Рішення
від 28.11.2024 по справі 641/917/24
КОМІНТЕРНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Провадження № 2/641/1207/2024 Справа № 641/917/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2024 року м. Харків

Комінтернівський районний суд міста Харкова у складі:

головуючого- судді -Курганникової О.А.,

за участю секретаря судового засідання - Ареп`євої О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою адвоката Мякота Тетяни Миколаївни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради, Служба у справах дітей Куп`янської міської ради Харківської області про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів -

встановив:

Позивач звернулася до суду з вказаним позовом та просить суд: позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та стягнути аліменти на її користь у розмірі 1/4 частині від всіх видів доходу щомісячно до досягнення донькою повноліття.

В обґрунтування позову зазначила, що вона з відповідачем перебувала у зареєстрованому шлюбі, який було розірвано рішенням Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 02.03.2023 року. Рішення набрало законної сили 04.04.2023 р. Під час шлюбу у них народилось донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . З моменту народження доньки відповідач жодного разу не навідував її, не забирав з полового будинку.

Дитина проживає разом із позивачем та знаходиться на повному її утриманні. Відповідач не бере жодної участі у вихованні, розвитку, оздоровленні та лікуванні дитини, не переймається її духовним та культурним розвитком.

23.02.2024 року ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова прийнято до провадження справу та призначено підготовче судове засідання.

26.06.2024 року ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова задоволено клопотання про витребування доказів.

29.10.2024 року ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова закрито підготовче провадження у справі та призначено до судового розгляду.

В судове засідання позивач та її представник не з`явились, про місце, дату і час слухання справи повідомлені своєчасно і належним чином, позивачем та представником позивача - адвокатом Мякота Т.М. надано суду заяву про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримують в повному обсязі, не заперечують проти ухвалення заочного рішення по справі.

Відповідач в судове засідання повторно не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку, причини неявки суду не повідомив, відзив на позов не надав.

Представник третьої особи Департамент служб у справах дітей ХМР, до суду не з`явився, надав письмову заяву с проханням розглядати справу за їх відсутності, надали висновок щодо доцільності позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Представник 3 особи Служби у справах дітей Куп`янської міської військової адміністрації до суду не з`явився, надав письмову заяву с проханням розглядати справу за їх відсутності.

У відповідності до приписів ст. 280 ЦПК України суд вважає за можливе ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Враховуючи, що в судове засідання не з`явились всі учасники справи, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 , та відповідач по справі, ОСОБА_2 , перебували у зареєстрованому шлюбі з 01 вересня 2020 року по 04.04.2023 року.

Шлюб розірваний рішенням Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 02 березня 2023 року, яке набрало законної сили 04.04.2023 року / цивільна справа№185/11315/22/ (а.с. 8).

ОСОБА_3 , народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 , виданим 25 травня 2021 року Куп`янським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), актовий запис №156., мати дитини - ОСОБА_1 , Батько дитини - ОСОБА_2 (а.с. 9).

Малолітня ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мешкає разом з матір`ю, ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , де створені належні умови для проживання та всебічного розвитку дитини (а.с. 13-15).

Відповідно до висновку № 391 від 07.10.2024 року , Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради, як представник органу опіки та піклування, вважає за доцільне позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 54-55).

Також з вищезазначеного висновку вбачається, що згідно з інформацією командира військової частини НОМЕР_2 від 22.12.2023 солдат ОСОБА_2 дезертирував з військової частини.

Згідно з інформацією адміністрації КНП «Міська дитяча поліклініка № 12» від 09.04.2024, де малолітня ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , спостерігається фахівцями поліклініки з вересня 2023 року по теперішній час, за медичною допомогою до поліклініки дівчинка звертається у супроводі матері, ОСОБА_1 , останній огляд дівчинки було проведено у квітні 2024. З усіх питань, стосовно лікування, обстеження дівчинки фахівці поліклініки спілкуються з матір`ю дитини. Батько дитини, ОСОБА_2 , стосовно отримання інформації про стан здоров`я доньки, ОСОБА_3 , до поліклініки не звертався.

Малолітня ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є дитиною-інвалідом, яка потребує домашнього догляду.

Згідно з ч. 8 ст. 7 СК України регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.

Статтею 150 Сімейного кодексу України встановлено обов`язки батьків щодо виховання та розвитку дитини, в тому числі зобов`язання піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною освіти.

Відповідно до ч.4 ст.155 Сімейного кодексу України, ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

За приписами п.15,16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року № 3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та інше), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема становлення батьків до дітей. Особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише з підстав, передбачених наст.164 Сімейного кодексу України.

Відповідно до ст. 164 Сімейного Кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони, зокрема ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (ст. 166 СК). Це означає, що позбавлення батьківських прав допускається лише, коли змінити поведінку батьків в кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.

В рішенні Європейського суду з прав людини від 18 грудня 2008 року у справі «Савіни проти України» встановлено, що вирішуючи справи про позбавлення батьківських прав, суд зобов`язаний дотримуватися вимог ст. 8 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод у частині права заявників на повагу до сімейного життя, зокрема, і судове рішення має бути побудоване на з`ясованих обставинах: чи були мотиви для позбавлення батьківських прав доречними і достатніми, чи здатне рішення про позбавлення батьківських прав забезпечити належний захист дитини, чи було проведено ретельний аналіз можливих наслідків пропонованого заходу з опіки для батьків і дитини, чи ґрунтується висновок органу опіки на достатній доказовій базі, чи мали батьки достатні можливості брати участь у вирішенні такого питання.

Враховуючи те, що відповідач ОСОБА_2 ухиляється від виховання доньки, свідомо нехтує своїми обов`язками, не піклується про фізичний і духовний розвиток доньки, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, лікування доньки, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з донькою в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надає доньки доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяє засвоєнню загальновизнаних норм моралі; не виявляє інтересу до її внутрішнього світу; не створює умов для отримання нею освіти, суд вважає необхідним позовні вимоги про позбавлення батьківських прав задовольнити, позбавити батьківських прав відповідача, як такого, що ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню своєї малолітньої доньки.

Відповідно до ч. 2 ст.166 СК України, особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.

Розмір аліментів, що підлягає стягненню з відповідачів на утримання малолітньої доньки суд, відповідно до вимог ст.ст. 182, 183 СК України, визначає в 1/4 частині від всіх видів доходу щомісячно до досягнення донькою повноліття. При цьому враховується стан здоров`я, матеріальне, сімейне становище дитини та відповідача, зокрема те, що відповідач не має протипоказань до роботи, не має на утриманні інших неповнолітніх дітей, або непрацездатних батьків.

Відповідно до ст. 191 СК України аліменти присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.

Тому позовні вимоги про стягнення аліментів з відповідача ОСОБА_2 , на користь ОСОБА_1 на утримання неповнолітньої ОСОБА_3 2021 р. н. у розмірі 1/4 частини усіх видів заробітку щомісячно до досягнення нею повноліття є обґрунтованими, та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Питання про судові витрати суд вирішує у відповідності до ст. 141 ЦПК України.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст 4, 76-78, 141, 263, 265, 268, 280-284 ЦПК України, ст.ст. 164, 165, 166,181,182, 243, 244 Сімейного Кодексу України -

вирішив:

Позовні вимоги адвоката Мякота Тетяни Миколаївни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради, Служба у справах дітей Куп`янської міської ради Харківської області про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, задовольнити у повному обсязі.

Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 відносно малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 - у розмірі однієї четвертої частини всіх видів заробітку (доходу) платника аліментів, щомісяця, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 15.02.2024 року і до досягнення дитиною повноліття.

Рішення в частині стягнення з ОСОБА_2 аліментів в межах суми виплат за один місяць підлягає негайному виконанню.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211 грн (одна тисяча двісті одинадцять ) 20 коп.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в розмірі 1211 грн (одна тисяча двісті одинадцять ) 20 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП: НОМЕР_3 , мешкає, як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_1 .

Представник позивача: адвокат Мякота Тетяна Миколаївна, діє на підставі ордера на надання правової допомоги за № 1116612 від 12.12.2022 року

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП: невідомий, адреса місця реєстрації: АДРЕСА_2 .

Третя особа:Служба у справах дітей Куп`янської міської ради Харківської області, код ЄДРПОУ 26487896, пр. Конституції,3, м. Куп`янськ, Харківської області.

Третя особа: Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради, код ЄДРПОУ 26489104, вул. Чернишевського 55, м. Харків.

Суддя О.А.Курганникова

СудКомінтернівський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення28.11.2024
Оприлюднено02.12.2024
Номер документу123363619
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —641/917/24

Рішення від 28.11.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Курганникова О. А.

Ухвала від 29.10.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Курганникова О. А.

Ухвала від 20.03.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Курганникова О. А.

Ухвала від 23.02.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Курганникова О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні