 відбулося усуспільнення власності колгоспно-кооперативної у приватну суспільну сумісну власність. Майно, придбане внаслідок спільної праці сім`ї, є їх спільною сумісною власністю, якщо інше не було встановлено письмовою угодою між ними.
Відповідно до роз`яснень, викладених у п.6 постанови Пленуму Верховного Суду України №20 від 22.12.1995 «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15.04.1991 не втратили права на частку в його майні і розмір частки члена двору визначається виходячи з рівності часток усіх його членів, включаючи неповнолітніх та непрацездатних.
З огляду на те, що домоволодіння за адресою АДРЕСА_1 мало статус колгоспного двору, ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 належало на праві власності по 1/3 частині вказаного домоволодіння, відповідно до діючого на той час законодавства.
Оскільки, ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом після смерті матері ОСОБА_2 , яка в свою чергу успадкувала майно своєї матері та чоловіка, цивільна правоздатність вказаних осіб припинилася, позивач спадщину прийняв, інші спадкоємці відсутні, померлим спадкодавцям як членам колгоспного двору, належало по 1/3 частині житлового будинку з господарськими будівлями, що знаходяться в АДРЕСА_1 , вказані частки збереглися після припинення існування колгоспного двору, правовстановлюючі документи на успадковане домоволодіння відсутні, що перешкоджає позивачу оформити право власності на спадкове нерухоме майно через нотаріальну контору, тому суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись 120 ЦК УРСР 1963 року, ст. 120, 524, 529, 549 ЦК УРСР, ст.25, 392, 1216-1223, 1268-1272 ЦК України, ст.2, 3, 19, 23, 76-89, 141, 258-268 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Плисківської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області про визнання права в порядку спадкування- задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за заповітом на житловий будинок з господарськими будівлями, який знаходиться за адресою в АДРЕСА_1 , після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення; якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 .
Територіальна громада в особі Плисківської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області, с. Плиски Ніжинського району Чернігівської області, вул. незалежності, буд. 33; код ЄДРПОУ 04414885.
Суддя О.В. Данько
Суд | Борзнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 28.11.2024 |
Оприлюднено | 02.12.2024 |
Номер документу | 123355993 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Борзнянський районний суд Чернігівської області
Данько О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні