Рішення
від 28.11.2024 по справі 475/909/24
ДОМАНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Доманівський районний суд Миколаївської області

вул. Центральна, 35 м. смт. Доманівка Вознесенський район Миколаївська область Україна 56400

e-mail: inbox@dm.mk.court.gov.ua

Справа № 475/909/24

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

28.11.2024смт. Доманівка

Доманівський районний суд Миколаївської області в складі:

головуючої судді - Єгорової Н.І.,

при секретареві - Маковецькій Л.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Доманівка цивільну справу за правилами загального позовного провадження, за позовом ОСОБА_1 , інтереси якої представляє адвокат Вовчанська Галина Семенівна до Об"єднаної територіальної громади в особі Доманівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області про встановлення факту,що має юридичне значення та визнання права власності в порядку спадкування за законом,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Об"єднаної територіальної громади в особі Доманівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області про встановлення факту,що має юридичне значення та визнання права власності в порядку спадкування за законом, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її дядько ОСОБА_2 .

Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається з двох земельних ділянок - кадастровий номер 4822781500:09:000:0382 та кадастровий номер 4822781500:08:000:0146.

Спадкоємців першої черги після смерті дядька ОСОБА_3 не має. Спадкоємець другої черги його брат ОСОБА_4 проживає в російській федерації, заяви до нотаріальної контори не подавав.

За життя ОСОБА_2 не розпорядився спадковим майном, а тому позивачка, як спадкоємиця за законом 5 черги, звернулася до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини. Однак, постановою нотаріуса їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку з тим, що неможливо встановити документально родинний зв`язок між нею та ОСОБА_2 , у зв`язку з чим вона вимушена звернутися до суду за захистом своїх прав.

В судове засідання позивач не з`явилася,її представник надала заяву про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримують .

Представник відповідача в судове засідання не з"явився, надав заяву, в якій просив про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги визнає.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Із матеріалів справи вбачається,що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що свідчить копія свідоцтва про смерть.

Після його смерті відкрилася спадщина і залишилося майно у виді двох земельних ділянок : кадастровий номер 4822781500:09:000:0382 площею 0.5732га, розташованої в межах території Зеленоярської сільської ради Доманівського району Миколаївської області та площею 4.86га кадастровий номер 4822781500:08:000:0146, розташованої в межах території Зеленоярської сільської ради Доманівського райолну Миколаївської області, що підтверджується Виятгами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речовго права..

Право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 4822781500:08:000:0146

зареєстровано за ОСОБА_2 12.01.2018, номер запису про право 24393149.

Право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 4822781500:08:000:0382 зареєстровано за ОСОБА_2 12.01.2018, номер запису про право 24399055.

З копії спадкової справи №30/2024 ,заведеної за заявою ОСОБА_1 ,вбачається, що інші спадкоємці відсутні.

Постановою від 02.07.2024 .№146/02-31 нотаріус Доманівської державної нотаріальної контори відмовила ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом. Підставою відмови у вчинені ногтаріальної дії стала відсутність документів, які б підтверджували родинні стосунки зі спадкодавцем ОСОБА_2 .

Аналізуючись письмові докази, надані позивачкою судом встановленно наступне.

Відповідно до запису у війському квитку НОМЕР_1 , виданому на ім"я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вбачається,що його батьками зазначені ОСОБА_5 і ОСОБА_6 ,сестра ОСОБА_7 .

Відповідно до копії свідоцтва про народження батьками ОСОБА_8 зареєстровані ОСОБА_9 та ОСОБА_10 .

Відповідно до копії свідоцтва про шлюб ОСОБА_8 після реєстрації шлюбу отримала прізвище ОСОБА_11 .

Згідно свідоцтва про народження батьками ОСОБА_7 зазначені ОСОБА_12 та ОСОБА_6 .

У формі №1 паспортної служби на видачу паспорта ОСОБА_2 батьками зазначені ОСОБА_12 та ОСОБА_6 ..

Відповідно до копії свідоцтва про смерть ОСОБА_10 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Таким чином із досліджених письмових доказів вбачається, що між ОСОБА_2 та ОСОБА_10 існували родинні зв"язки, про що свідчать записи в документах про їх батьків.Тобто у ОСОБА_10 та ОСОБА_2 батьками зазначені ОСОБА_13 та ОСОБА_6 .

Відповідно ОСОБА_1 , матір"ю якої була ОСОБА_10 , перебувала в родинних стосунках з ОСОБА_2 , рідним братом її матері.

Відповідно до ч. 3 ст. 12, ч. ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

В пункті 2 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30.05.2008 зазначено, що якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.

Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. За положеннями ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорення. Таким чином, у розумінні закону, суб`єктивне право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.

Відповідно до ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення..

Відповідно до п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах встановлення фактів, що мають юридичне значення» (далі постанови Пленуму) із змінами та доповненнями від 25.05.1998, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

За таких обставин , на підставі досліджених доказів, суд доходить висновку, що позивач ОСОБА_1 не має можливості поза судовому порядку встановити факт родинних відносин між нею та дядьком . Тому, порушене право підлягає захисту у обраний заявником спосіб, шляхом встановлення факту родинних відносин.

Згідно положень ст.ст. 1268, 1269,1270 ЦК України , спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Статтею 1265 ЦК України передбачено, що у п`яту чергу право на спадкування за законом одержуютьутриманці спадкодавця, які не були членами його сім`ї, а також інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включнопричому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.

Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 грудня 2008 року за № 7 передбачено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст.ст. 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкоємцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Оскільки, спадкове майно у виді земельних ділянок на праві власності належали спадкодавцю ОСОБА_2 , а позивачка, як спадкоємець за законом, після смерті ОСОБА_14 звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, проте не оформила спадкові права через наявність вищезазначених перешкод, та, враховуючи той факт, що у позивача були вичерпані всі можливості одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину, на думку суду її право підлягає захисту в судовому порядку, тому суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись наведеними положеннями матеріального закону та ст., ст. 12, 13, 76, 81, 209, 211, 247, 258, 264, 265, 268, 294, 315 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Встановити , що ОСОБА_2 , померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 був рідним дядьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Визнати за ОСОБА_1 право власності у порядку спадкування за законом після смерті дядька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , на земельну ділянку площею 0,5732, кадастровий номер 4822781500:09:000:0382, розташованої в межах території Зеленоярської сільської ради Доманівського району Миколаївської області та на земельну ділянку площею 4,86 га, кадастровий номер 4822781500:08:000:0146, розташованої в межах території Зеленолярської сільської ради Доманівського району Миколаївської області...

Рішення може бути оскаржено до Миколваївського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя : Н. І. Єгорова

СудДоманівський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення28.11.2024
Оприлюднено02.12.2024
Номер документу123368382
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності

Судовий реєстр по справі —475/909/24

Рішення від 28.11.2024

Цивільне

Доманівський районний суд Миколаївської області

Єгорова Н. І.

Ухвала від 14.11.2024

Цивільне

Доманівський районний суд Миколаївської області

Єгорова Н. І.

Ухвала від 18.10.2024

Цивільне

Доманівський районний суд Миколаївської області

Єгорова Н. І.

Ухвала від 02.08.2024

Цивільне

Доманівський районний суд Миколаївської області

Єгорова Н. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні