Справа № 177/2403/24
Провадження № 2/177/1235/24
Р І Ш Е Н Н Я
(заочне)
Іменем України
27 листопада 2024 року Криворізький районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Лященко В.В.
за участю секретаря судового засідання Кантилович К.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кривому Розі Дніпропетровської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу № 177/2403/24 за позовом Широківського житлово-комунального підприємства до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за надані послуги з вивезення побутових відходів,
встановив:
У жовтні 2024 року позивач звернувся до суду із вказаним позовом посилаючись на те, що відповідно до статуту, метою діяльності Широківського ЖКП є вирішення місцевих завдань в галузі житлово-комунального господарства, забезпечення ефективного управління об`єктами житлового фонду комунальної власності, підтримання їх в належному технічному стані, організація діяльності щодо забезпечення мешканців громади якісним та безперебійним постачанням житлово-комунальних послуг, здійснення контролю за їх виконанням. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є споживачами послуг, що надаються Широківським ЖКП, із вивезення побутових відходів, що надаються за адресою: АДРЕСА_1 . Послуги з вивезення побутових відходів надаються споживачам на підставі відкритого особового рахунку № НОМЕР_1 , в якому відображаються в електронному вигляді через систему платежів ТОВ «НОВА КОМ» виставлені рахунки за послуги. Широківське ЖКП взяті на себе зобов`язання виконує належним чином, надаючи відповідачам послуги з вивезення побутових відходів, але відповідачі зобов`язання з оплати послуг виконують неналежним чином, у зв`язку з чим утворилася заборгованість, на яку нарахована сума інфляційних втрат та 3 % річних. У добровільному порядку відповідачі заборгованість за надані послуги з вивезення побутових відходів не оплатили. У зв`язку з чим, позивач просить стягнути з відповідачів заборгованість за отримані послуги з вивезення побутових відходів за період з 01.05.2021 року по 31.12.2023 у розмірі 1252, 31 грн, яка складається з суми основного боргу 1174, 20 грн, втрат від інфляції 55, 95 грн, 3% річних 22, 16 грн, та судові витрати.
Ухвалою суду від 16.10.2024 року було відкрито провадження по справі, призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
В судове засідання представник позивача не з`явилася, заявою від 27.11.2024 року просила розглянути справу за її відсутності, на позовних вимогах наполягала, проти винесення заочного рішення не заперечувала.
Відповідачі в судове засідання не з`явилися, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином, про що свідчать поштові повідомлення та виклик до суду через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет - kv.dp.court.gov.ua. Причину своєї неявки не повідомили, відзив на позов не подали.
Враховуючи письмову згоду представника позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено такі факти та відповідні ним правовідносини.
Рішенням виконавчого комітету Новопільської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області №132 від 14.04.2021 року вирішено визначити Широківське житлово-комунальне підприємство виконавцем житлово-комунальних послуг з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, утримання будинків та прибудинкових територій, вивезення твердих побутових відходів на території населених пунктів: с. Новопілля, с. Дніпровка, с. Златопіль, с. Золота Поляна, с. Коломійцеве, с-ще Лісопитомник, с. Новомайське, с. Степове, с. Червоні Поди Новопільської сільської ради. Зобов`язано Широківське житлово-комунальне підприємство укласти договори зі споживачами житлово-комунальних послуг відповідно чинного законодавства.
Відповідно до статуту, метою діяльності Широківського ЖКП є вирішення місцевих завдань в галузі житлово-комунального господарства, забезпечення ефективного управління об`єктами житлового фонду комунальної власності, підтримання їх в належному технічному стані, організація діяльності щодо забезпечення мешканців громади якісним та безперебійним постачанням житлово-комунальних послуг, здійснення контролю за їх виконанням тощо .
Рішенням виконавчого комітету Новопільської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області № 38 від 10.02.2023 року затверджено тарифи на послугу з вивезення твердих побутових відходів для споживачів Широківського ЖКП на території с. Новопілля та населених пунктах Новомайського та Широківського старостинського округів .
Відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою Новопільської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області. Окрім відповідачів за вказаною адресою зареєстровані малолітні ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Між позивачем та відповідачами відсутній договір про надання послуг із вивезення побутових відходів. Послуги надаються споживачам на підставі відкритого особового рахунку № НОМЕР_1 , в якому відображаються в електронному вигляді через систему платежів ТОВ «НОВА-КОМ», де виставлені рахунки за послуги на адресу відповідачів.
З розрахунку Широківського ЖКП (а.с.) вбачається, що за адресою АДРЕСА_1 , борг за послуги з вивезення побутових відходів за період з 01.05.2021 року по 31.12.2023 року станом становить 1174, 20 грн.
Нормативно-правовим актом, який регулює відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг є Закон України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до п. 2, 6, 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», виконавець комунальної послуги - суб`єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору; споживач житлово-комунальних послуг - індивідуальний або колективний споживач; індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону, комунальні послуги - послуги, в тому числі, щодо управління з побутовими відходами.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов`язаний, в тому числі оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Відповідно до ч. 1 ст.9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.
Як відзначив у постанові від 20 квітня 2016 року у справі №6-2951цс15 Верховний Суд України споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Згідно з ч. 2 ст.12 Закону «Про житлово-комунальні послуги» договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону.
Договір про надання послуг із вивезення побутових відходів є публічним договором, що укладається шляхом надання пропозиції (оферти) та вважається укладеним після прийняття (акцепту).
За змістом статті 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Актами цивільного законодавства можуть бути встановлені правила, обов`язкові для сторін при укладенні і виконанні публічного договору.
Згідно з частинами 1, 2 статті 641 ЦК України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов`язаною у разі її прийняття. Реклама або інші пропозиції, адресовані невизначеному колу осіб, є запрошенням робити пропозиції укласти договір, якщо інше не вказано у рекламі або інших пропозиціях.
Відповідно до статті 642 ЦК України відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною. Якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом. Особа, яка прийняла пропозицію, може відкликати свою відповідь про її прийняття, повідомивши про це особу, яка зробила пропозицію укласти договір, до моменту або в момент одержання нею відповіді про прийняття пропозиції.
Конклюдентні дії, є акцептом, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом.
Згідно зі статтею 205 ЦК України правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом. Правочин, для якого законом не встановлена обов`язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків. У випадках, встановлених договором або законом, воля сторони до вчинення правочину може виражатися її мовчанням.
Враховуючи зміст ч. 2 ст.205 ЦК України та ч. 2 ст. 642 ЦК України, можна зробити висновок, що укладення договору шляхом вчинення виключно конклюдентних дій або мовчання можливе, якщо для певного договору не передбачена обов`язкова письмова форма або якщо таке укладення договору передбачено законом.
Частиною 1 статті 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що споживачі зобов`язані укласти договір про поводження з побутовими відходами з особою, визначеною у встановленому законодавством порядку.
Такі положення Законів України «Про житлово-комунальні послуги» свідчать про обов`язковість договору щодо житлово-комунальних послуг для споживача та неможливість споживача відмовитись від укладання договору (за виключенням у випадках встановлених законом та у порядку встановленому законом), зокрема договору про вивезення відходів.
За таких обставин, прийняття оферти виконавця послуг з вивезення відходів може бути у вигляді мовчання.
Згідно з пунктом «б» ч. 1 ст. 15 Закону України «Про відходи» громадяни України, іноземці та особи без громадянства зобов`язані вносити в установленому порядку плату за користування послугами з вивезення побутових відходів.
Відповідно до ст. 35-1 Закону України «Про відходи» власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів укладають договори з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, здійснюють оплату послуг з поводження з побутовими відходами та забезпечують роздільне збирання побутових відходів. Виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Виконавець послуг з вивезення побутових відходів укладає договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами із споживачами.
Тобто через специфіку житлово-комунальних послуг, пов`язаних із вивезенням побутових відходів, та з метою відвернення негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров`я людини на території України, законодавцем покладено на фізичних осіб обов`язок укласти договір та вносити плату за користування послугами з вивезення побутових відходів, а тому у випадку відсутності прийняття оферти шляхом погодження на укладання договору про вивезення відходів або конклюдентних дій, які свідчать про прийняття пропозиції, таке прийняття може бути також у вигляді мовчання.
Такі висновки відповідають висновкам, які викладені у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 11 листопада 2019 року у справі №646/834/17.
Крім того, зобов`язання у споживача можуть виникати і за відсутності оформлених договірних відносин на підставі факту користування послугами та за тарифами, що визначені у встановленому законом порядку, про що зокрема, зазначено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 вересня 2018 року у справі № 751/3840/15-ц.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання повинні виконуватися належним чином у відповідності до умов договору.
Згідно з ч. 1 ст.527 ЦК України боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.
Статтею 530 ЦК України визначено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Крім того, Верховний Суд в постанові від 05.07.2019 року у справі № 905/600/18 зазначив, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом (ч. 2ст. 625 ЦК України).
Відтак, враховуючи положення частини другої статті 625 ЦК України, нарахування інфляційних втрат на суму боргу та 3 % річних входять до складу грошового зобов`язання і є особливою мірою відповідальності боржника (спеціальний вид цивільно-правової відповідальності) за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат (збитків) кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Вимагати сплати суми боргу з урахуванням індексу інфляції, а також 3 % річних є правом кредитора, яким останній наділений в силу нормативного закріплення зазначених способів захисту майнового права та інтересу.
Як вбачається з розрахунку наданого позивачем, у зв`язку з простроченням відповідачами виконання грошового зобов`язання щодо сплати послуг з вивезення побутових відходів, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на суму заборгованості також були за період травень-грудень 2021 року та січень-лютий 2022 року нараховані 3% річних в розмірі 22, 16 грн та інфляційні втрати в розмірі 55, 95 грн.
За встановлених обставин, суд вважає доведеним, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 як споживачіпослуг звивезення побутовихвідходів маютьзаборгованість за період з 01.12.2021 року по 01.05.2022 року в розмірі 1174, 20 грн, зважаючи на те, що зазначена вартість у добровільному порядку відповідачами не відшкодована, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Крім того, відповідно до ст.141 ЦПК України із відповідачів на користь позивача підлягають стягненню понесені судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 1 514, 00 гривень з кожного.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 263-265, 280 ЦПК України, суд
ухвалив:
Позов Широківського житлово-комунального підприємства задовольнити.
Стягнути солідарноіз ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на користь Широківського житлово-комунального підприємства, ЄДРПОУ 32193428, заборгованість за отримані послуги з вивезення побутових відходів за період з 01.05.2021 року по 31.12.2023 року в розмірі 1174, 20 гривень, нараховані 3% річних в розмірі 22, 16 гривень та інфляційні втрати в розмірі 55, 95 гривень, а всього 1252, 31 (одна тисяча двісті п`ятдесят дві грн тридцять одна коп.) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Широківського житлово-комунального підприємства судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1514, 00 гривень.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Широківського житлово-комунального підприємства судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1514, 00 гривень.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення протягом тридцяти днів з дня його проголошення, шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя В.В.Лященко
Суд | Криворізький районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2024 |
Оприлюднено | 29.11.2024 |
Номер документу | 123357593 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Криворізький районний суд Дніпропетровської області
Лященко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні