Рішення
від 26.11.2024 по справі 505/1623/24
КОТОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 505/1623/24

Провадження № 2/505/1741/2024

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26.11.2024 Котовський міськрайонний суд Одеської області в складі:

головуючого судді Івінського О. О.,

секретаря судового засідання Мароли К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Подільську Одеської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Подільської міської ради Подільського району Одеської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

В С Т А Н О В И В:

Адвокат Цуркан О.О. в інтересах позивача ОСОБА_1 23 квітня 2024 року звернувся до Котовського міськрайонного суду Одеської області з позовом до Подільської міської ради Подільського району Одеської області, та просив визначити йому додатковий строк у три місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Свої вимоги мотивував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після її смерті відкрилася спадщина на все належне їй нерухоме майно, а саме на: квартиру АДРЕСА_1 . Крім нього інших спадкоємців після смерті матері немає, він є єдиним сином у померлої. Проте, при зверненні до нотаріальної контори, йому було повідомлено, що ним був пропущений строк для подачі нотаріусу заяви про прийняття спадщини. Зазначив, що причиною пропуску строку для прийняття спадщини є його тривала хвороба на гіпертонічну хворобу ІІ стадії, кризовий перебіг, кардіосклероз, внаслідок чого він проходить тривалий курс лікування як на стаціонарі так і амбулаторно з 2021 року.

Позивач в судове засідання не з`явився, проте його представник адвокат Цуркан О.О., надав клопотання в якому просив проводити розгляд справи за відсутності сторони позивача, на позовних вимогах наполягали.

Представник Подільської міської ради Подільського району Одеської області у судове засідання не з`явився, надали заяву в якій просили розгляд справи проводити без їх участі, проти заявлених вимог не заперечували.

Дослідивши обставини справи, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з такого.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 1269 ЦК України, заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Як вбачається з матеріалів справи, ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Подільську Одеської області померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 14 червня 2022 року.

Після її смерті відкрилась спадщина на все належне їй майно, а саме на квартиру АДРЕСА_2 , на підставі договору купівлі-продажу квартири від 30.06.1992, який зареєстрований в Котовському МБТІ Одеської області 13.07.1992 за № 6932.

Відповідно до відповіді Приморської державноїнотаріальної конториу м.Одеса №374к/01-16від 31липня 2024року, спадкова справа до майна ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , не заводилась.

Відтак, оскільки ОСОБА_2 заповіту не складала, тому успадкування спадщини, яка відкрилась після її смерті, має здійснюватись за законом.

Позивач є сином спадкодавця, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 29.07.1978, актовий запис № 433, а отже спадкоємцем першої черги за законом.

Термін на право подачі заяви до нотаріуса про прийняття спадщини після цього спадкодавця збіг 13 грудня 2022 року.

Причиною пропуску строку для прийняття спадщини є хвороба ОСОБА_1 на гіпертонічну хворобу ІІ стадії, кризовий перебіг, кардіосклероз з лютого 2021 року, внаслідок чого він проходить тривалий курс лікування як на стаціонарі так і амбулаторно, що підтверджується виписками з медичної картки стаціонарного хворого з КНП «Подільська міська лікарня» ПМПРОО від 14.07.2022, від 11.10.2023, від 12.12.2022, випискою з медичної картки стаціонарного-хворого з Військово-медичного клінічного центру Південного регіону від 04.01.2023, довідками про обстеження в КПН «Подільська міська лікарня» ПМПРОО від 03.10.2023, 05.01.2024 та від 12.01.2024.

Згідно до відповіді приватного нотаріуса Подільського районного нотаріального округу Одеської області Сівун Фатіми Йосипівни за від 06.03.2024, ОСОБА_1 було повідомлено, що ним пропущений шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Висновки суду підтверджуються матеріалами справи.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті1220,1222,1270 ЦК України).

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 1269 ЦК України, заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина першастатті 1269 ЦК України).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої 1272ЦК Українипро визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.

Виходячи з правової позиції Верховного Суду, викладеної в постанові від 26 червня 2019 року по справі № 565/1145/17, поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Згідно з ст. 15, 16 ЦК України, ст. 3, 15 ЦПК України, кожна особа має право на звернення до суду для захисту своїх прав.

Касаційний цивільний суд у справі № 681/203/17-ц від 17.10.2018 вказав, що одночасно дотримання принципу «пропорційності», визначено практикою застосування норм права Європейським судом з прав людини передбачає, що втручання в право власності, навіть якщо воно здійснюється згідно з національним законодавством і в інтересах суспільства, все одно буде розглядатися як порушення статті 1 Першого протоколу, якщо не було дотримано розумної пропорційності між втручанням у право особи та інтересами суспільства. Ужиті державою заходи мають бути ефективними з точки зору розв`язання проблеми суспільства, і водночас пропорційними щодо прав приватних осіб. Оцінюючи пропорційність, слід визначити, чи можливо досягти легітимної мети за допомогою заходів, які були б менш обтяжливими для прав і свобод заінтересованої особи, оскільки обмеження не повинні бути надмірними або такими, що є більшими, ніж необхідно для реалізації поставленої мети. Водночас, незначний часовий проміжок між закінченням строку прийняття спадщини та подачею позовної заяви про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини є підставою для задоволення таких вимог.

На підставі викладеного, враховуючи, що пропущений позивачем строк для подання заяви про прийняття спадщини є незначним, та з метою захисту прав позивача, суд вважає наведені позивачем причини пропуску встановленого законом 6-місячного строку на право подачі заяви про прийняття спадщини до нотаріуса поважними, а тому йому слід визначити для цього додатковий строк у три місяці з дня набрання цим рішенням законної сили.

Керуючись ст.ст. 12, 81, 89, 141, 263265 ЦПК України, ч. 3 ст. 1272 ЦК України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Позовну заяву задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , додатковий строк у три місяці з дня набрання цим рішенням законної сили для подачі заяви до нотаріуса про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 273 ЦПК України.

Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Одеського апеляційного суду.

Суддя О. О. Івінський

Повне судове рішення складено 26 листопада 2024 року.

СудКотовський міськрайонний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення26.11.2024
Оприлюднено29.11.2024
Номер документу123356685
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —505/1623/24

Рішення від 26.11.2024

Цивільне

Котовський міськрайонний суд Одеської області

Івінський О. О.

Ухвала від 10.09.2024

Цивільне

Котовський міськрайонний суд Одеської області

Івінський О. О.

Ухвала від 12.07.2024

Цивільне

Котовський міськрайонний суд Одеської області

Івінський О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні