Рішення
від 28.11.2024 по справі 612/628/24
БЛИЗНЮКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

612/628/24

2/612/224/24

РІШЕННЯ

Іменем України

28 листопада 2024 року с-ще. Близнюки

Близнюківский районний суд Харківської області в складі:

головуючого судді Масло С.П.,

за участю секретаря судових засідань Чміль Т.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с-щі. Близнюки в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Близнюківської селищної територіальної громади в особі Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області, третя особа: державний нотаріус Близнюківської державної нотаріальної контори Харківської області Щербина Вікторія Володимирівна, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Близнюківського районного суду Харківської області з позовною заявою до Близнюківської селищної територіальної громади в особі Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області, третя особа: державний нотаріус Близнюківської державної нотаріальної контори Харківської області Щербина Вікторія Володимирівна, в якій просить визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном в два місяця.

В обґрунтування позову зазначив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є спадкоємцем майна ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 за законом. ОСОБА_2 є рідним братом позивача. ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Про смерть свого рідного брата позивач дізнався лише на початку червня 2024 року, так як зв`язок з ним був давно втрачений і він проживав та помер на тимчасово окупованій території України, а саме в с. Живописне Сімферопольського району АР Крим в 2015 році.

У зв`язку з тим, що місцем смерті його брата є тимчасово окупована територія України і отримати свідоцтво про смерть в органах державної реєстрації актів цивільного стану на території України неможливо, позивач був вимушений звернутись до Близнюківського районного суду Харківської області з заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_2 .

04.06.2024р. рішенням Близнюківського районного суду Харківської області заяву про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , задоволено в повному обсязі.

Позивач та його брат ОСОБА_2 є спадкоємцями майна в рівних долях після смерті їхньої матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Згідно свідоцтва про право на спадщину позивачу і брату належить по 1/2 частині будинку за адресою: АДРЕСА_1 .

В даному будинку позивач зареєстрований та проживає з 14.11.1979 року, що підтверджується витягом з реєстру територіальної громади. Інших родичів у його брата немає.

З метою прийняття спадщини позивач звернувся до державного нотаріуса Близнюківської державної нотаріальної контори Харківської області Щербини Вікторії Володимирівни.

21.06.2024р. від державного нотаріуса Близнюківської державної нотаріальної контори Харківської області Щербини Вікторії Володимирівни позивач отримав лист за вих. № 168/02-31 від 21.06.2024р., яким його повідомлено, що відповідно до ст. 1269 Цивільного кодексу України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, мав подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, а відповідно до ст. 1272 Цивільного кодексу України, якщо спадкоємець протягом 6-місячного строку не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв спадщину.

Відповідно до ч. 3 ст. 1272 Цивільного кодексу України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Поважними причинаминеприйняття увстановлений закономстрок спадщинипісля смерті ОСОБА_2 є:необізнаність про те, що брат помер в 2015році, так як він проживав на тимчасово окупованій території України; позивач є особою з інвалідністю II гр., не здатний до самообслуговування, нетранспортабельний, потребує постійного стороннього догляду, як невиліковно хвора особа у зв`язку з довготривалим невиліковним захворювання.

Позивач вважає, що зазначені вище обставини були значною перешкодою у здійсненні її Конституційних прав в тому числі і права на своєчасне оформлення спадщини і звернення до нотаріальної контори.

В судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, надавши заяву в якій просить провести судові засідання без його участі, на задоволенні позовної заяви наполягає.

Представник відповідача Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без їх участі, не заперечував проти задоволення позову.

Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, надавши заяву про розгляд справи без їх участі, винести рішення на розсуд суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши та проаналізувавши докази, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_5 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 14.06.2024 та рішенням Близнюківського районного суду Харківської області від 04.06.2024 по справі №612/456/24 за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті, заінтересована особа: Лозівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Лозівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м Харків).

Свідоцтвами про народження підтверджується, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 були рідними братами.

Відповідно до Виписки з протоколу №85 від 29.07.2024, ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи, потребує постійного стороннього догляду, як невиліковно хвора особа у зв`язку з довготривалого невиліковного захворювання. Не здатний до самообслуговування, нетранспортабельний.

Відповідно до Свідоцтва про право на спадщину за Законом від 17.04.1998, будинок за адресою: АДРЕСА_1 , у рівних долях належить ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

З Постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 21.06.2024 №168/02-31 вбачається, що ОСОБА_1 було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку з тим, що звернулася до нотаріуса поза межами встановленого строку для прийняття спадщини з заявою про прийняття спадщини. Спадкоємцем померлого є брат спадкодавця ОСОБА_1 . Інших спадкоємців, які подали заяву про прийняття спадщини до Близнюківської державної нотаріальної контори Харківської області, не має.

Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

На підставі ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до п. 24 Постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни «Просудову практикуу справахпро спадкування»№ 7від 30.05.2008року особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України.

Згідно зазначеної вище Постанови Пленуму Верховного Суду України поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

За змістом ст. ст. 1268, 1269 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину має подати до нотаріуса заяву про прийняття спадщини.

За змістом ст. ст. 1268, 1269 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину має подати до нотаріуса заяву про прийняття спадщини.

Згідно зі статтею 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, за виключенням тих прав і обов`язків, що зазначені у статті 1219 ЦК України (статті 1218, 1231 ЦК України).

Відповідно до частини другої статті 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи, або день, з якого вона оголошується померлою.

Частиною першою статті 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

Статтею 1270 ЦК України передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Звернувшись з цим позовом до суду, позивач як на підставу пропуску строку для прийняття спадщини вказував на те, що не знав про те, що брат помер в 2015 році, так як він проживав на тимчасово окупованій території України; позивач є особою з інвалідністю II гр., не здатний до самообслуговування, нетранспортабельний, потребую постійного стороннього догляду, як невиліковно хвора особа у зв`язку з довготривалим невиліковним захворювання. Крім того, юридичний факт смерті брата було встановлено та свідоцтво про його смерть видано лише в червні 2024 на підставі рішення Близнюківського районного суду Харківської області від 04.06.2024 по справі №612/456/24.

Суд вважає вищенаведені позивачем обставини поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини, вони пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення дій по прийняттю спадщини.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову та його задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 19, 76-81, 89 , 133, 258, 259, 263-265, 268, 273, 280-283, 352 ЦПК України, ст. ст. 1217, 1220, 1268-1270, ч.3 ст.1272 ЦК України, суд -,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Близнюківської селищної територіальної громади в особі Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області, третя особа: державний нотаріус Близнюківської державної нотаріальної контори Харківської області Щербина Вікторія Володимирівна, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Визнати причини пропуску ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , строку для прийняття спадщини після померлого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 - поважними.

Встановити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк в два місяці для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , починаючи з дня набрання рішенням законної сили.

Рішення може бути оскаржено повністю або частково в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення або в порядку ч. 2 ст. 354 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасника справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Повний текст судового рішення складено 28.11.2024.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ).

Відповідач: Близнюківська селищна територіальна громада в особі Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області (Код ЄДРПОУ 04400021, адреса місцезнаходження: вул. Незалежності, буд. 39, с-ще Близнюки, Лозівський район, Харківська область).

Третя особа: Державний нотаріус Близнюківської державної нотаріальної контори Харківської області Щербина Вікторія Володимирівна (Код ЄДРПОУ 02893640, адреса місцезнаходження: вул. Свободи, буд. 26, с-ще Близнюки, Лозівський район, Харківська область).

Суддя С.П. Масло

СудБлизнюківський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення28.11.2024
Оприлюднено29.11.2024
Номер документу123358613
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —612/628/24

Рішення від 28.11.2024

Цивільне

Близнюківський районний суд Харківської області

Масло С. П.

Ухвала від 31.10.2024

Цивільне

Близнюківський районний суд Харківської області

Масло С. П.

Ухвала від 20.08.2024

Цивільне

Близнюківський районний суд Харківської області

Масло С. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні