Народицький районний суд Житомирської області
Справа № 284/915/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2024 року селище Народичі
Народицький районн ий суд Житомирської області в складі:
під головуванням судді Піщуліної І.С.,
з секретарем Галенчик О.В.,
з участю позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Народицької селищної ради Коростенського району Житомирської області про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду та просить встановити факт прийняття його матір`ю ОСОБА_2 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадщини після смерті її матері ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також визнати за ним у порядку спадкування право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 , мотивуючи тим, що є спадкоємцем за законом після смерті матері ОСОБА_2 , але спадщину на вказаний житловий будинок оформити не може у зв`язку з тим, що остання прийняла, але документально не оформила прийняття спадщини після матері ОСОБА_3 , якій будинок належав, й не виготовила правовстановлюючий документ на зазначене нерухоме майно.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, просить справу розглядати без його участі, щодо вирішення спору покладається на думку суду.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив пред`явлений ним позов задовольнити.
Суд, заслухавши пояснення позивача, показання свідків, дослідивши матеріали справи, дійшов такого висновку.
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого повторно 19 червня 2024 року.
ОСОБА_2 є дочкою померлої ОСОБА_3 й не проживала разом з ОСОБА_2 на момент смерті останньої, про що свідчать копії витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України №00045586426 від 19 червня 2024 року, свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 від 23 травня 1961 року, архівної довідки Архівного відділу Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області № Ф-362 від 18 жовтня 2024 року.
Відповідно до листа Народицької державної нотаріальної контори Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) №505/01-16 від 29 жовтня 2024 року заяв про прийняття спадщини, видачу свідоцтв про право на спадщину після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 не надходило, спадкова справа не заводилась.
Відповідно до пункту 4 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України 2004 року, вказаний кодекс застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності.
Ураховуючи те, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , до правовідносин, що стосуються спадкування після її смерті, слід застосовувати норми ЦК України 1963 року.
Згідно статті 548 ЦК України 1963 року для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Статтею 549 ЦК України 1963 року визначено, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
Свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 в судовому засіданні підтвердили той факт, що після смерті ОСОБА_3 її дочка ОСОБА_2 фактично прийняла спадщину, оскільки доглядала за будинком матері, робила там ремонті роботи, обробляла присадибну земельну ділянку.
Отже, з наданих суду показань свідків, а також доданих письмових доказів вбачається, що ОСОБА_2 фактично вступила в управління та володіння спадковим майном після смерті матері ОСОБА_3 , а тому суд вважає доведеним факт прийняття ОСОБА_2 спадщини після смерті матері.
Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно із статтею 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок смерті.
З довідки Закусилівського старостинського округу Народицької селищної ради Коростенського району Житомирської області №271 від 31 жовтня 2024 року та архівного витягу Архівного відділу Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області №Ф-320 від 20 серпня 2024 року вбачається, що ОСОБА_3 є власником житлового будинку у АДРЕСА_1 .
Відповідно до інформаційної довідки Комунального підприємства «Коростенське міжміське бюро технічної інвентаризації» Житомирської обласної ради №6 від 02 лютого 2024 року державна реєстрація права власності на житловий будинок АДРЕСА_1 не проводилась.
Оскільки на момент смерті ОСОБА_3 вона була власником житлового будинку у АДРЕСА_1 , до складу спадщини, яка перейшла до її спадкоємця ОСОБА_2 , перейшов й зазначений житловий будинок.
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивач є її сином та в силу вимог статті 1261 ЦК України спадкоємцем першої черги, що підтверджується копіями свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 09 червня 2014 року та про народження серії НОМЕР_4 від 29 жовтня 1958 року.
Відповідно до частини 1 статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Частиною 5 вказаної статті визначено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини, тобто з дня смерті спадкодавця (частина 2 статті 1220 ЦК України).
Згідно частини1 статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Позивач прийняв спадщину після смерті матері й ІНФОРМАЦІЯ_3 отримав відповідні свідоцтва про право на спадщину за законом, але при зверненні до нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на зазначений вище житловий будинок йому було відмовлено у зв`язку з відсутністю право встановлюючого документа.
Окрім позивача, право на спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , як спадкоємець першої черги, мала дочка померлої ОСОБА_6 , однак остання відмовилась від реалізації свого права на спадкування, подавши до нотаріуса заяву про відмову від прийняття спадщини, інші спадкоємці із заявами про прийняття спадщини до нотаріальної контори не звертались.
Зазначені обставини підтверджуються копією свідоцтва про право на спадщину за законом серії НАЕ №494233 від 16 грудня 2014 року, постановою Народицької державної нотаріальної контори Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про відмову у вчиненні нотаріальної дії №405/02-31 від 03 вересня 2024 року, листом Народицької державної нотаріальної контори Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) №506/01-16 від 29 жовтня 2024 року та інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру №78927192 від 29 жовтня 2024 року.
Отже, на підставі викладеного й ураховуючи те, що спадкодавець позивача за життя не зареєструвала у встановленому законом порядку право власності на житловий будинок, який отримала у спадщину, внаслідок чого позивач не може оформити спадщину, суд вважає, що позовні вимоги про визнання у порядку спадкування за законом право власності на житловий будинок слід задовольнити.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 1216,1218,1220, 1268, 1269 ЦК України, статтями 3, 10, 141, 263, 265, 273 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити.
Встановити факт прийняття ОСОБА_2 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 матері ОСОБА_3 .
Визнати за ОСОБА_1 у порядку спадкування за законом право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 , належний його матері ОСОБА_2 , померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 , отриманий нею у порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Житомирського апеляційного суду.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 .
Відповідач: Народицька селищна рада Житомирської області, місцезнаходження: вул.1 Травня, 15, смт.Народичі Коростенського району Житомирської області, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 04346480.
Повне рішення суду виготовлено 28 листопада 2024 року.
Суддя: Ірина ПІЩУЛІНА
Суд | Народицький районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2024 |
Оприлюднено | 02.12.2024 |
Номер документу | 123361356 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Народицький районний суд Житомирської області
Піщуліна І. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні