Справа № 736/2771/24
Номер провадження 2/736/565/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 листопада 2024 року м. Корюківка
Корюківський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого судді Чурупченка М.І.,
за участю секретаря Макуха О.О.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні у м. Корюківка у приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Холминської селищної ради Корюківського району Чернігівської області, третя особа на боці позивача яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Менська державна нотаріальна контора, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
в с т а н о в и в :
21листопада 2024 року позивач звернулась до суду з цим позовом та просить визначити їй додатковий строк тривалістю 3 (три) місяці з моменту набрання рішенням чинності для подання до органів нотаріату заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Свої вимоги аргументує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її тітка ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть Серія НОМЕР_1 виданим 11 травня 2012 року Виконкомом Радомської сільської ради Семенівського району Чернігівської області. Після смерті тітки відкрилась спадщина, яка складається із земельних ділянок право померлої на які, підтверджується державними актами на право власності на земельну ділянку Серія ЧН №154898 та Серія ЧН №031503 від 01 грудня 2003 року. Її батько помер перший, тому спадщину після смерті своєї сестри він не приймав, інші спадкоємці другої черги відсутні. Тітка проживала одна, що підтверджується довідкою селищної ради, інші спадкоємці відсутні, в передбачені законом строки я не подала заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори, спадкова справа не відкривалась.
Після смерті тітки вона не звернулася у передбачені законом строки до органів нотаріату із заявою про прийняття спадщини, бо на час смерті тітки тяжко захворіла, вимушена була лікуватись тривалий час, потім у них з чоловіком були тривалі процеси розірвання шлюбу та поділу майна, тільки пізніше вона звернулась до нотаріуса, де взнала, що їй необхідно було подати заяву протягом шести місяців з дня смерті тітки, а вона ввесь час вважала що прийняла спадщину після смерті тітки, бо мала у себе видані на тітку державні акти на право власності на земельну ділянку і здавала належні тітці земельні ділянки в оренду. Нотаріус роз`яснив, що вона пропустила шестимісячний строк для прийняття спадщини, бо постійно не проживала з померлою за однією адресою на час смерті, тому їй необхідно звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
У судове засідання позивач не прибула. Подала заяву про розгляд справи без її участі. Позовні вимоги підтримала.
У судове засідання від представника відповідача надійшла заява про розгляд справи без їх участі, проти позову не заперечують.
У судове засідання від третьої особи надано заяву про розгляд справи у їх відсутності, заперечень не надано, в рішенні покладаються на розсуд суду.
Судом встановлено,що у селіРадомка Семенівськогорайону Чернігівськоїобласті ужитловому будинку АДРЕСА_1 проживаларідна тіткапозивача побатьківській лінії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с. Радомка Холминського району Чернігівської області, яка працювала і була членом місцевого колективного сільськогосподарського підприємства, при розпаюванні якого тітка була включена до списку осіб, які мають право на майнові та земельні паї розпайованого колективного сільськогосподарського підприємства, тітка отримала сертифікат про право на земельну частку (пай) на підставі якого тітці були надані у власність земельні ділянки, що підтверджується державними актами на право власності на земельну ділянку Серія ЧН №154898 та Серія ЧН №031503 від 01 грудня 2003 року, зареєстровані у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди №66 та №481.
Родинні зв`язки між батьком позивача та тіткою, як рідними братом та сестрою, підтверджуються Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України №00038234078 сформованого 24 січня 2023 року Корюківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Корюківському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, у якому вказано, що її батько ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , його батьком є ОСОБА_4 , мати ОСОБА_5 , ці ж батьки вказані у тітчиному свідоцтві про народження НОМЕР_2 виданим 14 червня 1958 року ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Зміна родового прізвища тітки « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 » підтверджується відміткою на її свідоцтві про народження зробленою сільською радою, про реєстрацію в Радомській сільській раді 15 квітня 1970 року шлюбу з ОСОБА_8 , 1922 року народження та про зміну прізвища на « ОСОБА_7 ».
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її тітка ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть Серія НОМЕР_1 виданим 11 травня 2012 року Виконкомом Радомської сільської ради Семенівського району Чернігівської області. Після смерті тітки відкрилась спадщина, яка складається із земельних ділянок право померлої на які, підтверджується державними актами на право власності на земельну ділянку Серія ЧН №154898 та Серія ЧН №031503 від 01 грудня 2003 року. Її батько помер перший, тому спадщину після смерті своєї сестри він не приймав, інші спадкоємці другої черги відсутні. Тітка проживала одна, що підтверджується довідкою селищної ради, інші спадкоємці відсутні, в передбачені законом строки я не подала заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори, спадкова справа не відкривалась.
Після смерті тітки вона не звернулася у передбачені законом строки до органів нотаріату із заявою про прийняття спадщини, бо на час смерті тітки тяжко захворіла, вимушена була лікуватись тривалий час, потім у них з чоловіком були тривалі процеси розірвання шлюбу та поділу майна, тільки пізніше вона звернулась до нотаріуса, де взнала, що їй необхідно було подати заяву протягом шести місяців з дня смерті тітки, а вона ввесь час вважала що прийняла спадщину після смерті тітки, бо мала у себе видані на тітку державні акти на право власності на земельну ділянку і здавала належні тітці земельні ділянки в оренду. Нотаріус роз`яснив, що вона пропустила шестимісячний строк для прийняття спадщини, бо постійно не проживала з померлою за однією адресою на час смерті, тому їй необхідно звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Крім неї, на спадщину ніхто не претендує, тому відповідачем по справі є орган самоврядування - Холминська селищна рада Корюківського району Чернігівської області, бо у разі не прийняття нею спадщини майно померлого є відумерлим і переходить у власність територіальної громади на підставі ст.1277 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст. 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Статтею 1270 ЦК України цей строк визначений як шість місяців, і починається він з часу відкриття спадщини (дня смерті).
Відповідно до ст.1272 Цивільного кодексу України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Оцінивши докази, суд вважає, що дійсно позивач пропустила строк з поважних причин.
Враховуючи вищевказане, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов є законним, обґрунтованим та підлягає задоволенню, бо саме такий термін, який вона просить, буде достатнім для подання заяви про прийняття спадщини.
Судовий збір, сплачений позивачем при зверненні до суду, слід залишити за нею.
Керуючись ст. 1272 ЦК України, ст.ст. 200, 206, 258-259, 263-265, 268, 354-355 ЦПК України, суд,-
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженці с. Радомка, Корюківського району Чернігівської області, додатковий строк три місяці (з дня набрання рішенням суду чинності) на подання до органів нотаріату заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Судовий збір залишити за позивачем.
На рішення суду протягом тридцяти днів з дня його складення може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду. Учасник справи, якому не було вручено рішення у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Суддя М.І.Чурупченко
Суд | Корюківський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 28.11.2024 |
Оприлюднено | 29.11.2024 |
Номер документу | 123356096 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Корюківський районний суд Чернігівської області
Чурупченко М. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні